[Austro-Węgry] 1 krajcar 1885 - wypukłości jako naturalny efekt pękniętego stempla?

Dyskusje o monetach z zagranicy w tym monety EURO
Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

[Austro-Węgry] 1 krajcar 1885 - wypukłości jako naturalny efekt pękniętego stempla?

Post autor: Rotmistrz » 09 lis 2021, 23:43

Cześć wszystkim!
Ostatnio zainteresowałem się monetami Austro-Węgier. Na razie mam tylko kilka monet i chciałem uzupełnić kolekcję o krajcary.

Moją uwagę zwrócił fakt, że na pewnym egzemplarzu, jaki oglądałem, są widoczne takie jakby wypukłości wzdłuż promienia. Przypuszczam, że jest to kwestia niedoskonałej wtedy jeszcze technologii bicia i pękniętego stempla (?), a nie odlewu ( :D ), jednak chciałbym skonfrontować moje przypuszczenia z Waszą wiedzą.

Zdjęcie w załączeniu.

Pozdrawiam
Załączniki
1-krajcar-1885-wypustki.png

Menel
Posty: 469
Rejestracja: 11 gru 2020, 00:49

Re: [Austro-Węgry] 1 krajcar 1885 - wypukłości jako naturalny efekt pękniętego stempla?

Post autor: Menel » 10 lis 2021, 01:14

Tak, niewątpliwie jest to efekt pękniętego stempla.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: [Austro-Węgry] 1 krajcar 1885 - wypukłości jako naturalny efekt pękniętego stempla?

Post autor: meszuzel » 10 lis 2021, 13:58

Rotmistrz pisze:
09 lis 2021, 23:43
Przypuszczam, że jest to kwestia niedoskonałej wtedy jeszcze technologii bicia i pękniętego stempla
To nie tyle niedoskonałość bicia, bo wiedza z zakresu bicia monet jest baaardzo stara i sytuacje w których pękały stemple jest znane od bardzo dawna. W przypadku Twojej monety bardziej winić się powinno kontrolę jakości a ta z wielu względów przymyka oko.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ