Malediwy - temat ogólny

Dyskusje na temat banknotów zagranicznych
Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2560
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Malediwy - temat ogólny

Post autor: Mad_Tiger » 23 lut 2024, 09:40

Nazwa waluty: rupia melediwska
Symbol waluty: Rf, MRf, MVR, .ރ
Kod ISO 4217: MVR
Podział waluty: 1 rupia = 100 lari
Emitent: Urząd Monetarny Malediwów

Nazwa rupia (rufiyaa) pochodzi od sanskryckiego रूप्य (rūpya, kute srebro).

5 rupii 2017 P-A26
MLV_025A_ac.jpg
MLV_025A_rc.jpg
Strona przednia: na pierwszym planie zawodnik grający w piłkę nożną, w tle obchody święta ramadanu.
Strona odwrotna: koncha – muszla ślimaka, jeden z przyrodniczych symboli wyspy.



10 rupii 2015 P-26
MLV_026_ac.jpg
MLV_026_rc.jpg
Strona przednia: na pierwszym planie mężczyzna pracujący przy zbieraniu kokosów (toddy tapper), wykorzystywanych do produkcji wódki kokosowej; w tle grupa mężczyzn i kobiet grających na tradycyjnych instrumentach.
Strona odwrotna: najstarszy malezyjski bęben (boduberu) wystawiony w Muzeum Narodowym w Male.



20 rupii 2015 P-27
MLV_027_ac.jpg
MLV_027_rc.jpg
Strona przednia: na pierwszym planie rybak niosący tuńczyka bonito i tuńczyka żółtopłetwego; w tle główne lotnisko na Malediwach – Ibrahim Nasir International Airport.
Strona odwrotna: tradycyjna łódź żaglowa (dhoani).



50 rupii 2015 P-28(A)
MLV_028_A_ac.jpg
MLV_028_A_rc.jpg
Strona przednia: na pierwszym planie chłopiec recytujący teksty Koranu; w tle grupa ludzi pchająca łódź z plaży na wodę.
Strona odwrotna: minaret Meczetu Piątkowego (Hukuru Miskiy).



100 rupii 2018 P-29
MLV_029_ac.jpg
MLV_029_rc.jpg
Strona przednia: na pierwszym planie kobieta w tradycyjnym malediwskim stroju (libaas), wyszywająca charakterystyczne ozdoby wokół dekoltu; w tle grupa mieszkańców w tradycyjnych strojach.
Strona odwrotna: tekst w języku dhivehi zapisany na miedzianych tabliczkach Dhambidhū Loamaafaanu.


Od 2022 roku na banknotach ma być umieszczany symbol waluty „ރ”.
Symbol ten na chwilę obecną pojawił się na banknocie 50 rupii 2022 P-28(B)
MLV_028_B_ac.jpg
MLV_028_B_rc.jpg
Niestety nie nabyłem jeszcze 500 i 1000 rupii :(
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2832
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Malediwy - temat ogólny

Post autor: brodacz » 23 lut 2024, 17:07

Od siebie dodam, że będąc na Malediwach nie widziałem ani jednego ich waloru płatniczego. W resorcie używano wyłącznie dolarów. Prosiłem nawet o wymianę na walutę miejscową to nie tylko nie mieli, ale nawet nie znali przelicznika. Potem powrót i w sklepikach lotniskowych to samo. Ceny tylko w dolarach i jeśli gotówką to tylko dolary. Za to wydano mi 1$ prosto z banderoli.
Ta więc była to jedyna z dwóch (obok Kambodży) moja podróż, z której nie przywiozłem lokalnej waluty.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

piotr186
Posty: 283
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Malediwy - temat ogólny

Post autor: piotr186 » 25 lut 2024, 08:20

brodacz pisze:
23 lut 2024, 17:07
Od siebie dodam, że będąc na Malediwach nie widziałem ani jednego ich waloru płatniczego. W resorcie używano wyłącznie dolarów. Prosiłem nawet o wymianę na walutę miejscową to nie tylko nie mieli, ale nawet nie znali przelicznika. Potem powrót i w sklepikach lotniskowych to samo. Ceny tylko w dolarach i jeśli gotówką to tylko dolary. Za to wydano mi 1$ prosto z banderoli.
Ta więc była to jedyna z dwóch (obok Kambodży) moja podróż, z której nie przywiozłem lokalnej waluty.
W Izraelu też się płaci dolarami, a ich nominalnej waluty czyli szekli turysta nie uświadczy.

ODPOWIEDZ