Inwestuj w srebro

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: brodacz » 14 sie 2019, 22:09

I znowu zamknięcie rynku amerykańskiego i korekta przed snem. Zobaczymy co na to Azja. Jutro wstaję wcześniej :)
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

kolczyk
Posty: 380
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:44

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: kolczyk » 14 sie 2019, 23:28

Jutro ciag dalszy oslabiania zlotowki - wykorzystanie mniejszej plynnosci i faktu ze nbp spi. A zreszta i tak by nie interweniowali. Im 5zl za euro jest na reke, skasuje sie inflacja 500+ i dlugi. Kto moze niech kupuje twarde waluty na jakies korekcie jesli w ogole bedzie. Srebra jak zwykle nie polecam, bo powinno byc juz pod $25 przy takich emocjach na rynku. Ale moze jak obligacje zaczna pekac to sie przeniosa na kruszce? To by sie pokrywalo ze do konca roku zloto 1700usd
Publikuje posty w celach rozrywkowych, posty nie stanowia porady inwestycyjnej.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: tin_foil_hat » 16 sie 2019, 09:33

wracając do fundamentów a w szczególności wielkości dostępnych zapasów srebra i złota natknąłem się na taki artykulik:

http://silverseek.com/article/its-time- ... lver-17725

ten fragment zwrócił moją uwagę

In comparison to the roughly 6 billion ounces of gold mined over history, roughly 54 billion ounces of silver are estimated to have been mined over time. In direct contrast to gold, however, roughly half of the mined silver (27.2 billion ounces) is estimated to have been consumed, destroyed or discarded. (Incrementum AG)

Subtracting from the remaining mined-total roughly 24 billion ounces of silver estimated to exist in the form of jewelry, silverware, statues and decorative objects, this leaves only 2.8 billion ounces in the existing, investable above-ground stock of silver, valued at only $46.2 billion.


padały różne liczby jeśli chodzi o zapasy srebra: 1 miliard; 2,5 miliarda uncji dostępnych potencjalnie dla inwestorów
tutaj mowa o 2,8 miliarda uncji

natomiast zawsze mnie intrygowało jak precyzyjne są te liczby i czy obejmują całe srebro w posiadaniu ludzi czy tylko srebro w postaci monet i sztabek inwestycyjnych ewentualnie numizmatów

wg tego artykułu oprócz 2,8 miliarda uncji srebra typowo inwestycyjnego mamy roughly 24 billion ounces of silver estimated to exist in the form of jewelry, silverware, statues and decorative objects

czyli wliczając srebrne kandelabry, sztućce, cukiernice, medaliki itp. srebra jest potencjalnie około 27 miliardów uncji

porównując z zapasami złota mamy 27 miliardów Ag /6 miliardów Au = 4,5 razy więcej srebra niż złota

Wśród silverbugów pokutuje taki mit, że srebra jest mniej niż złota - sam nie jestem bez winy bo na tym forum takie liczby dystrybuowałem.

Przy odpowiednim wzroście cen można by się spodziewać, że spora część tego srebrnego złomu wróci na rynek.

Sam autor artykułu jest bardzo optymistyczny jeśli chodzi o perspektywy srebra. I artykuł ma przekonać czytelnika, że Ag jest świetną inwestycją. No ale jak była mowa o 2,5 miliardach a tutaj mamy 27 miliardów no to wiecie Panie nieco mniejszy entuzjazm ;-).

W każdym razie nawet w świetle tych danych XAUUSD/XAGUSD powyżej 80 to aberracja. Przypomnijmy ratio zapasów jest koło 4,5.

No ale nieco muszę jednak zrewidować swoje targety; nie będę się upierał przy Newtonowskim ratio 15,5 ;-). 30 będzie OK ;-).

autor jest współpracownikiem Davida Morgana obok Teda Butlera, Mike Malloneya jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w środowisku
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: repek20 » 16 sie 2019, 09:37

W te ratio nie wierzą już nawet ci nazywani przez Ciebie "silverbugami".
Wystarczy posłuchać jak zmieniła się ich retoryka w ostatnich latach.
Bardziej racjonalne wydaje się ratio 160, niż 60.
30 :shock: czy 15,5 :shock: :shock: to są jakieś mrzonki bez urazy.
W czasach kryzysu, jako zabezpieczenie kapitału i ochronę przed inflacją ludzie wybierają złoto.
Niestety.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: tin_foil_hat » 16 sie 2019, 09:44

160 nie było i nie będzie, ludzi nie będzie stać na tak drogie złoto

przy odpowiednio wysokich cenach będziemy mieli do czynienia z takim zjawiskiem:

https://www.kitco.com/news/2019-08-14/P ... Rally.html

dotyczy to obydwu metali

w warunkach inflacji wszystko może być lepsze niż papier nawet cukier, alkohol, papierosy, amunicja

kwestia relacji cenowych między nimi
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: repek20 » 16 sie 2019, 10:20

A kto Ci powiedział, że ludzi ma być stać na złoto :shock: ?

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: tin_foil_hat » 16 sie 2019, 10:27

może źle się wyraziłem z tym stać
kiedy mogę sobie pozwolić na 1 oz Au, kupię uncję platyny i kilkadziesiąt uncji srebra
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Onager
Posty: 175
Rejestracja: 31 mar 2019, 20:59

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: Onager » 16 sie 2019, 10:33

Ale wtedy srebro i platyna tez podkoczy.

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: repek20 » 16 sie 2019, 10:39

Nie bardzo też rozumiem jaki sens ma powoływanie się na ilość ag i au.
Wspomniałeś o platynie- w całej historii wydobyto jej 20 razy mniej, niż złota. Ile kosztuje?
Srebro wydobywa się m.in. dla przemysłu, złoto wydobywa się, żeby leżało w skarbcach/magazynach, bo jest złotem...
Ratio au/ag systematycznie szło w górę w ostatnim czasie- patrząc na wykres teraz mamy korektę.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: tin_foil_hat » 16 sie 2019, 10:45

dlatego że wszystko się zmienia i rynkami miota ekstremalnie raz w jedną raz w drugą stronę
weźmy pallad raz warty 1/4 ceny złota raz 4 x cena złota

i w tym jest szansa

oczywiście może życia nie starczyć ale są jeszcze dzieci, które mogą zabawę kontynuować
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: repek20 » 16 sie 2019, 10:48

Biorąc pod uwagę historyczne ceny to jak najbardziej srebro i platyna wykazują obecnie największy potencjał do wzrostu.
Natomiast wyliczanie ratio na podstawie ilości ag i au do mnie nie trafia.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: tin_foil_hat » 16 sie 2019, 10:50

repek20 pisze:
16 sie 2019, 10:48
Biorąc pod uwagę historyczne ceny to jak najbardziej srebro i platyna wykazują obecnie największy potencjał do wzrostu.
i tego się trzymajmy ;-)
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
yeti
Posty: 277
Rejestracja: 03 sie 2019, 13:40

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: yeti » 16 sie 2019, 12:29

repek20 pisze:
16 sie 2019, 10:48
Biorąc pod uwagę historyczne ceny to jak najbardziej srebro i platyna wykazują obecnie największy potencjał do wzrostu.
Natomiast wyliczanie ratio na podstawie ilości ag i au do mnie nie trafia.
Ja myślę, że srebro ma szanse na wzrosty zarówno jako metal przemysłowy(pallad), jak i tezauryzacyjny.
Oczywiście podejmowanie decyzji zakupowych jedynie na podstawie ratio jest mocno ryzykowne, bo ratio na poziomie 160, jak tu podał jakiś skrajny pesymista :lol: nie jest niestety niemożliwe. Ale biorąc pod uwagę całokształt, bardziej skłaniam się ku przeciwnej opcjii(spadek ratio do 30-50). Srebro jako metal przemysłowy stosuje się w niewielkich ilościach i nawet znaczny wzrost cen srebra nie spowoduje dużych podwyżek na gotowych produktach.
Jest też możliwy powrót do roli pieniądza-choć to raczej mniej prawdopodobny scenariusz, ale przecież nie niemożliwy.
Całkiem prawdopodobny jest też duży wzrost spekulacyjny, w tej chwili nie jeden inwestor, ma zasoby pozwalające na wykupienie całorocznej produkcji za ułamek swoich aktywów.
Ja osobiście jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie czasowej, na pewno na srebrze nie stracę.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Posty: 1241
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:37

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: tin_foil_hat » 16 sie 2019, 12:43

on nie jest pesymista tylko obstawia złoto
1984 was not supposed to be an instruction manual, Idiocracy Wasn't Supposed to be a Documentary

Awatar użytkownika
yeti
Posty: 277
Rejestracja: 03 sie 2019, 13:40

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: yeti » 16 sie 2019, 12:59

tin_foil_hat pisze:
16 sie 2019, 12:43
on nie jest pesymista tylko obstawia złoto
No to ja teraz idę na złoto propagować ratio 15 :lol: :lol: :lol:

ODPOWIEDZ