Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Dyskusja o monetach obiegowych i kolekcjonerskich z okresu PRL
frycek1987
Posty: 259
Rejestracja: 07 paź 2019, 19:00

Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: frycek1987 » 08 paź 2019, 21:35

Mam takie pytanie, czy poniższe monety PRL są monetami obiegowymi czy okolicznościowymi?

1) 20 zł - kłosy i wieżowce
2) 10 zł - Adam Mickiewicz
3) 10 zł - Bolesław Prus
4) 20 zł - Marceli Nowotko

Pytam, ponieważ kupiłem monety z tego linka https://allegro.pl/oferta/monety-okolic ... 6865589609
Zgodnie z opisem powinny być to monety okolicznościowe, a patrząc po zdjęciu widzę też monety wypisane przeze mnie wyżej.

Czy waszym zdaniem wymienione przeze mnie monety powinny się znaleźć w tej paczce czy też nie?

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: Gaszpar » 08 paź 2019, 21:45

widze ze musisz sie troche podszkolic zanim zaczniesz na powaznie zbierac
polecam kupic jakis katalog monet polskich tam znajdziesz odpowiedz
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

piotr7
Posty: 311
Rejestracja: 02 kwie 2019, 15:43

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: piotr7 » 08 paź 2019, 22:07

monetowo. pl
tam sobie poczytaj o polskich monetach

na wymiany na uCoin za bardzo nie licz, mam to wystawione na wymianę od dwóch lat, może jedna osoba się zainteresowała
moje zbiory zobaczysz tutaj: https://pl.ucoin.net/uid50848

frycek1987
Posty: 259
Rejestracja: 07 paź 2019, 19:00

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: frycek1987 » 08 paź 2019, 22:20

Gaszpar pisze:
08 paź 2019, 21:45
widze ze musisz sie troche podszkolic zanim zaczniesz na powaznie zbierac
polecam kupic jakis katalog monet polskich tam znajdziesz odpowiedz
Zgodnie z ucoin wymienione przeze mnie monety są obiegowe, a nie okolicznościowe.
Jak dla mnie też nie są one okolicznościowe, bo jak sama nazwa wskazuje, wydawane są na jakąś okoliczność jednorazowo, a nie przez kilka lat, jak w/w wymienione monety.

Chciałbym jedynie aby ktoś potwierdził albo zanegował moje zdanie na ten temat.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3042
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: mmz » 08 paź 2019, 22:30

Nowotko 20 złotych 1983 można podciągnąć pod okolicznościową - 90. rocznica urodzin działacza
Mickiewicz 10 złotych 1975 też - 120. rocznica śmierci poety
Prus 10 złotych 1977 również - 130. rocznica urodzin pisarza
Prus 10 złotych 1982 a jakże - 70. rocznica śmierci pisarza
Ostatnio zmieniony 08 paź 2019, 22:36 przez mmz, łącznie zmieniany 3 razy.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Mad_Tiger
Administrator
Posty: 2553
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:18

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: Mad_Tiger » 08 paź 2019, 22:32

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z dnia 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety.

Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje monet. Pierwsza to monety powszechnego obiegu bite w wyso­kich nakładach, funkcjonujące w obrocie gotówkowym, których wartość określa nominał. Do tej grupy należą również obiegowe monety okolicznościowe o nominale 2 zł, wykonane ze stopu Nordic Gold. Druga grupa to monety kolekcjonerskie, bite w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków.
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknot ... onety.html
MO MO MK.jpg
Wszystkie monety są prawnym środkiem płatniczym więc są obiegowe :)
Monety okolicznościowe są wybite ze względu na jakąś okazję ale są "po nominale" - są więc również obiegowe.
Monety kolekcjonerskie są wybite na jakąś okazję ale są "droższe" ale mają nominał - są więc i okolicznościowe i obiegowe :)
frycek1987 pisze:
08 paź 2019, 21:35
Mam takie pytanie, czy poniższe monety PRL są monetami obiegowymi czy okolicznościowymi?
1) 20 zł - kłosy i wieżowce
2) 10 zł - Adam Mickiewicz
3) 10 zł - Bolesław Prus
4) 20 zł - Marceli Nowotko
Tu jest pewien problem :) część argumentów przemawia za ich typowo obiegowym przeznaczeniem a część za okolicznościowym :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Obrazek

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2826
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: brodacz » 08 paź 2019, 23:03

Wszystkie wskazane monety były wyłącznie obiegowe. Ich nakład i przeznaczenie miały służyć wymianie handlowej a nie kolekcjonerom. Można na siłę dorabiać ideologię okoliczności (jak 5 zł z zeszłego roku), ale to wciąż nie zmienia faktu, że były to monety powszechnego użytku. W każdym portfelu po kilka. Mam na zbyciu parę kilogramów w cenie poniżej spot.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3042
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: mmz » 08 paź 2019, 23:12

Wieżowiec i kłosy 20 złotych 1973 - 100. rocznica powstania pierwszego wieżowca

"Pierwszym obiektem na świecie, który można by uznać za wieżowiec, był ówcześnie największy hotel świata, Grand Midland Hotel, znany obecnie jako St. Pancras Chambers (Londyn), o wysokości 82 m, wzniesiony w 1873"
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

piotr7
Posty: 311
Rejestracja: 02 kwie 2019, 15:43

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: piotr7 » 08 paź 2019, 23:19

brodacz pisze:
08 paź 2019, 23:03
Mam na zbyciu parę kilogramów w cenie poniżej spot.
Jaki jest spot miedzioniklu na dzień dzisiejszy?
:)
moje zbiory zobaczysz tutaj: https://pl.ucoin.net/uid50848

Awatar użytkownika
Pedro
Posty: 317
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:47

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: Pedro » 09 paź 2019, 00:45

frycek1987 pisze:
08 paź 2019, 21:35
Mam takie pytanie, czy poniższe monety PRL są monetami obiegowymi czy okolicznościowymi?

1) 20 zł - kłosy i wieżowce
2) 10 zł - Adam Mickiewicz
3) 10 zł - Bolesław Prus
4) 20 zł - Marceli Nowotko

Pytam, ponieważ kupiłem monety z tego linka https://allegro.pl/oferta/monety-okolic ... 6865589609
Zgodnie z opisem powinny być to monety okolicznościowe, a patrząc po zdjęciu widzę też monety wypisane przeze mnie wyżej.

Czy waszym zdaniem wymienione przeze mnie monety powinny się znaleźć w tej paczce czy też nie?
Można sobie dorabiać ideologię, ale te monety były obiegowe. Młody wtedy byłem, ale miałem je po kieszeniach... (nie miałem portfela)

Awatar użytkownika
Pedro
Posty: 317
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:47

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: Pedro » 09 paź 2019, 01:39

Monety 10 zł z Prusem i Mickiewiczem nazywaliśmy "główkami"

frycek1987
Posty: 259
Rejestracja: 07 paź 2019, 19:00

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: frycek1987 » 09 paź 2019, 09:07

mmz pisze:
08 paź 2019, 23:12
Wieżowiec i kłosy 20 złotych 1973 - 100. rocznica powstania pierwszego wieżowca

"Pierwszym obiektem na świecie, który można by uznać za wieżowiec, był ówcześnie największy hotel świata, Grand Midland Hotel, znany obecnie jako St. Pancras Chambers (Londyn), o wysokości 82 m, wzniesiony w 1873"
Z ciekawości, z jakiej publikacji ten cytat?

Niestety nie mam dostępu do publikacji "Monety polskie" Janusza Parchimowicza, ale zgodnie z przepisami w wikipedii monetami okolicznościowymi były monety wybijane w jednym konkretnym roku z jakiegoś szczególnego powodu.
Brak informacji o tym, że moneta jest okolicznościowa przy monetach wymienionych przeze mnie, oraz Mikołaju Kopernika i Tadeuszu Kościuszce.

Czy ktoś kto posiada tą książkę mógłby to potwierdzić?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: meszuzel » 09 paź 2019, 09:48

Kolego frycek1987 to co kupiłeś na allegro, to wybacz za prosty przekaz, ale to jest bubel bez wartości kolekcjonerskiej. Nie wiem czy wyciągniesz choć jedną menniczą.
Jeśli chcesz zbierać PRL a który jest jeszcze dość tani, to ukierunkuj się na monety mennicze, ewentualnie przy drogich rocznikach jak 1957, 1958, 1971 można brać pod uwagę w stanie II ale nie niżej. Zebranie całego obiegowego PRL zajmie Ci pewnie z 2-3 lata.
A teraz odnośnie Twoich pytań.
Te monety z linku, wszystkie były w obiegu. Szary PRL emitował monety okolicznościowe, ale pełniły one funkcje pieniądza obiegowego. Równocześnie emitowane były monety wykonane ze srebra i te to typowo kolekcjonersko - okolicznościowe monety, które w obiegu nie występowały.

Jeśli chodzi o literaturę, to kup sobie katalog Fischera i nie najnowszy tylko kilkuletni. Ceny zawarte w tym katalogu i tak mają się nijak do rzeczywistości, ale bedziesz miał wgląd w podstawowe informacje o monetach z tego okresu. Polecam również katalog Jerzego Chałupskiego, tyle tylko że raczej nie dostaniesz nigdzie formy papierowej.
Można kupić za niewielkie pieniądze formę elektroniczną https://ebookpoint.pl/ksiazki/specjaliz ... s_002e.htm i wydrukować sobie ... np na firmowej drukarce :D plus oprawa za jakieś 10 zł
Możesz również skorzystać z internetowych i polecam Ci cenum.pl są tam wszystkie informacje, jak w katalogu papierowym ale, również poszerzony o ceny z ostatnich aukcji.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

karol
Posty: 58
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:02

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: karol » 09 paź 2019, 10:02

Jak dla mnie to monety obiegowe, były wybijane kilka lat pod rząd z tym samym niezmienionym wizerunkiem, no i były w normalnym obiegu.
Monety okolicznościowe z tego czasu to. np poczet królów, jakieś statki, olimpiady. Każdy wizerunek był wybijany tylko w jednym konkretnym roku, nakłady mniejsze. Też były w obiegu ale były wyłapywane.

frycek1987
Posty: 259
Rejestracja: 07 paź 2019, 19:00

Re: Czy te monety są obiegowe czy okolicznościowe?

Post autor: frycek1987 » 09 paź 2019, 10:21

Dziękuję za wskazowki Meszuzel, ale nie zamierzam kolekcjonować PRL-u, a kupiłem te monety po to żeby wypchnąć je w świat za inne.

W moim pytaniu chodziło jedynie o to, czy wymienione przeze mnie monety można uznać za okolicznościowe czy też nie, gdyż są one sporo tańsze od innych monet z tego okresu które były wydawane jednorazowo z konkretnych okazji.

ODPOWIEDZ