Patyna na monecie

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Compan
Posty: 143
Rejestracja: 10 kwie 2019, 10:21

Re: Patyna na monecie

Post autor: Compan » 12 kwie 2019, 16:19

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Patyna na monecie

Post autor: meszuzel » 17 kwie 2019, 09:42

W wątku związanym z czyszczeniem monet kolega mmz poruszył kwestię patynienia monet
mmz pisze:
16 kwie 2019, 19:57
Patyna? A może nalot? A jeżeli nie patyna i nalot to może brud?

Mydło (w kostce) i woda nie zaszkodzą. A może poprawią nawet samopoczucie.

Kiedy mamy monetę tzw. klamkę to jest to stan III-. Co zrobić aby poprawić jej image?

1. moczyć w wodzie - wynik szary nalot
2. opalać nad palnikiem - wynik opalizujący żółty nalot
3. trzymać ze skorupkami po jajkach, najlepiej zbukach (siarkowodór) - wynik brązowy nalot do czarnego
4. moczenie w moczu - wynik brązowy nalot (tak słyszałem)
5. moczenie w kupie - wynik brązowy nalot (tak słyszałem)

stąd monety od stanu II w dół myję :)
Ja nie torturuję już żadnych monet :) Co do patyny to mam pewne doświadczenie i każdą nienaturalna można rozpoznać. Dwia ostatnie sposoby również znam, choć brakło mi odwagi na próby. Dobrym sposobem na szybka patynę i podobno trudno rozpoznawalną, to pozostawić monetę w otoczeniu młodych dębowych oskórowanych patyków. Nie sprawdzałem tego również.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

as1810
Posty: 55
Rejestracja: 31 lip 2019, 17:08

Re: Patyna na monecie

Post autor: as1810 » 27 wrz 2019, 20:08

Ktoś robił taki eksperyment ,efekty w linku.
https://www.facebook.com/NumizmatykaPol ... 322276267/

Awatar użytkownika
MaurycyBeniowski
Posty: 77
Rejestracja: 13 kwie 2019, 22:01

Re: Patyna na monecie

Post autor: MaurycyBeniowski » 27 wrz 2019, 21:11

Całkiem fajny efekt. Lubię takie delikatne patyny

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Patyna na monecie

Post autor: meszuzel » 28 wrz 2019, 14:05

Znam tą metodę, ale nigdy nie sprawdzałem. Natomiast zastanawia mnie, czy a w zasadzie w jakim stopniu gałązki dębu miały na to wpływ a na ile że tak powiem w otwarta przestrzeń?
Zazwyczaj przechowujemy monety w kapslach, holderach a te w jakimś klaserze a całość w szafce. Wymiana powietrza w zasadzie zostaje zatrzymana. A gdyby monetę położyć na tekturce czy innym przedmiocie, który nie wejdzie w reakcje z monetą i odczekać 10 miesięcy? Jaki bedzie efekt?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1799
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Patyna na monecie

Post autor: julk1 » 28 wrz 2019, 22:56

To też będzie ładna patyna. Już na poprzednim forum zamieściłem zdjęcia dolara trade, który jakoś niepostrzeżenie wysunął się z albumu i przeleżał na biurku kilka miesięcy, może rok (nie pamiętam). Powstała naturalna złocisto-niebieska patyna, ale tylko u góry. Od tej strony, co moneta przylegała do biurka prawie bez zmian.

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Patyna na monecie

Post autor: flex » 28 wrz 2019, 23:23

julk1 pisze:
28 wrz 2019, 22:56
To też będzie ładna patyna. Już na poprzednim forum zamieściłem zdjęcia dolara trade, który jakoś niepostrzeżenie wysunął się z albumu i przeleżał na biurku kilka miesięcy, może rok (nie pamiętam). Powstała naturalna złocisto-niebieska patyna, ale tylko u góry. Od tej strony, co moneta przylegała do biurka prawie bez zmian.
To oznacza, że masz w powietrzu sporo związków chemicznych (siarczków, chlorków itp) Nie wiem gdzie mieszkasz, ale na Twoim miejscu od razu kupiłbym oczyszczacz powietrza.
Przez cały zeszły sezon grzewczy robiłem eksperyment i wyłożyłem na balkonie kilkanaście monet srebrnych II RP, które ktoś wcześniej czyścił. Byłem ciekawy czy powstanie jakaś patyna, ale na monetach, po 4-5 miesiącach, nie było żadnych zmian.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1799
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Patyna na monecie

Post autor: julk1 » 29 wrz 2019, 01:10

Tak się składa, że mieszkam na skraju parku krajobrazowego. Wokół same lasy :D
Natomiast diagnoza kolegów na poprzednim forum była taka, że może być duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu. A to może być prawdą.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Patyna na monecie

Post autor: meszuzel » 29 wrz 2019, 12:01

flex pisze:
28 wrz 2019, 23:23
To oznacza, że masz w powietrzu sporo związków chemicznych (siarczków, chlorków itp) Nie wiem gdzie mieszkasz, ale na Twoim miejscu od razu kupiłbym oczyszczacz powietrza.
Związki siarki, bo to o nie głównie chodzi przy powstawaniu patyny występują wszędzie na ziemi. Jedyna różnica polega na tym, że jest różna ich wartość. Na terenach uprzemysłowionych będzie ich więcej niż w tropikach. :)
Jeszcze na starym forum robiłem eksperyment z jajkiem i patyną na monecie. Postaram się odnaleźć te fotki i opisze to co pamiętam.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Patyna na monecie

Post autor: Grześ » 29 wrz 2019, 12:17

meszuzel pisze:
29 wrz 2019, 12:01
Związki siarki, bo to o nie głównie chodzi przy powstawaniu patyny występują wszędzie na ziemi. Jedyna różnica polega na tym, że jest różna ich wartość. Na terenach uprzemysłowionych będzie ich więcej niż w tropikach. :)
Nie bardzo to jest tak.
Związki siarki i wilgotność powietrza ma wpływ na utlenianie się srebra.
Trzeba pamiętać że im niższa temperatura to wilgotność wzrasta.(to fizyka i nikt na to wpływu nie ma)
W lato przy temperaturach 25-30*C problem nie występuje.
Po niżej 18*C problem automatycznie sam się pojawia.
Walczyć z patyną można na dwa sposoby.
Trzymać srebro w warunkach zbliżonych do tych jakie są w lato.
Ograniczyć maksymalnie dostęp świeżego i wilgotnego powietrza zawierającej nowe porcje tlenków siarki pakując srebro w miarę szczelne worki.
-------------------
Oczywiście nie ma mowy o uzyskaniu na ziemi w normalnych warunkach próżni, ale coś - pseudo można uzyskać.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Patyna na monecie

Post autor: meszuzel » 29 wrz 2019, 12:29

Grzegorzu miło Cię widzieć w tej części forum :) Serio.
A co do Twoich argumentów, to oczywiście prawda. Związki siarki potrzebują wilgoci z powietrza aby reakcja nastąpiła. Ja już na tym i na starym forum pisałem na podstawie własnych obserwacji i różnych testów związanych z patyną na monetach i różnymi stopami metali. Wniosek mam jeden. Moneta jest jak człowiek. Do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania potrzebna jest nam wilgotność w okolicy 45% temperatura ok 21 stopni i czyste powietrze. Moneta z pierwszymi dwoma parametrami jeśli będzie w kapslu lub holderze a te w klaserze lub na palecie a całość w jakiejś gablocie i nie będzie tam świeciło bezpośrednio słońce to proces patynienia praktycznie nie występuje. Oczywiście gdyby wystawić ją na wolne powietrze i parametry o których wspomniałem patyna po kilku miesiącach pojawi się najprawdopodobniej.
Lustrzanki które łatwo łapią nalot i łatwo je dostrzec nie mają u mnie patyny mimo, ze mam te monety już ponad dekadę.

Patyna i przechowywanie to temat rzeka i każdy kolekcjoner szuka swojego patentu. Jedni dążą do tego aby "rosła" patyna inni zapierają się wszystkimi kończynami aby jej nie było. :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Patyna na monecie

Post autor: Grześ » 29 wrz 2019, 12:37

Zgoda.
W numizmatyce, w starych monetach - powiedzmy z czasów Polski Królewskiej patyna ta oryginał to wartość dodana.
Bulion to nie jest numizmatyka i tam patyna jest potrzebna jak wrzód na d....
--------------------
Faktycznie coś mi się w głowie poprzestawiało.
Gdzie mnie tu halny przywiał ?
Już spadam i głowy wam nie zawracam.
Pa.

as1810
Posty: 55
Rejestracja: 31 lip 2019, 17:08

Re: Patyna na monecie

Post autor: as1810 » 20 lut 2020, 09:17

Po około roku eksperymentów z patyną,moneta była całkiem czystą bez platyny.
Załączniki
20200220_090837.jpg
20200220_090920.jpg

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Patyna na monecie

Post autor: meszuzel » 20 lut 2020, 09:54

Rewers wygląda całkiem nieźle natomiast na awersie coś w rodzaju plamek. Możesz zdradzić w jaki sposób moneta po roku pokryła się aż tak mocną patyną?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

as1810
Posty: 55
Rejestracja: 31 lip 2019, 17:08

Re: Patyna na monecie

Post autor: as1810 » 20 lut 2020, 15:23

Zdjęcie tego nie oddaje ,w niektórych miejscach wystąpiła niebieska błyszcząca patyna.Moneta trzymana w zamkniętym słoiku wypełnionym drewienkami ,i kilkoma zapałkami,dolano trochę wody.Drewienka zapleśniały od wilgoci ,a zapałki się rozpuściły.Słoik umieszczony w nasłonecznionym miejscu na parapecie okna.

ODPOWIEDZ