Wytarte daty na Buffalo Nickels

Dyskusje o monetach z zagranicy w tym monety EURO
King_of_Dobermans
Posty: 75
Rejestracja: 27 kwie 2021, 21:16

Wytarte daty na Buffalo Nickels

Post autor: King_of_Dobermans » 26 wrz 2021, 22:18

Jedną z moich ulubionych monet o mniejszej wartości jest amerykańska pięciocentówka Buffalo Nickel (1913-1938; miedzionikiel). Niestety ich wzór sprawia, że mocno wyeksponowana data bardzo często praktycznie całkowicie się starła i nie jest czytelna :(
Posiadam jeden egzemplarz z taką przypadłością. Kupiłem ją za grosze jako swoistą ciekawostkę-zagadkę- wierzę, że kiedyś uda mi się ją "rozszyfrować", co będzie zapewne ciekawą zabawą numizmatyczną.
Jakiś czas temu odkryłem bowiem na zachodnim rynku preparat, który rzekomo pozwala przywrócić widoczną datę: https://www.ebay.com/itm/222520289582
Czy jest tu ktoś, kto zna się na tych monetach i zmierzył się z tym problemem? Czy ma ktoś namiary na ów specyfik na polskim rynku? A może znacie przepis na jakąś chałupniczą mieszankę, która pozwala uzyskać podobny efekt niższym kosztem? :?:

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Wytarte daty na Buffalo Nickels

Post autor: meszuzel » 27 wrz 2021, 10:45

Umiejscowienie tej daty faktycznie jest słabe, bo gdyby było po otoku problem by nie istniał. Natomiast czy środek chemiczny pozwoli odczytać datę? Prawdę powiedziawszy to mocno wątpię. Coś co zostało wytarte nie jest możliwe aby przywrócić choć na chwilę by rozszyfrować monetę. Ale to tak na logikę. Musiałbyś poszperać na jakimś amerykańskim forum na ten temat, bo być może jest coś na rzeczy.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

King_of_Dobermans
Posty: 75
Rejestracja: 27 kwie 2021, 21:16

Re: Wytarte daty na Buffalo Nickels

Post autor: King_of_Dobermans » 27 wrz 2021, 15:54

meszuzel pisze:
27 wrz 2021, 10:45
Umiejscowienie tej daty faktycznie jest słabe, bo gdyby było po otoku problem by nie istniał. Natomiast czy środek chemiczny pozwoli odczytać datę? Prawdę powiedziawszy to mocno wątpię. Coś co zostało wytarte nie jest możliwe aby przywrócić choć na chwilę by rozszyfrować monetę. Ale to tak na logikę. Musiałbyś poszperać na jakimś amerykańskim forum na ten temat, bo być może jest coś na rzeczy.
Znalazłem obiecujące nagranie z testu: https://www.youtube.com/watch?v=qZCkNFMEMKw

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Wytarte daty na Buffalo Nickels

Post autor: meszuzel » 27 wrz 2021, 17:42

Czary mary hokus pokus i data widoczna. :) Mam wrażenie, że ten środek działa na zasadzie wytrawiania powierzchni na której zostaje zaaplikowany.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

King_of_Dobermans
Posty: 75
Rejestracja: 27 kwie 2021, 21:16

Re: Wytarte daty na Buffalo Nickels

Post autor: King_of_Dobermans » 28 wrz 2021, 17:06

meszuzel pisze:
27 wrz 2021, 17:42
Czary mary hokus pokus i data widoczna. :) Mam wrażenie, że ten środek działa na zasadzie wytrawiania powierzchni na której zostaje zaaplikowany.
Bo tak działa (na filmie widać również "przywracanie" przy jego pomocy zatartego napisu "FIVE CENTS"). Może jednak dało by się to samo osiągnąć przy użyciu jakichś mniej profesjonalnych chemikaliów?

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Wytarte daty na Buffalo Nickels

Post autor: meszuzel » 29 wrz 2021, 10:29

Jak znajdziesz rozwiązanie daj znać. Powodzenia.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ