Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 27 kwie 2019, 18:25

Jeśli chodzi o sprężone powietrze to tak jak pisze ZGRYWUS. Ale taka sytuacja nadarzy się w sytuacji, kiedy kolekcjoner pozostawi monety luzem na biurku i wyskoczy na .... (wstawcie sobie co chcecie :) ) i wróci po 20 latach. Wtedy będzie co zdmuchnąć.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Jacco
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:53

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Jacco » 29 kwie 2019, 16:08

Czy przed włożeniem monety do tych stron na monety (chodzi mi głównie o monety obiegowe stan 2 i 3 PRL) trzeba je umyć przynajmniej wodą z mydłem?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 29 kwie 2019, 16:16

Polecam Ci PRL zbierać w menniczych stanach, zdecydowana większość jest tania a drogie monety stanowią mały procent. Ale odpowiadając na Twoje pytanie. jeśli moneta na pierwszy rzut oka jest czysta a jedynie ma wytarcia wynikające z obiegu lub niewłaściwego przechowywania, to nie ma sensu abyś cokolwiek tam robił. Monetę do kieszonki strony czy holdera i koniec.
Jeśli moneta jest brudna w zakamarkach, bo znaleziona, gdzieś na strychu lub po prostu zanieczyszczona to wskazane jest aby te zabrudzenia usunąć, bo będą reagować z metalem i różnie może się to skończyć. Wtedy woda z mydłem będzie wystarczająca. Z zakamarków łatwo usuniesz zabrudzenia patyczkami. Pamiętaj aby nie szorować, ale delikatnie usuwać, stopniowo. Na koniec konieczne dokładnie spłukać mydło, osuszyć i cieszyć oko :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Jacco
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:53

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Jacco » 30 kwie 2019, 02:33

:) Dzięki bardzo za odpowiedź.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 01 maja 2019, 13:21

Innym procesem czyszczenia, choć tutaj jest bliżej do konserwacji monet czyli próby przywrócenia do stanu pierwotnego przy pomocy środków nieagresywnych.
Monety wykopane z ziemi zwane wykopkami (nie mylić z ziemniakami :) ) mogą mieć na sobie warstwę brudu, piachu, który przyklejał się latami, setkami lat wielokrotnie. Usunięcie takich osadów w domowych warunkach jest procesem długotrwałym, czasem trudnym, rzadziej niemożliwym do wykonania. Polega na moczeniu np. w oliwie i co kilka dni delikatnym usuwaniem „odmoczonej warstwy osadu. Proces ten może trwać kilka miesięcy, jeżeli zależy nam na tym by nie zniszczyć powierzchni monety. Ważnym czynnikiem jest, aby po wszystkim taką monetę odtłuścić w przeciwnym wypadku tłuszcz zacznie się psuć, powstaną kwasy, które zniszczą monetę. Do odtłuszczania sprawdzonym płynem jest aceton techniczny lub spirytus, choć niektórzy spirytus wykorzystują po procesie konserwacyjnym :)

Innym, sposobem jest np. elektroliza, ale ta wymaga od osoby przeprowadzającej taki proces wiedzy z zakresu chemii i fizyki. W trakcie takiego procesu powstaje silnie wybuchowy wodór, może również dojść do porażenia prądem, a sam proces może zniszczyć monetę bezpowrotnie. Świadomie nie będę opisywał go tutaj, Ci którzy chcą zaryzykować niech szukają w necie.
Monety wykopane z ziemi wyglądaj mniej więcej tak, jak te na poniższych fotkach. To zielone to grynszpan, który opiszę w kolejnym poście.
Para na Słowacji znalazła skarb.jpg
Para na Słowacji znalazła skarb.jpg (265.65 KiB) Przejrzano 7621 razy
Źródło

Ciąg dalszy nastąpi :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Jacco
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:53

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Jacco » 01 maja 2019, 20:59

A jeszcze dopytam jeśli chodzi o mycie mydłem to jakieś mydło specjalne (typu szare) czy zwykłe (najtansze). ?

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 280
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: joxer » 01 maja 2019, 22:36

lepiej chyba będzie szarym, bo ma mniej substancji które mogą wejść w reakcje z monetą

ale najlepiej to nie czyścić

też możesz się zainteresować myjkami ultradźwiękowymi :P to chyba też by się zaliczało do metody nie inwazyjnej, ale niech się może ktoś wypowie kto miał z nimi do czynienia (na pewno jest używane do czyszczenia monet z wykopków)

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: julk1 » 02 maja 2019, 00:26

Mydło nie może być perfumowane. Najlepiej użyć "Biały jeleń". A po umyciu ważne jest, aby w końcowym etapie spłukać monetę woda zdemineralizowaną. Kranówka zawiera różne zanieczyszczenia (fenol, chlor itp.), które mogą osiąść na monecie, chociaż mogą być z początku nie widoczne.

patrykoz
Posty: 48
Rejestracja: 07 kwie 2019, 20:09

Re: Mycie monet - nie czyszczenie!

Post autor: patrykoz » 03 maja 2019, 22:29

meszuzel pisze:
27 kwie 2019, 14:31
patrykoz pisze:
26 kwie 2019, 14:05
Hej!
Oglądając filmy na yt firm numizmatycznych kilka razy padło "delikatne mycie nie zaszkodzi". No właśnie - jak i czy myjecie monety?Zwykła woda i delkatnie przykładasz na chusteczke celem wysuszenia? Czy dodajesz mydło do wody? Czy może alkoholem? Nię mówię tu o czyszczeniu monet z ziemi, czy monet które są pokryte nalotem/grynszpanem tylko mówie tu o lekkim myciu/przepłukaniu monet które się np.zakurzyły,albo miały kontakt ze zwykłym deszczem i pozostały zacieki...
Myjecie swoje monety?
Nie wiem do którego filmiku się odnosisz, ale zdecydowana większość, którą widziałem nie ma nic wspólnego z tym aby moneta zachowała, jak najlepszy stan, a to dla nas kolekcjonerów jest to najważniejsze. Jeśli ktoś nie "dorósł" do patyny na monecie, to polecam aby zajmował się tylko lustrzankami i to takimi świeżo emitowanymi np. przez NBP. Mi patyna, kiedyś też wadziła, ale to był okres, kiedy moje zainteresowania krążyły wokół emisji NBP'u.
Każdy proces czyszczenia w domowych warunkach pozostawia ślad. To jak jest on duży zależy od podjętych procesów i tego jak one zostały przeprowadzone. Woda z mydłem również może zaszkodzić, jeśli ktoś przesadzi z ilością mydła i słabo wypłuka monetę... może nawet zrobię taki eksperyment.
Co do twojego pytania. Jeśli monety Ci się zakurzyły lub padał na nie deszcz, to problem stanowi niewłaściwe przechowywanie. Moneta, która jest w kapslu, holderze, kopertce, slabie, czy nawet leży luźno na palecie, ale ta paleta jest pod szybą czy jakiejś kasecie, to kurz do nie nie dociera. Więc obawa związana z tym jest niepotrzebna.
Monety znalezione np. na strychu, które są pokryte brudem, to takie monety nawet należy oczyścić z tego syfu. W takim przypadku woda z mydłem i bardzo delikatne usuwanie, ale nie poprzez szorowanie tylko bardziej aby to się odmoczyło i stopniowo usuwać brud. Jeśli moneta leżała w środowisku tłustym, .. wpadła ci do bańki z olejem :lol: ale była funkiel nówka :) to wystarczy aceton techniczny, ale jak wspomniał kolega julk1 chodzi o techniczny nie taki, którym babeczki usuwają lakier z paznokci.

Ja swoich monet nie czyszczę, nie myję niczym nawet wodą. Nie widzę potrzeby. Brudu na nich nei ma, a patyna mi sie podoba :)
Przepraszam, w pytaniu użyłem złej formy "jak myjecie" "przykładasz". Chodziło mi o skierowanie się do wsyzstkich forumowiczów w pierwszej osobie, a nie do autora filmu ;) (taki śmieszny zabieg stylistyczny stosujący emfaze).To był film o jakiejś (nie jakiejś, ale przewspaniałej!) monecie 10 złotowej z zaboru rosyjskiego (chyba 10zł 1827) chociaż ręki nie dam sobie uciąć...

Tak! Mam: https://youtu.be/atW1B8PKRWU?t=851 14:11 Jest mowa o umyciu/opłukaniu.

Ksawery79
Posty: 286
Rejestracja: 03 kwie 2019, 19:47

Re: Czyszczenie monet

Post autor: Ksawery79 » 05 maja 2019, 13:07

joxer pisze:
25 kwie 2019, 11:59
zdjęcia troszkę zajmują więc je udostępniam tak :) bym nie musiała ich edytować :P chyba, że meszuzel będzie chciał mój post edytować, dla większej czytelności :)
https://photos.app.goo.gl/5LdGt63S39UWpZSf6

robiłem po kilka ujęć, by uniknąć braku ostrości (zdjęcia liczone od górnej lewej strony):
zdjęcie 1: zestaw, którego użyłem
zdjęcie 2-7: stan monety przed czyszczeniem
zdjęcie 8: jak płyn wygląda od środka, jak był nowy to był przezroczysty i miał bardziej intensywny aromat (zgniłe jajka), użyłem go raz po zakupię 2-3 lata temu, na większej ilości srebra, potem specyfik leżał nieużywany
zdjęcie 9: zapomniałem zrobić zdjęcie rantu, więc zrobiłem je na szybko, nim płyn zetną się z tą stroną monety

opis czyszczenia: moneta była zanurzona około 1 minuty (nie mierzyłem czasu), po czym została spłukana pod bieżącą woda i osuszona za pomocą ręczników papierowych (tylko przykładane, by pochłonęły wilgoć), z tego co pamiętam zalecanie jest możliwe najkrótsze zanurzenie monety, dzięki koszyczkowi istniej możliwość łatwiej kontroli, oraczy czyszczenia większej ilości monet / biżuterii za jednym podejściem

zdjęcie 10: osuszanie
zdjęcie 11-16: zdjęcia po zabiegu, zapomniałem zrobić zdjęcia strony z patyną, ale już po pierwszym zanurzeniu patyna znikła (patrz uwaga)
zdjęcie 17-31: powtórzenie procesu jeszcze dwa razy, z użyciem patyczków do przetarcia zabrudzeń na nieopłukanej monecie, skupiałem się na rewersie (strona z mapką), ze względu na plamki czarnego brudu, który wgryzł się monetę i pamiętający jeszcze czasy prlu
zdjęcie 32: moneta przygotowana do późniejszej kontroli :)

uwaga: zdjęcie 21 przedstawia awers po drugim zanurzeniu i dosłwnię 3-4 przetarciami patyczkiem do uszu, stan praktycznie taki sam jaki był po pierwszym zanurzeniu, minus parę smug i plus parę mikrorysek :P

jakbyście chcieli jeszcze jakieś zbliżenia to dajcie znać :)

ps: z gładkiego rantu, patyna i zabrudzenia po użyciu specyfiku schodzą bardzo dobrze :)
ps2: nie wiem czy to dobrze widać, ale czarnego wgryzionego brudu na awersie nie udało się do końca wyczyścić, przy użyciu prezentowanej przeze mnie metody
ps3" dodaje, ze to wszystko robię amatorsko, z tylko jednym wcześniejszym epizodem, wspomnianym powyżej :) osoba z większym doświadczeniem, może uzyskać lepsze efekty
Jaki to zestaw do czyszczenia , to płyn , proszek ?

Awatar użytkownika
Jacco
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:53

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Jacco » 17 maja 2019, 11:22

A czy mycie monety mydłem (biały jeleń) szkodzi jej w późniejszym czasie.

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: julk1 » 18 maja 2019, 03:07

Jeżeli spłukasz dokładnie pod bieżąca wodą, a potem woda zdemineralizowana to nie.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 22 maja 2019, 10:40

No i jeśli podczas tego procesu nie będziesz zbyt mocno trał monety.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Jacco
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:53

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Jacco » 22 maja 2019, 10:53

A jeśli chodzi o osuszanie monety to ręcznikiem papierowym czy jakąś szmatką będzie lepiej? Bo zauważyłem, że po umyciu pozostaje taki delikatny nalot na monecie. Po wytarciu ręcznikiem papierowym znika. Ale we wgłębieniach (zakamarkach) jednak pozostaje.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 22 maja 2019, 11:01

Ja jesli już, to robię to chusteczkami higienicznymi. Są delikatniejsze. Oklepuje delikatnie monetę i pozostawiam na chwilę żeby odparowała pozostała ilość wody. Nie wycierać monety bo mikrorysy powstaną z całą pewnością.
Ważne jest to aby monet została przepłukana, przed osuszaniem, co oczywiste :), wodą demineralizowaną lub jak w moim przypadku woda z filtra odwrócona osmoza. Chodzi o to by woda była czysta, pozbawiona minerałów i chloru, który może pozostać w niewielkich ilościach na monecie i powodować jej różne przebarwienia.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ