Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: brodacz » 06 sty 2022, 13:39

flex pisze:
06 sty 2022, 13:24
Zresztą, wystarczy się zastanowić jak sam byś się w takiej sytuacji zachował? Mi od razu zapala się światełko ostrzegawcze gdy ktoś chce mi sprzedać złotą monetę za pół darmo a 100 metrów dalej jest złotnik czy lombard.
Dużo łatwiej ludzi oszukać niż przekonać, że zostali oszukani. Gdy przechodziłem szkolenie na doradcę finansowego, główny myk jaki mieliśmy stosować to... opiszę na przykładzie. Przychodzi klient po kredyt na mieszkanie ma 100k, więc potrzebuję jeszcze 400. Prowizja dla "doradcy" to 0,5% czyli 2k zł. Jednak słysząc o składzie własnym 100k sugeruję inne rozwiązanie. Kredyt na pełne 500k (bo oprocentowanie 4-5%) a te 100k wrzucamy na fundusze inwestycyjne, które dadzą 10-12% rocznie. Czy klienci zadawali pytanie "dlaczego banki wolą oddawać kasę na 5% zamiast inwestować w fundusze na 10%?"? Nie, wchodzili w to jak w masło, bo wykresy pokazujące jak bardzo to się opłaca, przysłaniały zdrowy rozsądek. Dlaczego doradca wsadzał na minę? Bo prowizja od 500k to już 2,5k i dodatkowo 2% od funduszu czyli kolejne 2k. Wystarczył 1 strzał w miesiącu na średnią krajową. Nie muszę chyba przekonywać, że strzałów bylo więcej.
PS. Nie, po ukończeniu szkolenia z wyróżnieniem, nie podjąłem tej pracy, a firma (jakich wiele) dla zatarcia śladów po kilku latach działalności zmieniła nazwę. Podobnie jak inne w branży.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 281
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: joxer » 06 sty 2022, 16:34

o złocie rozmawiamy więc taki filmik wybrałem :) ale pamiętam, że w innych filmikach dawał do wyboru srebrnego dolara lub papierowego oraz srebrną monetę uncjową lub batonika :)

ludzie raczej wiedzą, że srebro i złoto jest drogie, ale na tych ich wiedza się kończy :)

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: AlA » 06 sty 2022, 16:38

Piękny przykład lichwy, zakazanej w Konstantynopolu ? I jest grzechem głównym? Tak piszę bo niby jesteśmy krajem katolickim, aczkolwiek pokolenie 20-30 latków omija kościół szerokim łukiem.

Moja opinia do pytania...
Zakładam, że te 20 tyś jest luźne, nie potrzebne do normalnego egzystowania i powiedzmy z wizją na emeryturę.
Więc na dzień dzisiejszy za 10 tyś au za 5 tyś Ag premium i za ost 5 tyś junk / bulion.

Jeśli stopy wzrosną do 5% to warto będzie poszukać lokat jeśli ktoś chce np zamrozić kasę na rok(aktualnie % po płaty rosną, już są niby na poziomie 2,5-3%) Wiem lokata nie pokryje inflacji, ale z metalami w tak krótkim okresie różnie bywa i zdarzyć się może, że odsprzedaż nastąpi po tej samej cenie. Uwzględniam tu osoby, których jest większość, które nie potrafią tanio kupić i drogo sprzedać, a wręcz na odwrót.

Pamiętam piękne czasy jak rodzice brali pożyczki max z pracy na 0% i wkładali je na lokaty 8-10%. I żeby nie było, że wychwalam lokaty, ale mam miłe z nimi wspomnienia. Od 10 lat namawiam rodziców na inwestycje w metale bo sama się w nie pakuje od 15 lat. Ale jak grochem o ścianę.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 281
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: joxer » 06 sty 2022, 16:44

zawsze też można zakupić obligację indeksowane inflacją

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: flex » 06 sty 2022, 17:01

joxer pisze:
06 sty 2022, 16:44
zawsze też można zakupić obligację indeksowane inflacją
Fakt. Choć obligację indeksowane inflacją też nie zawsze w pełni chronią przed inflacją, ale są blisko przeniesienia wartości. Zwłaszcza na IKE, bez podatku Belki.
https://marciniwuc.com/obligacje-indeks ... alkulator/ - sporo przydatnych informacji
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Ziomek
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2021, 16:37

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: Ziomek » 06 sty 2022, 17:52

AlA pisze:
06 sty 2022, 16:38
Uwzględniam tu osoby, których jest większość, które nie potrafią tanio kupić i drogo sprzedać, a wręcz na odwrót.
To ja należę to takich osób. Większość zagadnień, które poruszacie jest dla mnie nowością. No ale cóż, ... uczę się :lol:
To oczywista oczywistość, że dobrze jest tanio kupić i dobrze jest drogo sprzedać. Jednak żeby drogo sprzedać, to po drugiej stronie powinien być ktoś, kto drogo kupi :? Tak więc powiedzcie gdzie szukać takich narwańców co chcą drogo kupić ?
Na razie jest etap powolnych zakupów. Ale za kilka lat, kto wie.

hm62
Posty: 184
Rejestracja: 06 kwie 2019, 14:52

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: hm62 » 06 sty 2022, 17:54

Cała historia,kupujesz w dołku a sprzedajesz .....a inny temat to różnego rodzaju monety premium,ale tu pomoże Ci już tylko intuicja 😁

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: Grześ » 06 sty 2022, 18:07

@Ziomek
Intuicja - bardzo ważna.
W ubiegłym roku 3 lub 4 razy organizowałem zakup za Odrą orzełków ze starym wzorem z 2021 roku.
Sprawdź w zakupach grupowych ile kosztowały i porównaj z cenami na Allegro.
Najkorzystniejszy wariant to 100%. :shock:

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: AlA » 06 sty 2022, 18:10

Jeśli poważnie podchodzisz do tematu to musisz przeczytać forum. A dopiero później pytać. Bo nie ma nic bardziej irytującego niż odpowiadanie na pytania laików, którym nie chce się przeczytać tematów na forum. Gdzie wszystko jest napisane czarno na białym językiem przystępnym dla laika. Głównie te w dziale inwestycje.

Jak poczytasz to zrozumiesz, że nie jest problemem tanio kupić i drogo sprzedać. Bo drogo się sprzedaje gdy się tanio kupi. Kluczem jest nie marudzenie na np. czas dostawy. Bo w momencie gdy ja kupowałam po 105 ludzie płakali, że 40 dni dostawy, doszło w 15 i z pocałowałem ręki kupowali ode mnie po 115 :). Teraz popatrz osoba, która ode mnie kupiła już jest stratna bo przy spot 90 kupuje po 115 gdy w sklepie jest po 105. Dużo musi podskoczyć spot by z kolei ta osoba to odsprzedała z zyskiem. To był przykład na bulionie , najtańsze Ag liść winner itp... inna bajka premium, po za tym nie wiem na jakim jesteś poziomie wiedzy. I w ogóle nie wiem czy zrozumiesz co napisałam czy to nie powstało masło maślane

Krótszą wersje masz na pierwszej stronie tego tematu autorstwa Grzesia. I w sumie myślałam, że ten temat na jego wpisie się zakończy. Pamiętaj w inwestowaniu w Ag au jest jak z kolekcjonerstwem monet. Najpierw literatura, wiedza, a potem pytania i zakupy Jak już chcesz kupić. Wklej ofertę i zapytaj czy warto. Albo kup parę razy to nauczysz się z czasem na błędach.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Ziomek
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2021, 16:37

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: Ziomek » 06 sty 2022, 18:12

Oczywiście ważne jest to aby "złapać" dołek.
Dzisiaj przed południem kupiłem Dukata. Gdybym go kupił w tym momencie byłby o 6 zł tańszy.

@Grześ - zgadzam się z Tobą. Twój wariant zawsze będzie korzystniejszy niż zakup indywidualny z polowaniem na kurs.

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: AlA » 06 sty 2022, 18:20

Ziomek pisze:
06 sty 2022, 18:12
Oczywiście ważne jest to aby "złapać" dołek.
Dzisiaj przed południem kupiłem Dukata. Gdybym go kupił w tym momencie byłby o 6 zł tańszy.

@Grześ - zgadzam się z Tobą. Twój wariant zawsze będzie korzystniejszy niż zakup indywidualny z polowaniem na kurs.
No to pochwal się po ile go kupiłeś? Bo noszę się z zamiarem sprzedaży kilku 8-) Swoje kupowałam po spot au +2%
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: Grześ » 06 sty 2022, 18:25

AlA pisze:
06 sty 2022, 18:20
No to pochwal się po ile go kupiłeś? Bo noszę się z zamiarem sprzedaży kilku 8-) Swoje kupowałam po spot au +2%
Ile sztuk będzie szło na sprzedaż ?
Zanim wystawisz napisz do kolegi PW. :lol:

Ziomek
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2021, 16:37

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: Ziomek » 06 sty 2022, 18:27

AIA zgadzam się z Tobą. Najpierw wiedza potem realizacja.
Wierz mi, że przeczytałem wiele tematów na tym forum i stronach sprzedawców. Pytanie o to "komu sprzedać" było raczej retoryczne.
Żeby ktoś zyskał, ktoś musi stracić. Z drugiej strony zakupy w dołkach a sprzedaż na zwyżkach wcale nie powoduje, że ktoś jest przysłowiowym Januszem i drogo kupił. No i jeszcze instrumenty takie, o których wspomniał Grzes czyli zakupy grupowe dające większe możliwości zysku.
Z ciekawości przeczytałem różne tematy na forum. Nawet wszedłem na kolekcjonera i kupiłem monety srebrne. Chciałem zobaczyć jak w rzeczywistości wyglądają. Czytałem tematy o monetach PRL. Z rozrzewnieniem pamiętam jak za czasów dziecięcych, 5zł z rybakiem kładliśmy na tory tramwajowe i czekaliśmy na wiadomy efekt. No cóż z perspektywy czasu ..... kicha.

Dodano po 2 minutach 34 sekundach:
AlA pisze:
06 sty 2022, 18:20
No to pochwal się po ile go kupiłeś? Bo noszę się z zamiarem sprzedaży kilku 8-) Swoje kupowałam po spot au +2%
Ja kupiłem na tavex po 893. Teraz jest 887
Na coininvest jest po 872

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: Grześ » 06 sty 2022, 18:44

Przy złocie 6zł różnicy nie ma żadnego znaczenia.
Tak naprawdę to kupiłeś polisę od inflacji za 900 złotych i ona już ma swoją moc. Działa.
Reszta celulozy, którą masz w portfelu nadal jest narażona na ataki Covid 19

Ziomek
Posty: 15
Rejestracja: 04 gru 2021, 16:37

Re: Gdybyś miał 20 tys. zł w co ..... ?

Post autor: Ziomek » 06 sty 2022, 19:14

Grześ pisze:
06 sty 2022, 18:44
Przy złocie 6zł różnicy nie ma żadnego znaczenia.
Tak naprawdę to kupiłeś polisę od inflacji za 900 złotych i ona już ma swoją moc. Działa.
Reszta celulozy, którą masz w portfelu nadal jest narażona na ataki Covid 19
Trafiony, zatopiony :lol: :lol: :lol:

ODPOWIEDZ