Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
jogger007
Posty: 49
Rejestracja: 20 gru 2022, 15:22

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: jogger007 » 13 maja 2023, 20:41

yakuzza pisze:
13 maja 2023, 14:50
OMG, a w jakim to albumie i przez jaki czas były przechowywane, że wyglądają w ten sposób?
Zapakowane do albumów numizmatycznych - będących wtedy nowością na polskim rynku (takie segregatorowe w obwolucie i kartonowym pudełku) - w pierwszej połowie lat 80-tych XX w. W ubr z nich wydobyte i od tej pory zastanawiam się co dalej robić. Albumy wywalone.

Vertigo
Posty: 201
Rejestracja: 09 sie 2022, 22:27

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Vertigo » 25 cze 2023, 07:56

Witam. Kupiłem okolicznosciowe FAO i pytanie brzmi czy nie przesadziłem z octem? 🤔. Dokładniej moneta miala cały bok najprawdopodobniej w grynszpanie. Sama woda z mydłem kilkakrotnie sobie z tym nie radziła. Pod ręką miałem tylko ocet, więc wymoczyłem ją ok 5 minut i nastepnie jeszcze raz z mydłem umyłem. Zastanawia mnie czy zostawić juz jak jest czy może jeszcze ją czyms czyścić?
Załączniki
IMG_COM_20230625_0745_01_5263.jpg
IMG_COM_20230625_0745_01_5744.jpg
IMG_COM_20230625_0745_01_4932.jpg
IMG_COM_20230625_0745_01_3970.jpg
IMG_COM_20230625_0745_01_4661.jpg

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5449
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 25 cze 2023, 08:46

Hm nie słyszałem aby ocet dawał radę usunąć grynszpan. Masz fotki przed czyszczeniem?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Vertigo
Posty: 201
Rejestracja: 09 sie 2022, 22:27

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Vertigo » 25 cze 2023, 09:40

Mam tylko to z aukcji. Nie robiłem zdj gdyż byłem pewien, ze sama woda z mydłem to ogarnie. Zasugerowalem się octem gdyz kiedys byla taka rada odnosnie moich monet z Kanady z tym czerwonym syfem i również grynszpanem. Wiem że nie było centralnej definicji grynszpan-ocet, ale postanowiłem zaryzykować. Na dole przy literza A widać plamke a bok był w 70% taki.
Załączniki
Screenshot_20230625-093240.jpg

TKD
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2023, 12:17

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: TKD » 16 sie 2023, 09:48

Cześć!

To mój pierwszy post i mam nadzieję, że coś wniesie 😊. Jednocześnie pragnę uprzedzić i przestrzec, że nie jest to żaden fachowy poradnik, a jedynie opis własnych doświadczeń.

Czytając ten wątek nie znalazłem nigdzie eksperymentu z usuwaniem grynszpanu za pomocą wody amoniakalnej. Mowa była jedynie o perhydrolu i jego łagodniejszej odmianie – wodzie utlenionej.

Ponieważ na jednej z zakupionych monet (na awersie i boku) grynszpanu znalazło się aż nadto, to postanowiłem przeprowadzić własny eksperyment.

Inspiracją był filmik z kanału „Numizmatyk” na YT - https://youtu.be/AMO9krQXly4

Do eksperymentu użyłem gotowego roztworu - woda amoniakalna 10 %. Moneta była moczona w naczyniu większym od monety o około 2 cm. Ilość użytego odczynnika – na oko – tak, żeby nieco zakrywała monetę.

Usuwanie wody amoniakalnej i !!!ZASADY BEZPIECZEŃSTWA!!! jak na filmiku plus dobrze wietrzone pomieszczenie!

Zdjęcia zostały wykonane po każdym etapie skanerem (kolor, rozdzielczość 1200 dpi) i nie poddane żadnej obróbce.

Poniżej etapy transformacji.

1. Moneta przed konserwacją – Hindenburg, 5 marek 1939 J, Ag 0,900
img0012.jpg

2. Moczenie 2-2,5 min, w połowie delikatnie zamieszanie zlewką. Na koniec płukanie wodą kranową i suszenie ręcznikiem papierowym przez delikatne odciśnięcie.
Grynszpan - choć jeszcze widoczny - znika w oczach. Można też zauważyć zmianę „odcienia” monety. Może to być bardzo delikatne zmycie patyny wrażliwej na amoniak lub odpadnięcie brudu/nalotu. Po zakupie z monetą nic nie było robione. Przy okazji może tutaj wypowie się ktoś bardziej doświadczony. Na pewno wyeksponowało to ryski i inne ślady z historii monety. Inna obserwacja, to przy ocenie wizualnej - po suszeniu - na rękawiczce pojawiła mi się odrobina drobnego jasnego pyłku. Moim zdaniem, to luźna materia wżeru spod grynszpanu lub odmycie innego zabrudzenia (z resztą na podlinkowanym filmiku, też nie bez kozery widać użycie pędzelka 🙂).
img0014.jpg

3. Powtórne moczenie 2-2,5 min, jak w pkt. 2.
Według mnie grynszpan zniknął całkowicie, a zmiana „odcienia” nie uległa pogłębieniu. Pyłek w znikomych ilościach tylko przy dotknięciu miejsc gdzie wcześniej był grynszpan.
img0015.jpg

4. Kolejne moczenie (z czystej ciekawości 😈) – 4 min, jak w pkt.2.
Jak dla mnie, to praktycznie brak różnic, ale też nauka, że przetrzymanie (w granicach rozsądku!!!) monety niekoniecznie musi jej zaszkodzić (przynajmniej tej jednej – z innymi może być inaczej, dlatego warto kontrolować proces).
img0016.jpg

5. Delikatne przemycie szarym mydłem (Biały Jeleń) z przetarciem (super delikatnym!!!) mokrym patyczkiem bawełnianym i wypłukanie w wodzie demineralizowanej. Suszenie ręcznikiem papierowym przez delikatne odciśnięcie.
Chciałem mieć pewność, że na monecie nie ma żadnych słabo związanych pozostałości wspomnianego wcześniej pyłku lub innych nalotów/zanieczyszczeń (przypominam, że nie wiem co oprócz grynszpanu mogło przyjechać do mnie na tej monecie 😉)
Na pewno widać delikatną zmianę „odcienia”. Moneta nie zostawia już żadnego pyłku.
img0017.jpg

6. Znów z ciekawości 😈 – moczenie monety w 100 % izopropanolu (Denatural) i suszenie ręcznikiem papierowym przez delikatne odciśnięcie nadmiaru. Resztki izopropanolu odparowują błyskawicznie (trochę śmierdzi i uwaga! - łatwopalny!)
Osobiście nie dopatruję się różnic. Tak wygląda efekt końcowy – tym razem z awersem.
img0018.jpg
img0019.jpg

Monetę pozostawiam na razie na powietrzu żeby już odetchnęła. Za kilka dni zrobię skan i sprawdzę, czy zachodzą jakieś zmiany. Potem kopertka lub holder.

Jestem ciekaw Waszego – mam nadzieję konstruktywnego 😉 – zdania dla tego przypadku. Jakbyście w ogóle ocenili stan tej monety?
Tomek

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2830
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: brodacz » 16 sie 2023, 14:21

Świetna robota. Teraz w Argentum i znika patyna. Moneta nabierze nowego wyrazu.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5449
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 16 sie 2023, 17:04

Dobra robota dzięki za fotorelację z opisem.
Aa i nie dawaj do argentum, brodacz chyba podpuszcza.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1813
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: julk1 » 16 sie 2023, 18:28

Doświadczenie zrobione jak należy. Dokumentacja fotograficzna na każdym etapie. Super.
A to czarne, które zostało, to co to jest? Można to jakoś usunąć?

TKD
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2023, 12:17

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: TKD » 17 sie 2023, 12:35

brodacz pisze:
16 sie 2023, 14:21
Teraz w Argentum i znika patyna. Moneta nabierze nowego wyrazu.
Ten fragment to żart czy ironia? Jeśli żart, to kiedyś poznałem ludzi, którzy brali takie na serio i zacząłem uważać z żartami 😉. Jeśli ironia, to dodałbym, że szkoda czasu i pieniędzy. Należało od razu użyć szczotki drucianej - różne szczotki, siły, kąty i techniki tarcia pozostawiają unikalny odcisk "kolekcjonera" zdejmując wszystko - od grynszpanu, przez patynę, na wizerunku na monecie nie kończąc 😄.
meszuzel pisze:
16 sie 2023, 17:04
Aa i nie dawaj do argentum, brodacz chyba podpuszcza.
3 milimetry... tyle dzieliło tę monetę od powierzchni roztworu Argentum. Na szczęście miałem włączony komputer i przyszła Twoja wiadomość. To ją uratowało 😄.

A tak na poważnie... Dziękuję za wszystkie odpowiedzi 🙂.
julk1 pisze:
16 sie 2023, 18:28
A to czarne, które zostało, to co to jest? Można to jakoś usunąć?
Które czarne masz na myśli? Jeśli czarne u góry między głową a otokiem, to cień wynikający z użycia skanera (podobny widać "pod" monetą). Jeśli czarne np. takie jak przy "9" to nie wiem... jakaś wersja patyny? Tutaj też oświetlenie skanera zabrało trochę brązu. Podobnie jak w miejscu, gdzie został usunięty grynszpan i pozostał chyba kupryt.

Cały zabieg miał na celu usunięcie tego, co potencjalnie mogło z czasem pogorszyć stan monety, a pozostawienie tego, co świadczy o jej wieku i poniekąd zabezpiecza. Abstrahując od warunków i sposobu przechowywania, dla mnie takim zagrożeniem są właśnie ogniska grynszpanu.

Co Wy byście zrobili? Użyli innej metody, zrezygnowali lub pomięli któryś z opisanych etapów? A może w ogóle nie ruszali tej monety i pozostawili taką jaką była?

Podbijam też moje wcześniejsze pytanie 😉
TKD pisze:
16 sie 2023, 09:48
Jakbyście w ogóle ocenili stan tej monety?
Tomek

Kulfon55
Posty: 59
Rejestracja: 08 sie 2022, 14:48

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Kulfon55 » 17 sie 2023, 17:55

Co bym zrobił z tą monetą? Byłem ostatnio w podobnej sytuacji. Moneta względnie małej wartości, ale z ogniskiem grynszpanu. Po prostu się jej pozbyłem.
Kupując nowe monety do kolekcji zwracam uwagę czy nie ma ognisk jakiegoś syfu. Dla mnie sama prezencja monety i jej wygląd jest ważniejszy niż stan techniczny.
Jak teraz ocenię Twoją monetę? Biorąc przykład z ngc to: cleaned, au details.

karol
Posty: 58
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:02

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: karol » 24 lis 2023, 11:05

Ciekawe jaki jest efekt tego:

https://demotywatory.pl/5222909/Laserow ... nie-monety

pewnie usuwa całą patynę ale dla jakichś trupków może to jakieś rozwiązanie.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5449
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 24 lis 2023, 16:14

Tylko po co czyścić trupa?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

CiepłyOrangutan
Posty: 74
Rejestracja: 01 cze 2023, 11:00

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: CiepłyOrangutan » 28 gru 2023, 12:41

Cześć, jak umyć taka monetę, irytuje mnie ta patyna, jeszcze jakby była jednolita i ładna....
Moneta na pierwszy rzut oka mennicza, jednak obawiam się czy taka zostanie po umyciu
Załączniki
IMG_20231228_122859.jpg
IMG_20231228_122914.jpg
IMG_20231228_122915.jpg
IMG_20231228_122926.jpg

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 653
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Gorthagin » 28 gru 2023, 12:42

Nie ruszaj.

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1813
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: julk1 » 28 gru 2023, 15:16

Nie zamykaj kapsla. Za jakis czas pojawi sie równomierna patyna.

ODPOWIEDZ