Inwestuj w srebro

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Coś o mnie:

Re: Inwestuj w srebro

Post autor: tin_foil_hat » 15 cze 2019, 00:51

http://silverseek.com/commentary/india- ... ices-17669

Ted Butler o popycie na srebro w Indiach.

Wraz z rosnącym GSR rośnie popyt na srebro w Indiach. To widać po ilościach zaimportowanego srebra. W 2018 roku Indie sprowadziły do kraju 224 miliony uncji! I co ciekawe tam kupuje ulica. Przeciętny Hindus inwestor wykazuje więcej rozsądku niż mieszkaniec zachodu. Oni kupują jak jest tanio. Na zachodzie kupuje się jak jest drogo. Równocześnie delikatnie spada import złota.

joker
Coś o mnie: Zbieram głównie bulion ale też monety premium. Ostatnio zacząłem interesować się monetami z okresu IIRP. Mieszkam w Warszawie

Post autor: joker » 15 cze 2019, 08:26

Ja mam pytanie do "starszych" kolegów z forum. Jak myślicie czy srebro mocno spadnie jak przyjdzie kryzys? I np dobie do 10usd za oz?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Coś o mnie:

Post autor: meszuzel » 15 cze 2019, 11:35

Posty niemerytoryczne usunięte.
PROSZĘ PISAĆ NA TEMAT BO BĘDĄ LECIEĆ BANY
tin_foil_hat pisze:
14 cze 2019, 14:53
forum ucichło to kolega moderator postanowił wsadzić kij w mrowisko
i znowu wracamy do punktu wyjścia czyli pytania dlaczego (nie) warto kupować srebra
Jako admin sprzątacz mam również zadanie, aby pojawiały się MERYTORYCZNE posty na forum, więc czasem coś sprowokuję.
Ale do meritum. Nie przekonuję w żadnym poście, że nie warto kupować srebra. To co pisałem i nadal uważam, że jest to słaby punkt inwestycyjny. Mocno jestem sceptyczny co do tego czy faktycznie JPM skupuje takie ilości, jakie pojawiają się w doniesieniach. Natomiast z poziomu takich zbieraczy jak my, to co wyprawia tak ogromny bank nie powinno wpływać na wcześniej przyjęte założenia.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates
FB Forum
Zrzutka na funkcjonowanie forum

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Grześ
Coś o mnie:

Post autor: Grześ » 15 cze 2019, 11:49

joker pisze:
15 cze 2019, 08:26
Ja mam pytanie do "starszych" kolegów z forum. Jak myślicie czy srebro mocno spadnie jak przyjdzie kryzys? I np dobie do 10usd za oz?
Na wykresie xagpln może spaść nawet do zera.
To nie oznacza że kupisz metal w tej cenie.
Tradycyjnie przy cenie 12-13 usd/oz następuje rozjazd cen.
Papier nadal leci w dół, metal odwrotnie pnie się już w górę.
Przy tych cenach zaczyna sie problem z dostępnością srebrnego bulionu.

Town21
Coś o mnie:

Post autor: Town21 » 15 cze 2019, 18:49

Na srebrze wyrysowal nam sie taki maly rgr ktorego o dziwo zasiego przypada na okolo $12.33 (patrz zloto po korekie okolo $1240) Co bardzo ladnie wpisuje sie w wykres XAU XAG gdzie juz wczesniej rozmawialismy o 100:1.

Mozliwy cel do konca roku na srebrze $26.33 100% !!!
Załączniki
srebro.jpg

Awatar użytkownika
julk1
Coś o mnie:

Post autor: julk1 » 15 cze 2019, 21:32

A ja napiszę cos, co można wkleić w inwestycje w srebro, złoto, waluty, kryptowaluty itd.
Nasze inwestowanie opiera się o wiarę i przekonanie. Na nic nam wykresy czy jakieś prognozy. Gdyby byli tacy mądrzy, których przewidywania się spełniły chociażby w 70%, to już dawno by rządzili ekonomicznie światem. Tylko nie piszcie mi o pewnej grupie... :roll:
A mnie chodzi o taką wiarę, która daje nam przekonanie o naszej nieomylności w nasze inwestycje. Nie przekonają nas żadne racjonalne argumenty za i przeciw, bo dla nas są one... nieracjonalne. A jak będzie w przyszłości tego nie wie nikt i nie jest w stanie przewidzieć z całkowita pewnością. Każdy inwestuje w to, w co uważa najwłaściwsze i trzeba mieć szacunek dla takiego rozwiązania, nawet jak jesteśmy odmiennego zdania.
Miłego weekendu.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Coś o mnie:

Post autor: meszuzel » 16 cze 2019, 11:57

Post Kolegi Julka pozostawiłem jako częściową odpowiedź na pytanie Ali.
Poleciały Bany i ostrzeżenia. Kolejne posty niezwiązane z tematem z automatu będą nagradzane banem w każdym przypadku.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates
FB Forum
Zrzutka na funkcjonowanie forum

Pozdrawiam
Mariusz

Town21
Coś o mnie:

Post autor: Town21 » 16 cze 2019, 16:57

julk1 pisze:
15 cze 2019, 21:32
A ja napiszę cos, co można wkleić w inwestycje w srebro, złoto, waluty, kryptowaluty itd.
Nasze inwestowanie opiera się o wiarę i przekonanie. Na nic nam wykresy czy jakieś prognozy. Gdyby byli tacy mądrzy, których przewidywania się spełniły chociażby w 70%, to już dawno by rządzili ekonomicznie światem. Tylko nie piszcie mi o pewnej grupie... :roll:
A mnie chodzi o taką wiarę, która daje nam przekonanie o naszej nieomylności w nasze inwestycje. Nie przekonają nas żadne racjonalne argumenty za i przeciw, bo dla nas są one... nieracjonalne. A jak będzie w przyszłości tego nie wie nikt i nie jest w stanie przewidzieć z całkowita pewnością. Każdy inwestuje w to, w co uważa najwłaściwsze i trzeba mieć szacunek dla takiego rozwiązania, nawet jak jesteśmy odmiennego zdania.
Miłego weekendu.
Brakuje tutaj merytorycznej dyskusji. 80% osób tutaj miało taki sam pogląd w 2008 jak i teraz w 2019. Widoczne jest powielanie błędów kreowanych przez sprzedawców srebra fizycznego i brnięcie w tym błędzie to THE END mimo merytorycznych argumentów. Pomimo spadków srebra o -72% Od szczytu przedstawia się je jako panaceum na inflacje i udaje, że się "zarobiło"... Srebro to zwykły towar na który jest popyt lub go nie ma. Skoro cena spada znaczy, że przez ostatnie lata było najzwyczajniej zbędne w przemyśle. Srebro nie nadaje się do oszczędzania z prostego powodu. Jest cykliczne . Średnio cykle trwają 10 lat. 10 lat wzrostów i 10 lat spadków. Kupowanie go non stop po każdej cenie kończy się stratą. Bo o ile może jednostkowo powiedzieć, że wyszło się na 0 to gwoździem do trumny będzie inflacja. Dlatego jeśli ktoś chce zarobić to strategia wygląda tak kupić teraz ALL IN i poczekać 5-10 lat. Potem sprzedać zacząć grać przeciwko lub się rozstać na 10 lat...

Tak więc problem tematu:
Brak argumentów - jeśli ktoś coś kupuje to wypada napisać dlaczego? zachcianka (czytaj utylizacja pieniędzy), inwestycja (na jakiej podstawie uważam, że zarobię?) Jaka jest moja strtegia. Za ile wejdę i gdzie jest take profit gdzie jest pozycja obronna jakie są koszty wyjścia wejścia. Jednym słowem konkrety.

Awatar użytkownika
flex
Coś o mnie:

Post autor: flex » 16 cze 2019, 21:34

Town21 pisze:
16 cze 2019, 16:57

Brakuje tutaj merytorycznej dyskusji. 80% osób tutaj miało taki sam pogląd w 2008 jak i teraz w 2019. Widoczne jest powielanie błędów kreowanych przez sprzedawców srebra fizycznego i brnięcie w tym błędzie to THE END mimo merytorycznych argumentów. Pomimo spadków srebra o -72% Od szczytu przedstawia się je jako panaceum na inflacje i udaje, że się "zarobiło"... Srebro to zwykły towar na który jest popyt lub go nie ma. Skoro cena spada znaczy, że przez ostatnie lata było najzwyczajniej zbędne w przemyśle. Srebro nie nadaje się do oszczędzania z prostego powodu. Jest cykliczne . Średnio cykle trwają 10 lat. 10 lat wzrostów i 10 lat spadków. Kupowanie go non stop po każdej cenie kończy się stratą. Bo o ile może jednostkowo powiedzieć, że wyszło się na 0 to gwoździem do trumny będzie inflacja. Dlatego jeśli ktoś chce zarobić to strategia wygląda tak kupić teraz ALL IN i poczekać 5-10 lat. Potem sprzedać zacząć grać przeciwko lub się rozstać na 10 lat...
Kilka razy o tym próbowałem pisać ale zalew trolli i nawiedzonych zbawców ludzkości rozwadnia temat i produkuje całe strony śmieciowych wpisów.

Ostatnio dyskutowaliśmy ale nie odpisałeś:
flex pisze:
01 cze 2019, 22:50
Town21 pisze:
01 cze 2019, 22:21
Tym bardziej trzeba sie zastanowic nad ewentualnym zyskiem. Wiekszosc osob tutaj siedzi ze srebrem kupionym o wiele wyzej ale ok. Przyjmijmy ze ktos kupil u slomy zlom 9% powyzej spot za 62zl cena rosnie do 25$ wtedy dolar po 3.00-3,30 ma od 12 do 20zl zysku na uncji jesli kupowal to za PLN. Teraz podzielmy to na lata. Ile ostatich 10? Lacznie 30% zysku rok do roku ile wyjdzie 3% rocznie? Pytanie tez kto ewakuuje sie po 80zl , kto bedzie czekal na 100 i sie nie doczeka i skonczy na nastepe 10 lat z zyskiem 0% albo -20%
Skoro przyjmujesz 62 zł to nie możesz przyjmować 10 lat, bo wtedy były zupełnie inne ceny. I ci którzy wtedy kupili, dawno już odpadli ze "srebrnego interesu". Np sprzedając Słomskiemu po 52 zł. Albo mi po 56-58 zł. Sprzedajacy dołączył do przesyłki fakturę, wg której kupił bullon za 92 zł/szt
Załóżmy, że za srebro wzięli się ludzie w 2014 r. Część z nich sprzedała srebro, lub jego część w 2016r. Pewnie zgodnie z hasłem "lepszy mniejszy zysk niż żaden". Wiem, bo od nich kupowałem wtedy ;)
Albo załóżmy, że jednak większość nie sprzedała i czeka, tak jak wyliczyłeś. Wtedy te 30% dzielimy tylko na 5 lat czyli wychodzi ok 6%, dodajmy jeszcze rok i wyjdzie 5%. Dalej nieźle w porównaniu do lokat z belką czy nawet do zysku z nieruchomości (4-5%)
Na ile % ocenisz dodatkowe zabezpieczenie kapitału na wypadek W, albo lepiej brzmiący ;) na "wsiakij słuczaj". Oczywiście oba metale są takim ubezpieczeniem.
Ja nie zaczynałem w 2009 ani 2011 r. Zacząłem inwestować w srebro w 2014r na poziomach spot zbliżonych do dzisiejszych choć wtedy bullion był kilka zł droższy. Sporą część bullionu kupiłem poniżej ceny spot (wtedy) w cenie 56-58 zł /oz ale i tubę ASE za 84 zł /szt i z 2 w okolicach 80zł.
To pewnie niezły przykład gorączki zakupów gdy cena rośnie dość ostro (ok 50% w złotówkach) i w miarę stabilnie przez pół roku jak w 2016r.
Od tego czasu moje inwestycje ewoluowały i praktycznie bullionu już nie kupuję chyba, że w okazyjnej cenie.
Nie wypowiadam się za innych, którzy kupowali wcześniej czy za inne ceny. Zresztą ich sprawa za ile kupili i za ile sprzedali czy sprzedadzą.
Tak więc problem tematu:
Brak argumentów - jeśli ktoś coś kupuje to wypada napisać dlaczego? zachcianka (czytaj utylizacja pieniędzy), inwestycja (na jakiej podstawie uważam, że zarobię?) Jaka jest moja strtegia. Za ile wejdę i gdzie jest take profit gdzie jest pozycja obronna jakie są koszty wyjścia wejścia. Jednym słowem konkrety.
Też już o tym pisałem ale się powtórzę.
Inwestuję w srebro traktuję jako dywersyfikację portfela (waluty, złotówki, złoto), które da zarobić lepiej niż złoto. Może tak jak w 2011r, może trochę mniej, może tylko trochę lepiej niż w 2016r. Kwestia strategii wyjścia z inwestycji. Jaka i na jakich poziomach? To publiczne forum i nie zamierzam tu o tym pisać :mrgreen: Reorganizuję wieloletnią kolekcję :D
Inwestuję teraz w srebro bo jest tanie, w przeciwieństwie do złota. Złoto ostatni raz kupiłem w 2015r i dopóki parytet Au/Ag się nie zmieni pozostanę przy srebrze.
Inwestuję w srebro również dlatego, że jest ubezpieczeniem. może gorszym niż złoto, ale tak jak złoto masz je w swoich rękach a nie papierek który ktoś może sobie dowolnie zdewaluować albo unieważnić.
Czy jestem pewny, że srebro da dobrze zarobić? Nie wiem. Tak jak inni inwestorzy w przypadku innych inwestycji. Są spore szanse, że tak.
Praktycznie jestem pewien, że nie stracę. Średnia z zakupów bullionu jest dość niska (ok 65zł) a cena zakupu junk silver już teraz ok 10-20% poniżej cen rynkowych. A przypominam, że jesteśmy teraz w dolnych kilku % zakresu cen wieloletnich.

Zresztą odnośnie możliwych cen to Ty ostatnio pisałeś że
"Mozliwy cel do konca roku na srebrze $26.33 100% !!!" ;)
http://www.monetyforum.pl/viewtopic.php ... 6536#p6536

Ludzie, naganiani przez sponsorowane artykuły i tak będą inwestować w srebro w takiej czy innej postaci. Będą trafiać i na to forum i lepiej, żeby mogli tu przeczytać, że to nie są łatwe inwestycje i krótkie inwestycje. I żeby wiedzieli kiedy, gdzie i jak kupować, żeby wyszło to jak najkorzystniej.
I może, w końcu choć ten jeden temat będzie dla osób, które już zdecydowały się na inwestycje w srebro.
Sfrustrowani przeciwnicy srebra niech założą osobny wątek i tam ratują świat.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2019, 21:42 przez flex, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Coś o mnie:

Post autor: tin_foil_hat » 16 cze 2019, 21:38

Srebro kupujemy dlatego, że jest obecnie w naszym odczuciu tanie. Dane fundamentalne a przede wszystkim jego niewielka podaż przemawiają za srebrem. Ale to było wszystko już tutaj przerabiane. Trzeba dużo złej woli, żeby mówić o braku argumentów. Ulica nie kupuje bo ludzie inwestują w to co drożeje. Są podmioty, które przy pomocy derywatów są w stanie manipulować kursami, sztucznie przebijać kluczowe poziomy techniczne i równocześnie wpływać na percepcje inwestorów. To żadne teorie spiskowe Plunge Protection Team (Grupa Robocza ds. Rynków Finansowych) działa w USA oficjalnie.

Ale dobrze by było dla porządku dyskusji ustalić pewne fakty:
1. Na ile szacowane są dostępne wydobyte zapasy srebra i złota?
2. Jaka jest roczna podaż srebra i złota
3. Jak historycznie kształtowało się Gold Silver Ratio (nie ograniczajmy się do ostatnich 200 lat)
4. Czy obecna wartość GSR jest uzasadniona w świetle punktów 1., 2., 3.?

Czy opieramy się na tych samych liczbach?

Nie da się oczywiście wykluczyć, że GSR dobije do 100.

Nikt z nas nie namawia do kupowania po każdej cenie. Ja sam na starym forum zacząłem się trochę udzielać w zeszłym roku (Ag było w porównywalnej cenie) rzucając hasło platyna. Miałem pewne przemyślenia. Pomyślałem, że podam parę argumentów niech forumowicze wytkną słabe punkty, których być może nie dostrzegam. Ale wracając do Ag przyznaję, że zdarzało mi się kupować srebro po dużo wyższych cenach niż obecnie. Na szczęście niewiele.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed inflacją. Tak naprawdę ta inflacja, której doświadczyliśmy ostatnio to pikuś w porównaniu do tego, co było za schyłkowej komuny czy w Niemczech w latach 20-tych. Publika myśli że nie ma po co zabezpieczać się przed problemem którego nie ma. Inaczej do sprawy podchodzą np. Hindusi, którzy świeżo pamiętają reformę walutową sprzed 2,5 roku.

Taka generalna zasada jest, że w czasie bessy na metalach szlachetnych srebro mocniej spada niż złoto, w czasie hossy mocniej rośnie niż złoto.

Cały czas istnieje uzasadniona obawa o przyszłość systemu opartego na USD. Niektórzy już otwarcie rzucają wyzwanie USD:

https://www.reuters.com/article/us-chin ... SKBN1H51FA

https://harvardpolitics.com/world/the-w ... di-arabia/

Do tego dochodzi rosnące zadłużenie państw.

Jak się zacznie sypać ludzie się rzucą na metale.

Awatar użytkownika
flex
Coś o mnie:

Post autor: flex » 16 cze 2019, 21:58

Tu są dane z 2017 w dość obrazowej formie (billion to nasz miliard):
https://money.visualcapitalist.com/worl ... tion-2017/

2. Jaka jest roczna podaż srebra i złota

https://www.silverinstitute.org/silver-supply-demand/

3. Jak historycznie kształtowało się Gold Silver Ratio (nie ograniczajmy się do ostatnich 200 lat)

https://stooq.pl/q/?s=xauxag&c=mx&t=l&a=lg&b=1
Wcześniejszych danych na wykresach nie znam. O ile pamiętam to historycznie minimum było ok 1:3

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Coś o mnie:

Post autor: tin_foil_hat » 16 cze 2019, 22:24

flex pisze:
16 cze 2019, 21:58

Tu są dane z 2017 w dość obrazowej formie (billion to nasz miliard):
https://money.visualcapitalist.com/worl ... tion-2017/
Dziękuję, ciekawe. Ale ... Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Bardziej mi chodziło o wagę (miliony uncji/tony) nie wartość.

Ag powyżej 2,5 miliarda uncji
Au powyżej 6 miliardów uncji

Czy ktoś kwestionuje te dane?

Awatar użytkownika
flex
Coś o mnie:

Post autor: flex » 16 cze 2019, 22:38

tin_foil_hat pisze:
16 cze 2019, 22:24

Dziękuję, ciekawe. Ale ... Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Bardziej mi chodziło o wagę (miliony uncji/tony) nie wartość.

Ag powyżej 2,5 miliarda uncji
Au powyżej 6 miliardów uncji

Czy ktoś kwestionuje te dane?
Przy srebrze jest (z prawej strony) est. by some at 1 billion oz czyli ok 1 mld uncji srebra
Złoto masz w tonach. Czyli ciut ponad 6 mld ucji, tak jak piszesz.

Awatar użytkownika
tin_foil_hat
Coś o mnie:

Post autor: tin_foil_hat » 16 cze 2019, 23:02

flex pisze:
16 cze 2019, 22:38
Przy srebrze jest (z prawej strony) est. by some at 1 billion oz czyli ok 1 mld uncji srebra
takim optymistą to nawet ja nie jestem ;-)

ja się opieram na tym:

The report noted that in 2018 above ground silver supply totaled more than 2.5 billion (miliardów) ounces, which was a 3% decline from the previous year.

wg cytatu z

https://www.kitco.com/news/2019-04-11/S ... urvey.html

Awatar użytkownika
flex
Coś o mnie:

Post autor: flex » 16 cze 2019, 23:17

tin_foil_hat pisze:
16 cze 2019, 23:02
flex pisze:
16 cze 2019, 22:38
takim optymistą to nawet ja nie jestem ;-)

ja się opieram na tym:

The report noted that in 2018 above ground silver supply totaled more than 2.5 billion (miliardów) ounces, which was a 3% decline from the previous year.

wg cytatu z

https://www.kitco.com/news/2019-04-11/S ... urvey.html
Faktycznie. Raporty Silver Institute są dużo bardziej wiarygodne i dokładne.
Zatem 2, 5 mld oz i 3% mniej niż w zeszłym roku.

Ciekawy fragment
"Even in a struggling price environment, the survey noted that silver remains an attractive alternative safe-haven asset as investors shy away from other expensive assets like gold"
czyli srebro dalej pozostaje alternatywnym safe haven, atrakcyjnym ze względu na niską cenę.

ODPOWIEDZ