NOWE NASZE ZŁOTE 20 FRANKÓW

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3112
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: repek20 » 22 sty 2024, 20:31

@caprimulgus
O wolframie to można zacząć dyskutować od sztabek 100g w górę.
Kto normalny sprawdza złote, kilku gramowe krążki za pomocą walcarki? :shock:

caprimulgus
Posty: 12
Rejestracja: 18 sty 2024, 18:17

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: caprimulgus » 23 sty 2024, 11:04

@ repek20
Specjalnie dla ciebie opiszę moją przygodę z krugerandami.Otóż jakieś 20 lat temu(jeśli nie więcej) trzymałem w ręce kilka sztuk krugerandów.Tak się jakoś złożyło że usłyszałem dziwny dźwięk dochodzący ze środka jednego z nich.Przy potrząsaniu okazało się że w środku monety ewidentnie jest jakiś przedmiot(?)Przypuszczam że był to rdzeń wolframowy.Prawdopodobnie moneta upadla na rant na twarde podłoże i środek "odkleił" się od zewnętrznej warstwy.Ilu jest szczęśliwych posiadaczy takich krugerandów?. Technika fałszowania monet idzie razem z postępem technologicznym i dzisiaj niczego nie można być pewnym bez rozebrania tego na czynniki pierwsze.

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3112
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: repek20 » 23 sty 2024, 11:17

Żeby w 21 wieku mieć jakiekolwiek problemy ze sprawdzeniem złota w kilka minut trzeba być ostatnim imbecylem i na tym zakończę.

wqba93
Posty: 11
Rejestracja: 01 mar 2023, 21:27

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: wqba93 » 23 sty 2024, 13:35

Jako jeden z przedstawicieli imbecyli, odnoszę się z ogromną prośba o wskazanie sposobów na sprawdzenie czy nie zostało się zrobionym w wała. Mam na myśli warunki "domowe" bez niewiadomo jakich narzędzi.

Awatar użytkownika
baldwin
Posty: 86
Rejestracja: 14 gru 2019, 15:39

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: baldwin » 23 sty 2024, 15:55

wqba93 pisze:
23 sty 2024, 13:35
Jako jeden z przedstawicieli imbecyli, odnoszę się z ogromną prośba o wskazanie sposobów na sprawdzenie czy nie zostało się zrobionym w wała. Mam na myśli warunki "domowe" bez niewiadomo jakich narzędzi.
Moim skromnym zdaniem - kupować w sprawdzonych sklepach a nie "okazyjnie" :roll:
ps. idąc śladem Grzesiowych blanków - kupować 24 karatowe złoto w płatkach :D
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 23 sty 2024, 16:16

wqba93 pisze:
23 sty 2024, 13:35
Jako jeden z przedstawicieli imbecyli, odnoszę się z ogromną prośba o wskazanie sposobów na sprawdzenie czy nie zostało się zrobionym w wała. Mam na myśli warunki "domowe" bez niewiadomo jakich narzędzi.
Ucho, własne ucho kolego.
Jakbyś zadał sobie odrobinę trudu to na YT znalazł byś film jak sprawdza się złoto.
Tak na szybko: kładziesz monetę na opuszku palca i delikatnie uderzasz w nią czymś metalowym.
Złoto kilka sekund dzwoni.
--------------
Tym sposobem nie sprawdzisz próby złota, ale sam rodzaj metalu już tak.
-------------
W moim przypadku nie trzeba się zbytnio obawiać. Mam pod ręką spektrometr z lampą rentgenowską.
Można sobie strzelać do woli.
-------------
I podstawowa zasada: Jak się na czymś nie znam to tego nie ruszam.
Jeśli wiedza w temacie ciężko wchodzi to proponuje odstawić metale szlachetne.
Może waluty okażą się lepsze.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: meszuzel » 23 sty 2024, 19:13

caprimulgus pisze:
23 sty 2024, 11:04
@ repek20
Specjalnie dla ciebie opiszę moją przygodę z krugerandami.Otóż jakieś 20 lat temu(jeśli nie więcej) trzymałem w ręce kilka sztuk krugerandów.Tak się jakoś złożyło że usłyszałem dziwny dźwięk dochodzący ze środka jednego z nich.Przy potrząsaniu okazało się że w środku monety ewidentnie jest jakiś przedmiot(?)
Nie wiem, jak ta moneta wyglądała na zewnątrz, ale historia któą przedstawiłeś jest w mojej ocenie, wybacz za szczerość, równie prawdopodobna, że czerwony kapturek nie spotkał wilka.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

caprimulgus
Posty: 12
Rejestracja: 18 sty 2024, 18:17

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: caprimulgus » 23 sty 2024, 20:35

@meszuzel
Ukłony od toniego von leeuwenhoek :D
Żeby nie tracić czasu.Zasłynął z powiedzenia: "Niech każdy zostanie przy swoim"

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1808
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: julk1 » 23 sty 2024, 23:41

@caprimulgus o fałszerstwie złotych monet możesz poczytać na naszym forum
viewtopic.php?t=2351&start=45

wqba93
Posty: 11
Rejestracja: 01 mar 2023, 21:27

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: wqba93 » 30 sty 2024, 20:15

Grześ pisze:
23 sty 2024, 16:16
wqba93 pisze:
23 sty 2024, 13:35
Jako jeden z przedstawicieli imbecyli, odnoszę się z ogromną prośba o wskazanie sposobów na sprawdzenie czy nie zostało się zrobionym w wała. Mam na myśli warunki "domowe" bez niewiadomo jakich narzędzi.
Ucho, własne ucho kolego.
Jakbyś zadał sobie odrobinę trudu to na YT znalazł byś film jak sprawdza się złoto.
Tak na szybko: kładziesz monetę na opuszku palca i delikatnie uderzasz w nią czymś metalowym.
Złoto kilka sekund dzwoni.
--------------
Tym sposobem nie sprawdzisz próby złota, ale sam rodzaj metalu już tak.
-------------
W moim przypadku nie trzeba się zbytnio obawiać. Mam pod ręką spektrometr z lampą rentgenowską.
Można sobie strzelać do woli.
-------------
I podstawowa zasada: Jak się na czymś nie znam to tego nie ruszam.
Jeśli wiedza w temacie ciężko wchodzi to proponuje odstawić metale szlachetne.
Może waluty okażą się lepsze.

Dzięki wielkie za radę.
Jeszcze nie tak dawno temu prosiłem na forum o porady związane ze srebrem (udało się trochę zebrać). Teraz przechodzę na złoto. Myślę że jakiś tam postęp robię. Waluty to swoją drogą ale właśnie obawiam się że w ich przypadku czeka mnie więcej nauki.

bosoalewostrogach
Posty: 14
Rejestracja: 09 lut 2024, 15:12

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: bosoalewostrogach » 09 lut 2024, 17:35

Gęstość złota i wolframu jest podobna. Monety złote po uderzeniu „brzęczą”, wolframowe wydają głuchy dziwek. Złoto i wolfram są inaczej magnetyczne, wystarczy silny magnes neodymowy, żeby to sprawdzić. Typowe 1 uncjowe monety mają podane w katalogach wymiary, tj grubość, średnicę i jeżeli nie jest to czyste złoto, to wagę inną niż uncja. Zestaw do „sprawdzana złota w złocie” zamknie się kwota 100zl na allegro, wliczając w to suwmiarke od Chińczyka.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 12 lut 2024, 21:03

el-dziubek pisze:
10 gru 2023, 21:09
Zgoda, że na frankach nie ma próby złota, ale nie zapominajmy, że to był żywy pieniądz, rozpoznawalny. O ile spot +5% wydaje się uczciwą i rozsądną ceną za dzika i innych animalsów, to co dalej? Jak wyobrażacie sobie obieg wtórny tego produktu przy tak skąpej rozpoznawalności? Musicie to uwzględnić skoro projekt nie jest jednorazowy. 20 franków popcham dalej w razie potrzeby z palcem w nosie. Dzika w Berlinie na WMF bez sprzętu do diagnostyki będzie ciężko pogonić. Planujecie do tego jakąś certyfikację kruszcową?
Przekonałeś mnie.
Będzie wybita próba i będzie certyfikat połączony z folderem.
Oto próby bicia.
Jest trochę błędów technologicznych, ale myślałem że będzie gorzej.
attachment1707767362051.jpg

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 181
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Rotmistrz » 12 lut 2024, 23:53

Pierwsze sprawa - dlaczego na taki fajny projekt jak własne bicie złotych monet nie założyłeś tematu tylko zakopujesz to w 165-stronicowym molochu? :P Apeluję o osobny temat na taką ciekawa inicjatywę!

Co zaś do samych monet - wyglądają bardzo interesująco, podobnie jak sama inicjatywa. Zawsze doceniam takie oddolne działania i próby własnych sił, a nie tylko podążanie za korporacjami. Jednak szkoda, że nie zaproponowałeś wizerunku jakiegoś orła zamiast dzika, żeby efektowniej reprezentować Polskę w gronie standardu ŁUM ;).

Nie jestem specem i pewnie moja opinia może mieć małe znaczenie, jednak rzeczywiście gdyby na monecie została wybita próba, nawet jeśli jest oczywista ze względów tradycji, do jakiej nawiązuje, to być może mogłoby to być na korzyść akceptowalności monety na rynku.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 13 lut 2024, 05:28

@ Rotmistrz
Co do pierwszej sugestii to masz rację.
Proszę administratora Mariusza o przeniesienie całego wątku ( trzy strony) do nowego tematu NOWE NASZE ZŁOTE 20 FRANKÓW.
Druga sugestia to mogę napisać że na orzełka przyjdzie pora. Dziś patriotyzm mocno kojarzy się z Bąkiewiczem.
Co do trzeciej sugestii to cieszę się że wybitej próby nie zauważyłeś. Istnienie jej, nie jest moim pomysłem. Nie jestem zwolennikiem wybijania prób na monetach. Zostałem w tej kwestii przegłosowany. Praktycznie do zera, czyli osamotniony. Musiałem się z mojego zdania wycofać. W efekcie pod młynem jest Au 900.

KZN
Posty: 1349
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: NOWE NASZE ZŁOTE 20 FRANKÓW

Post autor: KZN » 13 lut 2024, 07:32

Grześ pisze:
13 lut 2024, 05:28
Co do trzeciej sugestii to cieszę się że wybitej próby nie zauważyłeś. Istnienie jej, nie jest moim pomysłem. Nie jestem zwolennikiem wybijania prób na monetach. Zostałem w tej kwestii przegłosowany. Praktycznie do zera, czyli osamotniony. Musiałem się z mojego zdania wycofać. W efekcie pod młynem jest Au 900.
A miejsce na ryzanie pilnikiem jest..? 😉

ODPOWIEDZ