Banknoty ZOO Wrocław

Dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych, banknotach testowych, zabezpieczeniach
Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2556
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: Mad_Tiger » 06 sie 2023, 19:31

Fatbumba pisze:
06 sie 2023, 13:50
Pamietam ze bedac dzieckiem zbieralismy z kolegami papierki od roznych cukierkow. Latwiej (i znacznie przyjemniej) bylo je zdobyc i wartosc mialy zupelnie taka sama jak te wasze "banknoty". To jest forum numizmatyczne czy znowu sie myle?
Za dziecka zbierałem Tazosy Star Wars a później Pokemon, kolorowe karteczki oraz karty pokomon (pierwsza seria). Wyobraź sobie że jak je sprzedawałem to nie jeden tazos czy karta pokemon miała większą wartość niż nie jedna moja moneta która ma 500 lat.

Moją opinię na temat produktów stworzonych do "kolekcjonowania" większość użytkowników zna. Stałem z boku i patrzyłem jak ludzie biją się o Zero "euro", memoeuro i wiele innych produktów pseudonumizmatycznych produkowanych w limitowanym nakładzie.

Te karteczki ze zwierzętami traktuje jako pamiątka z Zoo. Nie są limitowane, nie są dziwnie dystrybuowane, nie są wybierane niskie numery, nie są wykupywane przez pseudoynwestorów. Trzeba iść do Zoo i kupić a część dochodu przekazywana jest dla zwierząt a kosztują tyle co dwie kulki lodów.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

bocian583
Posty: 199
Rejestracja: 14 paź 2020, 19:30

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: bocian583 » 06 sie 2023, 21:30

Mad_Tiger pisze:
06 sie 2023, 19:31
Fatbumba pisze:
06 sie 2023, 13:50
Pamietam ze bedac dzieckiem zbieralismy z kolegami papierki od roznych cukierkow. Latwiej (i znacznie przyjemniej) bylo je zdobyc i wartosc mialy zupelnie taka sama jak te wasze "banknoty". To jest forum numizmatyczne czy znowu sie myle?
Za dziecka zbierałem Tazosy Star Wars a później Pokemon, kolorowe karteczki oraz karty pokomon (pierwsza seria). Wyobraź sobie że jak je sprzedawałem to nie jeden tazos czy karta pokemon miała większą wartość niż nie jedna moja moneta która ma 500 lat.

Moją opinię na temat produktów stworzonych do "kolekcjonowania" większość użytkowników zna. Stałem z boku i patrzyłem jak ludzie biją się o Zero "euro", memoeuro i wiele innych produktów pseudonumizmatycznych produkowanych w limitowanym nakładzie.

Te karteczki ze zwierzętami traktuje jako pamiątka z Zoo. Nie są limitowane, nie są dziwnie dystrybuowane, nie są wybierane niskie numery, nie są wykupywane przez pseudoynwestorów. Trzeba iść do Zoo i kupić a część dochodu przekazywana jest dla zwierząt a kosztują tyle co dwie kulki lodów.
W samo sedno. To samo tyczy się mojej kolekcji. Główna jej część to żetony i numizmaty bite przez Mennicę Polską i PTN. Nieraz słyszałem opisy typu: złom, gównoblaszki, śmieci. Dla mnie to przedmioty związane z jakimś miejscem, wydarzeniem czy historią. Dodatkowo przez to że nie są wartościowe, po imprezie na której były bite czy rozdawane, większość z nich ląduje gdzieś rzucona i zapomniana albo najzwyczajniej w śmieciach. Zostaje niewielka część u ludzi takich jak ja. Widziałem już kolekcje warte dziesiątki tysięcy złotych, więc jednak nie jest to złom czy gównoblaszki 😉. Monety i banknoty też posiadam w kolekcji 😉
Kolekcjonuję żetony Mennicy Polskiej i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, banknoty testowe PWPW

piotr186
Posty: 282
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: piotr186 » 07 sie 2023, 06:34

Mad_Tiger pisze:
06 sie 2023, 19:31
Fatbumba pisze:
06 sie 2023, 13:50
Pamietam ze bedac dzieckiem zbieralismy z kolegami papierki od roznych cukierkow. Latwiej (i znacznie przyjemniej) bylo je zdobyc i wartosc mialy zupelnie taka sama jak te wasze "banknoty". To jest forum numizmatyczne czy znowu sie myle?
Za dziecka zbierałem Tazosy Star Wars a później Pokemon, kolorowe karteczki oraz karty pokomon (pierwsza seria). Wyobraź sobie że jak je sprzedawałem to nie jeden tazos czy karta pokemon miała większą wartość niż nie jedna moja moneta która ma 500 lat.

Moją opinię na temat produktów stworzonych do "kolekcjonowania" większość użytkowników zna. Stałem z boku i patrzyłem jak ludzie biją się o Zero "euro", memoeuro i wiele innych produktów pseudonumizmatycznych produkowanych w limitowanym nakładzie.

Te karteczki ze zwierzętami traktuje jako pamiątka z Zoo. Nie są limitowane, nie są dziwnie dystrybuowane, nie są wybierane niskie numery, nie są wykupywane przez pseudoynwestorów. Trzeba iść do Zoo i kupić a część dochodu przekazywana jest dla zwierząt a kosztują tyle co dwie kulki lodów.
Gdzie masz kulkę lodów za 10 zł? (Te "banknoty" z ZOO kosztują 20 zł za sztukę) . Jak za taki papierek pamiątkowy to sporo. Za 20 zł można kupić niejeden całkiem niezły prawdziwy banknot.

Generalnie o ile takie pamiątkowe metalowe żetony/medale czy jak to nazwać chętnie kupuję gdy jestem w turystyce, to te papierki mnie nie przekonują. Nawet te banknoty z ZOO nie przypominają środka płatniczego i są zwyczaj nijakie (ale to już moje subiektywne odczucie). Do tego ta cena...

Natomiast generalnie kolekcjonować można praktycznie niemal wszystko i specjalnie bym nie udowadniał, wyższości kolekcjonowania jednych rzeczy nad innymi.

bocian583
Posty: 199
Rejestracja: 14 paź 2020, 19:30

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: bocian583 » 07 sie 2023, 10:36

piotr186 pisze:
07 sie 2023, 06:34
Natomiast generalnie kolekcjonować można praktycznie niemal wszystko i specjalnie bym nie udowadniał, wyższości kolekcjonowania jednych rzeczy nad innymi.
Dobrze napisane
Kolekcjonuję żetony Mennicy Polskiej i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, banknoty testowe PWPW

Awatar użytkownika
Fatbumba
Posty: 111
Rejestracja: 24 lip 2023, 00:15

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: Fatbumba » 07 sie 2023, 18:07

bocian583 pisze:
07 sie 2023, 10:36
piotr186 pisze:
07 sie 2023, 06:34
Natomiast generalnie kolekcjonować można praktycznie niemal wszystko i specjalnie bym nie udowadniał, wyższości kolekcjonowania jednych rzeczy nad innymi.
Dobrze napisane
Tak, jest to dobrze napisane i jest to racja ale tylko w wyoadku gdy ci kolekcjonerzy zbieraja to dla wlasnej satysfaccji. Ale ilu wyrzuca na to pieniadze z nadzieja ze kiedys bedzie to mialo jakas wartosc? Oczywiscie argument ze to sa ich pieniadze i robia z nimi co chca jest tu rowniez wazny, ale czy nie jest lepiej wydac je na cos bardziej uzytecznego? Jak moze na prawdziwe banknoty :shock:

piotr186
Posty: 282
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: piotr186 » 07 sie 2023, 18:24

Fatbumba pisze:
07 sie 2023, 18:07
bocian583 pisze:
07 sie 2023, 10:36
piotr186 pisze:
07 sie 2023, 06:34
Natomiast generalnie kolekcjonować można praktycznie niemal wszystko i specjalnie bym nie udowadniał, wyższości kolekcjonowania jednych rzeczy nad innymi.
Dobrze napisane
Tak, jest to dobrze napisane i jest to racja ale tylko w wyoadku gdy ci kolekcjonerzy zbieraja to dla wlasnej satysfaccji. Ale ilu wyrzuca na to pieniadze z nadzieja ze kiedys bedzie to mialo jakas wartosc? Oczywiscie argument ze to sa ich pieniadze i robia z nimi co chca jest tu rowniez wazny, ale czy nie jest lepiej wydac je na cos bardziej uzytecznego? Jak moze na prawdziwe banknoty :shock:
Można ewentualnie propagować, bardziej użyteczne (bardziej wartościowe?) kolekcjonerstwo (o ile takie istnieje) czy ogólnie edukować ale to tyle.
Każdy ma prawo uczynić że swoim majątkiem co zechce i nie widzę możliwości by kogoś przymuszać/namawiać do kolekcjonowania czegoś albo nie kolekcjonowania.

Z tymi co kupują tylko w celach inwestycyjnych też nic zrobić się nie da. Albo ktoś ma zmysł do interesów i zarobi na wszystkim albo się sparzy na kiepskim biznesie i odbierze przy tym ceną lekcję na przyszłość (albo i nie...). Innych możliwości nie ma.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5451
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: meszuzel » 07 sie 2023, 18:42

Fatbumba pisze:
07 sie 2023, 18:07
Oczywiscie argument ze to sa ich pieniadze i robia z nimi co chca jest tu rowniez wazny, ale czy nie jest lepiej wydac je na cos bardziej uzytecznego? Jak moze na prawdziwe banknoty :shock:
To znaczy, że będziemy dzielić kolekcjonerów na lepszych i gorszych? Jaki schemat przyjmiemy?
To forum od zawsze skupiało osoby, które kolekcjonowały monety i banknoty, również te zastępcze, oraz takie, które z przyczyn technicznych swojej roli nie pełnią, natomiast cieszą oko.

Ja mam ze dwa banknoty 0 Euro, :) jak również banknoty emitowane dla kolekcjonerów przez NBP. Gdzie byś mnie umieścił? Nadmienię, że osób które zbierają podobnie jak ja jest wiele.

Dla przejrzystości tematu możesz odpisać mi na PW
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

piotr186
Posty: 282
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: piotr186 » 07 sie 2023, 19:34

meszuzel pisze:
07 sie 2023, 18:42
Ja mam ze dwa banknoty 0 Euro, :) jak również banknoty emitowane dla kolekcjonerów przez NBP. Gdzie byś mnie umieścił? Nadmienię, że osób które zbierają podobnie jak ja jest wiele.

Dla przejrzystości tematu możesz odpisać mi na PW
Przyznam, że to dość osobliwe połączenie :) 0 Euro nie zbieram bo raz, że to brzydkie, a dwa, że horrendalnie drogie a banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP to jednak jak najbardziej oficjalny środek płatniczy acz mocno teoretyczny. Więc zbieranie tych banknotów jak najbardziej podoba pod typowe kolekcjonerstwo pieniędzy równolegle do numizmatyki. W przeciwieństwie do 0 Euro.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5451
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: meszuzel » 07 sie 2023, 19:45

piotr186 pisze:
07 sie 2023, 19:34
Przyznam, że to dość osobliwe połączenie :)
Za żaden "banknot" 0 euro nie płaciłem :) więc są w kolekcji jako forma życzliwości.
0Euro organizator przysłał mi po cenie emisyjnej podczas gdy wtedy była po ok 300 zł więc jest tylko dlatego, że są ludzie dla których honor znaczy więcej niż kilka srebrników.

Przepraszam, że rozwadniam temat, wróćmy do meritum.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Fatbumba
Posty: 111
Rejestracja: 24 lip 2023, 00:15

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: Fatbumba » 08 sie 2023, 15:30

meszuzel pisze:
07 sie 2023, 18:42
Fatbumba pisze:
07 sie 2023, 18:07
Oczywiscie argument ze to sa ich pieniadze i robia z nimi co chca jest tu rowniez wazny, ale czy nie jest lepiej wydac je na cos bardziej uzytecznego? Jak moze na prawdziwe banknoty :shock:
To znaczy, że będziemy dzielić kolekcjonerów na lepszych i gorszych? Jaki schemat przyjmiemy?
To forum od zawsze skupiało osoby, które kolekcjonowały monety i banknoty, również te zastępcze, oraz takie, które z przyczyn technicznych swojej roli nie pełnią, natomiast cieszą oko.

Ja mam ze dwa banknoty 0 Euro, :) jak również banknoty emitowane dla kolekcjonerów przez NBP. Gdzie byś mnie umieścił? Nadmienię, że osób które zbierają podobnie jak ja jest wiele.

Dla przejrzystości tematu możesz odpisać mi na PW
Nie, nie chodzi mi wcale o to zeby kogokolwiek dzielic na lepszych czy gorszych. Kazdy zbierac moze cokolwiek chce, ale ja tylko probuje znalezc jakis sens w zbieraniu kawalkow papieru na ktorych ktos napisal ze to "banknot" i dodal nominal wiedzac ze to nie jest zaden banknot, nigdy nim nie byl i nie bedzie. W najlepszym wypadku jest to tylko makulatura ktora sprytny marketing przerobil dla naiwnych na kolekcjonerskie okazy. To tak samo jak kolekcjonowanie ziarenek piasku. Kazde inne i kolorowe i bardzo ladne ale w gruncie rzeczy to tylko zwir. Czy nie byloby lepiej (i bardziej pozytecznie) zeby te pieniadze wydane na te smiecie zamienic na prawdziwe walory numizmatyczne?

piotr186
Posty: 282
Rejestracja: 08 lip 2022, 05:44

Re: Banknoty ZOO Wrocław

Post autor: piotr186 » 08 sie 2023, 15:47

Fatbumba pisze:
08 sie 2023, 15:30
meszuzel pisze:
07 sie 2023, 18:42
Fatbumba pisze:
07 sie 2023, 18:07
Oczywiscie argument ze to sa ich pieniadze i robia z nimi co chca jest tu rowniez wazny, ale czy nie jest lepiej wydac je na cos bardziej uzytecznego? Jak moze na prawdziwe banknoty :shock:
To znaczy, że będziemy dzielić kolekcjonerów na lepszych i gorszych? Jaki schemat przyjmiemy?
To forum od zawsze skupiało osoby, które kolekcjonowały monety i banknoty, również te zastępcze, oraz takie, które z przyczyn technicznych swojej roli nie pełnią, natomiast cieszą oko.

Ja mam ze dwa banknoty 0 Euro, :) jak również banknoty emitowane dla kolekcjonerów przez NBP. Gdzie byś mnie umieścił? Nadmienię, że osób które zbierają podobnie jak ja jest wiele.

Dla przejrzystości tematu możesz odpisać mi na PW
Nie, nie chodzi mi wcale o to zeby kogokolwiek dzielic na lepszych czy gorszych. Kazdy zbierac moze cokolwiek chce, ale ja tylko probuje znalezc jakis sens w zbieraniu kawalkow papieru na ktorych ktos napisal ze to "banknot" i dodal nominal wiedzac ze to nie jest zaden banknot, nigdy nim nie byl i nie bedzie. W najlepszym wypadku jest to tylko makulatura ktora sprytny marketing przerobil dla naiwnych na kolekcjonerskie okazy. To tak samo jak kolekcjonowanie ziarenek piasku. Kazde inne i kolorowe i bardzo ladne ale w gruncie rzeczy to tylko zwir. Czy nie byloby lepiej (i bardziej pozytecznie) zeby te pieniadze wydane na te smiecie zamienic na prawdziwe walory numizmatyczne?
O ile te "banknoty" 0 Euro to rodzaj bardzo dziwnego ale dochodowego biznesu (dla producentów), to akurat takie "banknoty" czy "monety" z ZOO to rodzaj rodzaj miłej turystycznej pamiątki i tyle.

Co do odpowiedzi na twoje końcowe pytanie - czy lepiej? Nie, bo nie ma lepszego czy gorszego kolekcjonerstwa (może ew. mniej lub bardziej ciekawe ale to już subiektywne dość).

Mam też kłopot z kwestią propagowania, - dobrze wychować sobie następcę na niwie swojej kolekcji/hobby ale w szerszym zakresie bym nie propagował (ani nie zniechęcał). Jednak im więcej kolekcjonerów - tym większa konkurencja jakby nie patrzyć.

Z "prawdziwymi" walorami numizmatycznymi jest ten problem, że ich ilość jest mocno ograniczona i tak samo jest ograniczona tematyka, te pamiątkowe, turystyczne żetony i papierki w sumie dość dobrze wypełniają rynkową niszę (w sumie dość dużą) która jest. To jest rodzaj bardzo ciekawej i bardzo wygodnej pamiątki z podróży. I na ogół nie aż tak drogiej (mimo wszystko, choć wyjątki są).

A może nie jeden zacznie od takich żetonów i papierków, a dojdzie do "poważnej" numizmatyki? Kto wie?

Na koniec, bardziej luźno, wspomniałeś o kolekcjonowaniu piasku: i tacy kolekcjonerzy istnieją:

http://nowytygodniklobeski.pl/kolekcjon ... go-swiata/

ODPOWIEDZ