Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Dyskusje o wszystkim, bez polityki
Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: Rotmistrz » 29 lis 2023, 21:25

W imieniu Ruchu Obrony Gotówki i Złotówki zapraszam na spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność", a także prawnikiem, podróżnikiem, założycielem bloga i podcastu Podróże ku wolności. Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości, czy gotówka rzeczywiście jest tak ważna; czy jest fundamentem naszej wolności ekonomicznej, a zatem osobistej - jest to doskonała okazja, aby je rozwiać 🙂. Prelegent opowie także o cyfrowym pieniądzu banków centralnych CBDC - to coś zupełnie innego (i mniej korzystnego dla obywateli) niż obecny cyfrowy pieniądz, jakim płacimy korzystając z karty czy robiąc przelewy. Będzie możliwość zadania pytań i dyskusji.

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2023 roku (czwartek) o godz. 18:00 w Złotej Sali przy ul. Metalowców 25 we Wrocławiu.

Zapraszam!


Obrazek

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1813
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: julk1 » 30 lis 2023, 16:27

Jakąś gotówkę będzie można zamienić/rozmienić na pożądane monety? :)

AW1971
Posty: 311
Rejestracja: 17 kwie 2022, 14:03

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: AW1971 » 30 lis 2023, 17:13

Zobaczyłem napis na budynku "Loża Dolnośląska" i zrobiło się dziwnie. Ale tematyka ciekawa więc chyba "zaryzykuję" o ile życie zawodowe umożliwi.

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: Rotmistrz » 01 gru 2023, 00:18

julk1 pisze:
30 lis 2023, 16:27
Jakąś gotówkę będzie można zamienić/rozmienić na pożądane monety? :)
A co potrzebujesz? Mam trochę podwójnych GNów - mogę wziąć 8-) I kilka sreber kolekcjonerskich ;).
AW1971 pisze:
30 lis 2023, 17:13
Zobaczyłem napis na budynku "Loża Dolnośląska" i zrobiło się dziwnie. Ale tematyka ciekawa więc chyba "zaryzykuję" o ile życie zawodowe umożliwi.
O kurczę, nie widziałem go nigdy, a byłem tam wiele razy. Ktoś trochę poszalał nazywając biurowiec :D. Zapraszam, może przy okazji będzie okazja poznać się poza forum:).

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3054
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: mmz » 01 gru 2023, 07:03

Jedyna gotówka, która daje wolność to gotówka wybita w kruszcu, czyli w złocie i ewentualnie w srebrze. Reszta to taki sam badziew jak pieniądz elektroniczny, czyli "umowa społeczna", ale jak ktoś jest z dżungli to mu te papierki i blaszki nic nie mówią, bo on nie jest stroną tej "umowy społecznej".
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 653
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: Gorthagin » 01 gru 2023, 07:10

mmz pisze:
01 gru 2023, 07:03
Jedyna gotówka, która daje wolność to gotówka wybita w kruszcu, czyli w złocie i ewentualnie w srebrze. Reszta to taki sam badziew jak pieniądz elektroniczny, czyli "umowa społeczna", ale jak ktoś jest z dżungli to mu te papierki i blaszki nic nie mówią, bo on nie jest stroną tej "umowy społecznej".
Ja jednak wolę taką gotówkę jak jest teraz, niż pieniądz elektroniczny.

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: Rotmistrz » 01 gru 2023, 10:52

mmz pisze:
01 gru 2023, 07:03
Jedyna gotówka, która daje wolność to gotówka wybita w kruszcu, czyli w złocie i ewentualnie w srebrze. Reszta to taki sam badziew jak pieniądz elektroniczny, czyli "umowa społeczna", ale jak ktoś jest z dżungli to mu te papierki i blaszki nic nie mówią, bo on nie jest stroną tej "umowy społecznej".
Oczywiście, że najlepszy jest pieniądz kruszcowy, ale mamy sytuację jaką mamy i trzeba przynajmniej obronić obecne pozycje. Do pieniądza opartego na złocie i srebrze dużo bliżej od obecnej gotówki niż od sytuacji, gdyby jej w ogóle nie było. Poza tym nie zgadzam się ze zrównywaniem obecnej papierowej gotówki z pieniądzem cyfrowym - to zupełnie co innego, o czym dużo dyskutowaliśmy w sąsiednim temacie Płatności gotówką vs kartą, gdzie rozwijałem argumentację w tej kwestii.

Swoją drogą, po wystąpieniu Rafała będzie możliwa dyskusja, także zapraszam do przyjścia i zainicjowania tego tematu. Nasze działania mają na celu również podnoszenie świadomości o pieniądzu kruszcowym.

jogger007
Posty: 49
Rejestracja: 20 gru 2022, 15:22

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: jogger007 » 01 gru 2023, 16:24

Będzie jakaś transmisja w internecie na bieżąco albo po spotkaniu?

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3054
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: mmz » 01 gru 2023, 17:33

Zastanawiam się co może być następcą e-pieniądza. Może system oparty na czasie, gdzie przydzielane są zasoby w konkretnych oknach czasowych lub są to zasoby podawane niejako pod przymusem (pokarm i woda). Nie będzie wtedy pieniądza, bo zasoby będą zunifikowane (w obrębie kasty do której się przynależy). Trochę taka komuna w miksie z systemem kastowym czy korporacyjnym. Czyli robisz co chcesz i korzystasz z czego chcesz, ale tylko w ramach przydziału dla Twojej kasty. Wtedy kasa jest zbędna.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: Rotmistrz » 01 gru 2023, 22:18

jogger007 pisze:
01 gru 2023, 16:24
Będzie jakaś transmisja w internecie na bieżąco albo po spotkaniu?
Spotkanie będzie nagrywane i będzie po spotkaniu udostępniona relacja, ale zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu :).
mmz pisze:
01 gru 2023, 17:33
Zastanawiam się co może być następcą e-pieniądza. Może system oparty na czasie, gdzie przydzielane są zasoby w konkretnych oknach czasowych lub są to zasoby podawane niejako pod przymusem (pokarm i woda). Nie będzie wtedy pieniądza, bo zasoby będą zunifikowane (w obrębie kasty do której się przynależy). Trochę taka komuna w miksie z systemem kastowym czy korporacyjnym. Czyli robisz co chcesz i korzystasz z czego chcesz, ale tylko w ramach przydziału dla Twojej kasty. Wtedy kasa jest zbędna.
Myślę, że mimo wszystko ludzie na to nie pójdą. Nie kupuję również tezy o deterministycznym i liniowym rozwoju (czy raczej "rozwoju").

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: Rotmistrz » 06 gru 2023, 22:07

I co - widzę się z kimś jutro? ;) @julk1 - mam brać te GNy? :D

Awatar użytkownika
ubelluri ullikummi
Posty: 261
Rejestracja: 01 sty 2021, 01:35

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: ubelluri ullikummi » 06 gru 2023, 22:25

poszłabym gdyby było spotkanie z Gandalfem Szarym.

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 182
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: Rotmistrz » 06 gru 2023, 22:42

ubelluri ullikummi pisze:
06 gru 2023, 22:25
poszłabym gdyby było spotkanie z Gandalfem Szarym.
Też bym się wybrał na takie spotkanie. Co prawda nie jestem głównym prelegentem tego wydarzenia, ale będę miał przyjemność prowadzić to spotkanie, a kiedyś miałem ksywkę Siwy - czy to zmienia sytuację? :D

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1813
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: julk1 » 07 gru 2023, 14:54

Rotmistrz pisze:
06 gru 2023, 22:07
I co - widzę się z kimś jutro? ;) @julk1 - mam brać te GNy? :D
Przestałem kolekcjonować GN kilka lat temu :D

1cltomek
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2019, 20:30

Re: Spotkanie z Rafałem Ganowskim - autorem książki "Gotówka to wolność"

Post autor: 1cltomek » 07 gru 2023, 21:25

Spotkanie ciekawe, treściwe, prelegent mówił mądrze, a prowadzący mu nie przeszkadzał :D
Załączniki
IMG_20231207_212439.jpg

ODPOWIEDZ