żetony Mennicy Kresowej

Dział poświęcony żetonom zastępczym, dukatom lokalnym, medalom i innym przedmiotom moneto-podobnym.
nom
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2024, 11:19

żetony Mennicy Kresowej

Post autor: nom » 01 lut 2024, 11:54

Witam.
Mam póki co sporo czasu i wpadłem na pomysł zajęcia się numizmatami. Chyba źle trafiłem na początek, bo zacząłem od żetonów/dukatów/monet (czy jakby je tam jeszcze nie nazywać?) z Mennicy Kresowej seria „10 złotych rybek”. Są duże, interesujące i bardzo ładnie się prezentują. No ale pojawiło mi się parę wątpliwości:
- co to w ogóle za twór - Mennica Kresowa - ani maila, ani strony, ani jakiejkolwiek informacji o produktach i działalności, nie mówiąc o katalogu,
- gdzieś w necie, na stronach o katalogach monet, są informacje o tych żetonach i to jedyna wiedza
A jest to dla mnie istotne, bo zacny allegrowicz sprzedał mi rybki, które emitowane były w latach 2012-2015, z rokiem 2008 wybitym na rewersie. Z komentarzem, że są to monety prosto woreczków menniczych.
Czyli:
- przy tego typu wyrobach nie ma żadnych reguł i elementarnej przyzwoitości?
- ile ten towar może być warty? ja zapłaciłem 8-17 zł za sztukę, na szczęście niewiele ich kupiłem
- czy warto zajmować się dalej tą kolekcją (wyemitowano ponad 60 sztuk) i żetonami w ogóle?
Proszę szanownych forumowiczów o opinię.

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2555
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: żetony Mennicy Kresowej

Post autor: Mad_Tiger » 01 lut 2024, 13:22

nom pisze:
01 lut 2024, 11:54
- co to w ogóle za twór
Twór powstały na fali wszelakiej maści "dukatów lokalnych" emitowanych przez różne miasta i teoretycznie honorowanych w obiegu (teoretycznie bo nigdy ni e spotkałem się z możliwością płacenia nimi)
- ile ten towar może być warty? ja zapłaciłem 8-17 zł za sztukę, na szczęście niewiele ich kupiłem
Tyle ile kupujący jest w stanie za to zapłacić.
Dla mnie osobiście niema to żadnej wartości.
- czy warto zajmować się dalej tą kolekcją (wyemitowano ponad 60 sztuk) i żetonami w ogóle?
To zależy od Ciebie. Kolekcjonować możesz wszystko.

Żetony emitowane/wybijane na jakieś okazje są bardzo ciekawe ze względu na okoliczność, wizerunek czy po prostu jako pamiątka z wydarzenia.
Ja zbieram żetony wybijane przez Mennicę Polską lub Polskie Towarzystwo Numizmatyczne z okazji różnych eventów (z tych na których byłem). Zazwyczaj takie żetony są za darmo (np. Noc Muzeów) lub za symboliczną opłatą która idzie na cele charytatywne jak żetony na WOŚP.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

AW1971
Posty: 310
Rejestracja: 17 kwie 2022, 14:03

Re: żetony Mennicy Kresowej

Post autor: AW1971 » 01 lut 2024, 16:35

Kiedyś ktoś lepiej zorientowany (pozdrawiam Mad_Tiger ;) ) podesłał link:
https://www.katalogmonet.pl/Katalog/Pie ... ny-lokalne

nom
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2024, 11:19

Re: żetony Mennicy Kresowej

Post autor: nom » 02 lut 2024, 01:02

Dzięki Panowie za szybkie komentarze.
Ot i mądrego warto posłuchać.
Wniosek więc mam taki: odpuszczam zbieranie na siłę rybek jak i w ogóle żetonów. Chyba, że gdzieś przy okazji trafi się coś w szczątkowej cenie.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ