Przechowywanie monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
rato89
Posty: 151
Rejestracja: 25 sty 2020, 22:53

Re: Przechowywanie monet

Post autor: rato89 » 27 lut 2023, 14:11

Witam, używał już ktoś z Was, głębokiego quadrum ? np do kolędników?
Zbieracz, kolekcjoner od 2005

AW1971
Posty: 310
Rejestracja: 17 kwie 2022, 14:03

Re: Przechowywanie monet

Post autor: AW1971 » 07 kwie 2023, 11:00

Witam.
Pewnie wielu z Was pytanie wyda się dziwne, ale chodzi mi o ułożenie monety w holderze. Widziałem aukcje kolekcji "wyselekcjonowanych" obiegówek z szanowanej firmy (to ich zestaw nie klienta) i monety zostały do holderu włożone w różnych położeniach względem osi holderu. Do tej pory większość monet w holderach widziałem ułożonych symetrycznie, a jedynie pokazując skrętkę widać było przesunięcie. Czy są jakieś zasady czy to tylko kwestia "wzrokowej estetyki"?

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Przechowywanie monet

Post autor: AlA » 07 kwie 2023, 17:33

Mam monetki (te pierwsze w kolekcji) w holderach od powiedzmy około 20 lat i to jak one potrafią się przekręcić to jestem w szoku. Oczywiście ustawiałam je w osi z zapasem od 1-2mm.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Przechowywanie monet

Post autor: meszuzel » 07 kwie 2023, 17:53

Nie wiem jak to jest, ale monety w kasetach się przekręcają. Fazy księżyca czy co na to działa? Ale tak się dzieje, natomiast w holderach nie zauważyłem aby się przekręcały. Swoje mam w holderch leuchtturm A u Ciebie Ala w jakich?

Co do tego jak układać? A jak komu pasuje. Grunt aby samemu być zadowolonym. Bo zmiana jak coś nie będzie tak jak się chciało czasem wychodzi kosztownie.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Przechowywanie monet

Post autor: AlA » 07 kwie 2023, 18:59

U mnie ze wzg. na ilość tańsza wersja holderów - hartberger samoprzylepne.
Mój zbiór na uCoin AluniA

muffin
Posty: 53
Rejestracja: 19 kwie 2019, 21:17

Re: Przechowywanie monet

Post autor: muffin » 09 kwie 2023, 22:19

Mi się stara polska kręci i w holderach i w kapslach/kapsułach. W holderach quadrum jest ok ale te cienkie blaszki zawsze źle wyglądają z jednej strony.

123banknoty
Posty: 64
Rejestracja: 10 sie 2020, 14:32

Re: Przechowywanie monet

Post autor: 123banknoty » 15 kwie 2023, 13:10

AlA pisze:
12 paź 2022, 11:22
123banknoty pisze:
11 paź 2022, 22:02
Strony z opisem państw Twojej produkcji? Fajnie to wygląda. :)

Tworzone przeze mnie w WORDzie, a źródła z neta i czasopisma Pieniądze Świata, którego udało mi się skompletować wszystkie numery. Ogólnie z opisami końca nie widać. Do opisania około 220 państw. Jedne po 1 stronie , ale dużo zajmuje do nawet 5-8 stron.
Odkopuję temat z prośbą. Czy byłabyś w stanie sprawdzić, jaki banknot (data wydania i nominał) był dodawany do nr z Kolumbią i jaka była data wydania tego numeru? Próbuję się dowiedzieć, które roczniki kolumbijskich pesos wystąpiły w filmie "Kiler" i padła w internecie sugestia, że być może rekwizyty te wzięły się właśnie z tego wydawnictwa. Pozdrawiam. ;)

bgs1945
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2023, 11:12

Re: Przechowywanie monet

Post autor: bgs1945 » 19 kwie 2023, 11:18

W jaki sposób najlepiej przechowywać złote britannie 1/10 oz? Moneta ma 16,5mm średnicy i 1,8mm grubości. Kapsle Leuchtturm mają 16,5mm średnicy i 2,7mm grubości. Czy te 0,9mm luzu nie spowoduje uszkodzenia monety?

Misiu
Posty: 118
Rejestracja: 22 paź 2020, 14:31

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Misiu » 19 kwie 2023, 12:25

Nie przejmuj się luzem nic im nie będzie, przeciez nie nosisz tych monet w kapslach w kieszeni żeby cały czas się obijały ;)

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Przechowywanie monet

Post autor: meszuzel » 19 kwie 2023, 18:15

bgs1945 pisze:
19 kwie 2023, 11:18
Czy te 0,9mm luzu nie spowoduje uszkodzenia monety?
Jak napisał kolega wyżej. Nic im nie będzie.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Misiu
Posty: 118
Rejestracja: 22 paź 2020, 14:31

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Misiu » 13 maja 2023, 22:16

Hej
Uzywał ktoś z Was stron Leuchtturm Encap dla kapsli Quadrum z uncjówkami? Takich jak na filmie:
https://youtu.be/pxlC9vGGDg8?t=132
Cała strona ważyłaby około 650g., nie połamie się od pionowego stania?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Zdrów!

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Przechowywanie monet

Post autor: meszuzel » 14 maja 2023, 12:58

Dla mnie taka forma przechowywania to przerost formy nad treścią. Monety w kapslach i jeszcze zamykane w coś w rodzaju zbiorczego kapsla. Z całą pewnością wyglądać to może fajnie podczas przeglądania, ale osobiście zastanowiłbym się nad kasetami.
A czy to wytrzyma? Jak będą tam lekkie monety w postaci np. groszy, to bez kłopotu, ale jak wpakujesz tam ciężkie monety i postawisz, to jestem przekonany o tym, że siła jakiej "doświadczy" górne mocowanie w pewnym momencie bedzie musiało wpłynąć na wygląd tych kart.

Pamiętam, że jeszcze chyba na starym forum zastanawialiśmy się nad czymś w rodzaju podpórki pod kartami w segregatorze, po to aby one mogły się opierać na tej podpórce. Nie wiem czy ktoś to zastosował, ale na forum nie było odzewu. Swoje obiegówki przez lata w segregatorach miałem ułożone poziomo miało, to swoje dobre strony, bo kary na górnych mocowaniach nie były w żaden sposób odkształcone, ale monety na dole w stosie mocno były obciążone. Na folii holderów monety były odciśnięte w każdym najmniejszym detalu. Wtedy postanowiłem sprawdzić i postanowiłem je w pionie. Stoją tak już dobre kilka lat może być z 4-5 i to co się zmieniło, to folia z holderów nie ma aż tak bezpośredniego kontaktu z monetą, estetyczniej to wygląda, ale karty na górnych oczkach są nieco rozciągnięte. Niemniej jednak ja akceptuję takie wady.
Natomiast te wspomniane karty mam wrażenie że są sztywniejsze, więc czy tam dojdzie do rozciągnięcia czy pęknięcia?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Przechowywanie monet

Post autor: AlA » 14 maja 2023, 13:11

meszuzel pisze:
14 maja 2023, 12:58
Dla mnie taka forma przechowywania to przerost formy nad treścią. Monety w kapslach i jeszcze zamykane w coś w rodzaju zbiorczego kapsla. Z całą pewnością wyglądać to może fajnie podczas przeglądania, ale osobiście zastanowiłbym się nad kasetami.
A czy to wytrzyma? Jak będą tam lekkie monety w postaci np. groszy, to bez kłopotu, ale jak wpakujesz tam ciężkie monety i postawisz, to jestem przekonany o tym, że siła jakiej "doświadczy" górne mocowanie w pewnym momencie bedzie musiało wpłynąć na wygląd tych kart.

Pamiętam, że jeszcze chyba na starym forum zastanawialiśmy się nad czymś w rodzaju podpórki pod kartami w segregatorze, po to aby one mogły się opierać na tej podpórce. Nie wiem czy ktoś to zastosował, ale na forum nie było odzewu. Swoje obiegówki przez lata w segregatorach miałem ułożone poziomo miało, to swoje dobre strony, bo kary na górnych mocowaniach nie były w żaden sposób odkształcone, ale monety na dole w stosie mocno były obciążone. Na folii holderów monety były odciśnięte w każdym najmniejszym detalu. Wtedy postanowiłem sprawdzić i postanowiłem je w pionie. Stoją tak już dobre kilka lat może być z 4-5 i to co się zmieniło, to folia z holderów nie ma aż tak bezpośredniego kontaktu z monetą, estetyczniej to wygląda, ale karty na górnych oczkach są nieco rozciągnięte. Niemniej jednak ja akceptuję takie wady.
Natomiast te wspomniane karty mam wrażenie że są sztywniejsze, więc czy tam dojdzie do rozciągnięcia czy pęknięcia?
meszuzel ojj pamiętam te rozkminki z podpórkami, miałam to zastosować i sprawdzić efekt, ale ostatecznie 14 segregatorów stoi w pionie bez nich.

W skrócie - pierwszy Optima Grande mam już z 20 lat. Popękany od środka na wewnętrznej stronie grzbietu. Co do obciążenia górnych oczek to po latach prób i błędów wg mnie najlepszym rozwiązaniem jest idealnie dopasowane ilość kart i przekładek. Na segregator trzymając go poziomo nasuwam futerał. Następnie stawiam go pionowo na regale. Efekt jest taki, że okładka ściska segregator. Należy wyczuć ilość kart i przekładek tak by nie było za ciasno ani za luźno.

Dodano po 3 minutach 17 sekundach:
123banknoty pisze:
15 kwie 2023, 13:10
AlA pisze:
12 paź 2022, 11:22
123banknoty pisze:
11 paź 2022, 22:02
Strony z opisem państw Twojej produkcji? Fajnie to wygląda. :)

Tworzone przeze mnie w WORDzie, a źródła z neta i czasopisma Pieniądze Świata, którego udało mi się skompletować wszystkie numery. Ogólnie z opisami końca nie widać. Do opisania około 220 państw. Jedne po 1 stronie , ale dużo zajmuje do nawet 5-8 stron.
Odkopuję temat z prośbą. Czy byłabyś w stanie sprawdzić, jaki banknot (data wydania i nominał) był dodawany do nr z Kolumbią i jaka była data wydania tego numeru? Próbuję się dowiedzieć, które roczniki kolumbijskich pesos wystąpiły w filmie "Kiler" i padła w internecie sugestia, że być może rekwizyty te wzięły się właśnie z tego wydawnictwa. Pozdrawiam. ;)
Dopiero zauważyłem post, sprawdzę i odpisze.
Mój zbiór na uCoin AluniA

StudentPiwniczak
Posty: 10
Rejestracja: 16 mar 2021, 02:49

Re: Przechowywanie monet

Post autor: StudentPiwniczak » 27 maja 2023, 01:29

Hej,

reorganizuję swój zbiór krok po kroku. Wstępnie mam zaplanowany sposób przechowywania, ale postanowiłem się z Wami skonsultować, ponieważ lepiej na wczesnym etapie przekładania coś zmieniać.
Wszystkie obiegowe przekładam do holderów, jednak śledząc forum i inne miejsca w internecie spotykałem się z różnymi opiniami:
1) zszywane vs klejone - w moim odczuciu bardziej estetycznie wyglądają te klejone, uwzględniłem tutaj także ryzyko zarysowywania przy zszywkach, jednak jaką firmę najlepiej wybrać? Początkowo chciałem czarne Leuchtturmy, jednak zdarzały się komentarze dotyczące jakości folii. Część moich 25 centówek (do których zresztą zaraz przejdę...) przychodziła w holderach, gdzie folia była praktycznie pofalowana. Jakiej firmy Wy używacie? I co Was skłoniło właśnie do niej? Dodatkowo - czy ktoś z Was obserwował jakieś niechciane reakcje na monetach w holderach klejonych? Niby obiegowe, ale nie lubię wracać do monet będących już w zbiorze i podmieniać ich na lepsze stany, szczególnie w przypadku potencjalnego złego przechowywania.... I jednocześnie w temacie klejonych holderów - czy używanie ich do boratynek może jakoś zaszkodzić? Nie jest to też przerost formy nad treścią? Póki co nie natrafiłem na zdjęcia tych monet przechowywanych w takiej formie, a zależy mi na w miarę spójnym przechowywaniu całego zbioru.
2) quadrum - przy ostatnim uzupełnianiu 25 centówek zdecydowałem się na zakup kilku sztuk quadrum intercept. Początkowo uznałem, że taka forma przechowywania wszystkich monet okolicznościowych (w tym naszych GN i piątek) zapewni im najlepszą ochronę, szczególnie w przypadku GN, które są parszywe jeżeli chodzi o stop. Jednak widzę jak bardzo te 0.25$ giną w quadrumach. Macie jakieś rady dot. przechowywania monet okolicznościowych? Może kapsle leuchtturm i strony na kapsle tej samej firmy?

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2555
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Przechowywanie monet

Post autor: Mad_Tiger » 27 maja 2023, 09:08

zależy mi na w miarę spójnym przechowywaniu całego zbioru.
Traktuj kolekcje jako odrębne zbiory tematyczne i do każdego dostosuj sposób przechowywania. Ja monety Polski królewskiej mam osobno na paletach.

1. Do PRL i III RP (GN + obiegowe) używam holderów Leuchtturma klejonych. Po 10 latach leżenia w albumach nie zauważam nic złego.

2. Są jeszcze quadrumy mini - w nich małe monety tak nie giną. Do quadrumow wolę używać dedykowanych paletek niż albumów.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

ODPOWIEDZ