Opłaty aukcyjne

Informacje o miejscach, gdzie można kupić monety i akcesoria do przechowywania monet.
Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 651
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Opłaty aukcyjne

Post autor: Morgon » 02 mar 2022, 20:30

Od jakiegoś czasu widać trend podnoszenia opłat. Obecnie większość domów aukcyjnych liczy sobie 18%, ale niektóre wchodzą już na kolejny poziom: 20% :roll:
Zastanawia mnie do jakiej wysokości można to wyśrubować nie tracąc klientów. Przecież opłatę pobierają od obu stron, więc sprzedający musi liczyć się z tym, że dostanie ZNACZĄCO mniej za swój przedmiot, niż płaci kupujący i niż (teoretycznie) mógłby dostać bez pośrednika.

Generalnie kiedyś uważałem platformę OneBid i aukcje za powiew świeżości od wszechpotężnego allegro i przekrętów na nim robionych. Obecnie widzę tu ostrą dojarkę. Domy aukcyjne odsysają z rynku niemal wszystkie ciekawe przedmioty. Promują slabowanie wszystkiego co przypomina stan AU/MS, wiele z nich wcale nie jest bardziej rzetelnych niż byli na allegro jeśli chodzi o zdjęcia i ocenę stanów zachowania. No i koszą wysokie prowizje. Gdy zsumuje się kwoty odcinane sprzedawcy i kupującemu to człowiek zaczyna zastanawiać się z jakiej racji tyle sobie liczą? Jedyna odpowiedź jaka przychodzi mi na razie do głowy to: "bo mogą". Bo ludzie wciąż to łykają :roll:
Czekam tylko na pierwszych, którzy skasują za pośrednictwo połowę końcowej kwoty :(

Jest kilka chlubnych wyjątków które mają wciąż 15% (to wciąż dużo), albo są niezachwianie rzetelni lub robią nie tylko aukcje, ale także szereg rzeczy towarzyszących. Niestety nie zmienia to znacząco oblicza współczesnego rynku.

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 487
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: Opłaty aukcyjne

Post autor: mirek82 » 02 mar 2022, 22:10

Zgadzam się z Twoimi twierdzeniami, ale na stawiane przez Ciebie pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć.
Ja zbieram banknoty polskie od 1916 r. w związku z tym odniosę się do nich. Na onebid coraz rzadziej widzę banknoty bez gradingu. W przypadku banknotów do gradingu oddaje się nie tylko egzemplarze w st.1, ale i rzadkości w stanie 4 czy nawet 5. Nigdy nie byłem zwolennikiem PMG (bo zbieram banknoty, a nie cyferki przy literach EPQ) i to jeden z powodów dla których coraz rzadziej podchodzę do licytacji. Drugim jest fakt, że w większości przypadków koszt całkowity walorów bez gradingu, które mam na oku jest zbyt wysoki w stosunku do moich możliwości (czasem mój limit ledwo przekracza 60% ceny). Coraz częściej myślę, że szkoda mojego czasu na uczestnictwo w licytacjach.
Co do allegro. Nie jest to portal doskonały, ale z punktu widzenia osoby kupującej dość wygodny. Warunek podstawowy to rzetelność firmy/sprzedawcy. Nie trzeba przekalkulowywać swoich limitów (tzn. nie trzeba uwzględniać prowizji jak na onebid). Wystarczy tuż przed końcem złożyć swój limit i czekać na efekt. Na onebid niektórych mogą ponieść emocje i po prostu przepłacić, zwłaszcza gdy licytują na bieżąco.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2839
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Opłaty aukcyjne

Post autor: brodacz » 03 mar 2022, 09:40

Ale allegro ma też dodatkowa zaletę. Jak mamy wykupiony Smart, to bezpłatny zwrot. Nikt już nam kitu nie wciśnie, a jeśli to odsyłamy. Dla mnie od zawsze te prowizje 2x po 15% to był zwykły rozbój. Ale skoro są klienci, to dlaczego nie? Jedyne o co mam pretensje, to że firmy te psują rynek nie podając cen zapłaconych przez nabywcę tylko transakcyjne z aukcji. Na szczęście onebid ma już opcje wyboru ceny z opłatą handlowa i realniej pokazuje ceny.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

grabarz
Posty: 150
Rejestracja: 17 cze 2019, 21:14

Re: Opłaty aukcyjne

Post autor: grabarz » 04 mar 2022, 10:24

Morgon pisze:
02 mar 2022, 20:30
Od jakiegoś czasu widać trend podnoszenia opłat. Obecnie większość domów aukcyjnych liczy sobie 18%, ale niektóre wchodzą już na kolejny poziom: 20% :roll:
Niemieckie domy aukcyjne biorą często 22%.

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 651
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Opłaty aukcyjne

Post autor: Morgon » 04 mar 2022, 16:06

Ja pisałem o naszym rodzimym rynku. Ale jak widać na zachodzie jest jeszcze większe rozpasanie.
Też biorą taki procent od kupującego i od sprzedającego?

Awatar użytkownika
Savras
Posty: 828
Rejestracja: 23 gru 2019, 17:33

Re: Opłaty aukcyjne

Post autor: Savras » 04 mar 2022, 18:03

Ciekawostka: koszt gradingu jest uzależniony od wartości banknotu (proszę nie bić, dopiero ostatnio się o tym dowiedziałem)

https://www.pmgnotes.com/submit/service ... view=tiers

ODPOWIEDZ