Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Zastanawiasz się, jak przechowywać i zabezpieczyć monety, oraz chcesz znaleźć informacje o literaturze, zajrzyj tutaj.
Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 28 gru 2023, 17:12

CiepłyOrangutan pisze:
28 gru 2023, 12:41
Moneta na pierwszy rzut oka mennicza, jednak obawiam się czy taka zostanie po umyciu
Jak chcesz mieć nawet mennicza nawet z przymrużonym okiem, to nie ruszaj. Ale jak cię korci to rób co chcesz.
Mi natomiast wygląda to na bród. Sprawdź np. wykałaczką czy to nie daje się usuwać przy delikatnym dotknięciu.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

CiepłyOrangutan
Posty: 80
Rejestracja: 01 cze 2023, 11:00

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: CiepłyOrangutan » 28 gru 2023, 18:57

meszuzel pisze:
28 gru 2023, 17:12
CiepłyOrangutan pisze:
28 gru 2023, 12:41
Moneta na pierwszy rzut oka mennicza, jednak obawiam się czy taka zostanie po umyciu
Jak chcesz mieć nawet mennicza nawet z przymrużonym okiem, to nie ruszaj. Ale jak cię korci to rób co chcesz.
Mi natomiast wygląda to na bród. Sprawdź np. wykałaczką czy to nie daje się usuwać przy delikatnym dotknięciu.
Posłucham kolegi julk1 i zostawię jak jest, czy to brud - zaraz sprawdzę, natomiast jak mam interpretować słowa ,,Jak chcesz mieć nawet mennicza nawet z przymrużonym okiem,,?

Dodano po 7 minutach 41 sekundach:
Nie, to nie jest brud

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 28 gru 2023, 19:36

CiepłyOrangutan pisze:
28 gru 2023, 19:05
... natomiast jak mam interpretować słowa ,,Jak chcesz mieć nawet mennicza nawet z przymrużonym okiem,,?
Jak chcesz mieć menniczą to zostaw jak jest. Jak Ci przeszkadza moneta bez kapsla i po kilku latach narośnie patyną. Jak chcesz szybciej i w miarę naturalnie, dębowe oskórowane patyczki do pudełka z monetą i po kilku tyg możesz mieć złotawą patyne. ALE pamiętaj że to proces nad którym masz pośrednią kontrolę. Jest jeszcze inna na złotą patyne, ale bedziesz patrzył na monetę z obrzydzeniem, więc nie proponuje.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

CiepłyOrangutan
Posty: 80
Rejestracja: 01 cze 2023, 11:00

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: CiepłyOrangutan » 28 gru 2023, 20:00

Spróbuje z tymi patyczkami, swoją drogą, kiedy moneta traci miano ,,menniczej,, ? Jeśli powiedzmy że jest tło zegarowe, ale pod lupą jest trochę mikrorysek, których nie widać gołym okiem, to jest mennicza ? Czy już nie ?
Zawsze gdy kupuje monety nazywane przez sprzedawców menniczymi, to mimo że na oko jest idealna, to pod lupą mikroskopijną i tak są mikroryski

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1826
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: julk1 » 29 gru 2023, 05:21

Może komuś się przyda: czyszczenie m.in. monet przez konserwatorów w muzeum.
https://www.youtube.com/watch?v=Fc_OPmSVq2c

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 651
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Morgon » 29 gru 2023, 14:09

julk1 pisze:
29 gru 2023, 05:21
Może komuś się przyda: czyszczenie m.in. monet przez konserwatorów w muzeum.
https://www.youtube.com/watch?v=Fc_OPmSVq2c
Widziałem już kiedyś ten film, nawet o nim pisałem (https://monetyforum.pl/viewtopic.php?f= ... 135#p64614) i to jest czyste zło. Jeśli w muzeach tak czyszczą monety to oby jak najmniej ich tam trafiało. Panu "konserwatorowi" brakuje tylko dłuta i szlifierki.
Tak to sobie można rurę wydechową w aucie przepolerować, a nie monety. DRAMAT

julk1, liczę że to była ironia :lol:



EDIT:
Jeżeli już cokolwiek linkować, to tu jest wielokrotnie załączany film Damiana Marciniaka o myciu monet https://www.youtube.com/watch?v=WZ_PQnDGfew.
Wytłumaczone jak krowie na rowie, potrzeba kilku zwykłych przedmiotów, płynu za 20 złotych i minimum rozumu. Metoda działa jeżeli wykona się ją tak jak pokazano i pod warunkami o których też jest jasno mowa w filmie. Nie niszczy monet, usuwa patynę. Oczywiście nie ma gwarancji że szczególnie gruby brud lub patyna zejdą, ale takie zwykłe - schodzą bez problemu. Moneta nie traci menniczego połysku, nie traci też "szronu"/"meszku menniczego" (jakkolwiek to zwać) jeśli takowy posiadała przed zabiegiem. Sprawdziłem to osobiście w celach doświadczalnych na kilku amerykańskich monetach o próbie 0.900.

Także jeśli ktoś musi już coś wyczyścić, to niech to zrobi z minimum szkody, a nie szczotkami, pastami polerskimi itp.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 29 gru 2023, 22:26

julk1 pisze:
29 gru 2023, 05:21
Może komuś się przyda: czyszczenie m.in. monet przez konserwatorów w muzeum.
https://www.youtube.com/watch?v=Fc_OPmSVq2c
Nie pamiętam kto pierwotnie na forum wrzucał ten film. Teraz obejrzałem do końca, TRAGEDIA to jedno słowo które może opisać to barbarzyństwo jakiego dopuszcza sie ktoś kto mianuje się konserwatorem. TAK SIĘ MONET NIE CZYŚCI.
Każda ingerencja niesie ryzyko pozostawienia trwałych uszkodzeń, ale umiejętne podejście do tematu i monetę można oczyścić np. z zalegającego brudu i tym samym pozostawić PATYNĘ która jest czymś w rodzaju peselu dla monety a usunąć to co niepożądane w sposób nieingerujący w strukturę monety czy naleciałości w postaci patyny.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1826
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: julk1 » 30 gru 2023, 01:04

Po to wrzuciłem, aby nikt nie brał przykładu z "konserwatora", gdyby przypadkiem trafił na ten filmik. Przecież każdy moze sie domyślić, że nawijanie waty na patyk i szorowanie nim po monecie doda jej tylko blasku. A że moneta bedzie zniszczona to inna sprawa :)

Major66
Posty: 62
Rejestracja: 12 lut 2023, 14:34

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Major66 » 07 mar 2024, 18:16

Witam. Czy ktoś ma wiedzę czy monetę w slabie ngc z patyną można wysłać do Ngc w celu usunięcia patyny i ponowne zapakowanie monety w slab. Gdzieś obiło mi się że jest taka opcja ale chciałbym się dokładnie dowiedzieć.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 07 mar 2024, 18:46

Z tego co wiem, to mają opcję profesjonalnego czyszczenia monety, ale co jeśli za pół roku po tym zabiegu znów się coś pojawi? A może tak być.
Co to za moneta? Jakaś lustrzanka czy coś starszego?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Major66
Posty: 62
Rejestracja: 12 lut 2023, 14:34

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Major66 » 07 mar 2024, 18:51

JAN PAWEŁ 1982 10000 zł PF69

Dodano po 2 minutach 29 sekundach:
meszuzel pisze:
07 mar 2024, 18:46
Z tego co wiem, to mają opcję profesjonalnego czyszczenia monety, ale co jeśli za pół roku po tym zabiegu znów się coś pojawi? A może tak być.
Co to za moneta? Jakaś lustrzanka czy coś starszego?
Wysłałem priv.

Dodano po 3 minutach 41 sekundach:
.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2024, 21:22 przez Major66, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 07 mar 2024, 18:59

A to dołączę tutaj Co Ci napisałem na PW

Hm na złotej teoretycznie nie powinno się to pojawić. Nieco faktycznie szpeci. Jednak musisz mieć świadomość, że proces czyszczenia nawet profesjonalny zawsze ingeruje w strukturę metalu. Co będzie z monetą za jakiś czas nie wiesz.
Osobiście proponuję Ci zostawić jak jest, jeśli będzie dość szybko "narastać" nalot wtedy bedzie Ci łatwiej zdecydować.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Major66
Posty: 62
Rejestracja: 12 lut 2023, 14:34

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Major66 » 07 mar 2024, 19:41

Rozumiem że w Ngc po wyczyszczeniu tej monety z patyny ponownie zapakują w ten sam slab z tą notą?

Awatar użytkownika
Gorthagin
Posty: 661
Rejestracja: 03 kwie 2019, 16:23

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: Gorthagin » 07 mar 2024, 19:54

Myślę, że po wyczyszczeniu powinni dopisać, że była czyszczona. W szczególności, że sami mieliby to robić. W mojej ocenie nie powinno się czyścić.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Mycie, czyszczenie a może konserwacja monet

Post autor: meszuzel » 07 mar 2024, 20:04

Major66 pisze:
07 mar 2024, 19:41
Rozumiem że w Ngc po wyczyszczeniu tej monety z patyny ponownie zapakują w ten sam slab z tą notą?
Jesli zrobią to u siebie, to z tego co pamiętam to zapakują z nową notą bez info o czyszczeniu. ALE nim podejmiesz jakiekolwiek kroki upewnij się u źródła.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ