Litzmannstadt Ghetto

Dyskusje o monetach bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej
Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3053
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: mmz » 18 gru 2023, 13:44

Lekko odpływając od tematu Getta, to zastanawiałem się nad zrobieniem małego bryku raczej dla siebie (bo pamięć jest ulotna) niż dla innych. Każdy człowiek ma wolna wolę i może sam poznawać, i wyciągać wnioski. Tak ja mnie dziwi bezrefleksyjne zbieranie (zakup) monet, tak innych może dziwić mój sceptycyzm. Niestety lub stety moje podejście jest po części wynikające z tego, że kupiłem kilka falsów w życiu, spotkałem się z formą reklamacji w antykwariatach, gdzie sposób analizy tychże falsyfikatów był od merytorycznego do uznaniowego. Stąd moje wnioski, że zarówno "uznane" autorytety, jak i osoby profesjonalnie zajmujące się monetami wiedzą tyle ile chcą w danej chwili wiedzieć. Czyli kolekcjonując monety nie ma w zasadzie 100% poczucia komfortu i każdy w pewnym momencie zostaje sam ze swoimi myślami i swoim zbiorem. Co więcej liczba podejrzanych typów monet i liczba ich egzemplarzy na rynku jest niepokojąca, przynajmniej dla mnie. Bo cechy tego co uznano za fals są zastanawiająco podobne przy innych monetach, a pojawia się pewna reguła co do występowania danych "wad" i rzadkości lub ceny danego waloru na rynku.

Konkludując, zimna kalkulacja i brak emocji jest sprzymierzeńcem, a poleganie na "autorytetach" lub "profesjonalistach" powinno być jedynie lekką sugestią a nie aksjomatem, czy dogmatem. Należy też mieć na uwadze, że każdy ewentualny lapsus "autorytetu" zostanie lub może być wykorzystany przez fałszerzy, aby uwiarygodnić swój wyrób. Dlatego zawsze przy omawianiu danej monety staram się również spojrzeć na otoczenie gospodarcze, społeczne danej epoki, kiedy dana moneta miała funkcjonować. To taka krzyżowa kontrola (oprócz oczywiście weryfikacji cech technologi wykonania danego waloru). Nawet fałszerstwa z epoki wskazują co było w obiegu a co nie było w obiegu. Nikt nie fałszował tego co na oczy nie widział.

Wracając do Getta, to znane są fałszerstwa na szkodę emitenta banknotów 2 marki, ale nie spotkałem się z jakimkolwiek fałszerstwem z epoki (na szkodę emitenta, a nie kolekcjonera) monet Getta, nie licząc wątpliwej monety fantazyjnej, czy żetonu z 5 "fenigów" (której okres powstania nie ma w zasadzie jakiegokolwiek znaczenia, bo to ... moneta fantazyjna).
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Morgon » 18 gru 2023, 20:37

Marek1 pisze:
18 gru 2023, 12:38
PS. Tak kolego nuwicjuszu19, ta moneta ze zbiorów Tadeusza Kałkowskiego to cud. W tym sensie, że to ja ją wylicytowałem i cieszy teraz moje oko.
I tu jest pies pogrzebany. Nowicjusz19 - nastąpiłeś na odcisk koledze Markowi, bo to jego moneta. Nie pierwszy raz obserwujemy taką reakcję.
Koledze Markowi polecam mniej czołobitności przed "uznanymi autorytetami". Wszakże oni również, nie umniejszając ich zasług, są/byli tylko ludźmi, którzy mogą się mylić. Na wszystko należy spoglądać krytycznym okiem, mieć przysłowiowy własny rozum i jak trzeba - kwestionować autorytety. Fałszerze nie takie rzeczy podrabiali. Kopertka z monetką nie są w żaden fizyczny sposób powiązane, by jedno stanowiło niepodważalne uwiarygodnienie drugiego. Mówię ogólnie, bo nie mam podstaw aby kwestionować ten konkretny przypadek.

I to co najważniejsze w mojej odpowiedzi - zdecydowanie polecam nie traktować innych w tak okropnie protekcjonalny sposób. Właśnie dlatego tak często staję okoniem do twoich wynurzeń, Marku1

Tak czy inaczej monety gratuluję, bo choć sam w życiu bym jej nie kupił, to doceniam proweniencję...
Marek1 pisze:
18 gru 2023, 12:38
[...]Bo czym innym jest nazywanie monety z Jego zbioru "cudem".
Cudem to jest posiadanie jakiejkolwiek monety z Jego zbioru. A sama Jego kopertka do monety jest jak dzisiejszy certyfikat wydany np. przez Jacka Sarosieka lub Gua Franquineta !!![...]
...choć ołtarzyka może jej nie wystawiaj ;) To tylko krążek metalu, jakby nie patrzeć.

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 205
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Marek1 » 18 gru 2023, 21:57

Witam,

Morgon:
Ja piszę czytać, czytać i jeszcze raz czytać, a Ty w swym komentarzu twierdzisz, że trzeba czytać :D
Ja pisze czytać krytycznie, a Ty w swoim komentarzu twierdzisz, że trzeba czytać krytycznie :D
Rozpisujesz sie na temat koperty Tadeusza Kałkowskiego czyli de facto o Tadeuszu Kałkowskim, po czym sam twierdzisz, że: "Mówię ogólnie, bo nie mam podstaw aby kwestionować ten konkretny przypadek".

Jeśli ja piszę jak twierdzisz "w okropnie protekcjonalny sposób". To ja mam pytanie. Po co Ty w ogóle piszesz.
Napisał byś coś co pomogłoby koledze o niku nowicjusz19 w zrozumieniu tematu, z jakim się zwrócił na forum.
Podjął byś jakąś merytoryczną dyskusje w temacie.

Każda moneta to krążek metalu. Jeśli Tobie to nie odpowiada to zajmij sie banknotami.
Generalnie komentowanie Twoich nic nie wnoszących uwag w temacie - w tym wypadku monet Getta Łódzkiego przecież - to absolutna strata czasu.
A to, że Tobie nie leży - nie wiem jak to nazwać - styl pisania prze ze mnie - no cóż mało to kogo obchodzi. Mnie najmniej.

W konkluzji: Kolego Morgon, jedno co wynika z Twojego nie pierwszego już wpisu nie dotyczącego tematu tylko mojego wpisu to fakt braku umiejętności czytania ze zrozumieniem i absolutny brak poczucia humor.
Poza tym nie będę przecież zmieniał zwrotu "sprowokował" na inny pasujący Tobie synonim tego słowa w obawie, że ktoś np. MORGON nie posiadający słownika synonimów, frazeologicznego lub poprawnej polszczyzny uzna to słowo za zbyt protekcjonalne.

Generalna strata czasu Morgon !
Jeśli Cię nikt nie kocha to kup sobie psa !

Kolego NOWICJUSZ.
Jeśli jeszcze czytasz ten wątek i udało Ci się przebrnąć przez nic nie wnoszący wątek kolegi Morgona to poszerzam listę literatury, którą załączył MMZ:
1. Michał M. Zagórowski, „Monety z Łódzkiego Getta Produkcja Pokwitowań LITZMANNSTADT w:
„Wiadomości Numizmatyczne, R. LXIV, 2020, z. 208, DOI 10.24425/wn.2020.136916”

2. Tadeusz Pietrzyński, "Katalog i analiza monety getta łódzkiego", Katowice 1988, stron 23

3a. Guy Franquinet, "Litzmannstad... a chapter of German Monetary History", wydanie 1994, w języku angielskim, 87 stron
3b. Guy Franquinet, Hammer, Schoenawa, "Litzmannstadt - rozdział historii niemieckiego pieniądza", wydanie 2010, stron 163

4a. Jacek Sarosiek, "Monety Getta Łódzkiego 1940-1944", Białystok 2012
4b. Jacek Sarosiek, „Pieniądze Getta Łódzkiego1940-1944, Białystok 2022

5. Stanisław Bulkiewicz, "Pieniądz Getta Łódzkiego 1940-1944", Piła 1993

Pozdrawiam
Marek1

Dodano po 18 minutach 6 sekundach:
Witam,

Do nowicjusz19 i nie tylko.


W kwadransie z numizmatyką: https://www.youtube.com/c/kwadransznumizmatyka - za jakiś czas Panowie Jacek i Bartek wspólnie z Panem Michałem Zagórowskim popełnią film traktujący o monetach Getta Łódzkiego.
Na pewno warto będzie obejrzeć.

MORGON - uwaga słowo jakiego użyłem "popełnią" oznaczą, że wyprodukują - w tym wypadku film.
To tak gdybyś nie zrozumiał i chciał coś dodać od siebie - czyli nic nie wnoszący komentarz.

Pozdrawiam
Marek1
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Morgon » 18 gru 2023, 22:33

Marek1 pisze:
18 gru 2023, 22:15
Witam,

Morgon:
Ja piszę czytać, czytać i jeszcze raz czytać, a Ty w swym komentarzu twierdzisz, że trzeba czytać :D
Ja pisze czytać krytycznie, a Ty w swoim komentarzu twierdzisz, że trzeba czytać krytycznie :D
Rozpisujesz sie na temat koperty Tadeusza Kałkowskiego czyli de facto o Tadeuszu Kałkowskim, po czym sam twierdzisz, że: "Mówię ogólnie, bo nie mam podstaw aby kwestionować ten konkretny przypadek".

Jeśli ja piszę jak twierdzisz "w okropnie protekcjonalny sposób". To ja mam pytanie. Po co Ty w ogóle piszesz.
Napisał byś coś co pomogłoby koledze o niku nowicjusz19 w zrozumieniu tematu, z jakim się zwrócił na forum.
Podjął byś jakąś merytoryczną dyskusje w temacie.

Każda moneta to krążek metalu. Jeśli Tobie to nie odpowiada to zajmij sie banknotami.
Generalnie komentowanie Twoich nic nie wnoszących uwag w temacie - w tym wypadku monet Getta Łódzkiego przecież - to absolutna strata czasu.
A to, że Tobie nie leży - nie wiem jak to nazwać - styl pisania prze ze mnie - no cóż mało to kogo obchodzi. Mnie najmniej.

W konkluzji: Kolego Morgon, jedno co wynika z Twojego nie pierwszego już wpisu nie dotyczącego tematu tylko mojego wpisu to fakt braku umiejętności czytania ze zrozumieniem i absolutny brak poczucia humor.
Poza tym nie będę przecież zmieniał zwrotu "sprowokował" na inny pasujący Tobie synonim tego słowa w obawie, że ktoś np. MORGON nie posiadający słownika synonimów, frazeologicznego lub poprawnej polszczyzny uzna to słowo za zbyt protekcjonalne.

Generalna strata czasu Morgon !
Jeśli Cię nikt nie kocha to kup sobie psa !
I Ty mi zarzucasz brak umiejętności czytania ze zrozumieniem...? :shock: :roll:

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 205
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Marek1 » 18 gru 2023, 23:19

Witam,

Nadal kolego Morgon nic nie wnosisz do dyskusji.
Przypominam post nosi tytuł "Litzmannstadt Ghetto".

PS. Ludzie umieją czytać i nie ma potrzeby cytować całej treści zamieszczonej 5 cm wyżej :lol:

Pozdrawiam
Marek1
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Morgon » 19 gru 2023, 00:19

Marek1 pisze:
18 gru 2023, 22:15
[...]
Generalna strata czasu Morgon !
Jeśli Cię nikt nie kocha to kup sobie psa !
[...]
MORGON - uwaga słowo jakiego użyłem "popełnią" oznaczą, że wyprodukują - w tym wypadku film.
To tak gdybyś nie zrozumiał i chciał coś dodać od siebie - czyli nic nie wnoszący komentarz.
[...]
Żenujące uwagi. Prześpij się lepiej, może po ochłonięciu to zauważysz.
Cała wypowiedź pokazuje, że albo piszesz w nerwach, albo słowo pisane jest dla ciebie zbyt trudne.
A cytuję, bo mojego posta z cytatem nie możesz edytować, a swój - owszem.


Co do meritum tematu - osobiście uważam że monety getta są w znaczącej większości falsyfikatami, zwłaszcza te w pięknych stanach. Wystarczy mi do tego drobny ułamek wiedzy i zdrowy rozsądek. Nietrwały metal z jakiego są wykonane, okoliczności wybicia i obiegu, dramatyczny okres w jakim powstały, prostota wizerunku, bardzo znaczny popyt współcześnie ze strony majętnych ludzi kierujących się emocjami i martyrologią własnego narodu. Część z tych aspektów niemal wyklucza piękne stany oryginałów, część ułatwia fałszowanie i czyni proceder bardzo opłacalnym. To w połączeniu z niezbyt interesującym mnie tematem (chodzi tu o mennictwo, bo koszmarne cierpienia mieszkańców getta to zupełnie coś innego) powoduje, że trzymam się z dala od tych monet.

Tobie stosunkowo zwięźle zwróciłem uwagę na zbytnią wiarę w autorytety plus wyjątkowo nieprzyjemny ton wypowiedzi - nie po raz pierwszy. Główna lawina słów nie na temat nie jest już moim dziełem.

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 205
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Marek1 » 19 gru 2023, 07:21

Witam,

No i mamy sukces Kolego Morgon.

Napisałeś wreszcie coś na temat monet Getta Łódzkiego. I chwała Ci za to. Ktoś przecież może skorzystać z twojej wiedzy lub opinii,
I o to chodzi właśnie. To forum właśnie do tego służy !
Pewnie nikt, a na pewno mało kto czeka na Twoje opinie dotyczące stylistyki i formy umieszczanych postów.
Tym bardziej, że moje wpisy są zawsze kulturalne w swej treści i nigdy nie odnoszą się do forumowiczów.
I tylko Ty zmuszasz mnie do pisania o sobie, a nie o przedmiocie, którym zainteresowany jest ktoś z kolegów i koleżanek z forum.

A Ty kolego uczepiłeś się jak przysłowiowy "rzep psiego ogona" mojej osoby.
W sumie jeśli chcesz kontynuować swój wątek dotyczący mojej osoby to dla czystości ( przejrzystości ) sprawy powinieneś raczej utworzyć NOWY WĄTEK. Tytuł mógłby brzmieć np. "wyniosły styl Marka1 i nieskrępowane niczym uwagi Morgona" :D

PS. Pisałeś w którymś ze swoich postów, że czasami potrzebujesz "detoksu", który w tym wypadku rozumieć należy jako odstawienie forum na jakiś czas. Nie krępuj się.

Motto na dziś: "kto sieje wiatr ten zbiera burzę" !

Z kolekcjonerskim pozdrowieniem
Marek1
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Morgon » 19 gru 2023, 16:32

Marek1 pisze:
19 gru 2023, 07:21
PS. Pisałeś w którymś ze swoich postów, że czasami potrzebujesz "detoksu", który w tym wypadku rozumieć należy jako odstawienie forum na jakiś czas. Nie krępuj się.
Znów nie doczytałeś albo nie zrozumiałeś, za to chętnie sobie zmyśliłeś wykorzystując następnie wyprodukowaną przez siebie nieprawdę do bezczelnego komentarza.
Marek1 pisze:
19 gru 2023, 07:21
Motto na dziś: "kto sieje wiatr ten zbiera burzę" !
Motto? I jaką burzę? Te konfabulacje i inwektywy to niby burza? Nie pochlebiaj sobie.
W przyszłości również zamierzam "czepiać się" gdy dasz powód.
Marek1 pisze:
19 gru 2023, 07:21
Z kolekcjonerskim pozdrowieniem
Marek1
Daruj sobie pozdrowienia po takich postach. Brzmią w najlepszym razie śmiesznie.

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 205
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Marek1 » 19 gru 2023, 19:05

Witam,

I ponownie nie na temat zabierasz głos.
A już miałem nadzieję, która upadła po 9 h i 11 m.
Masz jakieś wybujałe ego chyba.
Zwroty witam i pozdrawiam nie odnoszą się konkretnie do Ciebie tylko są powszechnie stosowanymi zwrotami grzecznościowymi.
Tak jak dzień dobry i do widzenia. Tak mnie wychowano.
A, że polubiłeś moje posty to i Ty się na nie "nadziewasz". Ale to już Twój problem. Wystarczy nie czytać.
A jak wynika z Twojego ostatniego zdania masochista z Ciebie jest na 100%.

PS. A jakby Ci bardzo zależało żebym wyłączy Ciebie z pozdrowień to daj znać. A zamieszczę taką adnotację.

Pozdrawiam
Marek1
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Awatar użytkownika
ubelluri ullikummi
Posty: 261
Rejestracja: 01 sty 2021, 01:35

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: ubelluri ullikummi » 19 gru 2023, 19:29

Spróbuję na temat, jeślibym zawiódł proszę o wykasowanie wpisu.

Pan Kli.. wróć, Pan Thorgal jako Gwiezdne dziecko uganiał się za metalem, który nie istniał, a jak to jest z tym egzemplarzem?
123.jpg

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3053
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: mmz » 19 gru 2023, 20:11

ubelluri ullikummi pisze:
19 gru 2023, 19:29
Spróbuję na temat, jeślibym zawiódł proszę o wykasowanie wpisu.

Pan Kli.. wróć, Pan Thorgal jako Gwiezdne dziecko uganiał się za metalem, który nie istniał, a jak to jest z tym egzemplarzem?

123.jpg
100% 😁
giphy.gif
giphy.gif (814.05 KiB) Przejrzano 769 razy
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 205
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Marek1 » 19 gru 2023, 20:31

Witam,

Wreszcie ktoś w temacie, jak się cieszę.
Jedna rzecz to to, że Ktoś twierdzi, że nie ma monet Getta Łódzkiego w stanie 1 czyli UNC, a inna sprawa to opinia sprzedawcy czyli Domu Aukcyjnego.
Opinia o niewystępowaniu monet Getta pochodzi zapewne od Pana Janusza Parchimowicza, którego cenię, ale jak to bywa w życiu nie we wszystkim się z Nim zgadzam.
Opinia ta pojawiła się wiele lat temu i z automatu pojawia się w każdym nowym wydaniu rocznicowym polskich monet od 1916 do dnia dzisiejszego.
Ocena Domu Aukcyjnego: stan 1- oznaczała by, że w gradingu byłoby to od MS60 do MS64.
Ocena jak ocena, zawsze jest trochę subiektywna.
Czyli mamy tak:
1. Podważamy ocenę Domu Aukcyjnego w tym wypadku Damiana Marciniaka,
2. Podważamy nie tylko ocenę, ale i rzetelność Damiana Marciniaka,
3. Wierzymy jednemu z wybranych z listy specjalistów,
4. Nie wierzymy nikomu.
5. Wierzymy tylko własnym osądom.
Przekonanych nie trzeba przekonywać, a nieprzekonanych nikt nie przekona.

Generalnie na temat monet Getta Łódzkiego napisano już dość dużo:
1. Michał M. Zagórowski, „Monety z Łódzkiego Getta Produkcja Pokwitowań LITZMANNSTADT w:
„Wiadomości Numizmatyczne, R. LXIV, 2020, z. 208, DOI 10.24425/wn.2020.136916”

2. Tadeusz Pietrzyński, "Katalog i analiza monety getta łódzkiego", Katowice 1988, stron 23

3a. Guy Franquinet, "Litzmannstad... a chapter of German Monetary History", wydanie 1994, w języku niemieckim i angielskim, 87 stron
3b. Guy Franquinet, Hammer, Schoenawa, "Litzmannstadt - rozdział historii niemieckiego pieniądza", wydanie 2010, stron 163

4a. Jacek Sarosiek, "Monety Getta Łódzkiego 1940-1944", Białystok 2012
4b. Jacek Sarosiek, „Pieniądze Getta Łódzkiego1940-1944, Białystok 2022

5. Stanisław Bulkiewicz, "Pieniądz Getta Łódzkiego 1940-1944", Piła 1993

Zajmuję się min. monetami Getta Łódzkiego od wielu już lat. Jestem w stałym kontakcie z większością w/w autorów tych publikacji. I mam swoje zdanie.

Pozdrawiam
Marek1
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3053
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: mmz » 20 gru 2023, 00:44

Wszystko ładnie, pięknie i ckliwe, ale czy autor katalogu, który zakładam nie został opuszczony promieniem lasera na Ziemię, nie wiedział o kolekcji Tadeusza Kałkowskiego? Czy to możliwe? Dlaczego w 2012 roku w swoim katalogu powątpiewa w monety mennicze Getta? A może ta kopertka i ta moneta powstały po 2012 roku? To by tłumaczyło ten paradoks.

https://m.youtube.com/watch?v=egqXCtoEwSM

IMG_20231220_005111.jpg
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Marek1
Posty: 205
Rejestracja: 05 maja 2022, 10:54

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: Marek1 » 20 gru 2023, 10:30

Witam,

Wszystko fajnie. A Jaś Fasola najfajniejszy.
Szanowny Kolego MMZ - autor, o którym piszesz to pewnikiem Janusz Parchimowicz, którego bardzo szanuję - znamy sie osobiście. Ale jest jedno ale. On sensu stricto nie zajmuje się w sposób pogłębiony monetami Getta Łódzkiego. Jak inni w/w wymienieni autorzy.
Podejrzewam, a w zasadzie jestem pewny, że Twoja wiedza na ich temat jest po stokroć większa.
Dla Ciebie, dla mnie i w/w autorów okres od 1916 1945 to specjalizacja.
A Pan Janusz tworzy piękne katalogi monet z wielu okresów Rzeczypospolitej. I w tym sensie nie ma mowy o specjalizacji.

A tak na marginesie.
Od kilkudziesięciu lat twierdziłem wbrew wszystkim ( dokładnie wszystkim ) autorom wszystkich polskich katalogów monet obiegowych, że MONETY NIEMIECKICH WŁADZ OKUPACYJNYCH DLA TERENÓW WSCHODNICH, czyli 1, 2 i 3 kopiejki występują w formie lustrzanki.
I tak sobie długo żyłem pod prąd uznanej wiedzy, aż tu nagle eureka. Doznałem kolekcjonerskiej satysfakcji.
https://onebid.pl/pl/monety-rrr-1-kopie ... nka/264517
i
https://onebid.pl/pl/monety-rrr-2-kopie ... nka/459034

Także można i należy się spierać. Ale głowy pod topór nie warto podkładać 8-)

Pozdrawiam
Marek1
Specjalizacja: polskie monety obiegowe wraz z ich odmianami od 1916 roku do czasów obecnych + Notgeld Gniezno

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3053
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Litzmannstadt Ghetto

Post autor: mmz » 20 gru 2023, 11:54

Lustrzanka 1,2,3 kopiejki OST?

2584722.jpg
2584722.jpg (21.2 KiB) Przejrzano 695 razy

PS. Czekam na denary Chrobrego Proof Like.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

ODPOWIEDZ