Stan zachowania monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Korybut
Posty: 12
Rejestracja: 12 kwie 2019, 15:31
Coś o mnie:

Stan zachowania monet

Post autor: Korybut » 31 maja 2019, 13:16

Dzień dobry,
na stronie https://www.nbportal.pl znalazłem krótki artykuł o podziale na stany zachowania monet. Wklejam fragment bez zmian:

stan I - STAN MENNICZY (SM) – stan menniczy dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy i nie noszą żadnych śladów użytkowania. Nie mają żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.

stan II – ZNAKOMITY (ZN) - dotyczy monet z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

stan III - BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

stan IV - PIĘKNY (P) - dotyczy monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

stan V - BARDZO DOBRY (BD) - dotyczy monet z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna, bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

stan VI - DOBRY (DB) - dotyczy monet, na których znaczna część rysunku i legendy jest nieczytelna, nie można odczytać legendy (poza jej zarysem); Można określić monetę na podstawie doświadczenia i porównywania z literaturą przedmiotu, także wagi, średnicy, metalu oraz kontekstu znaleziska (w przypadku znalezisk archeologicznych).

stan VII - ZŁY – (Z) - dotyczy monet, których stan uniemożliwia ich jednoznaczną identyfikację.
Zaprezentowana skala jest uniwersalna i dotyczy monet od starożytności do współczesności.

Chciałbym zapytać, czy zgadzacie się z takim podziałem? Zmienilibyście coś? Zaznaczam, że jestem początkującym numizmatykiem :)

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 171
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42
Coś o mnie:

Re: Stan zachowania monet

Post autor: AlA » 31 maja 2019, 13:25

Autorytet w dziedzinie polskich monet. Pan J.Chałupski i jego artykuł na temat stanu zachowania monet
Mój zbiór na uCoin

Korybut
Posty: 12
Rejestracja: 12 kwie 2019, 15:31
Coś o mnie:

Re: Stan zachowania monet

Post autor: Korybut » 31 maja 2019, 14:35

Czy istnieje podobna klasyfikacja banknotów?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 714
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21
Coś o mnie:

Re: Stan zachowania monet

Post autor: meszuzel » 31 maja 2019, 15:36

Tak, jest dla banknotów również klasyfikacja
I - stan bankowy Banknot nieposiadający żadnych śladów używania ani wad - inaczej stan menniczy.
II - stan piękny 80% - 90% stanu I, dopuszcza się lekkie zgięcie, minimalne załamanie rogu.
III - stan bardzo dobry 60% - 70% stanu I, banknot czysty, zachowujący sztywność, złożony jeden lub dwa razy
IV - stan dobry 50% stanu I, banknot zachowujący sztywność, lekko przybrudzony, dopuszczalne kilkukrotne załamanie
V - stan dostateczny Około 40% stanu I, banknot posiadający ślady znajdowania się w obiegu, dopuszczalne minimalne ubytki rogów i marginesów


1 - UNCIRCULATED

"nieobiegowy"- banknot zachowany idealnie, nie będący w obiegu. Papier jest czysty i prosty, bez przebarwień, rogi ostre i kwadratowe, bez śladów zawijania i zgięć, oryginalny, naturalny blask.

2 - ABOUT UNCIRCULATED

"prawie nieobiegowy"- banknot z minimalnymi śladami obiegu. Może mieć niewielkie ślady zgięć na rogach lub jedno słabe zgięcie w środku (ale nie oba jednocześnie). Papier czysty, bez przebarwień, z połyskiem.

3 - EXTREMELY FINE

"wyjątkowo piękny" - banknot z niewielkimi śladami obiegu. Może mieć do 3 lekkich zgięć lub jedno mocne. Papier czysty, bez przebarwień, z połyskiem. Rogi z minimalnymi śladami zużycia. Minimalne ślady zabrudzeń na krawędziach.

4 - VERY FINE

"bardzo piękny" - banknot z nieco większymi śladami obiegu. Może mieć kilka zgięć pionowo i poziomo. Papier minimalnie zabrudzony, bez rozerwań na rysunku (mogą być małe rozerwania na białym polu otaczającym rysunek), krawędzie nieco zniszczone.

5 - FINE

"piękny" - banknot ze sporymi śladami od cyrkulacji, z wieloma zgięciami i załamaniami. Niewielkie ślady zabrudzenia papieru, więcej, ale niewielkie rozerwania krawędzi, bez centralnej dziurki spowodowanej zginaniem. Minimalny połysk. Mogą być dziurki od zszywacza, którym w wielu państwach spina się banknoty.

6 - VERY GOOD

"bardzo dobry" - banknot, w którym mogą być zabrudzone i pozginane rogi, rozerwania mogą rozciągać się na rysunek, mogą wystąpić odbarwienia i zabrudzenia papieru, może być mała dziurka na środku (od zginania), ale nie może być ubytków papieru.

7 - GOOD

"dobry" - banknot, na którym widać znaczne ślady zużycia od cyrkulacji. Występują zabrudzenia, wiele załamań, odbarwień, dziurki od zszywaczy i zginania, pogięte rogi, niewielkie ubytki papieru. Mogą występować napisy i rysunki (tzw., graffiti).

8 - FAIR

"nie najgorszy" - banknot bardzo zniszczony, ze sporymi ubytkami papieru, zabrudzeniami, naddarciami

9 - POOR

"słaby"- banknot z bardzo dużymi zniszczeniami, częściowo nieczytelny, posklejany, z dużymi ubytkami papieru lub dziurami, rozerwaniami. Taki banknot zachowujemy jedynie jako ciekawostkę, gdy jest bardzo rzadki lub trudno dostępny.

Opracowane to było na starym forum przez kolegę Ziemnioka.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates
FB Forum
Zrzutka na funkcjonowanie forum

Pozdrawiam
Mariusz

Korybut
Posty: 12
Rejestracja: 12 kwie 2019, 15:31
Coś o mnie:

Re: Stan zachowania monet

Post autor: Korybut » 07 cze 2019, 09:56

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!

Awatar użytkownika
gladiq
Posty: 89
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:31
Coś o mnie:

Re: Stan zachowania monet

Post autor: gladiq » 08 cze 2019, 22:12

Instruktaż oceny banknotów doskonale przedstawił Damian Marciniak z GNDM
Link tutaj : https://www.youtube.com/watch?v=5iShLXUCPJE

ODPOWIEDZ