Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Gollum1967
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022, 22:50

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Gollum1967 » 18 lip 2022, 23:30

Pozwalam sobie przesłać zdjęcia 2 monet, o których wspomniałem w tym wątku. Będę wdzięczny za wskazówkę dotyczącą ich oczyszczenia z nalotu. rewersy wyglądają lepiej. pozdr. Marek
MonetyŚniedź.jpg

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5448
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 19 lip 2022, 21:07

Powiem szczerze, nic nie widzę. Choć podejrzenia mam.
Zrób osobne fotki monet, z bliska i żeby były ostre jak cięte dowcipy Strasburgera :lol:
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Gollum1967
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022, 22:50

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Gollum1967 » 19 lip 2022, 21:47

Postaram się, chociaż jako kontestator nowoczesności nie mam smartfona i tym samym aparatu (muszę kogoś poprosić o fotę), a w dodatku nie znam Strasburgera ;-)
Kiedy sam klikam na to zdjęcie, a później powiększam je „lupką”, ukazuje się wyraźny nalot – ciemnozielony na Zambii, bardziej trawiasty na Seszelach (krab).
Póki co, wrzucam powiększenie zdjęcia, wykonane w IrfanView.
pozdr. Marek
MonetyNalot.jpg

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5448
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 20 lip 2022, 11:07

Powiększenie w programie graficznym nic nie wnosi. Chodzi o szczegóły których nie widać.
To co podejrzewam, to rozległe ogniska grynszpanu i być może zielonej patyny. Zabawa w czyszczenie w domowych warunkach przyniesie skutek, ale może okazać się nieopłacalna. Nie znam wartości tych monet, ale warto to zweryfikować i zastanowić się na wymianą na egzemplarze pozbawione zielonych nalotów.
Gdybyś się upierał to moczenie w np. wodzie utlenionej powinno pomóc. Z tym, ze to będzie proces długotrwały, pewnie kilka godzin i należy w tym czasie kontrolować przebieg tego procesu.
Druga opcja, którą absolutnie nie powinienem sugerować, to czyszczenie mechaniczne. Czyli np. pasta do zębów i szuru buru. Ale tak potraktowana moneta będzie trwale zniszczona.
Polecam Ci poszperać w necie i sugeruję wymianę na lepszy stan. To będzie najprostsze rozwiązanie.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Gollum1967
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022, 22:50

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Gollum1967 » 20 lip 2022, 20:41

Dzięki! Wartość tych monet jest minimalna (ok. 4 zł. za sztukę), więc nie ma nad czym płakać. Zambię mam drugą, większą, tak że szkoda mi tylko Seszeli. Spróbuję Twojego sposobu. Pozdrawiam - Marek

NOSACZ
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2021, 13:11

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: NOSACZ » 28 lip 2022, 19:56

Witam.
Kupiłem 5 marek 1913r i widać na monecie mocny odcisk palca. Czytałem, że nie czyszczony będzie miał wpływ na monetę. Czym najlepiej pozbyć się odcisku palca? Wiem, że jest woda amoniakalna, aceton techniczny, argentum i wiele innych, ale jaki sposób najmniej zaszkodzi monecie?
Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5448
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 31 lip 2022, 12:50

Teoretycznie odcisk palca nie wpływa na stan zachowania. Ale to tylko teoretycznie, bo kolekcjonerzy unikają takich monet jeśli mają tylko możliwość.
Jeśli odcisk jest dość świeży, to aceton techniczny sobie z tym poradzi. Tzn usunie z powierzchni monety tłuste pozostałości po odcisku palca. Niestety jeśli odcisk jest w kolorach ciemnych czyli brąz i idący w odcienie czerni to szansa na usunięcie za pomocą acetonu jest w zasadzie niemożliwa. Może nieco odbarwi, ale ślad pozostanie.
argentum w tym przypadku może być pomocny, ale "zedrze" z monety naturalną patynę. Moneta jeśli jest w stanie menniczym bedzie świecić się jak nówka sztuka. Powrót patyny może trwać od kilku miesięcy do kilku a nawet kilkudziesięciu lat w zależności od warunków w jakich znajduje się moneta. Jeśli zdecydujesz się na argentum to pamiętaj, że cały proces może trwać kilka do kilkudziesięciu sek. Preparat działa dość szybko, uwalnia się troszkę smrodu, coś a'la siarkowodór. W żadnym razie nie szoruj monety, po całym procesie dobrze opłucz pod bieżącą wodą, osusz monetę i najlepiej pozostaw na godz. czy dwie, na stole, parapecie po to aby odparowała szczątkowa ilość wody jaka znajduje się na monecie. Później kapsel, holder lub paleta.
Wody amoniakalnej nie znam, nigdy nie testowałem z tym środkiem.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

mehow
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2023, 19:00

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: mehow » 23 lut 2023, 11:42

Dzień Dobry , macie jakieś doświadczenie / wiedzę jaki wpływ ma na monety 2zł GN moczenie w płynie LIMPINOX w dłuższym terminie ?
Zaraz po zabiegu efekt jest zadawalający , ale chodzi mi o to jak będzie wygladała taka moneta po kilku miesiącach / latach ?

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1811
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: julk1 » 23 lut 2023, 19:21

Nie wiem jak po limpinoxie, ale np. po kwasku cytrynowym lub soku z cytryny, GN zachodzą jakby mgiełką i nabierają z czasem różowego koloru.

mehow
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2023, 19:00

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: mehow » 23 lut 2023, 20:08

julk1 pisze:
23 lut 2023, 19:21
Nie wiem jak po limpinoxie, ale np. po kwasku cytrynowym lub soku z cytryny, GN zachodzą jakby mgiełką i nabierają z czasem różowego koloru.
Dziękuję za info , dobrze wiedzieć ;) Limpinox podobno dedykowany do tego rodzaju metalu ..

Vertigo
Posty: 201
Rejestracja: 09 sie 2022, 22:27

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Vertigo » 05 maja 2023, 09:01

Witam. Ktoś pomoże? Kupiłem taki set i po otwarciu cuda takie mam😁 srebro osobiscie mi nie przeszkadza i mogę sobie nawet takie zostawić ale czym pozbyć o ile sie da tego czerwonego syfu z reszty monet? Na początek użyć samej wody z mydłem? Ktoś czyscil takie coś?
Załączniki
20230505_075454(1).jpg
hh.jpg
gg.jpg
Screenshot_20230505-081705(1).jpg
20230505_075523(1).jpg
jjjj(1).jpeg

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: brodacz » 05 maja 2023, 20:08

1. Woda z mydłem
2. Alkohol izopropylowy lub ostatecznie denaturat.
3. Nafta lub rozpuszczalnik nitro
4. Jeśli nie dadzą rady powyższe to ocet możliwie jak najkrócej by nie uszkodzić monet.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Vertigo
Posty: 201
Rejestracja: 09 sie 2022, 22:27

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Vertigo » 05 maja 2023, 21:59

Standardowo dziękuję😉 więc stosuje od opcji pierwszej i zobaczymy czy dalsze rady będą potrzebne.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5448
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 06 maja 2023, 10:46

Takiego czerwonego nalotu jeszcze nie widziałem. Czy ta struktura jest miękka? Trochę to wygląda jak jakiś proces biologiczny, więc woda z mydłem powinna być pomocna.

Natomiast sreberko na którym jest ten zielony nalot też lepiej się nim zając, bo wygląda to trochę jak pierwsze etapy budowania grynszpanu.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Vertigo
Posty: 201
Rejestracja: 09 sie 2022, 22:27

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Vertigo » 06 maja 2023, 11:50

Sprzedający też był zaskoczony ale wszystko na elegancko i zwrot części ceny dostałem 😉. Sam myślałem że będzie ciężko z tym więc wolałem pierw zapytać a okazało się że 3 monety które w nocy wyczyscilem moim zdaniem nie potrzebują innego zabiegu jak tylko woda plus mydło. Ten nalot to prędzej jak kurz ale w niektórych miejscach do zdmuchniecia a w innych tak jak by przyklejony i o to przyklejenie właśnie się bałem. 1 cent najgorzej ale reszta to tylko delikatnie patyczkiem i po kłopocie a co do srebra to będę wdzięczny jeśli mozesz tutaj napisać czym ten grynszpan potraktować lub ewentualnie sam poszukam😉

Btw juz wyżej przeczytałem o grynszpanie więc sam też znajdę ale jeszcze zapytam czy mowa tylko o rewersie czy może litery na awersie mogą świadczyć również o grynszpanie?🤔

ODPOWIEDZ