Płatności gotówką vs kartą

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
whocares
Posty: 988
Rejestracja: 09 cze 2019, 12:42

Płatności gotówką vs kartą

Post autor: whocares » 10 kwie 2020, 21:26

Sklep nie akceptuje gotówki? NBP: to bezprawne

https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ne/9y518qx

W końcu jakiś głos rozsądku. Brawo NBP.
"Russian warship, go fuck yourself"

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2555
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: Mad_Tiger » 10 kwie 2020, 21:33

👍
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1808
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: julk1 » 10 kwie 2020, 23:38

Tylko jak się pójdzie do jakiegoś supermarketu to co 5-10 minut przez głośniki nadają komunikat:
"W trosce o państwa i nasze bezpieczeństwo prosimy płacić przy użyciu karty płatniczej" :(


Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2828
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: brodacz » 06 paź 2021, 09:04

Zwykły artykuł z odbytu. Który sklep nie akceptuje gotówki? Teoretyczne bajania autora by wyrobić dniówkę.
Swoją drogą jednak przyjmowanie gotówki to spory problem logistyczny. Trzeba zakupić kasę fiskalną (koszt min 1000zł). Po ok trzech latach należy oddać ją na przegląd (znowu opłata) Co miesiąc robić podsumowanie sprzedaży i wciągać w księgi. Przechowywanie gotówki i łażenie z nią do wpłatomatu też może być uciążliwe. Szczególnie tam gdzie takowych brak.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: meszuzel » 06 paź 2021, 12:05

A ja tam gotóweczkę lubię. Nie widzę problemu z wypłatami z bankomatu i do czasu, kiedy nie zabronią, to gotówką płacił będę.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 181
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: Rotmistrz » 12 lis 2021, 22:21

Tylko gotówka. Kiedyś płaciłem tak pół na pół, ale jak zaczął się ten cyrk covidowy, który skutkuje coraz większym totalitaryzmem i zniewoleniem społeczeństwa, to kartą płacę jak już naprawdę muszę, a tak to gotóweczka za każdym razem. Jak nie będzie gotówki, to będzie już całkowite zniewolenie ludzkości.

Kiedy tylko mogę, to wypłacam sobie tak, żeby mieć drobniejsze banknoty na bieżąco, bardzo często stoję sobie i biorę trzy razy po np. X80, żeby mieć dwudziestek pod dostatkiem :D. Polecam zwłaszcza bankomaty PlanetCash (ich "markowe" lub użyczone BNP Paribas) i Santandera - mają zwykle możliwość wypłat właśnie z dowolną kocówką, albo z podzielną przez 20 chociaż.

Nawet założyłem małą stronę na FB Płacę gotówką, bo fizyczny pieniądz to wolność - mam nadzieję, że z czasem uda się trochę to rozkręcić, planuję też zrobić stronę internetową placegotowka.org.
meszuzel pisze:
06 paź 2021, 12:05
A ja tam gotóweczkę lubię. Nie widzę problemu z wypłatami z bankomatu i do czasu, kiedy nie zabronią, to gotówką płacił będę.
Jak ktoś odważy się zabronić, to wychodzimy na ulice, a nie potulnie płacimy kartą :)

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1252
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: tin_foil_hat » 13 lis 2021, 06:14

akcja mniej plastiku czyli płać gotówką ;-)
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2828
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: brodacz » 13 lis 2021, 12:39

Odkąd mogę płacić telefonem i blikiem, gotówką może dla mnie nie istnieć. W Lidlu skanuję raz aplikację i dostaję paragon. Mój czas jest warty więcej niż iluzoryczna wolność. Do tego korzyści materialne płynące z płatności elektronicznych są warte więcej niż wpadający czasem okaz.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: AlA » 13 lis 2021, 13:06

brodacz pisze:
13 lis 2021, 12:39
Odkąd mogę płacić telefonem i blikiem, gotówką może dla mnie nie istnieć. W Lidlu skanuję raz aplikację i dostaję paragon. Mój czas jest warty więcej niż iluzoryczna wolność. Do tego korzyści materialne płynące z płatności elektronicznych są warte więcej niż wpadający czasem okaz.
Podbijam. Zamiast narzekać na długie kolejki używajcie tel, kart, zegarków, blików itp. Jest XXI w. dostosujcie się. Szanujcie swój czas i innych. A teorie o inwigilacji bo proszą o płatność w markecie bezgotówkowo można wsadzić w buty.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: 0zł » 13 lis 2021, 13:20

Z tym zaoszczędzonym czasem to taka półprawda. Przykladowo dziś w markecie kolejka do samoobslugowych, dwa automaty tylko na gotówkę wolne, bo reszta czeka do kart, to sobie śmigłem omijając plebs co grosza przy dupie nie ma.
gotówką może dla mnie nie istnieć
Poczekaj aż Cię na mieście dwójka przyciśnie i nie będziesz miał haraczu dla babci klozetowej :lol: juz raz byłem świadkiem jak kobieta prawie błagała babke żeby ją wpuściła, bo ona tylko karte ma a krecik już puka w taborecik :lol:

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5445
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: meszuzel » 13 lis 2021, 13:29

AlA pisze:
13 lis 2021, 13:06
Zamiast narzekać na długie kolejki używajcie tel, kart, zegarków, blików itp. Jest XXI w. dostosujcie się. Szanujcie swój czas i innych.
Zacofany nie jestem z karty i blika korzystam, ale lubię gotóweczkę a do tego wszystkiego szanuję czas pracowników mennicy i PWPW dlatego płacę gotówką :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: Gaszpar » 13 lis 2021, 15:47

Ja moze i starej daty jestem ale 95% moich płatności to gotówka.

tak na marginesie gotowki - tankujac na stacji paliw i nie majac gotowki czasem mozna sie zdziwic.
Byłem swiadkiem kiedy Pan zatankował do pełna i chcial zapłacic karta nie majac ani złotówki (awaria terminali) efekt nie wypuscili go ze stacji a towaru nie mogl oddac.
Gosc był z Katowic godzina 1 w nocy a był pod Bydgoszcza, zero tutaj znajomych rodziny kto moglby podrzucic mu pieniadze na paliwo.
Skończyło sie Policja i szukaniem gdzies bankomatu(cała operacja trwała prawie 2 godziny)
Myśle ze gosc od tamtej pory raczej cos gotowki bedzie nosil w portfelu :D
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2828
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: brodacz » 14 lis 2021, 09:08

Fakt, może się tak zdarzyć, jednak komfort braku zawracania sobie głowy gotówką jest nie do przecenienia. Fakt, że mam zawsze w kondonierce 8zl drobnymi na drożdżówkę w Żabce czy zwyczajnie do wózka sklepowego, ale zbyt wiele razy gubiłem pieniądze, byłem okradany by nie zaryzykować straty dwóch godzin na stacji. Poza tym w dzisiejszych czasach gdy mamy blik na telefon czy przelewy natychmiastowe, to można wyżebrać gotówkę u innych klientów stacji.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Płatności gotówką vs kartą

Post autor: AlA » 14 lis 2021, 10:04

Częściej jest problem z wydaniem ze 100, nie wspominając o 200 czy 500 niż nie działa terminal. Po za tym zawsze przy sobie można mieć gotówkę, a i tak płacić przelewem.
Mój zbiór na uCoin AluniA

ODPOWIEDZ