Medale Królewskie Witolda Korskiego

Dział poświęcony żetonom zastępczym, dukatom lokalnym, medalom i innym przedmiotom moneto-podobnym.
Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ORT » 29 sty 2021, 21:45

Cześć,

jak, że widzę obszerny wątek dotyczący Serii królewskiej wg pocztu Matejki, postanowiłem założyć wątek o równie interesującej serii - serii królewskiej Witolda Korskiego.

Jestem obecnie w trakcie przygotowywania dość obszernego opracowania dot. tej serii i zbieram wszelką możliwą literaturę nt. temat. Opracowanie będzie bezpłatnie dostępne na mojej stornie internetowej w formacie pdf tak, żeby każdy mógł swobodnie z niego korzystać.

Oczywiście Bydgoskie Wiadomości Numizmatyczne już ma komplet, ale wiem, ze w latch 80-tych w biuletynie Numizmatycznym były publikowane notatki Korskiego i Kokocińskiego o tej serii. Jeśli ktoś jest w posiadaniu tych numerów (lista niżej) to bardzo proszę o kontakt w tym wątku czy na priv.

BN 2/79
BN 2-3/75
BN 3/73
BN 3/76
BN 7/79
BN 5/76
BN 8/77
BN 3/78
BN 7/80
BN 2/80
BN 3/80
BN 1/81
BN 2.81

A jeśli chodzi o opracowanie to opracowuję całą ikonografię każdego z medali w tej serii tak aby pokazać późniejszemu czytelnikowi, żeby trochę szerzej spojrzeć czasem na medal czy monetę, bo niosą one za sobą ogromną ilość informacji.

W przypadku tej serii każdy medal to osobna historia, wydarzenie historyczne w końcu na większości przedstawienie monety i tu otwiera nam się dalsza furtka do poznawania prezentowanej monety czy wgłębianie się w opisywane na medalu wydarzenie Historyczne. Fajna przygoda naprawdę.

W tym wątku chciałbym żebyśmy porozmawiali o tej trochę zapomnianej a pięknej serii
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ORT » 01 lut 2021, 13:04

Nikt jakoż nie podbija tematu więc może skromnie ja zacznę :) Na bieżąco postaram się dopisywać nowe informacje, bo seria naprawdę ciekawa.

W latach 1978-1988 powstała seria 44 medali autorstwa Witolda Korskiego z portretami książąt i królów od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na awersach medali z tej serii przedstawiono monety bite za panowania poszczególnych władców a przedstawiające ich podobizny. Rewersy nawiązują do znaczących wydarzeń, które miały miejsce w czasie ich panowania.

Numeracja medali nie jest zgodna z kolejnością panowania władców, szczególnie wśród pierwszy medali w serii - niektóre były dobijane poza kolejnością.

Medale były emitowane w wersji oksydowanej, patynowanej oraz srebrze.

W załączeniu lista medali.
Załączniki
45.jpg
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ORT » 01 lut 2021, 13:06

wśród medali z metali nieszlachetnych najrzadszym medalem jest be wątpienia medal Bolesław II Śmiały w wersji patynowanej - wybity w ilości 250 sztuk. Podczas gdy nakład większości pozostałych przekroczył ponad 1000 sztuk.

Obecnie za serię oksydowaną lub patynowaną trzeba zapłacić między 1300-1600 zł.
Załączniki
fff4ef774cca8dc1fba96824e38e.jpg
4173390f4e779f3f984eda27d944.jpg
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5458
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: meszuzel » 01 lut 2021, 14:10

ORT pisze:
01 lut 2021, 13:04
Nikt jakoż nie podbija tematu więc może skromnie ja zacznę :)
Tak trzymaj, my będziemy obserwować.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: Gaszpar » 01 lut 2021, 16:00

nono nastepny temat o medalach
czuje ze bedzie co ogladac :D
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3115
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: repek20 » 01 lut 2021, 16:06

@ORT
Ty te medale sprzedajesz lub sprzedawałeś na allegro?
Mógłbym przysiąc, że gdzieś już widziałem zdjęcia medali na identycznym tle.

ryma2
Posty: 130
Rejestracja: 05 gru 2019, 19:54

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ryma2 » 01 lut 2021, 18:45

Jako 45 wlicza się do serii medal - 100 lat Krakowskiego Towarzystwa Numizmatycznego wydany w 1988 roku.
Załączniki
1988 - 53-88 Br - 45KR - 100 lat Krakowskiego Towarzystwa Numizmatycznego - awers.JPG
1988 - 53-88 Br - 45KR - 100 lat Krakowskiego Towarzystwa Numizmatycznego - rewers.JPG

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ORT » 01 lut 2021, 23:19

repek20 pisze:
01 lut 2021, 16:06
@ORT
Ty te medale sprzedajesz lub sprzedawałeś na allegro?
Mógłbym przysiąc, że gdzieś już widziałem zdjęcia medali na identycznym tle.
rypek20 odnoszę wrażenie, że wiele rozpoczętym na forum wątków sprowadza się do kwestii stricte finansowych. Nie nie sprzedaję i nie sprzedawałem tych medali na allegro a to zdjęcie wziąłem po prostu jako pierwsze lepsze z sieci. :)

Wracając do głównego wątku, jestem ciekawy jak osoby interesujące odbierają tę serię? Stylistycznie jest ona zupełnie odmienna od serii koszalińskiej i wizerunkowo jest o wiele bardziej bogata w elementy nawiązujące do historii i wydarzeń z czasów panowania danego władcy.
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5458
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: meszuzel » 02 lut 2021, 11:10

ORT pisze:
01 lut 2021, 23:19
Wracając do głównego wątku, jestem ciekawy jak osoby interesujące odbierają tę serię?
Nie szperam w necie, czekam na przygodę przedstawioną tutaj. Choć przypuszczam, ze w szale zakupowym zdjęcia mogły się gdzieś trafić w proponowanych. :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ORT » 02 lut 2021, 14:49

Będą emocje jak na grzybach :) a tak poważnie od dzisiaj wieczór postaram się każdego dnia pisać o każdym medalu po kilka zdań z osobna. Po miesiącu zbierze się myślę fajna opowieść. Dziś wieczór Mieszko Pierwszy z denarem MISICO, który jak wykazują ostatnie badania wcale Mieszka I nie był :).
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: Gaszpar » 02 lut 2021, 15:52

ja tam czekam na opowiesci i zdjecia
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 174
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: Glider » 02 lut 2021, 19:43

Chętnie poczytam o tych medalach. W przeciwieństwie do innych serii królewskich, rysunki na medalach Korskiego są nieoczywiste. Ich interpretacja wymaga znajomości historii.
Z tej serii mam Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego - ze względu na Gdańsk, a także Jadwigę i Kazimierza Wielkiego - ze względu na Uniwersytet Jagielloński.
Medale Korskiego są bardzo charakterystyczne, mam też kilka innych, bardzo ciekawych jego autorstwa. W wątku viewtopic.php?f=14&t=1739 wymieniłem go wśród moich ulubionych projektantów medali.

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ORT » 02 lut 2021, 21:22

Witajcie,

Emisja serii rozpoczęła się wprawdzie w 1972 roku, ale medal z wizerunkiem pierwszego władcy Polski wybito dopiero w roku 1978. Pierwotnie założeniem było, aby w tej serii prezentować tylko wizerunki władców którzy bili własne monety na których umieszczany był dodatkowo portret króla. Przy takim założeniu trzeba by jednak zaczynać dopiero od Zygmunta I Starego. W trakcie emisji serii kilkukrotnie "wracano" do wcześniejszych władców. Tak właśnie powstał medal poświęcony Mieszkowi I oznaczony numerem O.

Prezentując medale będziemy się zatem trzymali chronologii panowania a nie emisji medalu.

Mieszko I - emisja z numerem 0, rok 1978, średnica 70 mm

- tombak patynowany - 971 sztuk
- tombak oksydowany - 1 700 sztuk
- srebro 100 sztuk

Awers medalu: centralnie zaprezentowany denar MISICO, którego emisję do niedawna przypisywano Mieszko I. Dziś jednak większość najwybitniejszych mediewistów skłania się ku temu, że ów denar wybił Mieszko, ale Mieszko II syn Bolesława Chrobrego. Jeśli chodzi o wizerunek samego denara to na awersie widnieje zarys wzgórza ze stojącym na nim krzyżem, w legendzie otoku widoczne fragmenty napisu MISI[CO]. Rewers z kolei przedstawia krzyż prosty zakończony poprzeczkami, między jego ramionami kulki, w otoku na przedłużeniach ramion krzyża swastyki (znaku symbolizującego szczęście, pomyślność). Poniżej wizerunek takiego denara z aukcji GNDM.

Wracając do samego medalu - w górnej części widzimy napis MISICO oraz datę CMLX? (960) - CMXCII - pierwsza data oznaczona znakiem zapytania jako niepewna początku panowania władcy.

A dolnym otoku informacje o emisji medalu - PTAiN (emitent), 78 (rok emisji), ser. król, Nr 0.

Rewers medalu: centralnie stojąca postać Mieszka i Dąbrówki w podobnym ujęciu jak na monecie 10 zł Mieszko i Dąbrówka z 1966 roku. Pod nogami powalony posąg Światowida ze Zbrucza - dziś eksponat Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Poniżej rzymskim zapisem data chrztu Polski CMLXVI.

Otok rewersu medalu ozdobiony jest swastykami i krzyżem prostym z kulkami "z denara Mieszka I".

Tak pokrótce można opisać pierwszy medal z tej serii. Jak widać temat możnaby jeszcze długo ciągnąc a sam medal jest tak naprawdę początkiem do dalszego zgłębiania tematu.
Załączniki
Mieszko-I-Korski.jpg
Denar-Misico.jpg
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ORT » 04 lut 2021, 21:43

Dobry wieczór,

zaczęliśmy omawianie serii od pierwszego medalu książęcego a teraz na pierwszy medal królewski - poświęcony Bolesławowi Chrobremu.

Bolesław Chrobry - emisja z numerem 1, rok 1973, średnica 70 mm

- tombak patynowany - 500 sztuk
- tombak oksydowany - 440 sztuk
- srebro 60 sztuk

Awers: centralnie wizerunek unikatowego - znanego w jednym egzemplarzu denara GNEZDUN CIVITAS. Ów znany w jednej sztuce numizmat przechowywany jest w krakowskich zbiorach Muzeum Narodowego. Po prawej i lewej stronie, zapisane rzymskim zapisem daty panowania CMXCII - MXXV (992-1025). Omyłkowo na części nakładu medalu nie wybito informacji o emitencie.

Rewers: centralnie doskonale znany wszystkim wizerunek - ptaka, pawia lub gołębia - tu trwają ciągłe spory z denara Princes Polonie. Z historycznego punktu widzenia jest to bardzo ważna moneta, ponieważ jest to pierwszy historyczny zapis nazwy naszego kraju. Pod nim leżący poziomo szczerbiec, a pod nim łaciński napis INCLITUS (przesławny). Wokół w otoku moty krzyża z 4 kropkami zaczerpniemy z innego denara Chrobrego. Po lewej napis BOLISLAVS REX (Bolesław król / władca).

Dlaczego tyle motywów monetarnych na tym medalu. Otóż mennictwo za czasów Chrobrego bardzo dynamicznie się rozwijało. Obecnie z okresu jego panowania znamy kilkanaście typów denarów. Przypuszcza się ponadto, że w kraju funkcjonowało kilka mennic.
Załączniki
Bolesław-Chrobry-śeria-królewska.png
Bez-nazwy-1.png
396578.jpg
396578.jpg (24.75 KiB) Przejrzano 5110 razy
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: Medale Królewskie Witolda Korskiego

Post autor: ORT » 05 mar 2021, 23:11

Witajcie,

nieco zaburzyłem chronologię i dziś opisałem medal z numerem 6 poświęcony Władysławowi II Jagielle - a to ze względu na rocznicę jego koronacji która miała miejsce 4 marca. Opis pierwotnie umieściłem na swoim portalu

https://www.portalnumizmatyczny.pl/2021 ... serii.html

Medal poświęcony królowi Władysławowi II Jagielle oznaczony numerem 6 w serii został wyemitowany w roku 1977 - tombak srebrzony patynowany 950 sztuk, tombak srebrzony oksydowany 950 sztuk oraz srebro Ag 925 100 sztuk. Wszystkie średnicy 70 mm.

Na awersie medalu przedstawiono awers i rewers półgrosza koronnego Władysława II Jagiełły - typ z literą N pod koroną - znakiem mincerza Mikołaja Bochnera (1936-98) z mennicy krakowskiej. Centralnie od lewej do prawej znajduje się napis WLADISLAVS REX POL 1386-1434. Po prawej stronie informacje o emisji PTAiN 77 Nr 6.

Rewers medalu to kompozycja własna autora, mająca charakter tryptyku na który składają się najważniejsze sceny związane z osobą władcy. Rewers wymaga szerszego opisania gdyż jest pełen scen i symboli. Patrząc na wizerunek, centralnie zaprezentowana jest postać króla wzorowana na rzeźbie sarkofagu na Wawelu. Powyżej orzeł polski i Pogoń litewska - nieco niżej podwójny krzyż Jagiellonów, który znamy m.in z monet tego władcy.

W lewym górnym rogu rewersu widzimy królewską parę - Władysława Jagiełłę z żoną Jadwigą. Scena opisana jest stosownymi napisami: HEDVIG REX POLONIE (Jadwiga król Polski) oraz WLADISLAUS M:DUX LITVA 1386 (Władysław Wielki książę Litwy 1386. Powyżej napisów herb Giedymina.

Prawa strona rewersu wypełniona jest sceną chrztu Litwy opatrzona napisem LITVANIA BAPTISTA 1387 (Litwa ochrzczona 1387 roku). Z kolei środkowe sceny rewersu medalu wypełnione są postaciami rycerzy - po lewej trzech polskich - po prawej trzech litewskich. Nad ich głowami znajdują się napisy POLONI oraz LITHVANI. Postaci skierowane ku królowi mają symbolizować związek obydwu narodów.

Dolna część to nawiązanie do Grunwaldu - przedstawiono bowiem chorągwie zdobyte podczas bitwy 1410 roku. Od lewej odpowiednio chorągwie: miasta Bartoszyc (topór), Zakonu Krzyżackiego, Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena, podskarbiego zakonu (chorągiew z kluczem) oraz fragment chorągwi Inflant (gwiazda).
Załączniki
Medal Władysława Jagiełły Witold Korski Seria Królewska (1).jpg
chorągwie spod Grunwaldu
Medal Władysława Jagiełły Witold Korski Seria Królewska (4).jpg
rycerze polscy i litewscy
Medal Władysława Jagiełły Witold Korski Seria Królewska (3).jpg
chrzest Litwy
Medal Władysława Jagiełły Witold Korski Seria Królewska (2).jpg
zbliżenie na scenę z rewersu z parą królewską
314345.jpg
Półgrosz zaprezentowany na awersie medalu
189646.jpg
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

ODPOWIEDZ