Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Dział poświęcony żetonom zastępczym, dukatom lokalnym, medalom i innym przedmiotom moneto-podobnym.
ryma2
Posty: 130
Rejestracja: 05 gru 2019, 19:54

Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: ryma2 » 06 mar 2021, 08:00

Poza serią królewską Witold Korski jest autorem innych medali warto więc je także pokazać. Jeśli posiadacie coś w swoich zbiorach to się pochwalcie :)

Ja mam całe 3 :mrgreen:

Na początek medal wydany z okazji 10-lecia Sekcji Numizmatycznej PTA w Łodzi w 1971 roku. Odlany z brązu w pracowni Jana Chromego w Krakowie. Średnica 96 mm. Nakład 10 egzemplarzy. Jest to wersja z półgroszem Zygmunta Augusta na rewersie, istnieje również wersja z półgroszem Władysława Jagiełły odlana w ilości 110 egzemplarzy, ale nie pokażę bo nie posiadam :)
Załączniki
1971 - 92ł - Sekcja Numizmatyczna PTA 10 lat - awers.JPG
1971 - 92ł - Sekcja Numizmatyczna PTA 10 lat - rewers.JPG

ryma2
Posty: 130
Rejestracja: 05 gru 2019, 19:54

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: ryma2 » 09 mar 2021, 18:02

Medal wydany w 1970 roku na 25-lecie Politechniki Wrocławskiej, wybity w Mennicy Państwowej w tombaku srebrzonym (100 egzemplarzy) i tombaku patynowanym (250 egzemplarzy). Średnica 70 mm. Tym razem Korski się nie podpisał, może się wstydził ;) Na zdjęciach wersja srebrzona oczywiście.
Załączniki
1970 - 15-70 - Politechnika Wrocławska - 25 lat - awers.JPG
1970 - 15-70 - Politechnika Wrocławska - 25 lat - rewers.JPG

Looco
Posty: 104
Rejestracja: 10 cze 2020, 17:30

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: Looco » 10 mar 2021, 13:13

Witold Tadeusz Korski sygnował swoje medale ( nie wszystkie ) literami : W T K w pionie . Na tym medalu pod orłem widać charakterystyczne w jego sygnaturze rozciągnięte W, pod nią T i K .
Chyba jednak się nie wstydził ? ;)
Inflacja to czas wielu ubogich milionerów . E.S.
Pozdrawiam Looco .

ryma2
Posty: 130
Rejestracja: 05 gru 2019, 19:54

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: ryma2 » 10 mar 2021, 16:20

o faktycznie, ślepy ja :)

hm.. tylko, że sygnatura, którą Korski pozostawiał na swoich medalach wygląda tak:
Korski Witold 03.jpg
Korski Witold 03.jpg (4.08 KiB) Przejrzano 5097 razy
To może jednak się wstydził :mrgreen:

Looco
Posty: 104
Rejestracja: 10 cze 2020, 17:30

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: Looco » 10 mar 2021, 19:02

Znalazłem na szybko jeszcze takie sygnatury Korskiego.
Na medalu z Politechniki Wrocławskiej sygnatura wygląda na wklęsłą , ta którą pokazałeś jest wypukła , zapewne w różnych okresach jego podpis się zmieniał . Nie mam tego medalu i mogę się mylić nie będę się upierać , też jestem ślepy , ;) chciałem tylko podnieść wartość medalu , bo wiadomo z autografem autora każde dzieło jest droższe . :roll:
Załączniki
Screenshot_2021-03-10 Tomasz-Suma-Leksykon-sygnatur-polskich-twórców-ekslibrisów-eBook pdf.png
Screenshot_2021-03-10 Tomasz-Suma-Leksykon-sygnatur-polskich-twórców-ekslibrisów-eBook pdf.png (10.6 KiB) Przejrzano 5082 razy
Inflacja to czas wielu ubogich milionerów . E.S.
Pozdrawiam Looco .

ryma2
Posty: 130
Rejestracja: 05 gru 2019, 19:54

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: ryma2 » 10 mar 2021, 20:24

Mam zdjęcia kilkudziesięciu medali Korskiego i na żadnym nie ma takich sygnatur. Jest albo z nazwiska na rancie, albo taka jak pokazałem. Będę w domu za 3 tygodnie to obejrzę sobie ten medal na żywo, może coś dojrzę :) Mam gdzieś też katalog jego prac, może tam coś będzie, sprawdzę. A co do autografów to w medalach jak w monetach... nakład Panie, nakład... ;)

ryma2
Posty: 130
Rejestracja: 05 gru 2019, 19:54

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: ryma2 » 13 mar 2021, 18:03

Czas na numer trzeci

Medal wydany z okazji otwarcia nowej siedziby Teatru Wielkiego w Łodzi w 1967 roku. Budynek ukończony został w 1966 roku, ale pierwsze przedstawienie ("Halka" Stanisława Moniuszki) zagrane zostało 19 stycznia 1967 roku i ta data widnieje na medalu. Odlany w pracowni Jana Chromego w Krakowie. Średnica 98 mm. Nakład 112 egzemplarzy w brązie patynowanym (na zdjęciu) plus 9 egzemplarzy w wersji złoconej. Sygnowany na rancie W. KORSKI. Znana jest również wersja z samym rokiem 1967 na rewersie (nakład 3 egz.)

Ciekawostka: Budynek powstał według projektu architektów Józefa Korskiego, Roman Szymborskiego i ... Witolda Korskiego :)
Załączniki
1967 - 59ł - Otwarcie Teatru Wielkiego - awers.JPG
1967 - 59ł - Otwarcie Teatru Wielkiego - rewers.JPG

PTF
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2021, 22:55

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: PTF » 23 sie 2021, 23:41

Medali z okazji otwarcia Teatru Wielkiego w Łodzi było kilka, Witold Korski przy wizytach u mojego Ojca, zostawiał kolejne próby. Ostatecznie jedna z wersji była wybita w większej liczbie i uroczyście rozdawana. U mnie w domu pozostały chyba 3 warianty medalu. Mam kilkanaście innych medali W. Korskiego, kilka jednak dokupiłem w ostatnich latach na pamiątkę moich bezpośrednich z nim kontaktów, jako przyjacielem szkolnym mojego Taty. Przy okazji może uda mi się je skopiować i przedstawić na forum.

p.s.
Z okazji otwarcia Teatru w nowej siedzibie przygotowano cztery premiery inauguracyjne - Halka, Straszny Dwór, Carmen i Kniaź Igor i ich wystawienie było całym cyklem inauguracyjnym.

PF

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: Glider » 24 sie 2021, 10:35

PTF pisze:
23 sie 2021, 23:41
... Przy okazji może uda mi się je skopiować i przedstawić na forum...
Czekamy na fotografie.

PTF
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2021, 22:55

Re: Medale nie Królewskie Witolda Korskiego ;)

Post autor: PTF » 19 lis 2021, 23:25

Staram się dołączyć fotografie 2-ch medali Witolda Korskiego wykonanych z okazji otwarcia Teatru Wielkiego w Łodzi. Już dawno obiecywałem to zrobić, dopiero teraz je odszukałem. Pierwszy z medali jest wersją próbną, drugi taki sam, jak już przedstawiono, ale w wersji złoconej.
Czasem udaje mi się kontynuować zbiór i gdzieś zdobyć medal W. Korskiego. Niektóre z nich kojarzę, co spowodowało, że je wykonywał. O innych nie wiem nic.

Dodano po 3 minutach 7 sekundach:
Przepraszam, ten drugi medal to dziesięciolecie Teatru. Gdzie mam więc próbne?
Załączniki
teatr wielki 2B.jpg
wersja oficjalna, złocona
teatr wielki 2A.jpg
wersja oficjalna, złocona
teatr wielki 1B.jpg
wersja medalu jako jedna z prób
teatr wielki 1A.jpg
ten sam medal

ODPOWIEDZ