Fotografowanie monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Fotografowanie monet

Post autor: flex » 05 paź 2019, 13:10

Znalazłem w sieci poradnik autorstwa Marcina Ślipko: Fotografia monet. Poradnik dla amatorów
https://docplayer.pl/24659140-Marcin-sl ... torow.html

Kiedyś był dostępny na stronie autora enumizmatyka.info ale obecnie strona już nie działa.

Jak widać nie potrzeba super sprzętu żeby zrobić dobre zdjęcia monet. Może komuś się przyda.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1808
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Fotografowanie monet

Post autor: julk1 » 05 paź 2019, 20:32

Dużo poglądowych zdjęć. Lekko i przyjemnie się czyta oraz ogląda.

Awatar użytkownika
Pedro
Posty: 317
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:47

Re: Fotografowanie monet

Post autor: Pedro » 05 paź 2019, 21:38

Z tej strony ciężko to czytać, a nie udaje mi się tego ściągnąć na dysk...

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Fotografowanie monet

Post autor: flex » 05 paź 2019, 22:07

Pedro pisze:
05 paź 2019, 21:38
Z tej strony ciężko to czytać, a nie udaje mi się tego ściągnąć na dysk...
"Download" na dole strony też mi nie działa ale działa "Save this PDF as:" i wybierasz Word.
Przekierowuje na stronę konwersji i klikasz "click to preview file" a na nastepnej stronie "convert now".
Trzeba chwilę poczekać i wtedy "download zip"
Ale w zipie będzie pdf.
Można też z chomika ale trzeba miec konto:
http://chomikuj.pl/deepblue22/Dokumenty ... 078386.pdf
Ewentualnie podpowiedzcie gdzie bez zakładania kont itp to wrzucę.
Na forum nie mogę załączyć bo plik ma ok 11,5 MB.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
Pedro
Posty: 317
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:47

Re: Fotografowanie monet

Post autor: Pedro » 05 paź 2019, 23:22

Dziękuję, ściągnąłem z chomika.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2828
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotografowanie monet

Post autor: brodacz » 06 paź 2019, 17:19

Przy większości monet wystarcza skaner. Czasem aż za bardzo. Ostatnio wrzuciłem coś co wyglądało na MS67 a tu zonk. Dopiero gdy skupiłem uwagę na odkrytych przez skaner miejscach udało mi się dostrzec te skaleczenia. Tak więc z jakością fotek, przy sprzedaży monet lepiej nie przesadzać :-)
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Fotografowanie monet

Post autor: meszuzel » 06 lut 2020, 16:07

Temat przykleję aby był na górze, ale w czeluściach netu znalazłem jeszcze ze starego forum poradnik Dmitryj Anatoliewicz BRACUN przetłumaczony przez nieżyjącego już Wojciecha Bogdańskiego wojtekb4
Plik w formacie PDF
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
ORT
Posty: 152
Rejestracja: 17 sty 2021, 08:13

Re: Fotografowanie monet

Post autor: ORT » 27 sty 2021, 13:58

Bardzo fajne i pomocne, ja do tej pory z reguły robiłem przy dobrym dziennym świetle, ale widzę, że są dużo lepsze metody.

Fajny poradnik i dobrze się czyta.

Dizęki.
PORTAL NUMIZMATYCZNY

Profil FB: https://www.facebook.com/PNumizmatyczny

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fotografowanie monet

Post autor: 314otr » 20 lis 2021, 12:34

Szanowni państwo, czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi fotografowania rantu monet?
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2555
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Fotografowanie monet

Post autor: Mad_Tiger » 20 lis 2021, 15:07

314otr pisze:
20 lis 2021, 12:34
Szanowni państwo, czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi fotografowania rantu monet?
Kup takie cudo, lub wymontuj ze starej latarki:
Obrazek
https://ymax.pl/Mini-Maglite-AA-odblysnik-p156

monetę umieszczasz na środku trochę powyżej "lustra" a bok odbija się w odbłyśniku.

*Bo miałeś na myśli bok a nie rant prawda?
Obrazek
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fotografowanie monet

Post autor: 314otr » 20 lis 2021, 21:27

Witaj, dziekuje bardzo za odpowiedz, niestety ta metoda ma wade a mianaowicie deformuje kszatalt oraz odzwierciedla falszywie kat pochylenia liter(Pound 1983) zdjecie 2.
W przypadku pomiaru pochylu oraz odlegloscie nie gwaratuje to wiarygodnych wynikow. Udaje mi sie pod mikroskopem wykonac jedynie fragmenty napisu (zdjecie 1) a chce przedstawic calosc.
Mialem na mysli metode przedstawienia boku monety w formie jednego zdjecia, cos zblizonego do fotografi panoramicznej.
Dziekuje bardzo
Załączniki
Unbenannt-1.jpg
20211120_120509.jpg
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

pietrz44
Posty: 11
Rejestracja: 08 kwie 2022, 21:24

Re: Fotografowanie monet

Post autor: pietrz44 » 08 kwie 2022, 21:42

314otr pisze:
20 lis 2021, 21:27
Witaj, dziekuje bardzo za odpowiedz, niestety ta metoda ma wade a mianaowicie deformuje kszatalt oraz odzwierciedla falszywie kat pochylenia liter(Pound 1983) zdjecie 2.
W przypadku pomiaru pochylu oraz odlegloscie nie gwaratuje to wiarygodnych wynikow. Udaje mi sie pod mikroskopem wykonac jedynie fragmenty napisu (zdjecie 1) a chce przedstawic calosc.
Mialem na mysli metode przedstawienia boku monety w formie jednego zdjecia, cos zblizonego do fotografi panoramicznej.
Dziekuje bardzo
Robiłem zdjęcia rantów z odbłyśnikiem latarki i nie zaobserwowałem występowania pochylenia liter na rancie. Mały przykład i dwa zdjęcia innych wersji przedstawienia rantu.

Czy koledze wyszło to panoramiczne zdjęcie rantu ?
Załączniki
Aruba gotowa z tłem_cr.jpg
Clipboard.jpg
Clipboard2.jpg

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2828
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Fotografowanie monet

Post autor: brodacz » 09 kwie 2022, 06:27

Poczekajcie do poniedziałku. Przetestuję pewną metodę i jeśli się uda to wrzucę efekty.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
314otr
Posty: 154
Rejestracja: 12 sie 2020, 19:45

Re: Fotografowanie monet

Post autor: 314otr » 09 kwie 2022, 22:12

pietrz44 pisze:
08 kwie 2022, 21:42
314otr pisze:
20 lis 2021, 21:27
Witaj, dziekuje bardzo za odpowiedz, niestety ta metoda ma wade a mianaowicie deformuje kszatalt oraz odzwierciedla falszywie kat pochylenia liter(Pound 1983) zdjecie 2.
W przypadku pomiaru pochylu oraz odlegloscie nie gwaratuje to wiarygodnych wynikow. Udaje mi sie pod mikroskopem wykonac jedynie fragmenty napisu (zdjecie 1) a chce przedstawic calosc.
Mialem na mysli metode przedstawienia boku monety w formie jednego zdjecia, cos zblizonego do fotografi panoramicznej.
Dziekuje bardzo
Robiłem zdjęcia rantów z odbłyśnikiem latarki i nie zaobserwowałem występowania pochylenia liter na rancie. Mały przykład i dwa zdjęcia innych wersji przedstawienia rantu.

Czy koledze wyszło to panoramiczne zdjęcie rantu ?
Witaj, dziekuje za zdjecia ale i tu widac dyferencje oraz zmiane proporcji. Na rancie odleglosc liter "IJ" ode jego brzegu jest inna niz na zdjeciu z odblysnika.
Wydaje mi sie ze duze znaczenie ma rodzaj zakrzywienia zwierciadla i precyja ustawienia monety wzgledem srodka.Mi chodzi o precyzyjne i proporcjonalne odzwieciedlenie rantu. jak na zdjeciu gornym.
Zdjecia panoramiczne nie wyszly mi zupelnie, pelna, 100% klapa.
Załączniki
moneta_4.jpg
moneta_3.jpg
moneta_3.jpg (34.57 KiB) Przejrzano 6042 razy
Pozdrowienia
Piotr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Najbardziej niebezpieczna jest pół-wiedza.

pietrz44
Posty: 11
Rejestracja: 08 kwie 2022, 21:24

Re: Fotografowanie monet

Post autor: pietrz44 » 11 kwie 2022, 21:21

brodacz pisze:
09 kwie 2022, 06:27
Poczekajcie do poniedziałku. Przetestuję pewną metodę i jeśli się uda to wrzucę efekty.
Czekam na efekty :D

Dodano po 47 minutach 26 sekundach:
Jestem w stanie zaakceptować lekkie zmiany proporcji, ponieważ nie znalazłem lepszego sposobu na zdjęcie rantu i również jego prezentację.

Ogólnie proces robienia zdjęć rantu jest bardzo pracochłonny i zostawię sobie chyba ten proces na emeryturę.

W moim przypadku pierwszym problemem był zakup odbłyśnika. Po długich poszukiwaniach pierwszy zakup był trafiony. Dokupiłem zaraz 3 sztuki na zapas.

Następny problem to oświetlenie. Do zdjęć awersu i rewersu używam dwóch lap Jansjo z Ikei bez dyfuzorów. Do zdjęć rantu nie dawało to dobrych efektów. Światło się źle rozchodzi i nie równo oświetla rant. Kupiłem kilka lamp z Alle... i najlepiej się sprawdziła lampa pierścieniowa. Ale ta, która przyszła nie miała zbliżonej temperatury barwowej do Jansjo, więc znowu kupiłem kilka innych lamp i trafiłem na zadowalający egzemplarz.

Mając już odbłyśnik i oświetlenie wykonywałem próby i zauważyłem, że lepsze zdjęcia wychodzą, gdy moneta jest umieszczona na podkładzie z kartonu szarego o grubości 2 mm i średnicy o 2 mm mniejszej od monety. Moneta nie dotyka wtedy rantem odbłyśnika.

Kolejny problem to najlepsza ostrość zdjęcia rantu, ponieważ najczęściej nie da się ułożyć w odbłyśniku monety idealnie płasko. Używam do fotografowania szyny Wemacro do focus stackingu i programu Helicon Focus, więc ten problem został łatwo rozwiązany.

Czasami po zrobieniu zdjęcia rantu muszę poprawić jasność i kolorystykę zdjęcia w odniesieniu do rzeczywistego wyglądu. W przypadku zdjęć awersu i rewersu nigdy tego nie robię.

I już mamy zdjęcie rantu. Niestety samego rantu, bo awers lub rewers jest nie ostry. Wiec trzeba nałożyć na zdjęcie rantu zdjęcie np. awersu. Założyłem, że pomiędzy awersem i rantem będzie czarne tło o szerokości 5% średnicy monety. A rant na zdjęciu będzie miał szerokość proporcjonalną do średnicy monety. Do tego stworzyłem formuły w excellu, przeliczające piksele na centymetry.

I na koniec napisałem sobie instrukcje obróbki zdjęć bo po miesiącu części kroków już nie pamiętałem. Nie jestem grafikiem, więc ktoś to może zrobi w łatwiejszy sposób.

Załączam kilka zdjęć jako przykłady końcowych efektów i kolejnych kroków wykonywania zdjęcia rantu i jego prezentacji.
Załączniki
2021-11-16 21-52-42_045.jpg
2021-11-16 21-38-34 (B,Radius20,Smoothing1)kor.jpg
2021-11-16 21-18-42_029.jpg
2021-11-16 20-58-20 (B,Radius20,Smoothing1)korekta.jpg
S31.jpg
S21.jpg
S11.jpg
5 franków gotowe.jpg
wyliczenie.jpg
Instrukcja.jpg

ODPOWIEDZ