Platyna

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Platyna

Post autor: flex » 02 kwie 2019, 23:58

Pytanie z jakiej przyczyny i na jak długo jeszcze będzie niedowartościowana ? Ryzyko w przypadku platyny wydaje się większe, choćby ze względu na dużo mniejszą ilość zastosowań, malejący popyt (minus 40% przemysł samochodowy) , słabą rozpoznawalność, wysoką cenę jednostkową, wyższy spread, dość krótką historyczną wartość. To wszystko eliminuje dla mnie platynę w fizyku jako inwestycję.
Do inwestycji w papierową platynę trzeba by dobrze zapoznać się z tematem. Bo, że coś jest tanie nie znaczy, że nie może być jeszcze tańsze.
Co nie znaczy, że nie masz racji i cena platyny poleci ostro w górę. Ale ja wolę jednak ograniczyć ryzyko, które i tak w przypadku srebra nie jest małe.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Platyna

Post autor: tin_foil_hat » 03 kwie 2019, 12:35

goldreporter.de/dieselaffaere-tangiert-edelmetalle-preissturz-bei-platin/gold/83064/

króciutki artykuł na temat popytu przemysłowego na Pt

Ze względu na pożegnanie z Dieslem załamał się popyt na Pt, na rynku wytworzyła się nadwyżka/nadpodaż i stąd załamanie cen.

Pallad stosowany w silnikach benzynowych radził sobie ostatnimi czasy lepiej.

Szanse dla platyny:
-stop platyny i rodu może zastąpić pallad stosowany w katalizatorach silników benzynowych
-możliwe upowszechnienie się ogniw paliwowych, gdzie Pt jest niezbędna
-możliwe, że zmierzch Diesla nie nastąpi tak szybko jak by chcieli tego ideolodzy ekolodzy
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 951
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Platyna

Post autor: tonyxxl » 03 kwie 2019, 13:35

tin_foil_hat pisze:
03 kwie 2019, 12:35
Ze względu na pożegnanie z Dieslem załamał się popyt na Pt, na rynku wytworzyła się nadwyżka/nadpodaż i stąd załamanie cen.

Pallad stosowany w silnikach benzynowych radził sobie ostatnimi czasy lepiej.
idąc tym tokiem to na rynku srebra jest zwiększony popyt na panele fotowoltaiczne a cena jakoś nie za bardzo idzie za tym.
Tutaj artykuł sprzed 2 lat: http://biznesalert.pl/rekordowe-tempo-w ... i-chinach/, dzisiaj pewnie jest jeszcze większa dynamika.
Nie wierzę w szukanie przyczyny w popycie i podaży, i obwinianie fundamentów, wszystko dzisiaj jest spekulacją i nie zdziwię się jak bardzo szybko cena mocno odbije na platynie. Chodzi o osłabienie sentymentu żeby odkupić tanio i tyle. Zastosowanie w przemyśle się zawsze znajdzie a szczególnie dla platyny która jest bardzo rzadka i ma unikalne właściwości. To jest raczej czas na kupowanie a nie sprzedawanie platyny.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Platyna

Post autor: tin_foil_hat » 03 kwie 2019, 14:12

tonyxxl pisze:
03 kwie 2019, 13:35
tin_foil_hat pisze:
03 kwie 2019, 12:35
Ze względu na pożegnanie z Dieslem załamał się popyt na Pt, na rynku wytworzyła się nadwyżka/nadpodaż i stąd załamanie cen.

Pallad stosowany w silnikach benzynowych radził sobie ostatnimi czasy lepiej.
idąc tym tokiem to na rynku srebra jest zwiększony popyt na panele fotowoltaiczne a cena jakoś nie za bardzo idzie za tym.
Tutaj artykuł sprzed 2 lat: http://biznesalert.pl/rekordowe-tempo-w ... i-chinach/, dzisiaj pewnie jest jeszcze większa dynamika.
Nie wierzę w szukanie przyczyny w popycie i podaży, i obwinianie fundamentów, wszystko dzisiaj jest spekulacją i nie zdziwię się jak bardzo szybko cena mocno odbije na platynie. Chodzi o osłabienie sentymentu żeby odkupić tanio i tyle. Zastosowanie w przemyśle się zawsze znajdzie a szczególnie dla platyny która jest bardzo rzadka i ma unikalne właściwości. To jest raczej czas na kupowanie a nie sprzedawanie platyny.
AMEN!
Ale na jakąś taką małą korektę odbicia powiedzmy do 770 USD nie pogniewałbym się
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Platyna

Post autor: tin_foil_hat » 03 kwie 2019, 14:20

no i do spekulacji potrzebny jest jakiś fundamentalny pretekst
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Enso
Posty: 893
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:07

Re: Platyna

Post autor: Enso » 03 kwie 2019, 14:52

Moim zdaniem nie ma żadnych gwarancji, że platyna jeszcze bardziej nie spadnie. Srebro ma o wiele więcej zastosowań a kosztuje grosze. Także wybór dla mnie jest prosty.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Platyna

Post autor: tin_foil_hat » 03 kwie 2019, 16:29

gwarancji i braku ryzyka w życiu nie ma

nawet zakładając lokatę terminowa w banku zajmujesz wysoce spekulacyjną pozycje długą na PLN
zaciągając kredyt w banku zajmujesz wysoce spekulacyjną pozycje krótką na PLN
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 951
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Platyna

Post autor: tonyxxl » 03 kwie 2019, 18:29

Enso pisze:
03 kwie 2019, 14:52
Moim zdaniem nie ma żadnych gwarancji, że platyna jeszcze bardziej nie spadnie. Srebro ma o wiele więcej zastosowań a kosztuje grosze. Także wybór dla mnie jest prosty.
nikt nie daje gwarancji... trzeba by się zorientować przede wszystkim ile wychodzi koszt wydobycia u naszych braci ze wschodu, bo to oni ponoć są potentatem w platynowcach. Nie zagłębiałem się (oprócz spojrzenia na historyczne wykresy) ale pewnie jest już i tak na styku opłacalności. Cena spadnie w okolice kosztu wyciągnięcia z ziemi to się długo tak nie utrzyma i wróci, bo nikomu to nie będzie na rękę.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Platyna

Post autor: tin_foil_hat » 04 kwie 2019, 16:42

od założenia wątku 5% up gdzie wszystkie inne metale na południe
ciekawe co jest grane - szczerze mówiąc szkoda bo chciałbym coś dokupić
Gold/Platinum Ratio juz tylko 1,44 a bylo powyzej 1,6
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Platyna

Post autor: tin_foil_hat » 05 kwie 2019, 10:24

900 USD pękło ciekaw jaki zasięg tego rajdu
i wcale mnie to nie cieszy bo w tajnym fajne monetki są i coraz drożej ta zabawa kosztuje :x
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Platyna

Post autor: tin_foil_hat » 06 cze 2019, 16:39

GOLD TO PLATINUM RATIO bije rekordy.

Srebro czy platyna, oto jest pytanie.
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

kolczyk
Posty: 380
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:44

Re: Platyna

Post autor: kolczyk » 06 cze 2019, 18:53

Złoto.
Publikuje posty w celach rozrywkowych, posty nie stanowia porady inwestycyjnej.

goldkarczoch
Posty: 10
Rejestracja: 04 cze 2019, 22:21

Re: Platyna

Post autor: goldkarczoch » 13 cze 2019, 23:32

Ja osobiście wybrał bym platyny, o wiele rzadszy metal, i myślę że ma potencjał w przyszłości

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Platyna

Post autor: meszuzel » 14 cze 2019, 13:52

Platyna, to drogi przemysłowy metal. Przy dzisiejszej "nagonce" na elektryki takie pierwiastki jak platyna i pallad stopniowo będą zmniejszały swój udział w runku. Więc czy w przyszłości będzie na nie taki potencjał jak myślisz?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Platyna

Post autor: tin_foil_hat » 14 cze 2019, 18:23

Nikt nie chce wstawić się za platyną to tylko chciałem powiedzieć, że wartość rocznego wydobycia to raptem w porywach 5 miliardów USD. W warunkach kryzysu walutowego Pt może z powodzeniem zastąpić złoto. Jej niska podaż jest argumentem za a nie przeciw. To przecież też jest metal szlachetny.

Nagonka na elektryki jest raczej natury ideologicznej niż ekonomicznej i nie wiadomo czy to się uda. Chyba, że samochodami będą jeździli pierwszy sekretarz i ministrowie lub w innym systemie prezesi i dyrektorzy a reszta w bydlęcych wagonach. To wtedy da się przestawić na elektryki.
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

ODPOWIEDZ