Fałszerstwa złotych monet

Informacje o wykrytych falsyfikatach przez kolekcjonerów.
Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: 314otr » 06 lis 2023, 11:28

Szanowni Państwo,
zapraszam na zebranie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Kraków, na którym bede mial przyjemosc wystąpić z wykładem pt. Fałszerstwa złotych monet z XIX i XX wieku.
Wyklad odbedzie sie w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Pałacyk Czapskich)
ul. Piłsudskiego 12, sala wykładowa
9 listopada 2023, godz. 17.00
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

Awatar użytkownika
Agrest
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2024, 17:32

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: Agrest » 23 lut 2024, 15:43

Witam,
bardzo ciekawy wątek, sporo można się z niego dowiedzieć. Teraz po przeczytaniu tego wątku gdy przeglądam oferty sprzedaży złotych monet nasuwają mi się różne wątpliwości.
Przykład pierwszy :)
Czy każdą złotą monetę, która ma jakieś wypukłości, których być nie powinno należy uznać za fałszerstwo? Czy raczej chodzi o to, że te punkty i kreski muszą występować w określonych miejscach charakterystycznych dla danego fałszerstwa?
Poniżej zdjęcie 4 florenów 1892 nowe bicie z charakterystyczną kreseczką przy "I". Wyszukałem kilka takich monet, oprócz kreseczki wszystkie mają rozpłynięte perełkowanie w okolicy słowa "ET". Czy to oryginały?
AAA_4floreny_kreska.jpg
Przykład 1
Przykład drugi.
Ponownie 4 floreny 1892 NB (akurat interesują mnie drobniejsze monety austriackie).
Na monecie w wielu miejscach występują wypukłe linie, jakby była wybita porysowanym stemplem. Oryginał?
BBB_4floreny_rysy.jpg
Przykład 2
Przykład trzeci
4 floreny 1892 NB
W wielu mniejscach na monecie występuje coś co wygląda jak wrzery. Widać to było też na poprzedniej monecie wokół obrzeża. Czy to fałszerstwa czy bicie tych monet jest tak marnej jakości?
CCC_4floreny_wrzery.jpg
Przykład 3
Przykład czwarty
4 floreny 1892 NB
Moneta idealna, bez żadnych defektów, ale cała powierzchnia łącznie z rysunkiem ma ziarnistą fakturę czego nie zauważyłem na innych monetach tego typu. Czy tak powinno być?
DDD_4floreny_faktura.jpg
Przykład 4
Zdjęcia pochodza z WCN-u więc niby wszystkie monety powinny być OK, ale stałem się podejrzliwy ;)

Jaro29k
Posty: 116
Rejestracja: 09 sty 2022, 21:24

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: Jaro29k » 23 lut 2024, 16:05

Waga ,miara i dzwiek odwieczny doradca , niestety wirtualne kupywanie zabilo jakby tradycje... Pozdrawiam

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: 314otr » 29 lut 2024, 13:02

Witam i dziękuje za poruszenie tego tematu.
Faktem jest ze austriackie floriny nie należą do monet których jakość można by określić jako wzorcowa. Z drugiej strony nie ma się co dziwić, produkcja masowa.
Ad.1 Jest to przykład zużycia stempla który praktycznie nie powinien był być już w użyciu. Na powierzchni monety w okolicy litery „I” powierzchnia jest niejednolicie plaska w porównaniu do reszty powierzchni stempla i to powoduje powstanie klina.
O „wybiciu” stempla świadczą również perły na brzegu monety.
Kontrola jakości zawiodła…
Ad.2 zdecydowanie oryginalna moneta. Powierzchnia chromowa stempla popękała i to spowodowało powstanie linii. Z podobnym zjawiskiem spotkać się można na brytyjskich Sovereign z Eli.II.
Ad.3 Rolling zlej jakości. Podobne błędy powstają w trakcie walcowania blachy z której wybijane są rollingi. Bardzo często spotykane na 4 i 8 Florin.
Ad.4 podobnie jak w pos.1 stempel zużyty lub skandalicznie zabrudzony.
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

Awatar użytkownika
Agrest
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2024, 17:32

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: Agrest » 02 mar 2024, 09:32

Dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia. Podziwiam ogromną wiedzę.
Wracając jeszcze do mojego pytania. Czyli, żeby rozpoznać jakąś monetę jako fałszerstwo te różne niedoskonałości bicia muszą występować w charakterystycznych punktach na monecie?

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: 314otr » 02 mar 2024, 13:05

Dziekuje za uznanie :-)
moga ale nie musza. Wystepowanie konkretnych niedoskonalosci jest zalezne od wielu faktorow. I w tym cala frajda :-).
Jesli jest Pan zainteresowany poglebienieme tego tematu zapraszam do lektury mojej ksiazki. Z racji objetosci tematu forum nie jest optymalna plaszczyzna do precyzyjnych wyjasnien.
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

Awatar użytkownika
Agrest
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2024, 17:32

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: Agrest » 03 mar 2024, 15:42

Ok, rozumiem. Książkę prawdopodobnie nabędę, bo temat jest ciekawy.

kamilk
Posty: 226
Rejestracja: 02 paź 2019, 17:01

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: kamilk » 10 mar 2024, 13:56

Bardzo ciekawa książka opisująca prawie 200 fałszywych złotych monet USA od 1$ po 20$.
Załączniki
IMG_20240310_135837772~2.jpg

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: 314otr » 10 mar 2024, 14:44

Witam, tak zgadza się. Bardzo pożyteczna pozycja. Jednak w przypadku niedoświadczonych czytelników cześć poświęcona negatywnym biciom może wywoływać pewne niepewności. W trakcie szkoleń które prowadziłem często spotykałem się z tym problem.
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5447
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: meszuzel » 11 mar 2024, 19:59

Piotrowi może nie wypadać, ale ja w jego imieniu, mam nadzieję, że pozwoli, wspomnę o nowym wydaniu naszego forumowicza 314otr, to tak w ramach równowagi "literackiej"
falszerstwa-zlotych-monet-z-xix-i-xx-wieku_okladka.jpg
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: 314otr » 11 mar 2024, 20:34

meszuzel pisze:
11 mar 2024, 19:59
Piotrowi może nie wypadać, ale ja w jego imieniu, mam nadzieję, że pozwoli, wspomnę o nowym wydaniu naszego forumowicza 314otr, to tak w ramach równowagi "literackiej"
falszerstwa-zlotych-monet-z-xix-i-xx-wieku_okladka.jpg
Dziękuję bardzo, jestem bardzo wdzięczny za Twój komentarz. Drobna informacja. Obecnie zbliżamy się do wyczerpania zasobów pierwszego wydania. Drugie z pewnością ujrzy światło dzienne lecz nie jestem w stanie określić terminu. Pozwolę sobie wspomnieć, że istnieje wersja niemiecka a w planach mamy wersję angielską.
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

kamilk
Posty: 226
Rejestracja: 02 paź 2019, 17:01

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: kamilk » 12 mar 2024, 16:18

Co będzie uaktualnione w drugim wydaniu ?
PS Pierwsze już posiadam.

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: 314otr » 13 mar 2024, 11:03

kamilk pisze:
12 mar 2024, 16:18
Co będzie uaktualnione w drugim wydaniu ?
PS Pierwsze już posiadam.
Witam, najprawdopodobniej drugie wydanie nie bedzie zawierac istotnych zmian.
W przygotowaniu jest nowa pozycja dotyczaca 20 SFR Vreneli. Material jaki zebralem jest tak obszerny, ze nie moze byc potraktowany jako uzupelnienie wydania pierwszego.
Opracowywana dokumentacja o Vreneli zawiara okolo 150 przykladow falszerstw i z tego powodu nie moze sie ona ukazac nawet jako jedna pozycja...
Powodem jest to, ze objetosc opisow i fotografii szacuje na 450 stron.
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

Jaro29k
Posty: 116
Rejestracja: 09 sty 2022, 21:24

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: Jaro29k » 15 mar 2024, 07:41

Jak latwo w dzisiejszych czasach o narzedzia do falszowania...
Gerade bei #Kleinanzeigen gefunden. Wie findest du das?

https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/ ... pp_android
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fałszerstwa złotych monet

Post autor: 314otr » 15 mar 2024, 09:49

Niestety, można o wiele łatwiej. Praktycznie nie ruszając się z domu i nie mając większego pojęcia o obróbce metali...
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

ODPOWIEDZ