roczniki o dużych nakładach

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych od 1995 roku
Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1250
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

roczniki o dużych nakładach

Post autor: tin_foil_hat » 05 kwie 2019, 16:23

Orientujecie się co się stało z niesprzedanymi monetami kolekcjonerskimi (Ag 925) wybitymi w nakładach bulionowych np. z 2008 roku? Cały nakład nie trafił przecież do odbiorcy końcowego. Weźmy taki Kazimierz Dolny 20 zł z 2008 r Ag 925. 125000 sztuk. Czy NBP wszystko upłynnił po sklepach z monetami (no chyba nie)? Czy został z częścią nakładu i przetopił go? Kto się bujał z tą nadwyżką? Wiadomo ile zostało tych monet na rynku? A ile wylądowało w tyglu? Obawiam się, że nie ma takich danych. A można podejrzewać, że nawet część z tej liczby, którą rynek wchłonął też została potraktowana jako srebrny złom. Po pęknięciu bańki na monetach zaczął się srebrny rajd i część handlarzy wykorzystała okazję by pozbyć się nadwyżek.

Może wiecie jaka jest praktyka NBP? Jakie wielkości wchodzą w rachubę. Oficjalnych danych chyba nie ma?
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5429
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: roczniki o dużych nakładach

Post autor: meszuzel » 05 kwie 2019, 18:07

Kazimierz Dolny był już emitowany w specyficzny sposób. NBP widział co się dzieje na rynku i chciał w pewien sposób oszacować ilość zainteresowanych zakupem kolekcjonerów a ile mogło temu towarzyszyć spekulacji. Była na stronie NBP coś w rodzaju ankieta o ile dobrze pamiętam na ten temat, ale nie obligująca do zakupu. Niemniej jednak, to był czas gdzie schodziło wszystko i nakład nie miał tak istotnego znaczenia. Za sokołem ustawiały się kolejki. Znajomy kupił sokoły po ponad 200 zł i sprzedał to jeszcze z zyskiem. Taki był szał.
Tak więc jeśli chodzi o te monety to jestem pewien że zeszły z NBP'u wszystkie. To, że później nastąpiła bolesna korekta i ciągły spadek aż do okolic spotu srebra spowodowało, masową sprzedaż.
Była u nas na starym forum osoba z Częstochowy o ile dobrze pamiętam, która setkami sztuk zapełniała tygiel :) To ile tych monet zostało zniszczonych, to ile NBP w późniejszych latach sam "zutylizował" lub pozostawił w skarbcu z emisji w kolejnych latach nikt nie wie, ... no chyba, że ktoś z NBP'u :)
W mojej ocenie sokoła, czy np. Kazimierza Dolnego jeśli zostało 30% to bedzie wszystko. Tylko kolekcjonerzy się tego nie pozbyli.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

el-dziubek
Posty: 2736
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: roczniki o dużych nakładach

Post autor: el-dziubek » 05 kwie 2019, 18:31

Z rozmów w NBP i maili z DES wyczytałem między wierszami, ze monety z pewnością nie zostały przetopione. Nigdy nie dowiemy się, jakie są faktyczne nakłady. Za to monety po okresie sprzedaży w NBP tu cytat: „są dalej dostępne u partnerów NBP”. Zakładam, ze sklepy kupują je z wielkimi upustami. Zreszta tłumaczy to trochę ceny na Allegro, gdzie są mocno poniżej emisyjnej u sprzedawców firmowych.
Ale to tylko moje domysły.
Żadnych oficjalnych informacji na ten temat nie uzyskałem. Pytałem wielokrotnie w DES, ale spuszczają mnie na drzewo delikatnie mówiąc...

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5429
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: roczniki o dużych nakładach

Post autor: meszuzel » 05 kwie 2019, 18:40

Znam temat. Na zadane kilka pytań odpowiadają na jedno w miarę sensownie i zazwyczaj na to które nic konkretnego nie wnosi a reszta bardzo ogólnikowo lub wcale.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1250
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: roczniki o dużych nakładach

Post autor: tin_foil_hat » 11 kwie 2019, 10:55

o kilka bulionów z NBP się odnalazło w dziale sprzedam :-)

monetyforum.pl/viewtopic.php?f=22&t=176
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

ODPOWIEDZ