20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Dyskusje o monetach bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej
Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3050
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: mmz » 19 wrz 2021, 00:13

https://onebid.pl/pl/monety-proba-20-zl ... osc/933526

Teraz wiadomo jakim stemplem dysponują fałszerze

Kto tu z kim się na mózgi pozamieniał?

Najlepsza rekomendacja:
"...Wybita w "nowym srebrze", do wydania katalogów Janusza Parchimowicza, opisywana tylko w notatkach Soubise-Bisiera. ..."

Czyli najpierw był GSB, później Parchimowicz, a kto teraz? Kto się powoła w swoim opracowaniu na Parchimowicza? Trzeba uwiarygadniać. Szkoda, że nic nie ma na ten temat w WNA ani w Sprawozdaniach MP oraz w Komunikatach MP i ich załącznikach. Może to nowodieło Terleckiego? Choć raczej made in china. Płacę i wymagam. Dlaczego jeszcze nie w slabie NGC lub PCGS? A... bo to dla kolejnego stopnia odsprzedaży. :)

Gucio zbierał mydło i powidło. IIRP to nie był jego konik. Pod koniec życia sfiksował i skończył w domu bez klamek. A jego notatki to w najlepszym rozdaniu spis z natury i to nie wykonany jego ręką, a raczej po jego śmierci i ... nie wiadomo kiedy i przez kogo. Ale jest. I samo, że jest coś z nikąd już odbiera rozum, już wszyscy się cieszą, bo jest, nie wiedzą co, ale jest. A może to dzieło gimbazy, za lody Ekipy? A poważni ludzie liczą na okazję, i że złapali Pana Boga za nogi. Ciekawe ile takich blaszek poszło poza aukcjami? Niby okazja spod lady, tylko dla stałych klientów. ;)

A już myślałem, że teraz J. Guthke (człowiek enigma, bez imienia) jest autorytetem, a tu powrót do korzeni, czyli GSB. GSB wiecznie żyw. Ura, ura, ura!

Jeszcze raz przytoczę, że zrobienie stempli monety nawet ze zdjęcia to nie problem - wszystko na podstawie postu:
Grześ pisze:
12 wrz 2021, 08:44
Dla nakładu powyżej 1000 sztuk koszt wybicia nowego wizerunku jest zerowy.
Skanuje się zdjęcie, a program sam przenosi to na projekt stempla.
Nawet obraz potrafi obrócić jak w lustrze, tak aby na stemplu było lustrzane odbicie.
Stempel wykonuje numeryczna drążarka prawie na gotowo.
Zostaje tylko obróbka termiczna (utwardzanie) i końcowa kosmetyka.
...
----------------
Serio, piwo więcej kosztuje niż zmiana wizerunku.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3050
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: mmz » 19 wrz 2021, 11:25

Zeknijcie przy okazji na zaznaczone pola:
1. Litera "B" ma przy dolnym bruszku nadlewkę.
2. Brak wyplaszczenia lustra przy kołnierzu z prawej strony pomiędzy karkiem, włosami a otokiem kołnierza
3. Połączenie kreską kwiatów korony.
4. Kołnierz z lewej strony zbyt wyraźnie dobity, dochodzący prostokątną wstęgą do szyji
IMG_20210919_113749.jpg
dla porównania moneta złota z archiwum WCN
IMG_20210919_114503.jpg
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5443
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: meszuzel » 19 wrz 2021, 13:31

Temat wydzieliłem ze śmiesznych aukcji.
Link do aukcji w wcn https://wcn.pl/auctions/16/827?cat=116&page=3
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3050
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: mmz » 19 wrz 2021, 16:00

Tu skąd takie wynalazki w aluminium się brały (zwykle bite po 10 sztuk):
https://wcn.pl/archive/54_0642
5 zlotych 1936
"...Janusz Parchimowicz w swoim katalogu monet Rzeczpospolitej Polskiej 1919-1939 Szczecin 2010 powołując się na W. Głuchowskiego podaje informację, że w roku 1953 z inicjatywy kustosza zbioru Mennicy Sebastiana Jarosza wybito oryginalnymi stemplami minimum 10 monet..."

https://wcn.pl/archive/71_0440
1 złoty 1929

https://wcn.pl/archive/70_0485
10 złotych 1938

Ale, ale. Ekipa Jarosza lub Terlecki nie kończyli na tylko w aluminium. Brąz również był w kręgu ich zainteresowania.

https://wcn.pl/archive/304333
2 złote 1933
"...wybite prawdopodobnie po II Wojnie Światowej oryginalnymi stemplami..."
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5443
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: meszuzel » 19 wrz 2021, 16:35

Ja jestem za cienki na merytoryczną dyskusję, więc partnera we mnie nie będziesz miał, choć przyznam, że temat jest ciekawy i może budzić emocje. Pamiętam natomiast że jesteś zagorzałym przeciwnikiem notatek pewnego dżentelmena, podczas gdy środowisko numizmatyczne nie widzi podstaw do kwestionowania ich. Ja przynajmniej nie wiedziałem takowego stanowiska.
GNDM ma na tyle ugruntowaną pozycję na rynku numizmatycznym, że nie mam obaw o ich jakiekolwiek naginanie rzeczywistości do tego aby przeforsować swoje teorie. Gdyby dziś był cień wątpliwości co wartości merytorycznej notatek Bisiera to ktoś by w tym "grzebał" też nie słyszałem o żadnych doniesieniach, które dawałyby podstawy sądzić, ze jest z nimi coś nie tak.
Przykłady, które podałeś to oficjalne dobicia i tym kolekcjonerzy się nie przejmują. Druga sprawa to powstały one w czasach wczesnego lub dobrze rozwiniętego komunizmu to też poniekąd można wytłumaczyć panującym kolesiostwem.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3050
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: mmz » 19 wrz 2021, 16:44

Ok, niemniej moneta z egzotycznego materiału jest wg mnie pochodzenia '50 lata XX wieku lub ... coś a'la OSTy z Białorusi. Trzeba jasno określić granice, co było bite w IIRP, a co nie. Nawet kosztem "wyrzucania" poza margines "unikatów" dla VIPów, czy innych nielegalnych wynalazków. Dopiero wtedy da się opisać te pozostałe "dziwolągi". Inaczej lista "unikatów" IIRP nigdy się nie skończy. Będzie, co rok to prorok. Dla mnie fals z epoki na szkodę emitenta ma większą wartość ... historyczną niż te ... egzotyczne "próby".

I tu kolejny unikat ;), tym razem 10 złotych 1925 w aluminium.
https://aukcjamonet.pl/product/43773/ii ... ienotowana

PS. Osobna sprawa to jakim tuszem sporządzono tzw. notatki Bisiera (które są spisem z natury, ale niewykonanym ręką Bisiera)? Zenith 5, czy BIC?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5443
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: meszuzel » 20 wrz 2021, 12:35

Ta od Niemczyka to masz rację, ze to już żart. Wybita skorodowanym stemplem pewnie z 50 lat po tym jak wybite były oryginały. Takich unikać, ale czy tą z onebid również unikać?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3050
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: mmz » 20 wrz 2021, 13:35

Moje zdanie jest znane. "Unikaty" to głównie doróbki powojenne i jako takie nie powinny być zaliczane do monet IIRP jako pełnoprawne "próby". Niech to będą restrike'i/kopie/repliki, ale nie "próby" IIRP. Jest możliwość utworzenia listy monet pewnych na 100%, że oficjalnie wyszły z Mennicy Państwowej. Reszta monet, to powinna być osobna kategoria.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Orrm
Posty: 175
Rejestracja: 10 kwie 2019, 19:19

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: Orrm » 20 wrz 2021, 13:37

Dobijane monety też cieszą się popularnością, np nowe bicia XIX-wiecznych groszy polskich w drugiej połowie XIX wieku cieszą się dużym wzięciem, podobnież tutaj:

https://one.bid/en/coins-probe-poniatow ... que/942707

Choć trzeba przyznać, że oryginał tego półzłotka to R8 więc magia użycia unikalnego stempla pewnie tłumaczy jakoś cenę.

Kryterium dawności ma tu chyba znaczenie, a monety dobijane po wojnie nie są już tak "stare".

Choć jeśli rzeczywiście ktoś dobijał monety dla zabawy / dla zysku w różnych kolorowych metalach to jednak to trąci kuglarstwem :D

EDIT - dobry pomysł:
mmz pisze:
20 wrz 2021, 13:35
nie powinny być zaliczane do monet IIRP jako pełnoprawne "próby". Niech to będą restrike'i/kopie/repliki, ale nie "próby" IIRP.

corwin25
Posty: 58
Rejestracja: 01 kwie 2019, 01:18

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: corwin25 » 29 wrz 2021, 02:05

Niestety ponawiam moje zdanie na temat Pana wiedzy na temat monet próbnych III RP - jeżeli uważa Pan że informacje o wszystkich wybitych wtedy monetach są w źródłach, które Pan przytoczył to jest Pan w błędzie - WNA ani w Sprawozdaniach MP oraz w Komunikatach MP i ich załącznikach.
Nie nie tylko tam są informacje - tam to może Pan poszukać najwyżej informacje o najpopularniejszych egzemlarzach i dobrze Pan o tym wie.
Wracając do Pana licznych wypowiedzi i ataków na domy aukcyjne czy na kolekcjnonerów że sprzedają falsyfikaty, nowodieła, chińszczyzę czy inne głupoty.
Np. dla Pana nie istnieje 20 groszy 1924 - choć nikt tego nie podważa, taki egzemplarz jest w Muzeum Narodowym, wielokorotnie moneta była opisywana w literaturze - ale nie w Pana źródłach więc nie istnieje
czy 1 złoty 1924 z essai u Pana istnieje czy nie istnieje i czy jest w tych żródłach?
czy 1 złoty 1924 essai lustrzany istnieje czy nie istnieje?
czy 1 złoty z lierką h 1924 jest w w tych żródłach?
czy 2 złote 1924 bez znaku mennicy (zależnie od żródła warszawa lub filadelfia) istnieje? i czy rant był gadki czy ząbkowany czy obydwa? Oczywiście jest w spisie kolekcji Bisiera - który zasiadając w komisji zarządzającej monetami próbnymi w mennicy przecież nie miał do nich dostępu i nie posiadał ich bo ich nie zbierał ;)
2 złote essai 1924 jest w tych Pana żródłach czy też to jakiś wymysł?
2 złote 1924 z innym orłem Warszawa istnieje czy nie istnieje - oczywiście znana z Bisiera, choć nie tylko ale musiałby Pan poszukać
link jakby nie wiedział Pan o co chodzi https://onebid.pl/pl/monety-proba-kobie ... ana/206308
2 złote z puncami USM to nasz nowy wymysł czy jednak były?
2 grosze 1925 w mosiądzu były czy nie były - dyskutował Pan będzie z Bisierem czy z Muzeum Narodowym?
5 groszy 1925 miedzionkiel to samo? Moze przejdzie sie Pan do Muzeum i poogląda i zerknie do swoich źródeł czy tam sie pojawia, a jeżeli nie to co wtedy to oznacza?
5 groszy 1925 w cynku - falsyfikat Pana zdaniem czy jednak oryginał? :)
chrobry w nowym srebrze który także jest w notatkach czym różni się od dziesiątek innych monet których egzemplarze często są w muzeum narodowym? to że te monety są w 1 lub 2 egzemplarzach znane i nie było ich w Pana źródłach to dowód na cokolwiek?
już widzę idelną spiskową teorie dziejów - ktoś stworzył 100 stempli aby zrobić po jednej lub dwie sztuki monet a następnie stworzył notatki nie istniejącej kolekcji Bisiera, bo przecież tamten nie miał nic wspólnego z próbami II RP i teraz zbija na tym majątek wpuszczając te monety w rynek - bardzo ciekawa fantacja, godna napisania dobrej ksiązki;) fanastyczno - szpiegowskiej
chce Pan przykłady dalej?
20 złoctyh 1925 - chroby w miedzi - znany z notatek - kolejny falsyfikat?
1 złoty 1928 w miedzi - tu akurat mamy odbitki wybite po wojnie skorodowanymi stemplami - ale mamy też te bez korozji - wystarczy dobrze poszukać - oczywiście znana z bisiera
a co z tym 5 złotych z Nike - także znana z Bisiera, choć nie tylko, kolejny falsyfikat? Może chce Pan z Panem Marciniakiem podyskutować na ten temat?
https://onebid.pl/pl/monety-proba-nike- ... dki/206229
5 złotych nike 1928 w miedzi - a jakże znana z Bisiera - ale również Muzeum Narodowego - coś to Muzeum Pana zdaniem chyba same falsy ma w kolekcji
Można tak bez końca, ale pamiętam nasze wcześniejsze dyskusje i wiem że Pana nigdy do niczego nie przekonam i w sumie nikt Pana nie przekonał nieważne co pisał, efekt zwykle był takie że zaczynał Pan obrażać rozmówcę. Powyższy opis daje aby przestrzec inne osoby które mogą brać Pana za fachowca w tej dziedzinie.
Aby była jasność zgadzam się z tym że notatki mogła napisać inna osoba sprzedająca kolekcje po Bisierze, co dla mnie niczego nie zmienia. Zgadzam się również że mamy liczne bicia powojenne - które jako powojenne powinny być na aukcjach opisane - są to głównie monety w aluminium lub wybite skorodowanymi stemplami lub jedno i drugie czyli aluminium z korozją. Ale to nie czyni z Pana bzdurnych tez o pozostałych monetach prawdy. To że czegoś Pan nie widział, nie dotknał lub nie opisano tego w dostępnych Panu źródłach nie świadczy że coś nie istnieje i nie jest oryginalne. Pewnie i tak Pan nie zrozumie, ale liczę że zrozumieją inni.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3050
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: mmz » 29 wrz 2021, 02:14

corwin25 pisze:
29 wrz 2021, 02:05
Niestety ponawiam moje zdanie na temat Pana wiedzy na temat monet próbnych III RP
Czego Pan oczekuje? Licytacji, co widziałem, co mam, czy miałem? Nie chcę Pana wpędzić w kompleksy. Może Pana rozczaruję, ale Pan Damian Marciniak zna mnie osobiście. I nie tylko on.

Powinien Pan pojąć jedną zasadniczą rzecz. A mianowicie, ja tylko przedstawiam swoje zdanie w danej kwestii. Nikomu nie bronię oferować danych walorów lub ich kupować. Zderzam pewne informacje i wyciągam z nich wnioski. Inni się z nimi zgadzają lub nie. Niemniej dzielę się swoimi przemyśleniami na zasadzie wymiany poglądów ("odbijania myśli", czy "brainstormów"). Nie zakładam, że nie rozumie Pan swego rodzaju prowokacji do dyskusji. Dialog daje możliwość wymiany punktów widzenia danego problemu. I może nieoczekiwanie prowadzić do nowych wniosków.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5443
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: meszuzel » 30 wrz 2021, 20:48

Czy ktoś pamięta opis z aukcji Niemczyka? Mam wrażenie, że opis zmienili?
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3050
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: mmz » 30 wrz 2021, 21:11

meszuzel pisze:
30 wrz 2021, 20:48
Czy ktoś pamięta opis z aukcji Niemczyka? Mam wrażenie, że opis zmienili?
podobne odczucia miałem przy blogu "Zbierajmy monety", że live is life ;), czyli posty w blogu są stałe lub podlegają metamorfozie, czy adaptacji. ... Ale czy ma to znaczenie?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3050
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: mmz » 01 paź 2021, 21:14

W temacie :) screen rantu z filmiku (czyli 007 w akcji* :))
IMG_20211001_212219.jpg
* dziś premiera nowego Bonda "Nie czas umierać"

A ta skaza? Zmatowienie, niejedrodność srtuktury na powierzchni?
IMG_20211001_211810.jpg
a pozycja weszła na pułap około 38 tysięcy ;)
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

corwin25
Posty: 58
Rejestracja: 01 kwie 2019, 01:18

Re: 20 złotych 1925 PRÓBA NOWE SREBRO

Post autor: corwin25 » 13 lis 2022, 19:41

mmz pisze:
19 wrz 2021, 00:13
https://onebid.pl/pl/monety-proba-20-zl ... osc/933526

Teraz wiadomo jakim stemplem dysponują fałszerze

Kto tu z kim się na mózgi pozamieniał?

Najlepsza rekomendacja:
"...Wybita w "nowym srebrze", do wydania katalogów Janusza Parchimowicza, opisywana tylko w notatkach Soubise-Bisiera. ..."

Czyli najpierw był GSB, później Parchimowicz, a kto teraz? Kto się powoła w swoim opracowaniu na Parchimowicza? Trzeba uwiarygadniać. Szkoda, że nic nie ma na ten temat w WNA ani w Sprawozdaniach MP oraz w Komunikatach MP i ich załącznikach. Może to nowodieło Terleckiego? Choć raczej made in china. Płacę i wymagam. Dlaczego jeszcze nie w slabie NGC lub PCGS? A... bo to dla kolejnego stopnia odsprzedaży. :)

Gucio zbierał mydło i powidło. IIRP to nie był jego konik. Pod koniec życia sfiksował i skończył w domu bez klamek. A jego notatki to w najlepszym rozdaniu spis z natury i to nie wykonany jego ręką, a raczej po jego śmierci i ... nie wiadomo kiedy i przez kogo. Ale jest. I samo, że jest coś z nikąd już odbiera rozum, już wszyscy się cieszą, bo jest, nie wiedzą co, ale jest. A może to dzieło gimbazy, za lody Ekipy? A poważni ludzie liczą na okazję, i że złapali Pana Boga za nogi. Ciekawe ile takich blaszek poszło poza aukcjami? Niby okazja spod lady, tylko dla stałych klientów. ;)

A już myślałem, że teraz J. Guthke (człowiek enigma, bez imienia) jest autorytetem, a tu powrót do korzeni, czyli GSB. GSB wiecznie żyw. Ura, ura, ura!

Jeszcze raz przytoczę, że zrobienie stempli monety nawet ze zdjęcia to nie problem - wszystko na podstawie postu:
Grześ pisze:
12 wrz 2021, 08:44
Dla nakładu powyżej 1000 sztuk koszt wybicia nowego wizerunku jest zerowy.
Skanuje się zdjęcie, a program sam przenosi to na projekt stempla.
Nawet obraz potrafi obrócić jak w lustrze, tak aby na stemplu było lustrzane odbicie.
Stempel wykonuje numeryczna drążarka prawie na gotowo.
Zostaje tylko obróbka termiczna (utwardzanie) i końcowa kosmetyka.
...
----------------
Serio, piwo więcej kosztuje niż zmiana wizerunku.
jak tam Guthke - już go jednak kolega mmz cytuje czy dlaej ura ura woła?

ODPOWIEDZ