Dzień Mincerza

Dyskusje na tematy związane z numizmatyką.
danek
Posty: 286
Rejestracja: 05 mar 2021, 12:08

Dzień Mincerza

Post autor: danek » 10 lut 2022, 16:12

Gdy "Janusze biznesu" zastanawiają się kiedy i w jakim tempie (oczywiście, oby jak najszybciej) wzrośnie wartość nowo nabytej przez portal kolekcjoner.nbp.pl monety, umyka nam z pamięci kolejna ważna data... Tak, wiem, wiem, po co rocznice i święta, tylko "kasa, misiu, kasa" się liczy.
Ale nie dla każdego.
Chciałbym przypomnieć, iż w 1966 r. - w dwusetną rocznicę powstania Mennicy Warszawskiej - dzień 10 lutego został oficjalnie uznany za święto: Dzień Mincerza.
Na facebookowym profilu "Podziemny Olkusz" z tej okazji pojawił się ciekawy tekst, który prawie w całości pozwolę sobie tutaj zacytować (wszak wiedzy nigdy dość):
"W Dniu Mincerza warto przypomnieć historię olkuskiej mennicy, która mieściła się na terenie obecnie zajmowanym przez nasze muzeum.
Pierwszą próbę założenia mennicy w Olkuszu podjął w 1517 roku Mikołaj Lanckoroński - pierwszy podkomorzy górniczy. Niestety próbę nieudaną, gdyż w międzyczasie Lanckoroński zbankrutował na płuczce srebra i był nękany przez wierzycieli. Mennicę założył dopiero 61 lat później Rafał Leszczyński na mocy uniwersału nadanego przez Stefana Batorego.
Olkuska mennica działała ponad 20 lat (1579-1601), a wybijane tu talary, półtalary, trojaki i grosze były uważane za wzorcowe.
Jedną z najważniejszych postaci w historii mennicy był gdańszczanin Mikołaj Hewel de Colpino, pierwszy przełożony mincerzy, który sprawował urząd do 1590 roku. Do dziś znajdujemy w piwnicach Dawnego Starostwa monety z jego łacińskimi inicjałami „N.H.” Innymi cechami charakterystycznymi dla monet olkuskich były: litera „I” oznaczająca miejsce wybicia monety – Ilkusz, profil władcy (Stefana Batorego, potem Zygmunta III Wazy), orzeł jako symbol Korony, po 1580 także Pogoń jako symbol Litwy.
Za panowania Stefana Batorego olkuska mennica wybijała do 60% monet krążących w obiegu. Najwięcej oczywiście było trojaków (wartość 1 trojaka odpowiadała dziennej stawce przeciętnego pracownika). Najcenniejsze były dwutalarówki – największe z monet, o średnicy 4 cm, które do dziś na aukcjach osiągają zawrotne ceny".

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5455
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Dzień Mincerza

Post autor: meszuzel » 11 lut 2022, 09:37

Dzięki za przypomnienie, ale obawiam się, ze jest tak jak w pierwszej części Twojego postu. Pewna część osób to kolekcjonerzy z przypadku i kupują monety (mam na myśli współczesne produkty NBP) bo im się podobają, bo są czyste, błyszczące, nowe ...itd. Tylko niewielka część osób analizuje to co projektant miał na myśli tworząc monetę, ale przypuszczam, że bardzo wąska grupa osób, jeśli takowa jest, zastanawia się nad całym procesem produkcyjnym w którym mincerz odgrywa kluczową rolę.
Kiedyś mincerz był pracownikiem/urzędnikiem króla, kimś ważnym, a dziś, no cóż zostało to zniżone do pracownika etatowego. Niemniej jednak i za nich 100 lat w nadchodzący weekend :D
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

danek
Posty: 286
Rejestracja: 05 mar 2021, 12:08

Re: Dzień Mincerza

Post autor: danek » 10 lut 2023, 11:58

Panta rhei.
Wszystko płynie, wszystko się zmienia...
Nie, nie wszystko. Na naszym forum panuje permanentny constans (pleonazm zamierzony przez autora): ile można zarobić na ostatniej emisji (dziś wałkujemy Kopernika z bursztynem), kiedy zostanę bogaczem po sprzedaży Kopernika? itp., itd., etc.
W tym zachłyśnięciu się przyszłymi zyskami zapominami o Dniu Mincerza przypadającym na 10 lutego.
Kolekcjonerzy i zbieracze pamiętają.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5455
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Dzień Mincerza

Post autor: meszuzel » 10 lut 2023, 15:53

Kolejne podziękowanie :) za przypomnienia o tym jakże ważnym z punktu kolekcjonera święcie. Być może część kolekcjonerów nie wie kim jest mincerz a dzięki temu tematowi poszpera i się dowie. A jako, że dziś piątek i jest święto i to nie byle jakie, to może wieczorem warto uczcić :D
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

kamilk
Posty: 226
Rejestracja: 02 paź 2019, 17:01

Re: Dzień Mincerza

Post autor: kamilk » 10 lut 2023, 16:16

🍻

danek
Posty: 286
Rejestracja: 05 mar 2021, 12:08

Re: Dzień Mincerza

Post autor: danek » 10 lut 2024, 11:08

Już starożytni mawiali "tempora mutantur et nos mutamur in illis" (czasy się zmieniają, a my zmieniamy się wraz z nimi). Cóż... nie pomylili się, bo dziś o pewnym święcie kolekcjonerzy, numizmatycy i zbieracze z naszego forum nie pamiętają, ale skromne i niedoścignione w całej swej istocie kobiety pamiętają :D
Tak, tak... dzisiaj na stronach portalu Kobiece Inspiracje ukazał się artykuł pt. "Dzień Mincerza: Nietypowe Święto, które Zasługuje na Twoją Uwagę", w którym możemy przeczytać m.in.:
"Dzień Mincerza, obchodzony 10 lutego, to święto honorujące osoby pracujące na mincerzy, maszynie służącej do mielenia mięsa".
"Mincerz to osoba, która pracuje na mincerze, maszynie służącej do mielenia mięsa. To zawód, który ma długą i bogatą historię, sięgającą czasów, kiedy mięso było podstawowym składnikiem diety wielu kultur. Mincerze byli niezwykle ważni dla społeczności, dostarczając mięso na codzienne posiłki, a także na specjalne okazje".
(Źródło: https://kobieceinspiracje.pl/168924,dzi ... uwage.html )

Dla odmiany na stronach koszalininfo.pl w artykule "Historia i tradycja. Mennice w sercu kultury" autorka przedstawia inną spojrzenie na dzisiejsze święto i pisze: "Każdego roku, w dniu 10 lutego, mennice w Polsce obchodzą Dzień Mincerza. To wyjątkowa okazja, która upamiętnia ważne wydarzenia z historii mennictwa oraz hołduje tradycji związanej z produkcją monet i odlewnictwem.
Dzień Mincerza ma swoje korzenie głęboko zakorzenione w historii Polski. Został ustanowiony w 1966 roku z okazji 200. rocznicy wprowadzenia nowej ordynacji menniczej oraz uruchomienia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego mennicy warszawskiej. To wydarzenie było nie tylko istotnym krokiem w rozwoju mennictwa w Polsce, ale również miało znaczący wpływ na rozwój gospodarczy kraju".
(Źródło: https://koszalininfo.pl/historia-i-trad ... u-kultury/ )

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5455
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Dzień Mincerza

Post autor: meszuzel » 11 lut 2024, 12:06

Kobiece inspiracje. No no, nie powiem, ciekawa interpretacja lub głupota i brak kojarzenia jakichkolwiek faktów historycznych.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ