Przechowywanie medali

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 143
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Przechowywanie medali

Post autor: DagonX » 29 mar 2024, 11:32

Z coraz większym zainteresowaniem przyglądam się tematyce okolicznościowych, pamiątkowych i historycznych medali. Fajnie to wygląda, można szybko stworzyć imponującą kolekcję, ale... jak to właściwie przechowywać? W przypadku monet i banknotów mamy dostępne różne klasery, strony, quadrumy, kapsuły, palety etc. etc., natomiast w przypadku medali w zasadzie jedyne co znalazłem to palety niby dedykowane pod medale i większe monety, jak np.:
paleta_medale.jpeg
Fajnie, pięknie tylko, że medale nie były i nie są wybijane wyłącznie w takim kształcie. Gdzie wcisnąć medale o kształcie kwadratu, prostokąta, nieregularne? Są niby też pudełka/etui na medale, ale ciężko mi sobie wyobrazić, by każdy medal tak osobno trzymać.

Zatem, czy Forumowicze, który kolekcjonują tego typu walory, mogliby podzielić się radami i pomysłami jak przechowywać taki zbiór, najlepiej w jakiejś jednolitej formie? Jakich akcesoriów używacie, co może być pomocne? :)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

marcin4163
Posty: 291
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:05

Re: Przechowywanie medali

Post autor: marcin4163 » 29 mar 2024, 12:12

Moim zdaniem najlepszy sposób na przechowywanie zbiorów tego typu. Dwa rodzaje kaset Mini i Maxi, szuflady różnego typu.
Jedyny minus i z góry uprzedzam, tanio nie jest...
https://www.safe-album.de/beba-muenzen-kasten-mini

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 143
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: Przechowywanie medali

Post autor: DagonX » 29 mar 2024, 17:28

Dzięki, wygląda to interesująco i faktycznie ma nawet pasujące pod medale "szufladki". Jednak przy największych medalach dałoby radę włożyć do czegoś takiego łącznie 72 sztuki, więc przy dużej kolekcji to już wolnego miejsca w mieszkaniu może braknąć :P

DagonX 8-)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5446
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Przechowywanie medali

Post autor: meszuzel » 29 mar 2024, 17:29

Medale to temat niszowy a w związku z tym możliwości są ograniczone. Po drugie medale nie trzymają żadnego wymiaru. Wszystko w rękach osoby projektujacej która nie ogranicza jakaś specyfikacja wynikającą z utrzymania standardu.
Osobiście mam niewielka ilość mrdali koszalińskich i mam je na tych bordowych paletach. Ale w moim przypadku na korzyść działa ze kolekcja została stworzona w jednym zewnętrznym rozmiarze.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to paleta wyłożona jakąś przyjemną tkaniną i bez żadnych wytloczeń. Płaska powierzchnia na której ułożone są różnego rodzaju kształty wedle własnego uznania.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Przechowywanie medali

Post autor: Morgon » 29 mar 2024, 21:07

Paleta jest ok, tylko uwaga na chińszczyznę do której wliczam produkty pewnej niemieckiej firmy, niby renomowanej. To z czego są zrobione palety, włącznie z tymi drogimi wysuwanymi kasetkami tejże niemieckiej firmy, to jakieś sztucznie natryśnięte świństwo nie mające nic wspólnego z welurem, o aksamicie nie wspominając. Odradzam kładzenie na tym medali z metali nieszlachetnych, zwłaszcza gdy mamy takie z ładnym lustrem. Ryzykuje się tym zmętnienie lustra i brzydki nalot. Przekonałem się o tym osobiście.

Ja zbieram co nieco medali, choć przyznam że wszystkie moje zachowują kształt okrągły :) Przez lata próbowałem różnie je przechowywać. Ostatecznie wybrałem jako podstawę kopertki Saflip - takie w rozmiarze 2,5 cala. Wystarczają na większość posiadanych przeze mnie egzemplarzy, tylko te okazalsze rozmiarem stanowią problem.

Przez jakiś czas te medale w saflipach układałem w niemiecko-chińskich kasetkach. Poniżej przykładowa fotka.
20240329_203623.jpg

Ale trzeba przyznać, że ani to tanie ani specjalnie estetyczne. Zajmuje też masę miejsca. Tak więc skłaniam się ostatnio zdecydowanie do połączenia saflipów z pudełkami na grading PCGS, do których 2,5 calowe saflipy wchodzą po prostu idealnie i wspaniale. Optymalizacja miejsca, bezpieczeństwo medali od szkodliwych czynników z chińskich materiałów, dobre uporządkowanie. Każdą sztukę łatwo wyjąć, każda ma w saflipie miejsce na karteczkę z opisem. Estetyka cierpi, ale przeważyły względy praktyczne.

Przykładowa fotka:
20240329_203904.jpg

Także polecam saflipy plus pudełka od przebrzydłego ;) gradingu. Włożysz do nich również nieokrągłe sztuki. Jedynym ograniczeniem jest wielkość. Zależnie od profilu zbieranych medali, może ono w sumie być ograniczeniem poważnym :(

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1810
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Przechowywanie medali

Post autor: julk1 » 29 mar 2024, 22:08

Czy te medale mają średnicę 70 mm? Bo takich mam najwięcej i też szukam sposobów do ich przechowywania. Mam kilka pudełek, ale one były dawno produkowane i mieściły się w nich 6 medali. Były w różnych odcieniach czerwieni lub zieleni.

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 143
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: Przechowywanie medali

Post autor: DagonX » 29 mar 2024, 22:44

Morgon pisze:
29 mar 2024, 21:07
Także polecam saflipy plus pudełka od przebrzydłego ;) gradingu. Włożysz do nich również nieokrągłe sztuki. Jedynym ograniczeniem jest wielkość. Zależnie od profilu zbieranych medali, może ono w sumie być ograniczeniem poważnym :(
Wprawdzie w przypadku monet nie lubię tego typu przechowywania zbiorów, bo jednak aby mieć możliwość podziwiania ich lub zaprezentowania w szerszym gronie to trzeba wszystko powyjmować, to w przypadku medali brzmi to jak opcja nawet nawet do rozważenia, dzięki! :)

DagonX 8-)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Przechowywanie medali

Post autor: Morgon » 29 mar 2024, 23:37

julk1 pisze:
29 mar 2024, 22:08
Czy te medale mają średnicę 70 mm? Bo takich mam najwięcej i też szukam sposobów do ich przechowywania. Mam kilka pudełek, ale one były dawno produkowane i mieściły się w nich 6 medali. Były w różnych odcieniach czerwieni lub zieleni.
Nie, to są medale o średnicy 50 mm. Przy ich grubości ok. 4 mm + wystający relief, są moim zdaniem górną granicą możliwości przechowywania w ten sposób. Kopertka saflip nie zmieści większych.

70 mm medale np. z pocztem królów i książąt z "serii koszalińskiej" trzymam bezpośrednio na paletkach, właśnie pewnie takich jak mówisz - na 6 sztuk. Mam tylko wersje srebrzoną i im chińskie paletki na razie są niestraszne. Nie zauważyłem niepokojących zmian.

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1810
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Przechowywanie medali

Post autor: julk1 » 02 kwie 2024, 17:47

Morgon pisze:
29 mar 2024, 23:37
70 mm medale np. z pocztem królów i książąt z "serii koszalińskiej" trzymam bezpośrednio na paletkach, właśnie pewnie takich jak mówisz - na 6 sztuk.
Chyba nie mówimy o tym samym. Ja mam pudełka z dawnych lat, trochę już sfatygowane, ale spełniające swoja rolę.
Medale mam nieuporządkowane, bo czasami cos dokupuję. Musze wszystkie (ok. 100) wyjąc i poukładać tematycznie. Problemem jest dla mnie ekspozycja kwadratowych czy prostokątnych medali, gdy każdy ma inny wymiar. Ale tych mam tylko kilka.

Nie wiem jak mam dodać zdjęcia, bo nie pojawia mi się, tak jak w instrukcji, okienko "wstaw w tekst". Jest tylko "opcje' i "załączniki" oraz "usuń plik".

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 143
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: Przechowywanie medali

Post autor: DagonX » 02 kwie 2024, 19:45

Morgon pisze:
29 mar 2024, 21:07
Paleta jest ok, tylko uwaga na chińszczyznę do której wliczam produkty pewnej niemieckiej firmy, niby renomowanej. To z czego są zrobione palety, włącznie z tymi drogimi wysuwanymi kasetkami tejże niemieckiej firmy, to jakieś sztucznie natryśnięte świństwo nie mające nic wspólnego z welurem, o aksamicie nie wspominając. Odradzam kładzenie na tym medali z metali nieszlachetnych, zwłaszcza gdy mamy takie z ładnym lustrem. Ryzykuje się tym zmętnienie lustra i brzydki nalot. Przekonałem się o tym osobiście.
A są jakieś palety, które mógłbyś polecić? Czy niestety na rynku dostępne są tylko te chińszczyzny i jedyną opcją w ich przypadku jest trzymanie na nich medali np. w saflipach, ewentualnie na jakiejś folii, która by obejmowała całą powierzchnię palety?

DagonX 8-)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Przechowywanie medali

Post autor: Morgon » 02 kwie 2024, 21:08

DagonX pisze:
02 kwie 2024, 19:45
A są jakieś palety, które mógłbyś polecić? Czy niestety na rynku dostępne są tylko te chińszczyzny i jedyną opcją w ich przypadku jest trzymanie na nich medali np. w saflipach, ewentualnie na jakiejś folii, która by obejmowała całą powierzchnię palety?
Te które mam/miałem to chińszczyzna. Czasem nawet estetyczna z wierzchu, ale podkład dla monet/medali to niezidentyfikowany syf. Polecane w drugim poście palety firmy SAFE (przykłady tu https://www.safe-album.de/beba-maxi) są prawdopodobnie lepsze. Może niezbyt estetyczne bo to sam plastik, ale można do nich włożyć firmowe filcowe podkładki. Albo samodzielnie zrobić te podkładki. Filc jest znacznie lepszy od tego czym nas raczą wiodący na naszym rynku producenci.
Niestety nie mam takiej kasety. Nie wiem jak z ich dostępnością w Polsce, czy jakiś sklep to sprowadza. Na pewno kilka ofert znajdziesz na allegro: https://allegro.pl/kategoria/numizmatyk ... afe%20beba

Pozostaje jeszcze wykonanie kasety lub całego mebla na zamówienie, ale to już mocno kosztowna rzecz. Jako ciekawostka przykładowy wytwórca: https://www.albertozecchi.com/shop
Nie wiem czy jeszcze działa, kiedyś pytałem go niezobowiązująco o konkretną kasetkę i był chętny do skonfigurowania pod moje potrzeby i responsywny. Jednak ostatecznie nie zamówiłem.

ODPOWIEDZ