Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Dyskusja na temat monet od czasów pierwszych Piastów do Stanisława Augusta Poniatowskiego
Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 643
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Post autor: Morgon » 10 mar 2024, 20:41

Czy ktoś z Was może mi wytłumaczyć skąd i dlaczego na aukcjach jest ostatnimi laty taki wysyp monet średniowiecznych? Chodzi mi głownie o monety piastowskie - denarki Bolesława Śmiałego, Władysława Hermana, Krzywoustego, Wygnańca etc.
Nie wiem czy mnie pamięć zawodzi, ale kiedyś, nawet z 6-7 lat temu było tego jak na lekarstwo. A teraz jesteśmy zasypywani - u Niemczyka (43 aukcja) czeka chyba z 200 pozycji ze średniowiecza w tym dobra setka piastowskich... Inni też mają dużo i w ostatnich latach mam wrażenie, że tendencja narasta.

Nie znam się na tych monetach, więc może ktoś mnie oświeci, wytłumaczy i uspokoi że wszystko jest ok. Bo na razie chodzi mi po głowie najprostsze możliwe wytłumaczenie - jacyś potomkowie Piastów otworzyli "mennicę" i robią dodruk pieniądza :roll:
Z punktu widzenia fałszerzy temat chyba jest idealny - prymitywne wizerunki, dopuszczalne masywne niedobicia, cieniutkie blaszki, wysokie ceny.

Domy aukcyjne z pełna powagą to sprzedają, NGC radośnie zamyka w slaby, więc może się jednak mylę? Może są jednak w narodzie takie zasoby mennictwa Piastów, że co aukcje widzimy dziesiątki albo nawet setki monet? A może jednak nie i czekamy tylko na pierwszego śmiałka który powie, że król jest nagi?

1864-1918
Posty: 145
Rejestracja: 06 kwie 2023, 20:40

Re: Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Post autor: 1864-1918 » 10 mar 2024, 22:36

Większość monet będących dawniej na rynku pochodzi w większości ze skarbów wykopanych wcześniej na polach, przy okazji regulacji rzek etc. Od czasów wynalezienia wykrywaczy metali o takie znalezisko jest zdecydowanie łatwiej. Zapewne część z odkrywców nie pokusiła się na elegancki dyplom z wkz tylko puściła na rynek, ku uciesze kolekcjonerów.

bosoalewostrogach
Posty: 14
Rejestracja: 09 lut 2024, 15:12

Re: Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Post autor: bosoalewostrogach » 11 mar 2024, 02:34

Wyjaśnienie, że robi to Chińczyk albo nawet potomek Piastów w Międzyrzeczu wydaje się najbardziej oczywiste. Jedynym chyba naprawdę problemem technicznym jest odpowiedni stop, ale w produkcji na poważnie da się to też zorganizować. Spektrometr wystarczy. Co do jakości podróbki to nie wierzę, że gabinety numizmatyczne dokonują jakichkolwiek badań inwazyjnych.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Post autor: meszuzel » 11 mar 2024, 20:10

Morgon pisze:
10 mar 2024, 20:41
Czy ktoś z Was może mi wytłumaczyć skąd i dlaczego na aukcjach jest ostatnimi laty taki wysyp monet średniowiecznych? Chodzi mi głownie o monety piastowskie - denarki Bolesława Śmiałego, Władysława Hermana, Krzywoustego, Wygnańca etc.
Ostatnimi czasy ilość wolnego jaki mogę poświęcić na hobby to ogarnięcie forum i przeglądanie cotygodniowego "wydania" WCN. Tam nei zauważyłem wysypu jakiegoś konkretnego okresu.
Natomiast może jest tak, że kolekcjonerzy/ numizmatycy przechodząc na inny kolekcjonerski świat i zostawiając dobytek dla rodziny ta zwyczajnie się go pozbywa w najprostszy sposób. W aukcje Niemczyka niestety nie wierzę, ale to zwyczajnie moja ocena być może niesłuszna ale czy na innychg portalach czy u innych sprzedających jest podobny trend?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 643
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Post autor: Morgon » 11 mar 2024, 20:58

Mam wrażenie, że jest tego bardzo dużo i są wszędzie. Na allegro też są. Nawet na allegro lokalnie.
Nie wiem meszuzel, chciałbym wierzyć że jest to naturalne zjawisko, ale podskórnie czuję, że nie jest.

Jako że nie jestem żadnym autorytetem w sprawach tych monet, to operuje tylko na ogólnej znajomości rynku, ogólnych i subiektywnych obserwacjach i ogólnym doświadczeniu. Chętnie przeczytam opinię znawców tematu.

Awatar użytkownika
Orrm
Posty: 175
Rejestracja: 10 kwie 2019, 19:19

Re: Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Post autor: Orrm » 12 mar 2024, 00:08

Zaobserwowałem (jak sądzę) trochę podobne zjawisko na tramach z Armenii cylicyjskiej.

https://en.numista.com/catalogue/pieces37315.html

Pełno ich ostatnio na zagranicznych aukcjach. Może tak się upłynnia jakiś skarb przemycony do Europy.

Co do wysypu monet piastowskich chcę wierzyć, że przyczyna jest inna, np potomkowie odchodzącego pokolenia kolekcjonerów zabrali się za spieniężanie zbiorów.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3052
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Post autor: mmz » 12 mar 2024, 11:09

Do tego często i gęsto są one w slabach w notach MS i do tego są to monetki oceną rzadkości Rx, gdzie x to liczba naturalna :)
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Monety średniowiecza - skąd ten wysyp?

Post autor: meszuzel » 12 mar 2024, 17:15

Dlatego nie mam ani jednej w stanie pierwszym drugi a najlepiej przyzwoity trzeci mi pasuje. Bo mimo że te monety niosa ze sobą kawał historii to taka nieco sponiewierana daje szansę na wymyślenie tego co dana moneta "przeżyła"
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ