Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
GunOfBrixton
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2024, 12:54

Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: GunOfBrixton » 01 mar 2024, 13:06

Dzień dobry!
Pytanie od początkującej. Kupuję co jakiś czas złoto inwestycyjne i planuję je regularnie akumulować- przez kilka lat, może dłużej - celem przechowywania wartości oraz jako zabezpieczenie przed np. wojną czy jakimiś najczarniejszymi scenariuszami.
Zrobiłam już kilka zakupów i jak na razie w mojej kolekcji są:
1x 50 peso meksykańskie 37,5g ( bo niskie premium)
1x kangur 1oz (bo popularny)
3x 20 franków francuskich Marianna (bo najniższa cena w przeliczeniu na uncję)
Przejrzałam kilka wątków na forum jednak nadal zastanawia mnie kilka rzeczy.
1. Kupowałam monety w jednym punkcie stacjonarnym (mają zawsze najtaniej, jestem zagranicą więc dużego wyboru nie mam) u profesjonalnego, legitnego dilera. Jednak nigdy przy zakupie nie prosiłam żeby przy mnie zważył, zmierzył czy przebadał monety. Czy to duży błąd? A jeśli tak to o co dokładnie następnym razem muszę poprosić sprzedawcę przed zapłatą?
2. Czytając forum skusiła mnie wizja kupowania po niższej cenie na przykład na forach itp. ale czy powiedzielibyście mi jak ograniczyć do minimum ryzyko nabycia fałszywki? Czy to tylko zabawa dla ludzi z profesjonalnym sprzętem za setki/tysiące dolarów?
3. I ostatnie pytanie. Co sądzicie o moich wyborach zakupowych w kontekście tego, że chcę kupować złoto po jak najniższych cenach i żeby nie było problemu ze zbyciem go, ale też gdzieś z tyłu głowy chcę, żeby trochę cieszyło oko i tworzyło różnorodną kolekcję (choć to mniej priorytetowa sprawa). Będzie problem sprzedać później te peso czy franki? Może powinnam się skupić na kanonie?
Czekam na uwagi :)

Jaro29k
Posty: 116
Rejestracja: 09 sty 2022, 21:24

Re: Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: Jaro29k » 01 mar 2024, 13:54

Fajnie by bylo zobaczyc cene zakupu , by ocenic.

Dodano po 7 minutach 1 sekundzie:
Przykladow:
50 peso niedal bym wiecej jak 2.250 Euro. Pozdrawiam

sha256
Posty: 11
Rejestracja: 05 kwie 2023, 14:24

Re: Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: sha256 » 01 mar 2024, 14:18

Nick albo zespół wykonujacy te piosenke mogą sugerować kraj emigracji. Jeśli tak jest to w Wielkiej Brytanii skupiłbym sie na produktach brytyjskich: Britannia, Suweren - więcej pod linkiem: https://slomski.us/2023/04/29/podatki-i ... zcow-w-uk/
W innym przypadku zarówno bulion czy monety historyczne, które wymieniłaś sa sprzedawalne od ręki. Warto nauczyć sie identyfikować monety, stosować jakieś metody weryfikacji - niekoniecznie od razu wydając tysiące na sprzęt elektroniczny choć daje to chyba najbardziej miarodajne wyniki. Warto poczytać o podstawowych sposobach na potwierdzanie autentyczności monet. Warto zacząć od tego co mamy pod reką i np. ocenic wymiary i wage oraz sprawdzić czy moneta odpowiednio brzęczy - takie sprawdzenie wykonywano od zawsze np. w filmie "Pianista" masz znaczącą scenę kiedy prosza tytułowego pianistę aby przestał grać, bo handlarz grany przez Zamachowskiego sprawdza złote monety rzucajace je na stół restauracyjny. W tym filmie masz też dzwięk jaki wydają - ów handlarz odrzuca monete, która nie dźwięczy.

GunOfBrixton
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2024, 12:54

Re: Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: GunOfBrixton » 01 mar 2024, 14:24

Jaro29k pisze:
01 mar 2024, 14:01
Fajnie by bylo zobaczyc cene zakupu , by ocenic.w

Dodano po 7 minutach 1 sekundzie:
Przykladow:
50 peso niedal bym wiecej jak 2.250 Euro. Pozdrawiam
A to mnie zdziwiłeś. Cena spot z euro to w tej chwili 1897,5euro, więc 37.5g złota kosztowałoby około 2288 euro, więc twoja propozycja jest poniżej spotowej. Czy dobrze rozumiem, że chodzi ci o to, że czekałbyś z zakupem aż cena spot będzie niższa niż teraz?
Jeśli chodzi o moje zakupy to ceny wyglądają tak;
-50 peso/2247EUR/koniec maja 2023
-kangur/1910EUR/połowa maja 2023
-franki/357EUR za sztuke/koniec lutego 2024

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 653
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: Gorthagin » 01 mar 2024, 15:04

Złoto ma przechować wartość pieniądza. Kupiłaś znane monety i tego się trzymaj. Nie wiem czy jest sens roztrząsać teraz czy kupiłaś monetę za 1910 czy za 2010 EUR. Jeżeli Twój horyzont inwestycyjny sięga kilku czy kilkunastu lat (a przy złocie raczej to drugie) to aż tak bym nie patrzył. Kupuj cokolwiek co jest rozpoznawalne, jak najbliżej spot w danym momencie.

Chyba, że prowadzisz jakiś kanał na YT to wtedy liczy się pewnie różnorodność.

Jaro29k
Posty: 116
Rejestracja: 09 sty 2022, 21:24

Re: Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: Jaro29k » 01 mar 2024, 15:09

Ja mysle ze warto kupowac historyczne monety( Pruskie,etc.) w cenie zlota , jezeli jest taka mozliwosc.Pozdrawiam

GunOfBrixton
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2024, 12:54

Re: Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: GunOfBrixton » 01 mar 2024, 17:55

Gorthagin pisze:
01 mar 2024, 15:04
Złoto ma przechować wartość pieniądza. Kupiłaś znane monety i tego się trzymaj. Nie wiem czy jest sens roztrząsać teraz czy kupiłaś monetę za 1910 czy za 2010 EUR. Jeżeli Twój horyzont inwestycyjny sięga kilku czy kilkunastu lat (a przy złocie raczej to drugie) to aż tak bym nie patrzył. Kupuj cokolwiek co jest rozpoznawalne, jak najbliżej spot w danym momencie.

Chyba, że prowadzisz jakiś kanał na YT to wtedy liczy się pewnie różnorodność.
Myślę, że może to być tylko kilka lat, chyba, że mi na zakup mieszkania starczy bez sprzedawania złota, to wtedy chętnie i 20 lat potrzymam. Czyli chyba strategia, którą mam nie jest najgorsza.
Jaro29k pisze:
01 mar 2024, 15:09
Ja mysle ze warto kupowac historyczne monety( Pruskie,etc.) w cenie zlota , jezeli jest taka mozliwosc.Pozdrawiam

Masz na myśli monety tego typu co franki, które mam? Szczerze to się nie znam, mógł mi z nazwy wymienić jakie dokładnie monety masz na myśli?
GunOfBrixton pisze:
01 mar 2024, 13:06

1. Kupowałam monety w jednym punkcie stacjonarnym (mają zawsze najtaniej, jestem zagranicą więc dużego wyboru nie mam) u profesjonalnego, legitnego dilera. Jednak nigdy przy zakupie nie prosiłam żeby przy mnie zważył, zmierzył czy przebadał monety. Czy to duży błąd? A jeśli tak to o co dokładnie następnym razem muszę poprosić sprzedawcę przed zapłatą?
A tak wracając do pierwszego pytania to czy uważacie, że idąc do profesjonalnego dilera złota powinnam przy zakupie poprosić o zmierzenie i zważenie monety oraz 'ostukać' ją, aby sprawdzić czy dźwięk jest prawidłowy? Albo mieć ze sobą suwmiarkę i własną wagę najlepiej? Czy to już będzie paranoja?

Jaro29k
Posty: 116
Rejestracja: 09 sty 2022, 21:24

Re: Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: Jaro29k » 01 mar 2024, 18:07

Tu przyklady : F przy dacie oznaka by uwazac na falsyfikaty

Dodano po 3 minutach 33 sekundach:
Ale jak chcesz na mieszkanie zbierac to najlepiej szukaj po rynkach polskich starych monet. Mozna czasami cos znalezc ciekawego . Czasami srebro jest drozsze a nawet aluminium ... jak zloto. Tylko trzeba troche wiedzy.
Pozdrawiam
Załączniki
Screenshot_20240301_180354_Gallery.jpg
Screenshot_20240301_180401_Gallery.jpg
Screenshot_20240301_180438_Gallery.jpg

1cltomek
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2019, 20:30

Re: Złoto inwestycyjne, zakup monet bulionowych

Post autor: 1cltomek » 01 mar 2024, 18:31

GunOfBrixton pisze:
01 mar 2024, 17:55

A tak wracając do pierwszego pytania to czy uważacie, że idąc do profesjonalnego dilera złota powinnam przy zakupie poprosić o zmierzenie i zważenie monety oraz 'ostukać' ją, aby sprawdzić czy dźwięk jest prawidłowy? Albo mieć ze sobą suwmiarkę i własną wagę najlepiej? Czy to już będzie paranoja?
Przy dużym dilerze prawdopodobieństwo zakupu fejka jest znikome, raczej żaden nie narazi swojej reputacji i nie pozwoli sobie na taki błąd;
Kiedyś przy mniejszym sprzedawcy w Kanadzie tak zrobiłem, tłumacząc że nie chcę fałszywki - sprzedawca był oburzony, zniesmaczony, rozgniewany, obrażony, mówił że działa od iluś tam lat i taka potwarz byłaby dla niego hańbą; następnie przy zakupie drugiej monety zrobił mi cenę 100% wyższą, niż przy pierwszej, którą już miałem w kieszeni. :lol:

ODPOWIEDZ