RDA E-Aukcja 3

Informacje o miejscach, gdzie można kupić monety i akcesoria do przechowywania monet.
xulu
Posty: 704
Rejestracja: 13 lis 2019, 22:00

Re: RDA E-Aukcja 3

Post autor: xulu » 24 lip 2020, 17:49

meszuzel pisze:
24 lip 2020, 17:37
Blask, że aż bije po oczach.
Patyne jajkiem by sie strzelio i bylby jak "stary" :mrgreen:

Z ortów jedyny który mi wpadł w oko to gdañski 1623 ;)

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5454
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: RDA E-Aukcja 3

Post autor: meszuzel » 24 lip 2020, 17:53

Ja nie powiem, bo konkurencji nie chcę sobie większej robić :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Zatoichi
Posty: 135
Rejestracja: 25 lut 2020, 09:12

Re: RDA E-Aukcja 3

Post autor: Zatoichi » 05 sie 2020, 00:05

Grosze II RP osiągały dziś z lekka szalone poziomy, nawet nie popakowane w slaby (a może dlatego?).
I jeszcze ciekawostka (ceny bez prowizji):
21 czerwca 2020, Niemczyk: stan 2, 420
https://aukcjamonet.pl/product/31252/ii ... 1924-paryz
3 sierpnia 2020, RDA: stan 1/1-, cena 1800
https://onebid.pl/pl/auction/1426/lot/8 ... dnia-paryz
Pozdrawiam,
Zatoichi

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: RDA E-Aukcja 3

Post autor: turysta » 07 sie 2020, 18:15

Świat nie przestanie mnie zaskakiwać - to taka puenta tej Aukcji...

Wspomnę tylko sesję 3 - III RP

- kto zbiera do kolekcji porysowane lustrzanki...? to jak auto bez silnika :p Można je bez problemu kupić nieuszkodzone...
- 5 zł klipa - nadal do zakupu w NBP po ciut niższej cenie
- woreczki mennicze - temat rzeka...Monety które tam są - mennicze pozostają tylko z nazwy. Prawda jest taka że wewnątrz monety są zmasakrowane przez poprzednich właścicieli którzy przez folię próbują znaleźć destrukty. Inwestycja...? Śmiechu warte. Woreczek menniczy jest inwestycją da osoby która zdobyła taki po cenie nominału.

Rzuciło mi się w oczy kilka ordynarnych wręcz falsów które parchaty na jedno oko rozpozna bez problemu ale czy warto o nich pisać? Po co? Przecież jeśli ktoś chce kolekcjonować monety to nie może się opierać na opinii sprzedawcy monet (któremu zależy tylko na kasie ze sprzedaży) ale poczytać, porównać z zakończonymi aukcjami lub katalogami... Inwestorów nie jest mi żal bo każda górka ma swój wierzchołek i później jest tylko zjazd w dól, często bolesny.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2833
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: RDA E-Aukcja 3

Post autor: brodacz » 07 sie 2020, 20:55

Niestety z falsami w domach aukcyjnych to temat rzeka. Z 15 lat temu jak mi kumpel specjalista od WMG zasugerował, że pewien zacny warszawski punkt wystawił jakieś guldeny to nie chciałem wierzyć. Dopiero jak mi pokazał oryginał, to zrozumiałem, że nikt nie jest wyrocznią i nawet w takich firmach nie wszystko wiedzą. Tyle, że im większa firma, tym szersze powinni reprezentować grono fachowców. Wiadomo, że jeden człowiek wszystkiego nie ogarnie. Niechby nawet płacili komuś z zewnątrz za weryfikację, gdy nie mają pewności lub wiedzy. Czasem to tylko parę minut dla wprawnego oka. A tak już kolejny punkt, który traci moje zaufanie. No bo co z tego, że ja u nich nie kupuję, skoro ktoś inny może stwierdzić, że nabył na aukcji, więc ma gwarancję autentyczności.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3056
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: RDA E-Aukcja 3

Post autor: mmz » 08 sie 2020, 19:36

A propos, kto weryfikuje autentyczność waloru? PTN?

Bo tak btw, czy aby przynależność do PTN czy Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych coś gwarantuje?

dla rozluźnienia ;)
https://www.youtube.com/watch?v=DcMWN9q ... S86OxXlKDJ

PS. Rozumiem znajomość monet IIRP, okresu zaborów ... , czy IRP, czyli Polska Królewska, ale nad Wisłą są spece od monet islamskich i Cesarstwa Rzymskiego. Szacun :) & respect ;). Znają arabski, chiński, japoński i łacinę oraz grekę. Spoko, to jestem spokojny o ekspertyzy.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

patrykoz
Posty: 48
Rejestracja: 07 kwie 2019, 20:09

Re: RDA E-Aukcja 3

Post autor: patrykoz » 11 sie 2020, 00:30

mmz pisze:
08 sie 2020, 19:36
nad Wisłą są spece od monet islamskich i Cesarstwa Rzymskiego. Szacun :) & respect ;). Znają arabski, chiński, japoński i łacinę oraz grekę. Spoko, to jestem spokojny o ekspertyzy.
No są - na tpzn ok.10 lat temu był człowiek (nieaktywny bardzo długo) który zbierał islam. Co do chińskich i japońskich - są chyba 2 blogi, a na tpznie jest kilku użytkowników którzy zbierają takie rzeczy i wiedze mają pokaźną. O Rzymie nie wspominam nawet ;) Jest Pan już dosyć długo użytkownikiem tego forum oraz tpznu,więc myślę że ufa Pan kolegom.

ODPOWIEDZ