5 kopiejek Katarzyna II

Dyskusje o monetach z zagranicy w tym monety EURO
norbercik81
Posty: 10
Rejestracja: 26 lut 2021, 14:13

5 kopiejek Katarzyna II

Post autor: norbercik81 » 09 kwie 2024, 18:24

Czy ktoś z forumowiczów kolekcjonuje monety 5-kopiejkowe z okresu panowania carycy Katrzyny II. Czy jest to wdzięczny temat do zbierania dla kolekcjonera dysponującego skromnym budżetem.

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: 5 kopiejek Katarzyna II

Post autor: Morgon » 09 kwie 2024, 20:54

Zbierać nie zbieram. Mam jedną przeciętną sztukę kupioną kiedyś z ciekawości, a do niedawna miałem jeszcze dwie, znacząco ładniejsze. Lecz sprzedałem.
Czy może być wdzięczny? Oczywiście. Zwłaszcza jeśli lubisz naprawdę wielkie i ciężkie kawały brązu, bo te monety są ekstremalnie wielkie. Aż trochę trudno jest mi sobie wyobrazić jak w praktyce się nimi posługiwano :D Robią wrażenie swoim rozmiarem i wagą.
Dodatkowo warto jeszcze interesować się Rosją carską końca 18 wieku, bo puste zbieranie przedmiotów bez szerszego pojęcia o czasach i miejscu jest pozbawione najbardziej smakowitych cech tego hobby. Jak Cię to kręci, to bierz się do kolekcjonowania. Kup jedną i oceń sam czy trafi w Twój gust.
Wśród 5 kopiejkówek można też znaleźć bardzo interesujące destrukty. Problemem może być jedynie monotonność, jeżeli ograniczysz się tylko do tego jednego typu monety.

Co do budżetu, to za naprawdę ładne sztuki trzeba zapłacić około 500 złotych i więcej. Patrząc na monety Polski królewskiej, zaborów lub II RP, nie są to jednak wysokie kwoty (relatywnie). Jak zadowala Cię słabszy, ale wciąż przyzwoity stan zachowania, to w granicach 100-200 złotych też będzie spory wybór. Mówię o przeciętnych cenach i popularnych rocznikach.

norbercik81
Posty: 10
Rejestracja: 26 lut 2021, 14:13

Re: 5 kopiejek Katarzyna II

Post autor: norbercik81 » 09 kwie 2024, 22:17

Dzięki za odpowiedź. Niestety ceny monet które były w moim obiekcie zainteresowań czyli II RP i wycinkowo Polska królewska odjechały strasznie i już nawet czasem za stany 3+ trzeba słono zapłacić. Faktycznie lubię duże monety ale z takimi "smokami" niemiałem jeszcze styczności. Jednak w tych monetach jest coś urzekającego i zaryzykuje na początek z jedną sztuką żeby "poczuć" ją w ręku 😁.

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 645
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: 5 kopiejek Katarzyna II

Post autor: Morgon » 09 kwie 2024, 22:44

Powinna Ci się spodobać. Powodzenia w zdobywaniu pierwszej sztuki.
Co do kolekcjonerów tych monet, to jestem niemal pewien, że na forum TPZN jakichś znajdziesz. I zapewne jakieś istniejące już treści/wątki.

ODPOWIEDZ