GRADING INACZEJ

Dyskusje na tematy związane z numizmatyką.
NUMI1299
Posty: 409
Rejestracja: 07 maja 2019, 18:44

GRADING INACZEJ

Post autor: NUMI1299 » 24 maja 2019, 08:58

Dlaczego wielu numizmatów boi się weryfikacji swoich ....dobrych :!: monet przez NGC I PCGS.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: meszuzel » 24 maja 2019, 11:05

Bo grading nawet tych firm które wspomniałeś nie gwarantuje 100% pewności oryginalności ani tego, że ocena będzie adekwatna do faktycznego stanu zachowania. Ale może nie rozumiem Twojej aluzji, bo to, że były falsy w trumnach wiesz doskonale.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

karol
Posty: 58
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:02

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: karol » 24 maja 2019, 15:53

Ale kto się boi ?
Sam wolę mieć monetę bez slabu, dokładnie obejrzeć, zważyć, potrzymać ją w ręce.
Jak będę chciał coś sprzedać to może oslabuję, nie wiem, ale nie wykluczam tego.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: meszuzel » 24 maja 2019, 16:51

Tylko widzisz, trumna może dać dodatkowe premium jeśli moneta jest naprawdę dobrze zachowana lub rzadka.
Dobrze sytuację przedstawił gość w tym filmie
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 280
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: joxer » 24 maja 2019, 21:23

co do gradingu, dużo zależy od wartości, unikalności oraz świeżości monety :) przynajmniej w stosunku do polskich monet kolekcjonerskich

zamiast bawić się w wysyłanie monet do gradingu i nie pewnej noty, często taniej wyjdzie zakup już monety ogradowanej :) nawet magiczna nota 70 dużo ci nie da, jeśli nie masz wyrobionej dobrej reputacji jako sprzedawca :/ różnica potrafi być wielokrotna

karol
Posty: 58
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:02

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: karol » 24 maja 2019, 22:09

widziałem ten film :) też oglądam jego filmiki i zgadzam się, nie zawsze opłaca się wszystko slabować, z każdą monetą trzeba indywidualnie to przemyśleć.
Sam nie lubię slabów, jak napisałem lubię dotknąć monetę bez plastiku. Z drugiej strony ostatnio gdzieś przeczytałem wypowiedź kogoś z jednej z większych Polskich firm numizmatycznych: kupujący zazwyczaj gradingu nie lubią za to sprzedający wręcz przeciwnie, czy jakoś tak.

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 280
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: joxer » 25 maja 2019, 14:00

ja osobiście preferuje monety w gradingu :) przynajmniej wiadomo czego się spodziewać :) można zaryzykować i kupować od niesprawdzonych sprzedawców :) oczywiście wszystko w rozsądnej cenie, bo za plastikowe pudełeczko nie ma co zbytnio przepłacać, co ma często miejsce przy znanych i popularnych sprzedawcach :)

Jazon
Posty: 160
Rejestracja: 22 kwie 2019, 23:36

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: Jazon » 25 maja 2019, 17:12

No wiesz zbierac lustrzanki w gradingu to strata pieniedzy, ale jak kto woli.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: meszuzel » 25 maja 2019, 17:22

joxer pisze:
25 maja 2019, 14:00
ja osobiście preferuje monety w gradingu :) przynajmniej wiadomo czego się spodziewać :) można zaryzykować i kupować od niesprawdzonych sprzedawców :)
Dlatego dobrze jest posiąść umiejętność oceny monet pod względem stanu zachowania, poćwiczyć na złomie z różnymi metodami czyszczenia ma monetach z różnych stopów, nie czyściłem tylko złotych :)
Wtedy opis na trumnie nie bedzie Ci potrzebny, bo sam ocenisz czy moneta w niej faktycznie zasługuje na stan jaki jest opisany przez gradera.
Ci co oceniają monety to sa profesjonaliści i co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości, jednak to są ludzie i każdy z nich może miec gorszy dzień, być zmęczonym, spieszyć się, bo szef woła i nie zawsze z informacją o dużej premii, itd, itd.
Są/były w trumnach falsy, są/były źle ocenione monety, kolekcjoner musi znać każdy szczegół i ocenić własnym okiem. No i w trumnie monety zazwyczaj są droższe.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

NUMI1299
Posty: 409
Rejestracja: 07 maja 2019, 18:44

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: NUMI1299 » 25 maja 2019, 19:18

Ocena monet pod katem gradingu ngc pcgs jest trudna gdy np awers ms 66 rewers 63 jaka nota ogolna....itp roznica miedzy ms 63 a 64 przepasc.W sumie przy obecnej ocenie widzialem monety które mialy dostac wyzsza note i niespodzianka in minus. Wczesniej czesto moneta np byla 64 plus -dostawala note 64-teraz mozna sprobowac by dostala 65.Liczy sie tez ja nazywam to symetrycznosc-wartość artystyczna-moneta wizualnie robi wrazenie polyskiem patyna-może być oczko w górę.Trudno też niektórym pogodzić sie z ocena ich monet które mialy być mennicze .a nie dostaly noty.Tak zawsze jest na poczatku.Po obejrzeniu tysięcy monet w slabach zmienia zdanie.Ciekawostka rekordzistka z Polski z 2 RP sreberko 8 razy byla w USA -dostala ms 61 na końcu za wytrwałość...Oczywiście grajderzy z USA -nie potrafią oceniać falszerstw nie tylko z Polski-ale jeszcze sie niestety liczy kto te monety wysyla .Pierwsze sito weryfikacji autentycznosci monet w Polsce to durszlak -przed wyslaniem do gradingu.

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 280
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: joxer » 25 maja 2019, 20:09

Jazon pisze:
25 maja 2019, 17:12
No wiesz zbierac lustrzanki w gradingu to strata pieniedzy, ale jak kto woli.
na chwilę obecną to skupiam się na monetach srebrnych kolekcjonerskich z prlu w slabach ngc :) i przynajmniej mam pewność, że przy notach pf68 lub powyżej moneta mnie zadowoli :) no chyba, że się w ciemno bez zdjęć kupuje :P a przy kupnie online, zaoszczędza mi to wiele nerwów

zauważyć różnicę między monetami pf68-pf70 jest naprawdę ciężko :) a między pf69, a pf70 to nie widzę żadnej różnicy, oprócz ceny :)

monety wychodzą drożej, ale potem mają premium :) niektóre wychodzą 2-3 razy drożej, ale też można kupić w okolicach ceny katalogowej :)

nawet współczesne monety śmieciowe w polskim gradingu z reguły wychodzą 5-10 zł drożej od ich niegradowanych odpowiedników :) no chyba, że się kupuje/sprzedaje na kilogramy :p

NUMI1299
Posty: 409
Rejestracja: 07 maja 2019, 18:44

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: NUMI1299 » 25 maja 2019, 20:14

Nie umiem oceniać lustrzanek ms 69 i 70 dla mnie to samo i dla 90 procent oceniających też- tu potrzebny jest talent..i to mówię serio.Oczywiście lustrzanki trzeba brać aktualnie tylko w slabach najlepiej ms 69.Te bez slabow z allegro jak pójdą do gradingu to wielu skończy ze zbieraniem lustrzanek bez slabow.Przy lustrzankach grading to podstawa.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3033
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: mmz » 25 maja 2019, 21:42

Słyszalem, czy czytałem, że nie ma senasu wsadzać w slaby próby niklowe.

Co do niektórych monet slab utrudnia weryfikację. Da się sprawdzić przez slab, czy moneta reaguje na magnes, ale aby zważyć taką monetę, trzeba by mieć identyczny slab (z taką samą monetą, typem). Np. biorę slab z monetą 5 groszy 1923 i ważę całość, a następnie biorę slab z monetą 5 groszy 1938 i ważę całość. Powinna wyjść różnica ok. 0,5 grama. Czyli nawet przez slab sprawdzę metal, czy to brąz, czy mosiądz. Im cieższa moneta tym pomiar pewniejszy. Np. taka Żniwiarka, Nike, czy Pilsudski.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: julk1 » 26 maja 2019, 00:55

NUMI1299 pisze:
25 maja 2019, 20:14
Nie umiem oceniać lustrzanek ms 69 i 70 dla mnie to samo i dla 90 procent oceniających też- tu potrzebny jest talent..i to mówię serio.
A nie wydaje Ci się, że trzeba mieć odpowiedni sprzęt? Gdybyś miał mikroskop powiększający powiedzmy 1000 razy, to dostrzegłbyś różnicę w ocenie monet?

NUMI1299
Posty: 409
Rejestracja: 07 maja 2019, 18:44

Re: GRADING INACZEJ

Post autor: NUMI1299 » 26 maja 2019, 09:51

Mikroskop nie ma znaczenia.Fachowcy oceniają bezbłędnie odpowiednia lupa z oswietleniem-to oświetlenie jest haczykiem.

ODPOWIEDZ