kapsle

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Matthaeus
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:23

Re: kapsle

Post autor: Matthaeus » 08 cze 2020, 21:06

To może jeszcze przy okazji o coś innego zapytam. Nie do końca związane jest to z tematem tej dyskusji ale dotyczy tej samej monety do której potrzebuje kapsel także nie będę rozpoczynał tego wątku w innym miejscu. Mianowicie mam taki problem, że facet od którego kupiłem tą monetę zrobił mnie delikatnie mówiąc w konia i mimo zapewnień, że będzie certyfikat do monety to w paczce go nie było. Potem obiecywał, że dośle ale nic z tego, certyfikatu brak. Oczywiście ktoś powie, ze mogłem zwrócić ale to była transakcja przez olx i bałem się odsyłać bo nie miałbym ani monety ani pieniędzy więc stwierdziłem, że nie będę ryzykował. Czy taki certyfikat można jakoś zdobyć? Macie dla mnie jakąś radę co zrobić w tej sytuacji? Bo zależy mi żeby mieć w kolekcji egzemplarz kompletny, czyli moneta w pudełku z certyfikatem.

Grzegorz_Wroclaw
Posty: 2239
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:42

Re: kapsle

Post autor: Grzegorz_Wroclaw » 08 cze 2020, 21:08

Ja wypróbowałem do monet 100 zł z euro 2012 i wiem, ze pasują zarówno do pudełka i monety 😉 co do certyfikatu, to da się kupić osobno. Napisz do jakiej monety, to akurat może ktoś będzie miał ;)

Matthaeus
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:23

Re: kapsle

Post autor: Matthaeus » 08 cze 2020, 21:12

100 zł Jadwiga z 2000 r.

KZN
Posty: 1358
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: kapsle

Post autor: KZN » 08 cze 2020, 22:57

Przepraszam za ironię, ale potrzebujesz jeszcze folderu emisyjnego ;-) Jak jest moneta, cieszę się jej urokiem, nie przejmuj się nic nieznaczącymi detalami.

Matthaeus
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:23

Re: kapsle

Post autor: Matthaeus » 09 cze 2020, 19:50

KZN pisze:
08 cze 2020, 22:57
Przepraszam za ironię, ale potrzebujesz jeszcze folderu emisyjnego ;-) Jak jest moneta, cieszę się jej urokiem, nie przejmuj się nic nieznaczącymi detalami.
A ja się z tym nie zgodzę bo moim zdaniem certyfikat, który potwierdza autentyczność monety oraz jej najważniejsze parametry nie jest nic nieznaczącym detalem.

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 959
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: kapsle

Post autor: tonyxxl » 09 cze 2020, 20:24

Folder emisyjny a certyfikat to dwie różne rzeczy, ale obie ładnie można sobie wydrukować na domowej drukarce. Tyle są warte.

KZN
Posty: 1358
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: kapsle

Post autor: KZN » 09 cze 2020, 20:52

Skoro Ty masz monetę, a nie masz certyfikatu.. to potencjalnie istnieje ktoś, kto ma certyfikat i nie ma monety.. Jeśli istnieje rynek wtórny certyfikatów i można sprzedawać certyfikat bez monety i monetę bez certyfikatu.. to jak certyfikat ma potwierdzić autentyczność monety? Skoro kupiłeś monetę bez certyfikatu i dokupisz certyfikat to będzie ona bardziej oryginalna i autentyczna..? Jeśli ktoś ma falsa, to po dokupieniu certyfikatu zmieni się stan rzeczy?
Co do kwestii parametrów monety, to wszystko jest w sieci i katalogach. Dodatkowo to wiedza jest bardziej usystematyzowana i nie szlaja się między nami, kiedy jej nie potrzebujemy. Dla mnie certyfikat do monety jest warty tyle, ile „jakość i wartość numizmatyczna” produktów Skarbca Mennicy..

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3115
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: kapsle

Post autor: repek20 » 09 cze 2020, 20:56

@KZN
Nic dodać, nic ująć.
Certyfikat niczego nie potwierdza.
Każdą złotą blaszkę z NBP, która nie ma wartości dodanej poza kruszcem w niej zawartym, należy ostukać i osłuchać, ewentualnie jeszcze zmierzyć i zważyć czy sprawdzić magnetyczność- tak się potwierdza autentyczność złotej monety, a nie kawałkiem celulozy.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2838
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: kapsle

Post autor: brodacz » 09 cze 2020, 22:37

Chyba oddam swoje 100-ki do gradingu a certyfikaty sprzedam koledze. I jeszcze ile oryginalnych kapsli zostanie!
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Matthaeus
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:23

Re: kapsle

Post autor: Matthaeus » 09 cze 2020, 23:38

KZN pisze:
09 cze 2020, 20:52
Skoro Ty masz monetę, a nie masz certyfikatu.. to potencjalnie istnieje ktoś, kto ma certyfikat i nie ma monety.. Jeśli istnieje rynek wtórny certyfikatów i można sprzedawać certyfikat bez monety i monetę bez certyfikatu.. to jak certyfikat ma potwierdzić autentyczność monety? Skoro kupiłeś monetę bez certyfikatu i dokupisz certyfikat to będzie ona bardziej oryginalna i autentyczna..? Jeśli ktoś ma falsa, to po dokupieniu certyfikatu zmieni się stan rzeczy?
Co do kwestii parametrów monety, to wszystko jest w sieci i katalogach. Dodatkowo to wiedza jest bardziej usystematyzowana i nie szlaja się między nami, kiedy jej nie potrzebujemy. Dla mnie certyfikat do monety jest warty tyle, ile „jakość i wartość numizmatyczna” produktów Skarbca Mennicy..
Ujmę to w ten sposób, że każdy ma prawo do własnego punktu widzenia, ja mam swój Ty swój. Nie widzę sensu narzucania sobie nawzajem jak postrzegać i prowadzić swoją własną kolekcję. Zwróciłem się jedynie z prośbą o pomoc w zaistniałej sytuacji a nie o ocenę tego czy certyfikaty są coś warte bądź nie. Jeśli ktoś będzie takowy posiadał to się do mnie zgłosi i tą kwestię uważam za zamkniętą.

KZN
Posty: 1358
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: kapsle

Post autor: KZN » 09 cze 2020, 23:43

Oczywiście, ja bardzo szanuję w kolekcjonerstwie to, że każdy ma prawo zbierać to, co chce i jak chce. Nic też nikomu nie narzucam. Mimo wszystko uważam, że ważniejsza jest jakość zbioru, niż mała makulatura ją opisująca :-)

Z ciekawości, to ile byłbyś skłonny zapłacić za certyfikat i pudełko z wysyłką? Pytam szczerze, bo istnieje szansa, że mógłbym znaleźć ten zestaw, tylko nie wiem, czy jest sens szukać :-)

Matthaeus
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:23

Re: kapsle

Post autor: Matthaeus » 10 cze 2020, 01:13

Pudełko mam tylko certyfikatu mi brakuje. Ciężko powiedzieć ile byłbym w stanie zapłacić bo nie wiem ile coś takiego może być warte, nigdy nie spotkałem się z ofertą sprzedaży samego certyfikatu. Gdybym dostał konkretną ofertę to wtedy dopiero mógłbym rozważyć czy gra jest warta świeczki.

KZN
Posty: 1358
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: kapsle

Post autor: KZN » 10 cze 2020, 06:49

Za 100 złotych z wysyłką, poszukałbym i pozbył się swojego, bo dla mnie nie jest ten zestaw nic warty, ale wiem, ile kosztowałyby mnie poszukiwania.

Matthaeus
Posty: 37
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:23

Re: kapsle

Post autor: Matthaeus » 10 cze 2020, 11:02

To mogę wprost powiedzieć, że tyle nie jestem w stanie za to zapłacić. Bardziej jestem przygotowany na kwotę rzędu 30-40 zł.

KZN
Posty: 1358
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: kapsle

Post autor: KZN » 10 cze 2020, 19:50

To zbyt dużo czasu zajęłyby mi poszukiwania :-) Niemniej jednak, jak przypadkowo trafię, to dam znać.

ODPOWIEDZ