Zakupy na numimarket

Dyskusje na tematy związane z numizmatyką.
Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1812
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Zakupy na numimarket

Post autor: julk1 » 13 mar 2024, 14:22

Kupiłem monetę w stanie menniczym za 7 tys. zł w numimarkiecie. Po 2 latach dałem do gradingu NGC. Wróciła z adnotacją "AU cleaned". :) Nie proszę o komentarz, tylko opisuję swoją przygodę z "uczciwym" sprzedawcą na tym portalu.

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Zakupy na numimarket

Post autor: Morgon » 13 mar 2024, 15:01

Ale nie zauważyłeś że jest czyszczona jak przyszła z numimarketu?
Większość sprzedawców próbuje opchnąć nam czyszczone monety wmawiając że są mennicze. Od renomowanych tuzów naszego rynku aukcyjnego po allegrowych cwaniaczków. Trzeba zawsze uważać i od razu reklamować jak moneta jest niezgodna z opisem aukcji/oferty.
Numimarket nie jest tu za bardzo wyjątkiem od reguły - ani na plus ani na minus.

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1812
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Zakupy na numimarket

Post autor: julk1 » 13 mar 2024, 17:31

Wtedy (3-4 lata temu) byłem jeszcze naiwny i wierzyłem, że jak piszą, że mennicza i na filmiku nie widać czyszczenia, to tak jest w istocie. Ponadto to mała monetka (czworak Zygmunta II Augusta) i niewiele można zobaczyć.
Dopiero później zorientowałem się, że jak są monety ładnie wyglądające na zdjęciach czy filmikach, z opisem mennicze to zdecydowanej większości czyszczone lub wyjęte z gradingu z oceną, że czyszczone. Dlatego piszcie co chcecie, ale wartościowe monety kupuje tylko w gradingu NGC lub PCGS.

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Zakupy na numimarket

Post autor: Morgon » 13 mar 2024, 18:47

julk1 pisze:
13 mar 2024, 17:31
Dlatego piszcie co chcecie, ale wartościowe monety kupuje tylko w gradingu NGC lub PCGS.
Ja całkowicie rozumiem, bo często robię podobnie. Tyle że gradingowi również trzeba się dokładnie przyglądać.

KZN
Posty: 1351
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Zakupy na numimarket

Post autor: KZN » 13 mar 2024, 21:00

julk1 pisze:
13 mar 2024, 17:31
Wtedy (3-4 lata temu) byłem jeszcze naiwny i wierzyłem, że jak piszą, że mennicza i na filmiku nie widać czyszczenia, to tak jest w istocie. Ponadto to mała monetka (czworak Zygmunta II Augusta) i niewiele można zobaczyć.
Dopiero później zorientowałem się, że jak są monety ładnie wyglądające na zdjęciach czy filmikach, z opisem mennicze to zdecydowanej większości czyszczone lub wyjęte z gradingu z oceną, że czyszczone. Dlatego piszcie co chcecie, ale wartościowe monety kupuje tylko w gradingu NGC lub PCGS.
Nie wierz tylko ślepo gradingowi, bo można się bardzo zdziwić. Sam doświadczyłem tego, że monetę z Au Details Cleaning zapakowali na niskiego MS w drugiej firmie, a już granica AU58 / niski MS to bardzo cienka granica i przerzucając od PCGS do NGC i odwrotnie można sobie conieco poprawić.

Ja nie lubię gradingu, bo nie jest to preferowana przeze mnie forma przechowywania i znacznie zwiększa koszt zakupu. Z mojej perspektywy, jak monetą mi się podoba, a dostałaby np. AU58, to i tak dalej by mi się podobała, a ten AU by tylko bolał, kłując w oczy.. A tak nie ma gradingu, nie ma problemu.

ODPOWIEDZ