Stan zachowania monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
Korybut
Posty: 54
Rejestracja: 12 kwie 2019, 15:31

Stan zachowania monet

Post autor: Korybut » 31 maja 2019, 13:16

Dzień dobry,
na stronie https://www.nbportal.pl znalazłem krótki artykuł o podziale na stany zachowania monet. Wklejam fragment bez zmian:

stan I - STAN MENNICZY (SM) – stan menniczy dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy i nie noszą żadnych śladów użytkowania. Nie mają żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.

stan II – ZNAKOMITY (ZN) - dotyczy monet z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

stan III - BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

stan IV - PIĘKNY (P) - dotyczy monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

stan V - BARDZO DOBRY (BD) - dotyczy monet z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna, bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

stan VI - DOBRY (DB) - dotyczy monet, na których znaczna część rysunku i legendy jest nieczytelna, nie można odczytać legendy (poza jej zarysem); Można określić monetę na podstawie doświadczenia i porównywania z literaturą przedmiotu, także wagi, średnicy, metalu oraz kontekstu znaleziska (w przypadku znalezisk archeologicznych).

stan VII - ZŁY – (Z) - dotyczy monet, których stan uniemożliwia ich jednoznaczną identyfikację.
Zaprezentowana skala jest uniwersalna i dotyczy monet od starożytności do współczesności.

Chciałbym zapytać, czy zgadzacie się z takim podziałem? Zmienilibyście coś? Zaznaczam, że jestem początkującym numizmatykiem :)
Numimarket - oferta sklepów numizmatycznych z całej Polski

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Stan zachowania monet

Post autor: AlA » 31 maja 2019, 13:25

Autorytet w dziedzinie polskich monet. Pan J.Chałupski i jego artykuł na temat stanu zachowania monet
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
Korybut
Posty: 54
Rejestracja: 12 kwie 2019, 15:31

Re: Stan zachowania monet

Post autor: Korybut » 31 maja 2019, 14:35

Czy istnieje podobna klasyfikacja banknotów?
Numimarket - oferta sklepów numizmatycznych z całej Polski

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5432
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Stan zachowania monet

Post autor: meszuzel » 31 maja 2019, 15:36

Tak, jest dla banknotów również klasyfikacja
I - stan bankowy Banknot nieposiadający żadnych śladów używania ani wad - inaczej stan menniczy.
II - stan piękny 80% - 90% stanu I, dopuszcza się lekkie zgięcie, minimalne załamanie rogu.
III - stan bardzo dobry 60% - 70% stanu I, banknot czysty, zachowujący sztywność, złożony jeden lub dwa razy
IV - stan dobry 50% stanu I, banknot zachowujący sztywność, lekko przybrudzony, dopuszczalne kilkukrotne załamanie
V - stan dostateczny Około 40% stanu I, banknot posiadający ślady znajdowania się w obiegu, dopuszczalne minimalne ubytki rogów i marginesów


1 - UNCIRCULATED

"nieobiegowy"- banknot zachowany idealnie, nie będący w obiegu. Papier jest czysty i prosty, bez przebarwień, rogi ostre i kwadratowe, bez śladów zawijania i zgięć, oryginalny, naturalny blask.

2 - ABOUT UNCIRCULATED

"prawie nieobiegowy"- banknot z minimalnymi śladami obiegu. Może mieć niewielkie ślady zgięć na rogach lub jedno słabe zgięcie w środku (ale nie oba jednocześnie). Papier czysty, bez przebarwień, z połyskiem.

3 - EXTREMELY FINE

"wyjątkowo piękny" - banknot z niewielkimi śladami obiegu. Może mieć do 3 lekkich zgięć lub jedno mocne. Papier czysty, bez przebarwień, z połyskiem. Rogi z minimalnymi śladami zużycia. Minimalne ślady zabrudzeń na krawędziach.

4 - VERY FINE

"bardzo piękny" - banknot z nieco większymi śladami obiegu. Może mieć kilka zgięć pionowo i poziomo. Papier minimalnie zabrudzony, bez rozerwań na rysunku (mogą być małe rozerwania na białym polu otaczającym rysunek), krawędzie nieco zniszczone.

5 - FINE

"piękny" - banknot ze sporymi śladami od cyrkulacji, z wieloma zgięciami i załamaniami. Niewielkie ślady zabrudzenia papieru, więcej, ale niewielkie rozerwania krawędzi, bez centralnej dziurki spowodowanej zginaniem. Minimalny połysk. Mogą być dziurki od zszywacza, którym w wielu państwach spina się banknoty.

6 - VERY GOOD

"bardzo dobry" - banknot, w którym mogą być zabrudzone i pozginane rogi, rozerwania mogą rozciągać się na rysunek, mogą wystąpić odbarwienia i zabrudzenia papieru, może być mała dziurka na środku (od zginania), ale nie może być ubytków papieru.

7 - GOOD

"dobry" - banknot, na którym widać znaczne ślady zużycia od cyrkulacji. Występują zabrudzenia, wiele załamań, odbarwień, dziurki od zszywaczy i zginania, pogięte rogi, niewielkie ubytki papieru. Mogą występować napisy i rysunki (tzw., graffiti).

8 - FAIR

"nie najgorszy" - banknot bardzo zniszczony, ze sporymi ubytkami papieru, zabrudzeniami, naddarciami

9 - POOR

"słaby"- banknot z bardzo dużymi zniszczeniami, częściowo nieczytelny, posklejany, z dużymi ubytkami papieru lub dziurami, rozerwaniami. Taki banknot zachowujemy jedynie jako ciekawostkę, gdy jest bardzo rzadki lub trudno dostępny.

Opracowane to było na starym forum przez kolegę Ziemnioka.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Korybut
Posty: 54
Rejestracja: 12 kwie 2019, 15:31

Re: Stan zachowania monet

Post autor: Korybut » 07 cze 2019, 09:56

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Numimarket - oferta sklepów numizmatycznych z całej Polski

Awatar użytkownika
gladiq
Posty: 441
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:31

Re: Stan zachowania monet

Post autor: gladiq » 08 cze 2019, 22:12

Instruktaż oceny banknotów doskonale przedstawił Damian Marciniak z GNDM
Link tutaj : https://www.youtube.com/watch?v=5iShLXUCPJE

piotr7
Posty: 311
Rejestracja: 02 kwie 2019, 15:43

Re: Stan zachowania monet

Post autor: piotr7 » 23 wrz 2019, 22:36

Coraz częściej przy opisie stanu możemy wybrać "proof". Poza tym, że jest to moneta bita stemplem lustrzanym to nic innego nie znalazłem.
Jest to raczej informacja o sposobie wytworzenia monety a nie jej zachowaniu.
Generalnie: czy lustrzanka z patyną to "proof" czy tylko UNC? A lustrzanka porysowana to jaki stan?
P.
moje zbiory zobaczysz tutaj: https://pl.ucoin.net/uid50848

dusiolek
Posty: 124
Rejestracja: 08 kwie 2019, 22:02

Re: Stan zachowania monet

Post autor: dusiolek » 23 wrz 2019, 23:16

1. Lustrzanka z patyna do dalej lustrzanka (pojawienie sie patyny nie zmienia w jaki sposob moneta zostala wybita). UNC jest uzywane do opisania stanu monety. Proof opisuje typ monety (jak byly bite).
2. "meszuzel" kilka postow wyzej pokazal skale. Tyczy sie ona monet czy to bitych stemplem zwyklym czy lustrzanym. Tak wiec porysowana lustrzanka nie jest juz UNC (zakladam ze rysy powstaly po wysjsciu z mennicy).
A jaki jej stan (czy to 1-, 2, 3, 4, ....) to juz zalezy jak bardzo jest porysowna (przetarl sciereczka ... czy papierem sciernym grubo-ziarnistym).

Tomek

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Stan zachowania monet

Post autor: Mad_Tiger » 23 wrz 2019, 23:28

Proofy są poza skalą ... bite są na inne cele niż obiegowe więc nie mogą zużyć się w obiegu a tym samym dostać stanu 3 czy 4 :)

Porysowany proof jest porysowanym proofem :) Często opisywany jako L-
wyszukane na szybko:
https://archiwum.gndm.pl/a,Rosja-25-rub ... 38019.html
http://archiwum.niemczyk.pl/page/849293 ... srebro-stl
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5432
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Stan zachowania monet

Post autor: meszuzel » 24 wrz 2019, 11:34

piotr7 pisze:
23 wrz 2019, 22:36
Coraz częściej przy opisie stanu możemy wybrać "proof". Poza tym, że jest to moneta bita stemplem lustrzanym to nic innego nie znalazłem.
Jest to raczej informacja o sposobie wytworzenia monety a nie jej zachowaniu.
Generalnie: czy lustrzanka z patyną to "proof" czy tylko UNC? A lustrzanka porysowana to jaki stan?
P.
W "obiegu" mamy w zasadzie dwa rodzaje stempli.
Zwykły, to taki, który występuje na monetach obiegowych, tych którymi płacimy za zakupy itp. Zwykły również jest na monetach kolekcjonerskich ale to już ekstremalnie rzadko częściej jeśli moneta jest oksydowana. Ma charakterystyczny wygląd nie da się pomylić z żadną inną. Oksydacja zabezpiecza takie monety przed patyną, choć tutaj czasem pojawiają się odmienne zdania.
2000_11___30_rocznica_grudnia_70_10zl_awers.jpg
Drugi rodzaj stempla to stempel lustrzany. Tutaj można go podzielić na kilka innych rodzajów jeszcze, gdzie tło może być matowe lub również lustrzane. Niemniej jednak, pomimo tych kosmetycznych różnic to będzie stempel lustrzany. Najłatwiej poznać, bo można sie w nim przejrzeć jak w lustrze. Są oczywiście pewne zniekształcenia, ale gdy była moneta bita stemplem zwykłym to zobaczyłbyś jedynie rozmytą postać.
2019_16___szostak_R.jpg
Stan zachowania monety nie ma znaczenia na to jakim stemplem została wybita. Czyli jeśli moneta jest wybita stemplem zwykłym i posiada rysy, obicia, itp. to jej stan ... określamy np. na trzeci. Nie zmienia to faktu, że jest wybita stemplem zwykłym i w stanie trzecim. Analogiczna sytuacja jest w przypadku monet lustrzanych / proof.
UNC to określenie, ze moneta nie była w obiegu, inaczej mówiąc jest w stanie menniczym. UNC dotyczy stanu zachowania monety i nie ma wpływu na technologię jaka została wykorzystana podczas bicia monety.
Odcisk palca czy patyna nie wpływa na stan zachowania monety, ale każdy kolekcjoner dąży do tego aby jego moneta była jak najmniej "skażona" tego typu dodatkami. W przypadku monet starych patyna jest pożądana, ale to już dyskusja na inny temat.
Reasumując technologia bicia monety pozostaje na monecie już na zawsze. Zmienia się jedynie stan zachowania.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Stan zachowania monet

Post autor: Gaszpar » 24 wrz 2019, 12:51

meszuzel pisze:
24 wrz 2019, 11:34
piotr7 pisze:
23 wrz 2019, 22:36
Coraz częściej przy opisie stanu możemy wybrać "proof". Poza tym, że jest to moneta bita stemplem lustrzanym to nic innego nie znalazłem.
Jest to raczej informacja o sposobie wytworzenia monety a nie jej zachowaniu.
Generalnie: czy lustrzanka z patyną to "proof" czy tylko UNC? A lustrzanka porysowana to jaki stan?
P.
W "obiegu" mamy w zasadzie dwa rodzaje stempli.
Zwykły, to taki, który występuje na monetach obiegowych, tych którymi płacimy za zakupy itp. Zwykły również jest na monetach kolekcjonerskich ale to już ekstremalnie rzadko częściej jeśli moneta jest oksydowana. Ma charakterystyczny wygląd nie da się pomylić z żadną inną. Oksydacja zabezpiecza takie monety przed patyną, choć tutaj czasem pojawiają się odmienne zdania.
2000_11___30_rocznica_grudnia_70_10zl_awers.jpg
Drugi rodzaj stempla to stempel lustrzany. Tutaj można go podzielić na kilka innych rodzajów jeszcze, gdzie tło może być matowe lub również lustrzane. Niemniej jednak, pomimo tych kosmetycznych różnic to będzie stempel lustrzany. Najłatwiej poznać, bo można sie w nim przejrzeć jak w lustrze. Są oczywiście pewne zniekształcenia, ale gdy była moneta bita stemplem zwykłym to zobaczyłbyś jedynie rozmytą postać.
2019_16___szostak_R.jpg

Stan zachowania monety nie ma znaczenia na to jakim stemplem została wybita. Czyli jeśli moneta jest wybita stemplem zwykłym i posiada rysy, obicia, itp. to jej stan ... określamy np. na trzeci. Nie zmienia to faktu, że jest wybita stemplem zwykłym i w stanie trzecim. Analogiczna sytuacja jest w przypadku monet lustrzanych / proof.
UNC to określenie, ze moneta nie była w obiegu, inaczej mówiąc jest w stanie menniczym. UNC dotyczy stanu zachowania monety i nie ma wpływu na technologię jaka została wykorzystana podczas bicia monety.
Odcisk palca czy patyna nie wpływa na stan zachowania monety, ale każdy kolekcjoner dąży do tego aby jego moneta była jak najmniej "skażona" tego typu dodatkami. W przypadku monet starych patyna jest pożądana, ale to już dyskusja na inny temat.
Reasumując technologia bicia monety pozostaje na monecie już na zawsze. Zmienia się jedynie stan zachowania.
ale pieknie to ujołes nic dodac nic ujac
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

piotr7
Posty: 311
Rejestracja: 02 kwie 2019, 15:43

Re: Stan zachowania monet

Post autor: piotr7 » 24 wrz 2019, 15:53

Moje pytanie wyniknęło głównie z klasyfikacji stanu monet na uCoin, tam proof nie ma gradacji
P.
moje zbiory zobaczysz tutaj: https://pl.ucoin.net/uid50848

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Stan zachowania monet

Post autor: Gaszpar » 25 wrz 2019, 07:47

piotr7 pisze:
24 wrz 2019, 15:53
Moje pytanie wyniknęło głównie z klasyfikacji stanu monet na uCoin, tam proof nie ma gradacji
P.
owszem tez to zauważyłem dlatego ja wpisuje stany bez uzywania PROOF
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

marcin4163
Posty: 291
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:05

Re: Stan zachowania monet

Post autor: marcin4163 » 25 wrz 2019, 09:35

Moneta wybita stemplem lustrzanym pozostaje lustrzanką nawet jak ma rysy.
Jeżeli mówimy o uCoin-ie ja opisuję wtedy taką monetę PRF-.

frycek1987
Posty: 259
Rejestracja: 07 paź 2019, 19:00

Re: Stan zachowania monet

Post autor: frycek1987 » 07 paź 2019, 22:26

Mam do was pytanie, jeśli dodajecie monety do swojego katalogu na ucoin i jest to moneta obiegowa, ale widać że rocznik aktualny i wygląda ok, to dajecie stan UNC czy XF?

ODPOWIEDZ