Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog

Dyskusje o monetach bitych dla ziem polskich w okresie rozbiorów, monet czasów II RP, a także monet okupacyjnych występujących podczas I i II Wojny Światowej
Moneciarz
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2023, 19:01

Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog

Post autor: Moneciarz » 04 cze 2023, 19:06

Drodzy miłośnicy monet II RP. Ostatnio spędziłem trochę czasu analizując ceny monet II RP w zależności od ich stanu. Zebrałem tysiące rekordów aukcyjnych z onebid i Antykwariatu Niemczyk, żeby zrobić katalog aktualnych cen tych walorów. Mam nadzieję, że moja praca się komuś przyda. Wyniki są opublikowanie w niniejszym filmie: https://youtu.be/CKMe-uOu_GE

Zapraszam do zerknięcia okiem i wyrażenia opinii. Z góry dziękuję!
Moneciarz

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog

Post autor: Morgon » 04 cze 2023, 23:56

Bardzo przyjemny materiał. Obejrzałem z zainteresowaniem, choć ceny w miarę znam.
Fajnie widać odpały cenowe dla tzw. "top pop" :lol:
Generalnie dobra robota. Zaskakuje natomiast ta nagła zmiana tematu z bulionu. Czyżby nowe zainteresowania inwestycyjne?

Moneciarz
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2023, 19:01

Re: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog

Post autor: Moneciarz » 05 cze 2023, 08:31

Tak naprawdę numizmatyka była w moim życiu wcześniej niż bulion. Obecnie jednak uważam bulion (zarówno srebrny jak i złoty) za drogi, więc zabrałem się za małe porządki w kolekcji numizmatycznej, która jest w rodzinie od kilkudziesięciu lat.

Natomiast w ogólności chciałbym na kanale nie ograniczać się w tematyce tylko do złota, srebra i platyny. Inne sposoby inwestowania (np. obligacje, ETFy, numizmaty) też są już obecne i będą obecne dalej. W przyszłości pewnie coś nagram o PPK, może też o nieruchomościach.

ptaku79
Posty: 51
Rejestracja: 19 mar 2023, 20:22

Re: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog

Post autor: ptaku79 » 05 cze 2023, 16:47

Z ciekawością przysiądę wieczorem do tego filmu. Zauważyłem ostatnio dość duże skoki cenowe miedzy monetami nawet w tym samym stanie. Nawet kolor patyny potrafi dodać monecie +100% wartości. Różnica w cenie miedzy stanem 1 a 2 też jest bardzo duża i potrafi być grubo ponad 100% a widziałem już aukcje gdzie sięgała 300%

Awatar użytkownika
julk1
Posty: 1781
Rejestracja: 04 kwie 2019, 23:01

Re: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog

Post autor: julk1 » 05 cze 2023, 17:36

Dobra robota. Widać duży nakład wysiłku i systematycznej wiedzy.
Rozważyłbym tylko czy po cenach, w nawiasie, nie dopisać na podstawie ilu aukcji jest średnia cena. Inaczej bowiem sie ją traktuje jak jest na podstawie 2 aukcji, a inaczej jak na podstawie np.20 aukcji. Zdaje sobie sprawę, ze te z najwyższymi cenami to pojedyncze sztuki i ich cena zależy od wielu czynników.

gruby67
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2023, 20:37

Re: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog

Post autor: gruby67 » 05 cze 2023, 17:42

Tak się kończy pogoń za cyferkami. Pod względem finansowym różnica między au58, a ms62 potrafi być dwukrotna, a mi osobiście nie jest ciężko znaleźć monety gdzie w swojej kolekcji wolałbym technicznie gorsze. Te gorsze owszem mają najwyższe partie relefiu lekko ruszone ale potrafią być dużo bardziej atrakcyjne wizualnie.

Awatar użytkownika
Rotmistrz
Posty: 181
Rejestracja: 09 lis 2021, 23:11

Re: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog

Post autor: Rotmistrz » 05 cze 2023, 21:10

Świetne zestawienie! Bardzo wartościowy materiał. Nie myślałeś może, aby te wykresy zebrać w formie jakiegoś PDFa? Myślę, że tak dużo włożonej pracy warto wykorzystać do szerszej publikacji :).

PS. Dobrze Cię widzieć na forum :D.

ODPOWIEDZ