Jakiego kleju używa NBP?

Dyskusje na tematy związane z numizmatyką.
Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3056
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Jakiego kleju używa NBP?

Post autor: mmz » 25 gru 2023, 00:30

Tak, moneta to moneta, a te emalie, tampondruki, cyrkonie, czy bursztyny oraz oksyda, to zbędne fajerwerki.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Walus
Posty: 1779
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:29

Re: Jakiego kleju używa NBP?

Post autor: Walus » 25 gru 2023, 00:42

Czy tylko ja z chęcią zobaczyłbym efekt tego upiększania?😉

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5455
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Jakiego kleju używa NBP?

Post autor: meszuzel » 25 gru 2023, 09:27

czyznie pisze:
24 gru 2023, 23:17
Szkoda że Mennica nie zostawia części nakładu tych monet w stanie niezmodyfikowanym, bez oksydy, szczotkowania, przylepiania różnych pierdół...
Monety oksydowane zawsze są bite stemplami zwykłymi. Oksyda nie jest czymś nakładanym na monetę jak farba, tylko jest to jeden z procesów technologicznych, a przy okazji w przypadku monet srebrnych jest to zabezpieczenie przed patyną.
Tak na marginesie, wielu kolekcjonerom lustrzanek po przeczytaniu, że trzymasz monety w holderch serce może się zatrzymać. :)

Tego kleju rozpuszczalnikiem raczej nie usuniesz, jeśli juz podchodzisz do monety w sposób dość twardy, po ten klej z łatwością powinien dać Ci się zeskrobać np. drewnianym patyczkiem.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3056
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Jakiego kleju używa NBP?

Post autor: mmz » 25 gru 2023, 13:57

Ktoś z obiegu wychwycił 20 złotych 1996 1000-lecie Gdańska. Moneta była mocno porysowana/przetarta, ale swoją wartość nominalną zachowała (poza wartością kruszcu). Było nawet ze zdjęciem.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

czyznie
Posty: 58
Rejestracja: 20 gru 2023, 22:30

Re: Jakiego kleju używa NBP?

Post autor: czyznie » 26 gru 2023, 01:45

[/quote]

Tak na marginesie, wielu kolekcjonerom lustrzanek po przeczytaniu, że trzymasz monety w holderch serce może się zatrzymać. :)

[/quote]

I tu jest haczyk, ja lustrzanek NBP nienawidzę i nie zbieram ;) Ale mam parę monet NBP w oksydzie |(proof to to nie jest na pewno), tylko ten badziewny kryształek- nie dość że utrudnia przechowywanie, to jeszcze wygląda okropnie.

Ech, kiedy nauczymy się chociażby od Czechów, żeby monety kolekcjonerskie bić w wersji proof i wersji UNC, albo chociaż zostawiać część nakładu bez niszczenia oksydą i szczotkowaniem. Mogli by też podnieść nominał, bo 10 i 20 zł to były dobre w latach 90., teraz to chyba 50 i 100 zł by pasowało co najmniej.

Dodano po 2 minutach 29 sekundach:
Walus pisze:
25 gru 2023, 00:42
Czy tylko ja z chęcią zobaczyłbym efekt tego upiększania?😉
wrzuciłem zdjęcie ewersu jak coś. Szczerze mówiąc, z tą ciemną plamą kleju wygląda lepiej niż z kryształkiem.

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1815
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Jakiego kleju używa NBP?

Post autor: julk1 » 26 gru 2023, 16:00

czyznie pisze:
26 gru 2023, 01:47
wrzuciłem zdjęcie ewersu jak coś. Szczerze mówiąc, z tą ciemną plamą kleju wygląda lepiej niż z kryształkiem.
Sprawa wielce dyskusyjna odnośnie wyglądu monety. Jeszcze klej Ci wyszedł poza gwiazdę :lol: Uważasz, że to podnosi walor estetyczny tej monety?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5455
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Jakiego kleju używa NBP?

Post autor: meszuzel » 26 gru 2023, 17:05

czyznie pisze:
26 gru 2023, 01:47
Ech, kiedy nauczymy się chociażby od Czechów, żeby monety kolekcjonerskie bić w wersji proof i wersji UNC, albo chociaż zostawiać część nakładu bez niszczenia oksydą i szczotkowaniem.
Przyznaję, że tegoroczny okres Świąt, to u mnie bolesny czas, bo leczę grypę, ale jakie to sa monety w wersji UNC? I czy nie mamy monet proof?
Tak gwoli wyjaśnienia, nie kpię, ilu jest kolekcjonerów tyle kolekcji i sposobów na jej przechowywanie. I nie uważam abyśmy pod tym kontem mieli się czego wstydzić.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

czyznie
Posty: 58
Rejestracja: 20 gru 2023, 22:30

Re: Jakiego kleju używa NBP?

Post autor: czyznie » 26 gru 2023, 21:42

[/quote]

Przyznaję, że tegoroczny okres Świąt, to u mnie bolesny czas, bo leczę grypę, ale jakie to sa monety w wersji UNC? I czy nie mamy monet proof?
Tak gwoli wyjaśnienia, nie kpię, ilu jest kolekcjonerów tyle kolekcji i sposobów na jej przechowywanie. I nie uważam abyśmy pod tym kontem mieli się czego wstydzić.
[/quote]

Też siedzę w domu bo covida złapałem ;)

Monety proof mamy, ale niestety tylko proof, albo tylko w oksydzie.

W Czechach jako monety kolekcjonerskie wybijane są w srebrze 200 i 500 Koron, każdy typ monety jest produkowany w dwóch odmianach: w wersji bitej stemplem lustrzanym i bitej stemplem zwykłym (UNC/BU). Choć trzeba przyznać, że ostatnio wersje UNC wyglądają raczej jak matte proof (brak tego charakterystycznego błysku zegarowego), to wciąż wygląda to moim zdaniem lepiej niż lustrzanka. I nawet nie zdzierają za nie, w tym roku byłem w Brnie i płaciłem za 200-koronówkę 550 Kc czyli ok. 100 zł. W porównaniu z cenami emisyjnymi naszych 10-złotówek...

ODPOWIEDZ