10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich z okresu PRL
Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: brodacz » 25 kwie 2021, 08:45

Co do poprawiania stempla, to pragnę zwrócić uwagę, że usunąć z niego fragment jest łatwo, ale dodać coś by zmienić kształt litery to nawet w mennicy mieliby problem. Napawanie? Do tego potrzebna zgrzewarka indukcyjna. Kosztowna zabawka. Dla mnie te monety też śmierdzą na kilometr, ale wątpię by bazowały na oryginalnych stemplach.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

GabinetNumizmatykipl
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2021, 21:24

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: GabinetNumizmatykipl » 26 kwie 2021, 22:30

W archiwach: WCN, ANMN oraz one bid doszukalem sie 11 notowan dla tej monety w czasie od 1996 do 2020 roku, czyli przez 24 lata. Prawie wszystkie z nich (zdjec 2 z nich nie ma,a 2 kolejne sa zbyt nie czytelne) posiadaja zaciecie nad litera "O". O czym to swiadczy ? Chyba tylko o tym, ze pochodza z jednego stempla. I tyle. Jaka ma Pan teorie nt. tego, ze stempel jest falszywy lub poprawiany ? Raczej nalezy przypuszczac, ze po wybiciu pewnej ilosci sztuk, stempel sie wykruszyl, dopatrzono sie takze bledu i zaprzestano bicia. Moze to bylo rozruchowe bicie, po ktorym okazalo sie, ze stempel jest zle wykonany ? Wiekszosc wybitych sztuk wycofano i zniszczono ?

Ostatnimi laty pojawilo sie kilka szt, ale jest to raczej spowodowane zlota zasada " cena wyciaga walor na rynek". Jesli to falsy, to wlasciciel / posiadacz calego worka bylby nieslychanie cierpliwy i oszczedny w ich uwalnianiu na rynek. Zycia mu nie starczy na upchniecie calego worka w tempie 1 sztuki co 2 lata (statystycznie rzecz biorac).
Czas pokaze, czy beda pojawiac sie kolejne egzemplarze i zaleja rynek, czy sa to moze ostatnie notowania dla tej monety.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3054
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: mmz » 26 kwie 2021, 22:36

A ile sprzedano tych monet jako "okazje" poza aukcjami, na zasadzie "dla stałego i zaufanego klienta"? Może kilka worków menniczych?

Darujmy sobie te ckliwe bajki i pseudointeligentne dywagacje. Tu jest hajs, kasa, forsa, szmal. To są falsyfikaty i ten co je ma umoczył pieniądze na dobre.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

GabinetNumizmatykipl
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2021, 21:24

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: GabinetNumizmatykipl » 26 kwie 2021, 23:25

Czy Pan mysli, ze wyniesienie stempli z mennicy i "poprawinie" ich jak to romantycznie ujal Pan turysta jest takie proste ? Gdzie mieli te monety wybijac ? Z powrotem zaniesli stemple do mennicy i w nocy tlukli monety ? Wyniesienie z mennicy lub PWPW czegokolwiek jest niemozliwe. Rozmawialem o tym z czlowiekiem, ktory pracowal w PWPW. Nic nie da sie wyniesc.
Co do sprzedazy "zaufanym klientom" to przy tej cenie 24.000 - 30.000 zl nastapilby maly wysyp monet. Gdzie on jest ? Gdzie zasada "cena wyciaga walor na rynek" ? A moze juz to nastapilo ? Moze zaufani klienci sprzedali je w ilosci 11 sztuk i wiecej nie maja ? Tylko jesli ktos wynosi nie wiadomo jak stemple z mennicy, zadaje sobie trud jego sfalszowania, to chyba nie po to aby kilkanascie sztuk wybic. Przy tej cenie w jednym sezonie aukcyjnym powinny byc w ofercie u wszystkich duzych sprzedawcow. Tak dziala cena i wysyp na ktory ma ona wplyw. Moze od tej strony rozwazcie czy to fals, czy oryginal ?
Troche o datach ich wystepowania na aukcjach:
1996 WCN
2001 WCN
2006 ANMN
2007 ANMN
2010 ANMN
2015 ANMN
2017 GNDM
2018 ANMN
2019 WDA
2020 ANMN i Bereska Numizmatyka
Wysyp nastapil w ostatnich 5 latach 6 sztuk, a sprawila to cena. I teraz cisza. Nalezy zastanowic sie dlaczego tuz po 1993 nie nastapil wyplyw na rynek ? Czemu dopiero po latach ? Moze na poczatku nikt nie zdawal sobie sprawy z tego co ma ? Ale jesli po znajomosci te monety byly rozprowadzane miedzy zaufanymi kolekcjonerami, to wiedzieli co maja i powinny wczesniej pojawic sie w obrocie miedzykolekcjnerskim lub aukcyjnym.
Nalezaloby sprawdzic takze od kiedy katalogi zaczely wyrozniac ta monete jako odmiane bez znaku mennicy i jak dowiedzieli sie o niej autorzy katalogow.

Awatar użytkownika
Tekila
Posty: 155
Rejestracja: 03 maja 2019, 12:27

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: Tekila » 26 kwie 2021, 23:27

Jeśli chodzi o wynalazki to przypomnę że są też srebrne monety z 3 RP z napisem próba które nie są w katalogach np "moneta srebrna przewodnictwo polski w EU" albo obiegowe monety z napisałem próba ale z napisem na stronie z orzełkiem.A Ile jest takich o których nie mamy pojęcia ?

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3054
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: mmz » 27 kwie 2021, 08:17

Odnośnie monet rzadkich/nienotowanych i w ekstra stanach przypomina mi się (obecnie trudny do odnalezienia w necie - choć nie jest to na szczęście niemożliwe) artykuł dr Witolda Garbaczewskiego "Autentyki i falsyfikaty, czyli zamieszanie z monetami Przemysłów wielkopolskich", Muzeum Narodowe w Poznaniu.

"... Interesujące nas monety z imieniem Przemysła i Leszka, chociaż stosunkowo liczne, znane w kilku odmianach, pojawiły się wyłącznie w partii Żebrawskiego. Nie było ich nawet wśród monet Piątkowskiego, które pochodziły z tego samego źródła, nabyte jednak zostały bez pośredników. Jest to pierwsza okoliczność, która wskazywać może na fałszerstwo.
Okoliczność druga to sposób wypuszczania na rynek poszczególnych odmian. Najpierw zaoferowano do sprzedaży odmiany stemplowe „Przemysłów” z gładkim tłem, a następnie, kiedy wszyscy zainteresowani dokonali już zakupu, pojawiły się egzemplarze z tłem „kratkowanym”. Podobnie „Leszki”: początkowo nabyć można było brakteaty bez dodatkowych znaków, a dopiero po pewnym czasie sztuki wybite tym samym stemplem, ale z dodanymi elementami, tworzącymi nowe odmiany znanego już typu. Był to dla sprzedających – jak zaświadcza Stronczyński – bardzo dochodowy interes.
..."
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5447
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: meszuzel » 30 kwie 2021, 15:59

Długo mi zeszło nim przeczytałem wpisu na blogu w zasadzie obu i część postów tutaj.
Miałem chwilę i zestawiłem z 10 gr z aukcji .. o tej https://onebid.pl/pl/monety-10-groszy-1 ... l-n/389271
10g73.jpg
Fotka jest faktycznie przepalona, ale gdyby były ozdobniki na literkach to powinny być one widoczne. Ja ich nie widzę, wyglądają na proste.
Jedynka w dacie a konkretnie daszek wydaje się być różny, ale równie dobrze to złudzenie.
Literka C w wyrazie rzeczpospolita, konkretnie górna jej część się różni i tutaj nie da sie tego zwalić na światło, chyba :)
Co to jest te równoległe linie przy cyfrach w dacie? Wygląda to jak ślady po maszynie redukującej, ale widoczne na monecie w takim stanie?
Kolejne że na górnej części liter w wyrazie Ludowa jest coś w rodzaju wgniecenia. Czyli stempel miał wypukłość.
Widać, że stempel też nie jest już świeży na tej z lewej. Ile w takim razie można wybić monet nim ten będzie wyglądał na nieco wyklepany?
Tak na moje oko, to wygląda mi na to, ze ta z moneta z prawej bliżej ma do oryginału niż ta z lewej. Ale jak wiem, że nic nie wiem.
Ciekaw jestem dalszej korespondencji z Kremnicy, ale konieczna jest wymiana emaili z mennicą i NBP.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

damian81
Posty: 585
Rejestracja: 19 kwie 2020, 11:36

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: damian81 » 30 kwie 2021, 16:40

Podstawy "L" w wyrazie "POLSKA" różnią się bardzo, oraz "O" w monecie po prawej stronie spłaszczone z jednej strony.

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 02 maja 2021, 19:35

GabinetNumizmatykipl pisze:
26 kwie 2021, 23:25
Czy Pan mysli, ze wyniesienie stempli z mennicy i "poprawinie" ich jak to romantycznie ujal Pan turysta jest takie proste ? Gdzie mieli te monety wybijac ? Z powrotem zaniesli stemple do mennicy i w nocy tlukli monety ? Wyniesienie z mennicy lub PWPW czegokolwiek jest niemozliwe.
Dzień dobry. To miłe że do dyskusji włączyła się nowa osoba, która zapewne tylko w tym celu zarejestrowała się na forum... :)

Gdzieś napisałem że stempel lub inne narzędzie zostało wyniesione z mennicy? :? Niemożliwym natomiast jest rozłożenie parasola w ciasnym miejscu. Po raz kolejny przypominam o tym że magazynier mennicy był umoczony w aferę produkcji monet próbnych, zaopatrując fałszerzy w krążki potrzebne do bicia tych fałszywek.
Wracając do pana romantycznej obrony tego kartofla bez znaku mennicy to nagły wysyp tych monet wskazywałby jednoznacznie na falsyfikat i cena też by tak nie wariowała. Brak tych monet na rynku jest podyktowany tylko i wyłącznie dostępnością krążków na jakich zostały wybite.
GabinetNumizmatykipl pisze:
26 kwie 2021, 22:30
W archiwach: WCN, ANMN oraz one bid doszukalem sie 11 notowan dla tej monety w czasie od 1996 do 2020 roku, czyli przez 24 lata. Prawie wszystkie z nich (zdjec 2 z nich nie ma,a 2 kolejne sa zbyt nie czytelne) posiadaja zaciecie nad litera "O". O czym to swiadczy ? Chyba tylko o tym, ze pochodza z jednego stempla. I tyle. Jaka ma Pan teorie nt. tego, ze stempel jest falszywy lub poprawiany ? Raczej nalezy przypuszczac, ze po wybiciu pewnej ilosci sztuk, stempel sie wykruszyl, dopatrzono sie takze bledu i zaprzestano bicia. Moze to bylo rozruchowe bicie, po ktorym okazalo sie, ze stempel jest zle wykonany ? Wiekszosc wybitych sztuk wycofano i zniszczono ?
:roll: :roll: :roll:

robbo2k
Posty: 121
Rejestracja: 17 sty 2022, 10:07

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: robbo2k » 09 lut 2022, 23:19

Teoria jest prosta. Na 1974r zaplanowano bicie monet 10groszy poza MW w związku z przygotowaniami do podpisania kontraktu NBP razem z MW odbiło kolejny stempel z istniejącej matrycy i wysłano do kontrahenta z prośbą o wybicie próbnej partii 10groszówek. Próbna partie wybito i przekazano do NBP gdzie leżą do dziś (lub je zezłomowano). Na rynek wyplyneły albo z NBP albo z mennicy która to bila np Kremnica lub jakis inny niedzoszły klient "Leningrad?". Oficjalnie Kremnica/Leningrad nie może sie przecież przyznać iz zgubiła jakieś monety u siebie i to z partii próbnej.

Na rok 1974 Kremnica już przygotowała u siebie nowe matryce i stemple na wielkoseryjna produkcję.

Ot i cała tajemnica. Ładna teoria wyjaśnia wszystko?

Dlaczego jest ich mało bo to próbna partia weryfikująca nowa mennice przed zatwierdzeniem kontraktu.
Dlaczego nie były w obiegu. Bo nigdy nie miały tam trafić posłużyły do zbadania jakości nowej mennicy.
Wybito je poza MW ale na stemplach dostarczonych z matrycy MW bo to próbna partia weryfikacyjna.
Krążki mogą być inne niż na 20groszowce bo być może i one zostały dostarczone z Warszawy.

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 11 lut 2022, 22:55

PRL składała zamówienia w mennicy kremnickiej już w 1949, więc nikt nie musiał jej weryfikować.

kamilk
Posty: 226
Rejestracja: 02 paź 2019, 17:01

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: kamilk » 12 lut 2022, 06:46

Niekoniecznie, u mnie w firmie jeżeli nie współpracujemy z danym wytwórca przez więcej jak 3 lata, musimy zrobić audyt. Przez kilka lat może zmienić się personel, sprzęt, a zatem jakość może się pogorszyć lub poprawić.

robbo2k
Posty: 121
Rejestracja: 17 sty 2022, 10:07

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: robbo2k » 13 lut 2022, 11:27

24 lata to jednak sporo czasu. Akcja z biciem poza MW była w 1973 większą bo za chwilę poszły też inne nominały więc taka weryfikacja przed dużym kontraktem jest oczywistością.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5447
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: meszuzel » 13 lut 2022, 11:29

Teoria ciekawa, tylko czy osadzona w dziejach historii czy to tylko założenia?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: 10 groszy 1973 bez znaku mennicy

Post autor: turysta » 13 lut 2022, 20:33

W jakim celu bic monety 10 groszowe z rocznika 1973 w innej mennicy skoro zostaly wybite w Warszawie...? Dodatkowo jednej z najwyzej wybitych emisji 10 groszowek.

ODPOWIEDZ