Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Dział poświęcony kolekcjonerskim monetom bulionowym, niskonakładowym
Awatar użytkownika
SENIOR
Posty: 124
Rejestracja: 23 paź 2021, 10:19

Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: SENIOR » 10 sty 2024, 21:59

Szukam osoby która mieszka lub kiedykolwiek kupowała monety złote w Norwegii. Popularne 1oz.
Wybieram się tam niedługo i jeżeli ktoś.ma jakieś doświadczenia to z.mila chęcią zapraszam do dyskusji.lub proszę o kontakt priv.

Awatar użytkownika
yakuzza
Posty: 106
Rejestracja: 12 sie 2021, 10:15

Re: Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: yakuzza » 11 sty 2024, 10:54

Hej. A co rozumiesz jako "popularne"? Chodzi o liście klonowe, amerykańskie orły, czy standardowe buliony?

Ja trochę kupuję/sprzedaję w Norwegii. Kilka sklepów fizycznych w Oslo znam oraz ich strony internetowe, plus kilka tylko internetowych (niektóre testowałem). Jak coś to mogę napisać więcej, tylko napisz konkretne pytania 😉

Pozdrawiam z Oslo (u nas dziś +2 stopnie ale metr śniegu nadal leży ❄️).

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1808
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: julk1 » 11 sty 2024, 15:53

@yakuzza, a może byś szerzej opisał ten temat jako ciekawostkę na forum: jakie są różnice lub podobieństwa, czy mają coś w rodzaju naszego Allegro, czy opłaca się u nich kupować czy tylko sprzedawać (jeden z najdroższych krajów w Europie jeżeli chodzi o ceny wszystkiego), jakie ceny monet, banknotów czy bulionu są w porównaniu do naszych, itp. Oczywiście jeżeli chcesz.

Awatar użytkownika
SENIOR
Posty: 124
Rejestracja: 23 paź 2021, 10:19

Re: Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: SENIOR » 11 sty 2024, 17:38

yakuzza pisze:
11 sty 2024, 10:54
Hej. A co rozumiesz jako "popularne"? Chodzi o liście klonowe, amerykańskie orły, czy standardowe buliony?

Ja trochę kupuję/sprzedaję w Norwegii. Kilka sklepów fizycznych w Oslo znam oraz ich strony internetowe, plus kilka tylko internetowych (niektóre testowałem). Jak coś to mogę napisać więcej, tylko napisz konkretne pytania 😉

Pozdrawiam z Oslo (u nas dziś +2 stopnie ale metr śniegu nadal leży ❄️).
Napisałem na Prv

Awatar użytkownika
yakuzza
Posty: 106
Rejestracja: 12 sie 2021, 10:15

Re: Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: yakuzza » 11 sty 2024, 23:34

Sprawdziłem na norweskiej stronie Tavex, że srebrny bulion (filharmonik czy kangur) można kupić za jakieś 17% powyżej spot. Na stronie www innego sklepu (tam kupuje czasem), ogólnie ceny za srebro podobne, ale sprawdziłem teraz że starsze roczniki filharmonika z 2020 roku mają nawet po 13% powyżej spot (dostępne obecnie 250 sztuk). Czasem mają też niskie premium na buliony "używane" czyli pewnie z paluchami lub rysami.

Złota uncja kangura czy liścia klonowego w Tavex jest okolo 4.2% ponad spot. Ogólnie tak koło 5% to standard u handlarzy, więc chyba podobnie jak w Polsce. Nie spotkałem się natomiast jeszcze z sytuacją typu "cena z dostawą za 50 dni" czy tego typu informacja. Albo jest towar na stanie w danej cenie, albo nie ma, albo jest szacowny czas ponownej dostępność (ale nie da się dodać do koszyka raczej).

Są norweskie grupy FB, ale jak tam co kilka dni patrzę na ogłoszenia, to zazwyczaj są licytacje i ceny jak dla mnie to "standardowe" wychodzą. Ogólnie szału nie ma.

Jeśli chodzi o portal ogłoszeniowy, to jest jeden najbardziej znany "finn.no", ale nie ma on właściwie mechanizmu aukcji ani opcji kup teraz jak w "aledrogo". W zasadzie wprowadzono w zeszłym roku opcja coś jak gwarancja zakupu że kupujący płaci do nich a jak dostanie towar to ma 2 dni na kliknięcie jak coś jest nie tak i wtedy jakoś tam się to rozwiązuje. Nie wiem jak bo jak korzystałem z tego kilka razy to wszystko było w porządku. Czyli ogólnie to polega na zaufaniu, sprawdzeniu komentarzy i opinii osoby po poprzednich "transakcjach". Ja mam tam ocenę 10/10 i ponad 120 chyba ocen z różnych transakcji, więc raczej nie mam problemów ze sprzedaniem czegoś bardziej cennego.

Na tym portalu zarówno kupuję jak i sprzedaję od może trzech lat. W praktycznie wszystkich przypadkach, jeśli nie odbieram osobiście z przekazaniem kasy podczas odbioru, to kupujący najpierw wysyła pieniądze a jak sprzedający je dostanie to wysyła towar. Do tej pory wszystkie monety doszly do kupujących ☺️

Aha, większość ludzi tutaj używa apki na telefonie do szybkich rozliczeń, do których wystarczy numer telefonu docelowej osoby by wysłać pieniądze na jej konto z prędkością smsa 😉 Takie przelewy prywagne są darmowe do 5k NOK, a potem chyba 1% doliczają. Także ktoś znajduje ogłoszenie i pisze wiadomość do sprzedającego że jest zainteresowany, po potwierdzeniu że nadal aktualne wymiana numeru telefonu i przelew, no i za chwilę już można wysylac. Tak to robię i działa hehe.

Kupiłem tam kilka mniejszych złotych monet z lat 1870-1920 głównie ze Skandynawii, trochę bulionu srebrnego i innych kolekcjonerskich głównie z Europy, ale jak kupuje to raczej z Oslo i odbieram osobiście. Sprzedałem ostatnio "kilka kilo" norweskich monet okolicznościowych, w cenie spot srebra. Tego typu oferty się pojawiają od czasu do czasu i można też kupić "junk silver" w okolicach spot, czasem z wliczonym transportem nawet.

Także, może i kraj bogaty, ale rynek ogólnie chyba podobny jak wszędzie. A może nie? Ja wiem o polskim rynku numizmatyczno-inwestycyjnym tyle co wyczytamy tu na forum. Pewnie jest bardzo skrzywiony obraz rzeczywistości buahahaha 🤣 Żart oczywiście.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: Grześ » 13 sty 2024, 07:22

W Polsce zloty bulion dostaniesz za spot +2%. I to w kilku miejscach.
1 oz au.JPG

Awatar użytkownika
yakuzza
Posty: 106
Rejestracja: 12 sie 2021, 10:15

Re: Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: yakuzza » 13 sty 2024, 10:12

O! To chyba ładna cena. Myślałem że tego typu oferty są tylko z długim czasem dostawy.

Awatar użytkownika
yakuzza
Posty: 106
Rejestracja: 12 sie 2021, 10:15

Re: Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: yakuzza » 26 sty 2024, 15:16

Grześ pisze:
13 sty 2024, 07:22
W Polsce zloty bulion dostaniesz za spot +2%. I to w kilku miejscach.1 oz au.JPG
Czy mogę prosić o nazwy sklepów, gdzie takie ceny złota są? Chociaż dwa różne byłoby fajnie, żebym mógł monitorować stan dostępności złota i czas dostawy. Z góry dziękuję!

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Zakup monet 1oz AU w Norwegii

Post autor: Grześ » 26 sty 2024, 16:58

yakuzza pisze:
26 sty 2024, 15:16
Czy mogę prosić o nazwy sklepów, gdzie takie ceny złota są? Chociaż dwa różne byłoby fajnie, żebym mógł monitorować stan dostępności złota i czas dostawy. Z góry dziękuję!
Dziś promocja.
Najtańsze w tej chwili tylko 0,96% ponad spot.
https://numitracker.com/coins/zloto?typ ... ZfUyufqdZc

ODPOWIEDZ