5 zł NIKE i Sztandar

Dyskusje o monetach bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej
Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2542
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: Mad_Tiger » 11 kwie 2019, 00:57

Na prośbę kolegi POPSTAR'a otwieram ten wątek i wrzucam przesłany do mnie plik PDF.

https://drive.google.com/open?id=1hh14F ... 4NOShfX0sS


Zapraszam do dyskusji.
Załączniki
Fascynująca historia pięciozłotowych monet srebrnych II RP nike i sztandar.pdf
(6.62 MiB) Pobrany 503 razy
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: mmz » 11 kwie 2019, 21:09

trudno odnieść się kompleksowo, zbyt dużo wątków i te odnoszenie się do "chmury" :) = mało poważne, a do tego mam komuś redagować ... pracę doktorską, artykuł do gazety, czy pamiętnik?

tak na pierwszy rzut oka: nie łączmy Nike i Sztandaru, to dwie różne monety, nakłady dalej złe (zacznijmy od nike 1930, a im dalej im dalej w las, tym więcej drzew), zwłaszcza Nike 1931 (ile razy mam pisać kiedy zaczęto bicie?) i 1932 (to już herezja), brak info o cenie wybicia 5 złotych NIKE, czyli 1,11 złotego (materiał i robocizna). Czyli obalenie mitu o wycofaniu Nike i Sztandaru, bo opłacało się niby dawać je na złom (wartość kruszcu większa od nominału).

PS. Jeżeli mam się odnosić do czegokolwiek, to proszę odrobiny szacunku, czyli nie pisania infantylnych sentencji typu detektyw Marlowe "kontynuowałem moja pisaninę a właściwie sporządzanie kroniki jak to było lub mogło być z monetami"
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: meszuzel » 12 kwie 2019, 13:10

mmz pisze:
11 kwie 2019, 21:09
te odnoszenie się do "chmury" :) = mało poważne
Jest juz na naszym serwerze, to tyle w kwestii administracyjnej. Dalej będę czynnym uczestnikiem grupy czytającej waszą dyskusję :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

popstar
Posty: 506
Rejestracja: 09 kwie 2019, 18:57

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: popstar » 12 kwie 2019, 15:51

mmz pisze:
11 kwie 2019, 21:09
trudno odnieść się kompleksowo, zbyt dużo wątków i te odnoszenie się do "chmury" :) = mało poważne, a do tego mam komuś redagować ... pracę doktorską, artykuł do gazety, czy pamiętnik?
Nie proszę nikogo o redagowanie, jeżeli ktoś ma ochotę wnieść swoje uwagi to bardzo proszę chętnie podyskutuję bo to może wprowadzić coś nowego.Moja wiedza ewoluowała na tym portalu i liczę na to , że wiele interesujących faktów możemy jeszcze poznać

tak na pierwszy rzut oka: nie łączmy Nike i Sztandaru, to dwie różne monety,
Obie monety są monetami rzeczywistej pierwszej emisji - łączenie jest istotne ponieważ jestem przekonany, że została ujęta w ilościach monet pięciozłotowych podawanych w sprawozdaniu mennicy, to samo rozporządzenie wycofywało je z obiegu
nakłady dalej złe (zacznijmy od nike 1930, a im dalej im dalej w las, tym więcej drzew), zwłaszcza Nike 1931 (ile razy mam pisać kiedy zaczęto bicie?) i 1932 (to już herezja),
Rozumiem , lecz nie zgadzam się z Twoimi teoriami tym bardziej ,że nie jesteś w stanie podeprzeć je faktami uważam , że moja teoria jest bardziej trafna i logiczna.Wydaje się być logicznym , że NIKE 1928 bito do okresu na kilka miesięcy przed biciem Sztandaru (szacuje 6/7.1930), wydaje się być logicznym, że NIKE nie miała być więcej bita a zastępować miał ją sztandar , dlaczego jednak zaprzestano bicia sztandaru i powrócono do bicia Nike jednak już z rocznikiem ....1930 zachęcam do lektury


brak info o cenie wybicia 5 złotych NIKE, czyli 1,11 złotego (materiał i robocizna). Czyli obalenie mitu o wycofaniu Nike i Sztandaru, bo opłacało się niby dawać je na złom (wartość kruszcu większa od nominału).
Materiał zawiera informacje o wartości monety, trzeba czytać , opłacało się z innego powodu a nie ze względu na zawartość kruszcu.

PS. Jeżeli mam się odnosić do czegokolwiek, to proszę odrobiny szacunku, czyli nie pisania infantylnych sentencji typu detektyw Marlowe "kontynuowałem moja pisaninę a właściwie sporządzanie kroniki jak to było lub mogło być z monetami"
A dlaczego mam tak nie pisać ? zabronisz mi? Nie było portalu więc miałem odrobinę czasu przeglądałem wszystkie zapiski na kompie uzupełniając "moją pisaninę" trochę przeredagowałem poprzednią pracę.
Tak naprawdę ma ona być bodźcem dla specjalistów aby trochę inaczej spojrzeli na temat poczynili badania i napisali coś ciekawego.


Pozdrawiam
POP STAR
POP STAR

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: mmz » 16 kwie 2019, 22:01

1. nie pisz na czerwono, bo to kolor dla adminów
2. nie zabraniam Ci pisać w jakiej formie sobie życzysz, ale im mniej ozdobników, dygresji, homeryckich porównań, tym tekst jest bardziej przejrzysty
3. nie muszę zbytnio wgłębiać się w Twój tekst, ponieważ z tego co pamiętam, to pierwszy napisałem o Sztandarze na monety.pl, że go wybili w 1931 roku i wycofali bo był bublem, i dlatego wybito nike 1930, ale to jak wiadomo była tajemnica Poliszynela :) w latach '30 XX w.

Co do konkretów, to spróbuj oderwać się od raportów Deweya, tabelek Terleckiego i ... Sprawozdań Mennicy Państwowej oraz konfabulacji Aleksandrowicza.

Pomyśl co wynika z innych źródeł i nie piszę tego złośliwie. Nie ma znaczenia, czy nike 1931 jest 2,2 miliona czy 1.000, czy 100 szt. To rzadka moneta. Nie ma co bronić Częstochowy. Nike 1932 to już zupełna orbita, coś jak 20 Marek 1943 Getto (ten sam poziom abstrakcji). Zrobiłem swoje zestawienie. Problem jest prosty. Z obiegu pieniężnego wynika tylko ile było monet (lub krążków pod monety), ale nie jakiego rocznika. Dane co do rocznika trzeba wziąć z innych źródeł np. Mennica Warszawska, Komunikaty Gabinetu Numizmatycznego, prasa z epoki i trochę Sprawozdania Mennicy Państwowej. Są to czasami dane sprzeczne (ktoś by nawet mógł powiedzieć, że łapię Terleckiego za słówka), ale... coś z tego zawsze wynika przy pewnych stałych założeniach. Na koniec ... pozostaje kto wybił monety nike i sztandar, i po czym rozpoznać, która jest skąd. I tu też nie można być usztywnionym.

a teraz do brzegu:
1. monet 5 złotych nike wybito ok. 14,2 miliona szt., przy założeniu 1 milion sztandarów (obieg pieniężny i prasa z epoki).
2. zgadzam się z Tobą, że w milionie sztandarów jest zawarta być może część nike 1930, ale prędzej ten milion sztandarów to ... pobożne życzenie, czyli wybili milion lub nie ale i tak tyle nie wyszło w rynek. Na pewno wyszło 5.000 szt. w styczniu 1931. I chodziło po 40 złotych sztuka za nim skapowano się, że to bubel bez nazwy emitenta (choć może nie było to działanie bezcelowe - bubel, tzn. nikt nie wnika ile wybito).
3. nike weszła w obieg w 08'1929 i to była wersja bez znaku 5 milionów sztuk (celowo piszę bez znaku, a nie Bruksela, czy belgijska, bo to już nadużycie z uwagi, że stemple robili Polacy, a obce mennice biły z tych stempli, czyli co dali Polacy to zagraniczniacy zrobili, nasz klient nasz pan)
4. nike 1930 było wybite 100.000 sztuk ponad 1 milion sztandaru (czyli bez zaliczenia części nakładu sztandaru jako nike 1930)
5. nike 1931 bito w październiku 1931 (w kwietniu 1931 to dopiero ... myślano o nike 1931, że fajnie byłoby ją zrobić ... pewnie do zestawów rocznikowych), a trzeba pamiętać o ... kontrakcie na 2, 5 i 10 złotych 1932 wg nowej ordynacji w grudniu 1931. A w tle monety dla Rumunii i stop Ag500. Czyli brak czasu na te miliony 1930, 1931 i 1932. I nike 1931 zaliczono do tych nakładów nike 1930, bo jej nakład (1931) był znikomy.
6. moneta nike ze znakiem to... Londyn (celowo nie piszę tylko 1928)
7. sztandar to ... Wiedeń
8. nike 1931 może zawierać się w tych 100.000 sztuk nike 1930, czyli niech nawet 1.000 sztuk
9. nike 1932 to tylko zestawy rocznikowe (nawet nie wiem po co je robić?), czyli 100-200 sztuk.
10. przestoje Mennicy, praca po 3 dni w tygodniu, czyli kiedy pracować, jak kawka, gazetka, ploteczki, papierosek itp.


Jak wyżej wspomniałem, to że wybito monety w Wiedniu, czy Londynie a nie w Warszawie nic nie znaczy dla monety jako takiej, to że nie jest to 2,2 miliona a 200 sztuk, to też nie ma znaczenia, bo ma znaczenie ile wypuszczono w rynek ... nawet numizmatyczny i ile się zachowało do naszych czasów.

I na koniec mała uwaga. Nie ma znaczenia wydajność teoretyczna maszyn, czy co robi Mennica i co mogłaby robić. To nie Mennica decyduje o emisji pieniądza a Bank Polski (urobek Mennicy mógł trafiać nawet w całości do skarbca), to nie Mennica decyduje o nowych monetach a Ministerstwo Skarbu. A nakłady ustala Ministerstwo Skarbu z Bankiem Polskim.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

popstar
Posty: 506
Rejestracja: 09 kwie 2019, 18:57

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: popstar » 18 kwie 2019, 01:25

Witam,

cieszy mnie , że postarałeś się rozwinąć swoją teorię, za to dziękuję. Nie twierdzę , że jestem w tej kwestii lepiej wiedzący, skupiłem jednak swój ostatni czas na przeszperaniu wielu dokumentów w sprawie pięciozłotówek II RP.
Ponieważ nie mam dostępu do komunikatów GN poza tymi upublicznionymi na "POLONA" muszę się opierać na tych dokumentach i doniesieniach, do których miałem dostęp, logika i zdrowy rozsądek każe mi jednak przede wszystkim nie podważać danych z raportu. Nie jest on precyzyjny w tych danych , których my poszukujemy i może zawierać błędy literówki np. podano, że w latach 1932/33 monet pierwszej emisji wybito 104.000 szt a może miało być 1.400.000 szt ( błąd przy wpisywaniu liczby) wtedy w mennicy warszawskiej wybitych zostałoby 18 mil. szt. a poza granicami 10 mil. w sumie 28 mil. jak zaplanowano. Zakładam jednak , że byłoby to mocno naciągane, z drugiej strony wielkość obiegu przy "schowanym" sztandarze była zbliżona do nakładu/emisji. Cały czas nie wiem jak ewidencjonowano zwroty do mennicy , których była cała masa, założyłem , że te ilości sztuk były oddzielnie rejestrowane i nie dublowały nakładu. Poza jednym wyjątkiem nie chodzi tu jednak o dublowanie a o podmianę nakładu ale tu mamy inny ciężar gatunkowy, może się mylę ale doszedłem do wniosku, że SZTANDAR miał być wybity w dużo większym nakładzie niż 1 milion w zasadzie jestem przekonany , że miał docelowo przynajmniej w kilkumilionowej części zastępować monety NIKE, które były bite tylko z rocznikiem 1928, rozporządzeniami zmieniono nie tylko rewers i rocznik pięciozłotówki lecz również skład stopu. Pod koniec 1930 mennica zebrała już znaczne doświadczenie i była w stanie wybijać spokojnie pół miliona szt. pięciozłotówek miesięcznie, wąskim gardłem dalej był dział hutniczy jednak po zakończonych inwestycjach i remontach w lipcu 1929 roku oraz wdrożeniu do połowy 1930 mennica była w stanie podołać takiemu zapotrzebowaniu, dalej słaba wydajność była na tłoczeniu napisu na rancie, dlatego w 1932 w nowych monetach zrezygnowano z tego sposobu fabrykacji monet, jednak w 1930 nie myślano jeszcze w ten sposób raczej szukano rozwiązań na znalezienie pracy dla mennicy i tu SZTANDAR był idealnym rozwiązaniem, obok nakładu , który należało dokończyć czyli 5 mil . szt. można by było wycofać 10 mil . szt Nike 1928 wykazujące wiele wad i zastąpić Sztandarem.
Dlaczego tak się nie stało już wiemy "Bubel" emisyjny musiał zostać na szybko zastąpiony przez Nike 1930.
Odnosząc się do 5.000 szt to uważam , że to te kolekcjonerskie (głęboki stempel) wypuszczone w czasie obchodów.

Do pozostałych wątków będę wracał w wolnych chwilach.

Interesuje mnie informacja o biciu monet w Wiedniu poza takową w książce J.A. Szwagrzyka nigdzie nie znalazłem takich informacji, przegłądałem sporo materiału na austriackich portalach i tu również nie znalazłem nawet najmniejszej wzmianki.(naturalnie nie mam tu na mysli monet niklowych bo o tych jest sporo )

To już koniec na dzisiaj

Pozdrawiam

POP STAR
POP STAR

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: mmz » 18 kwie 2019, 14:00

1. Nike 1930 wybito już przed lutym 1931 (pojawiły się zestawy rocznikowe 1930 z m.in. Nike 1930), czyli dość szybko zaczęto podmianę Sztandarów. Nie chwalono się w późniejszych źródłach, że bija wciąż lub nadal Nike 1930, więc zakładam, że od marca 1931 Nike 1930 już nie powstawała. W kwietniu 1931 pojawił się pomysł na nike 1931. Za to w październiku 1931 już były do nabycia zestawy rocznikowe 1931 (z Nike 1931) i informacja, że nike 1931 jest w trakcie bicia.
2. Czy stop krążków się zmieniał? Raczej nie. Pewne różnice mogły wynikać z różnego procesu technologicznego i stąd różne właściwości fizyczne (tak jak żniwiarki Filadelfia i ich zielonkawy kolor a stop nadal Ag750), ale nie chemiczne. Stop Ag750 (Nike i Sztandar + Żniwiarki, Piłsudskie i Polonie oraz Żaglowce), Ag900 (Konstytucja), Ag925 (m.in. 2 złote 1927, 5 złotych 1927) i Ag950 (m.in. klipy z Piłsudskim) nie był problemem do uzyskania, ale Ag500 (1z1932 Polonia) już tak. Tylko jedna moneta IIRP miała stop Ag500 i ta rzeczywiście musiała być rozpatrywana nie jako jedna sztuka a większa partia.
3. Owszem są anomalie w wadze Nike i Sztandarów: 17,86g-18,00g-18,06g-18,23g i to miał być stop Ag750. Np. 2 złote 1927 waży 10,23g, bo to Ag925 (dlatego nie ma 2 złote 1927 o wadze 10,00g i nigdy nie było), a 5 złotych 1927 waży 18,43g bo to też Ag925.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Śro Paź 24, 2018 4:23 am - monety.pl
popstar napisał: ... mennica brała za wybicie srebrnej monety nike teraz już wiesz około 11 groszy plus złotówka srebro koszt wybicia średnio 1,20 zł , dostałem dzisiaj katalog aukcyjny Pana Niemczyka i uzasadnia tam , ze moneta Nike 1932 była rzadkością bo wycofano ją ze względu na to że wartość srebra przewyższała wartość monety a to wszystko z związku z inflacją a ja cały czas byłem pewien , ze to była deflacja. ...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z powyższego wynika, że wyprodukowanie NIKE kosztowało 0,11+1= 1 złoty 11 groszy. Czyli nikomu nie opłacało się przetapiać nike (oddawać na złom), gdzie jeszcze jubiler odcinał by % za to, że nike to nie było srebro Ag999, i oczywiście dostałby ww. osobnik nie 1,11 zł, a zapewne niecały 1 złoty w skupie za monetę o nominalne 5 złotych.

Co jest zgodne z przybliżonym wyliczeniem wartości srebra na podstawie parytetu do złota - 80 i przy cenie uncji złota 35 USD (1934r.) i kursie 1 USD = 8,9 złotego (1932), daje to cenę kruszcową krążka 18g Ag750 = 1,64 złotego i dodając koszt wykonania 11 groszy, mamy 1 złoty i 75 groszy koszt wybicia Nike/Sztandar wraz z materiałem, czyli nadal mniej niż 5 złotych.

Należy zatem zaprzestać powielania w katalogach i innych opracowaniach błędnego uzasadnienia wycofania monet I emisji jakoby z powodu wyższej wartości kruszcu w monecie od jej nominału, ponieważ nawet z kosztem robocizny opłacało się nadal bić monety na krążkach 18g Ag750.

Dodatkowa bujda, to niby nieporęczność monet o średnicy 33 mm, ponieważ moneta 10 złotych miała 34 mm średnicy i ważyła o 4 gramy więcej od nike/sztandaru.

Dochodzi do tego DEFLACJA (którą też można manipulować, ponieważ np. chleb zdrożał ale lokomotywy potaniały :)). A to już całkowicie skreśla historię o wybieraniu monet kruszcowych na złom. Monety srebrne były wyłapywane z takiego samego powodu jak podczas wojny, czy innego kryzysu (doświadczenie podpowiadało, że banknot, wcześniej, czy później ma wartość papieru z którego jest zrobiony). Np. w 1939 roku (przed wrześniem), banknot 20 złotych, wielu rozmieniało na TRZY monety 5 złotych (czyli 20 złotych papier = 15 złotych srebro), gdzie każda z nich to 11g Ag750. Czyli nie chwilowa wartość srebra miała znaczenie na wybieranie nike z rynku, a zaufanie do gospodarki/Państwa.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: mmz » 18 kwie 2019, 23:58

Odnośnie problemu uzyskania stopu Ag500 w Mennicy Państwowej, to monety dla Rumunii 100 lei Ag500 wybito w 1932. A wszystko z winy MP.

https://en.numista.com/catalogue/pieces14638.html
Mennica - Heaton London Mint... ale ...

PS. Błędnie zakwalifikowano mennicę dla 100 lei 1932 bitej w Anglii.

wg http://romaniancoins.org/100lei1932.html

"In Monede şi Bancnote Româneşti (Romanian Coins and Banknotes, 1977) it is mentioned that the coins without mint sign were struck at "Heaton, London". But the coins struck at Heaton were (usually) marked by an H, and Heaton Mint functioned always at Birmingham, never at London. In conclusion, the use of the Heaton Mint name in this case is an error. The coins without mint sign were struck at Royal Mint London."

Powinno być zatem Royal Mint London
a nie Heaton London Mint.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: mmz » 23 kwie 2019, 09:50

Dlaczego Terlecki do 1960 roku (katalog 1916-1958 włącznie) twierdził, że 5 złotych 1928 Nike bita za granicą, była z Anglii? Nigdy nawet nie zająknął się o Belgii. Permanentnie Anglia, Anglia, Anglia ...

Dopiero w katalogu z 1965 jest Belgia, ale też i ... Anglia. Miał belgofobię? Żył w niewiedzy? Używał skrótu myślowego? Pisał tak, ponieważ krążki były z Anglii? Ale to by i "warszawska" nike też była jako Anglia.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

popstar
Posty: 506
Rejestracja: 09 kwie 2019, 18:57

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: popstar » 23 kwie 2019, 23:30

Wydaje mi się, że nie do końca było wiadomo jak to było z tym zleceniem , kto komu powierzał jaką cześć robót.

Z pewnych doniesień można domniemać , że zlecenie wykonania krążków 5 mil szt. dla mennicy warszawskiej oraz wybicia pewnej części nakładu 5 mil.gotowych monet zlecono w ostatnim kwartale 1928 roku wpierw mennicy belgijskiej.
1929-01-21 ABC przyjazd dyrektorów mennicy belgijskiej wycinek.jpg
1929-01-21 ABC przyjazd dyrektorów mennicy belgijskiej wycinek.jpg (145.55 KiB) Przejrzano 8648 razy

W styczniu 1929 roku potwierdziło się , że mennica belgijska nie jest w stanie wykonać samodzielnie tego zlecenia. Do rozmów włączono dyrektora Royal Mint z Londynu gdzie mennica brukselska prowadziła najprawdopodobniej już wcześniej rozmowy na dostarczenie dla niej 10 mil. krążków.
Z braku innych możliwości i piętrzących się trudności oraz przesuwania terminów wyemitowania pięciozłotówek powierzono w luty-marzec 1929 Royal Mint powiększone wykonanie do 15 mil. krążków z tego 5 mil. dla mennicy belgijskiej, jednak nie do końca jest jasnym czy po rozmowach z 1 kwartału 1929 roku te 5 milionów wykonywała mennica belgijska jako podwykonawca Royal Mint, wydaje się , że tak. Mogę się jednak mylić. Dalszych 10 mil.krążków miało trafić do mennicy warszawskiej potwierdzają to doniesienia i raport Dewey'a.

Ostatecznie tak jak pierwotnie zakładano 10 mil krążków miało trafić do Brukseli i tak też się stało, z których wykonano nie 5 mil. monet lecz do 31.03.1930 dostarczono 5.670.000 monet a do połowy 1930 roku dalszych 4.330.000 monet. Mennica Brukselska wykonała i dostarczyła razem 10 mil. monet a do mennicy warszawskiej dostarczono z Royal Mint 5 mil. krążków.
Można przyjąć , że pierwsze 5 mil. krążków poszło do Brukseli następne 5 mil. krążków do Warszawy ostatnia partia 5 mil. poszła znowu do Brukseli.
Decyzję o drugiej partii 5 mil. do wybicia w Brukseli podjęto około listopada 1929 roku.
1929-03-08 ABC dlaczego bicie 5 zl powierza sie zagranicy wycinek.jpg
1929-03-08 ABC dlaczego bicie 5 zl powierza sie zagranicy wycinek.jpg (1.18 MiB) Przejrzano 8648 razy
1929-05-06 Nasz przegląd nowe 5 złotych z belgii.jpg
1929-05-06 Nasz przegląd nowe 5 złotych z belgii.jpg (10.5 MiB) Przejrzano 8648 razy
Pozdrawiam

POP STAR
POP STAR

popstar
Posty: 506
Rejestracja: 09 kwie 2019, 18:57

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: popstar » 30 kwie 2019, 00:08

Nike 1930 wybito już przed lutym 1931 (pojawiły się zestawy rocznikowe 1930 z m.in. Nike 1930), - interesuje mnie gdzie znalazłeś te informacje
Również informacje o Nike 1931 jeżeli możesz puść. Jak widzisz ja jak znajdę w swoim przepastnym archiwum coś ciekawego to puszczam. Problem w tym , że nie zawse wiem w , którym folderze mam to zapisane i nie mogę znaleźć.
Jeszcze raz liczby nie są one aż tak istotne ponieważ znakomita część nakładu Sztandar , Nike 1931 oraz 1932 leżakowała w skarbcu emisyjnym. Niestety założenia kolegi MMZ nie do końca mnie przekonują , chyba że poda więcej faktów.
1928-1932 emisja 5 zł.jpg
1928-1932 emisja 5 zł.jpg (751.01 KiB) Przejrzano 8594 razy
Pozdrawiam

POP STAR
POP STAR

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: mmz » 06 maja 2019, 21:06

To są informacje z Komunikatów. Nic nie jest wyssane z palca.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

NUMI1299
Posty: 409
Rejestracja: 07 maja 2019, 18:44

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: NUMI1299 » 07 maja 2019, 19:30

140 milionów złotych z 5 zł - nie mieści się w obiegu 1930 roku i 1931 roku chyba- że w obiegu tylko srebro było-- zapas srebra z monet obiegowych zgodnie z prawem tylko 3 miliony zł - w Banku.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: mmz » 20 maja 2019, 13:29

Na TPZN pojawił się ciekawy post dot. statystyki dla monet nike i związanych z tym kryteriów "Warianty napisu SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX na rancie Nike":
1. rocznik
2. odległość znaku od stopy
3. odległość LEX od SALUS (liczona po obwodzie)

,choć jest zależność liczenia obwód/cięciwa, też na upartego można policzyć i przeliczyć.

W sumie jest to wystarczające do określenia np. jakie krążki były tylko np. dla monet bez znaku i odwrotnie, lub czy te same krążki były we wszystkich rocznikach nike.

Tu szczegóły:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13 ... 4.html#new
https://zbierajmymonety.blogspot.com/20 ... chaem.html

Odzew, na chwilę obecną, nie jest masowy, stąd pomyślałem, że może tu na monetyforum.pl ktoś też ma jakąś nike :) i zbierający miałby łatwiej, czy to poprzez dopisanie danych na monetyforum, czy tpzn, czy bezpośrednio autorowi zapytania w blogu.

Jest to jednak analiza zgrubna i przy okazji można ją uszczegółowić o dodatkowe kryteria kompleksowo wypełniając dane (skoro już bierzemy monetę do ręki):
1. odległość LEX SALUS
2. skrętka
3. waga
4. otok z kresek/kropek awers
5. otok z kresek/kropek rewers
6. kropki w koronie orła
7. zdwojenia
8. pierwsze "S" w SALUS = drugie "S" w SALUS
9. odległość znaku od stopy
10. głębokość wybicia napisu na rancie, czyli czy "A" ma kropkę w trójkącie
11. wklęsłość podstawy "L"
12. kształt znaku mennicy: "strzałka" (pełny znak kościesza), "rybka" (pięciokąt i wystające ze środka podstawy dwa wąsy), "łódka" (sześciokąt wklęsły, gdzie góra to pięciokąt jak w "rybce", natomiast jest wcięcie w podstawie do środka figury)
13. kropki w koronie
14. niedobita ostatnia "1" w 1931
15. zdwojona data pionowo
16. zdwojona data poziomo
17. falbanki na obwodzie

Podobne ćwiczenie można dodatkowo zrobić dla sztandar bicie płytkie i sztandar bicie głębokie. Jako referencja dla nike 1928/30.
Nike - warianty monet Nike i Sztandar.png
Poniżej wyliczenie próby reprezentatywnej dla danego rocznika. Widać, że maks 384 sztuki dla danego rodzaju już wystarczą (oczywiście dla tych najliczebniejszych roczników - powyżej 100.000 sztuk już nie ma znaczenia ile jest więcej sztuk).

Populacja obliczona na podstawie moich własnych analiz, a próba reprezentatywna wynikowo.

http://www.naukowiec.org/dobor.html
Nike nakład i próba reprezentatywna.jpg
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

NUMI1299
Posty: 409
Rejestracja: 07 maja 2019, 18:44

Re: 5 zł NIKE i Sztandar

Post autor: NUMI1299 » 21 maja 2019, 13:10

Punkt 18. Warianty napisu SALUS..... z lewo do prawa i odwrotnie - zródło - Express Zagłębia 23 luty 1930 rok nr 52 - str 4 .

ODPOWIEDZ