Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Dział poświęcony żetonom zastępczym, dukatom lokalnym, medalom i innym przedmiotom moneto-podobnym.
Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 13 kwie 2020, 18:43

Czy biorąc do ręki medal zastanawiacie się kto jest jego autorem? W tytule postu rozróżniłem projektanta i wykonawcę. Zwykle jest to jedna osoba, ale czasami ktoś inny jest autorem projektu graficznego i wykonawcą modelu gipsowego (jeżeli taki model był przygotowany, obecnie technika komputerowa pozwala na pominięcie tego etapu).
W swoich zbiorach mam medale setek autorów, ale są tacy, których projekty podnoszą tętno i sprawiają trudną do odparcia ochotę zakupu. Korzystając ze świątecznego popołudnia, spędzanego samotnie z powodu epidemii, napiszę o moich ulubionych autorach.
Nie chcąc wyróżnić, który "lepszy", kolejność alfabetyczna:

Józef Aumiller (1892-1963) - Doskonale znany każdemu, kto interesuje się medalami przedwojennymi. Od 1925 do 1939 był kierownikiem artystycznym Mennicy Państwowej, gdzie zorganizował i prowadził dział medalierstwa.

Bronisław Chromy (1925-2017) - Na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uczeń Xawerego Dunikowskiego. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, że jest autorem rzeźby smoka wawelskiego koło Smoczej Jamy w Krakowie. Jest autorem około tysiąca medali. Każdy z nich to mała rzeźba, dlatego nie dziwię się, że w sprzedaży osiągają spore ceny.

Krzysztof Chwaleba - genialny samouk-medalier pracujący w Krośnie. Dzięki osobistej znajomości, mam jego medale, które trudno by było kupić w normalny sposób.

Stefan Dulny (1929-2007) - Wieloletni nauczyciel i dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krośnie. Autor ok. 1000 medali i rzeźb, w tym znanego pomnika pszczoły w Krośnie. Mi najbardziej podobają się medale ze Staszicem.

Henryk Fajlhauer (1942-1999) - Wieloletni pracownik Stoczni im. Komuny paryskiej w Gdyni i autor wielu jej medali. Majestatyczne statki na medalach robią wrażenie.

Edward Gorol (1930-2003) - Kto nie zna tego wybitnego autora setek medali, plakiet, pomników, tablic pamiątkowych.

Józef Gosławski (1908-1963) - Autor monet i medali. Chyba najbardziej znane to 5 zł z rybakiem. Autor awersu jednego z najładniejszych medali powojennych, mam wersję w brązie, a wczoraj przelicytowali mnie w wersji srebrzonej https://allegro.pl/oferta/w-piecsetleci ... 9129323220 :(.

Hanna Jelonek - Rzeźbiarka, medalierka, profesor Pracowni Medalierstwa Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie.

Józef Kawecki (1921-2009) - Artysta malarz, grafik, medalier. Autor ok. 150 medali odlewanych i bitych w Mennicy Państwowej. O jego działalności mogłem się dokładnie dowiedzieć dzięki znajomości z jego synem, Teodorem Kaweckim, który również kontynuuje rodzinne tradycje artystyczne.

Witold Korski (1918-2003) - Architekt, wykładowca, rzeźbiarz i medalier. Chyba wszyscy znają jego serię zwaną królewską, medali emitowanych w latach 1972-1986.

Robert Kotowicz - Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Autor setek medali i monet.

Wacław Kowalik (1913-1983) - Od 1945 roku współpracował z Mennicą Państwową, dla której projektował medale i monety. Wszyscy znają jego 2 zł, które było w obiegu od 1975 do 1994 roku.

Stefan Rufin Koźbielewski (1895-1963) - W latach 1924-1939 medalier i grawer w Mennicy Państwowej. Autor wielu medali i plakiet.

Gertruda Kuziemska-Wilczopolska - Artystka znana w Gdańsku i Gdyni ze względu na wiele medali Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i (obecnego) Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Miałem okazję kilka lat temu spotkać się z panią Gertrudą.

Józef Markiewicz, pseudonim Nieszcz (1913-1991) - medalier, rzeźbiarz, ale i poeta.

Roussana i Andrzej Nowakowscy - małżeństwo wybitnych artystów, autorów monet i medali.

Ewa Olszewska-Borys - Wybitna rzeźbiarka zajmująca się medalierstwem, z międzynarodową sławą. Uzyskała dyplom na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w 1966 roku. Na forum nie trzeba jej przedstawiać, bo jej medale wywołują długie dyskusje. Dla mnie największe wrażenie robią jej medale astronomów.

Zbigniew Piłkowski (ur. 1933) - Dyrektor Instytutu Technologii Metali (1970-73), kierownik Katedry Odlewnictwa (1973-80) Politechniki Częstochowskiej. Autor ok. 50 medali, głównie związanych z Częstochową.

Jan Raszka (1871-1945) - Twórca rzeźb, pomników i medali. Chyba najbardziej znane to rzeźby górników i hutników przed gmachem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Stanisław Słodowy - Od 1965 roku był nauczycielem akademickim na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Józef Stasiński (1927-2019) - Całe życie artystyczne związany z Poznaniem. Autor prawie 2000 medali, najczęściej odlewanych w brązie. Jego medale są bardzo charakterystyczne, posiadają stylizowaną sygnaturę ze splecionych liter ST i oraz poprzedzony słowem OPUS kolejny numer pracy.

Dobrocha Surajewska - Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autorka dziesiątek medali i monet obiegowych i kolekcjonerskich. To ona zaprojektowała monety 5 zł z widokami miast i wiele srebrnych monet NBP. Miałem okazję spotkać się kilka razy z panią Surajewską i z wielką przyjemnością wysłuchać opowieści związanych z przygotowaniem medali.

Wiktor Tołkin (1922-2013) - Rzeźbiarz i architekt, twórca monumentalnych pomników, m.in. Pomnika Walki i Męczeństwa w Państwowym Muzeum Stutthof, Pomnika Ofiar Majdanka. Sam w czasie II wojny światowej był więziony w obozie koncentracyjnym. Jest też autorem kilkudziesięciu medali. W marcu 2013 rozmawiałem z nim przez telefon, byliśmy umówieni na spotkanie. Niestety już do niego nie doszło, zmarł 7 maja.

Andrzej Tyblewski (1882-1945) - Autor długiej serii okrągłych medalionów z portretami wybitnych Polaków.

Pewnie można jeszcze dodać kilka nazwisk.
A jakich artystów Wy lubicie?

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: repek20 » 13 kwie 2020, 19:19

Glider pisze:
13 kwie 2020, 18:43
...
Krzysztof Chwaleba - genialny samouk-medalier pracujący w Krośnie. Dzięki osobistej znajomości, mam jego medale, które trudno by było kupić w normalny sposób.
...
Wrzucisz fotki :) ?

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 13 kwie 2020, 19:37

Mam zdjęcie z panem Chwalebą, ale bez jego zgody nie będę zamieszczał. Za to pokazuję jego autoportret na plakietce. Według mnie mało podobny, ale artysta ma prawo do swojej wizji ;).
Chwaleba.jpg

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 13 kwie 2020, 19:54

repek20 pisze:
13 kwie 2020, 19:19
Glider pisze:
13 kwie 2020, 18:43
...
Krzysztof Chwaleba - genialny samouk-medalier pracujący w Krośnie. Dzięki osobistej znajomości, mam jego medale, które trudno by było kupić w normalny sposób.
...
Wrzucisz fotki :) ?
Czytając jeszcze raz ten post stwierdziłem, że nie wiadomo, czy chodzi o zdjęcia pana Chwaleby, czy o o zdjęcia jego medali. Mam sporo jego medali, ale jak ktoś chce informacje o większości, to polecam katol wystawy.
Załączniki
Chwaleba.jpg

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: repek20 » 13 kwie 2020, 20:07

Oczywiście, że chodziło o zdjęcia medali.

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 132
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: DagonX » 14 kwie 2020, 00:58

Dodam ze swojego łódzkiego podwórka do listy, zmarłą już niestety, rzeźbiarkę Jadwigę Janus. No właśnie, artystka ta znana jest głównie ze swoich prac rzeźbiarskich, ale stworzyła też kilka medali. W 2011 r. w Bibliotece UŁ miałem przyjemność obejrzeć wystawę poświęconą właśnie tej części jej życia zawodowego.

Poniżej kilka zdjęć z tamtej wystawy:
P1110530.JPG
P1110531.JPG
P1110537.JPG
P1110538.JPG

Natomiast dla zainteresowanych samą osobą artystki, tutaj jej szerszy biogram:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_Janus

DagonX 8-)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 14 kwie 2020, 04:37

repek20 pisze:
13 kwie 2020, 20:07
Oczywiście, że chodziło o zdjęcia medali.
Na stronie https://krosno24.pl/informacje/medal-na ... nosc-i4639
jest informacja o panie Krzysztofie Chwalebie. Są też zdjęcia jego medali.
Chyba najbardziej znany jest z medali z Janem Pawłem II. Z każdego miejsca, które odwiedził Papież w trakcie pielgrzymek do Polski oraz z każdego innego państwa jest medal.
Przykładowy medal w załączeniu. Medale te były odlewane w brązie. Dla mnie kilka z nich (w tym ten na zdjęciu) pan Chwaleba odlał też w mosiądzu.
Załączniki
JPII.jpg

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 14 kwie 2020, 04:47

DagonX pisze:
14 kwie 2020, 00:58
Dodam ze swojego łódzkiego podwórka do listy, zmarłą już niestety, rzeźbiarkę Jadwigę Janus. No właśnie, artystka ta znana jest głównie ze swoich prac rzeźbiarskich, ale stworzyła też kilka medali. W 2011 r. w Bibliotece UŁ miałem przyjemność obejrzeć wystawę poświęconą właśnie tej części jej życia zawodowego.
Próbowałem coś znaleźć na temat tej Pani. Niestety o medalach google mówi niewiele. Może masz wykaz medali jej autorstwa. Jeżeli nie, to może warto takie opracowanie przygotować.
Jako ciekawostka - znalazłem informację, że pomnik autorstwa pani Jadwigi Janus jest na znaczku pocztowym https://www.kzp.pl/index.php?artykul=kat-zn-1984-zn2788.

Awatar użytkownika
DagonX
Ekspert
Posty: 132
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:12

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: DagonX » 14 kwie 2020, 10:59

Glider pisze:
14 kwie 2020, 04:47
Próbowałem coś znaleźć na temat tej Pani. Niestety o medalach google mówi niewiele. Może masz wykaz medali jej autorstwa. Jeżeli nie, to może warto takie opracowanie przygotować.
Jako ciekawostka - znalazłem informację, że pomnik autorstwa pani Jadwigi Janus jest na znaczku pocztowym https://www.kzp.pl/index.php?artykul=kat-zn-1984-zn2788.
Jak wczoraj pisałem swój post to też pogrzebałem w sieci i również nic o jej medalach nie znalazłem, ani nawet jakiegokolwiek wspomnienia o tej części jej kariery. Ale niewątpliwie na wystawie jej medali byłem wtedy w BUL-e ;) Nie posiadam także żadnego wykazu medali jej autorstwa, jedynie zdjęcie ze spisem tego co zaprezentowano wtedy na w/w wystawie.

DagonX 8-)
Zapraszam na mojego bloga:
https://zastepczy.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 24 kwie 2020, 15:42

Wymieniając artystów - medalierów nie wymieniłem Antoniego Kostrzewy. Mam katalog z wystawy, gdzie przedstawione są jego projekty.
Ale teraz jest okazja do bliższego zainteresowania jego twórczością, ponieważ na Allegro pojawiła się kolekcja jego medali z Piłsudskim: https://allegro.pl/oferta/antoni-kostrz ... 9172650591.
Kupować nie będę, ale jest na co popatrzeć :shock: .
Załączniki
Kostrzewa.jpg

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 07 maja 2020, 06:32

W innym wątku przypomniano wywiad z panią Ewą Olszewską-Borys. Nie zaprzeczam, że jedną z najwybitniejszych medalierek w Polsce, a pewnie i na świecie. Przy okazji medali z Kopernikiem podkreśla, że każdy wizerunek jest inny.
Ja w swoich zbiorach mam m.in. jej dwa medale z Mościckim i tutaj jest ciekawostka, na obu jest ten sam portret.
Załączniki
Mościcki.jpg

marcin4163
Posty: 290
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:05

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: marcin4163 » 21 maja 2020, 18:02

Poniżej trzy medale autorstwa Wiktora Tołkina.
W książce Magdaleny Howorus-Czajki jest wspomniany pierwszy medal w/w artysty- 50 lat lzb Morskich w Polsce. Jednak nie ma żadnego zdjęcia ani innych danych (nakładu, średnicy, materiału z jakiego został wykonany).
Wie ktoś coś więcej na temat tego medalu?
Załączniki
20200510_120959.jpg
20200510_121202.jpg

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 21 maja 2020, 19:00

Dzień dobry,
Zgodnie ze znanymi mi informacjami są dwie wersje tego medalu (mam obie :) )
110 medali wybito w Gdańskiej Stoczni Remontowej w miedzi, grubość 4 mm
300 medali wybito w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w mosiądzu, grubość 3 mm
Medal nie jest pierwszy. W tabelce w książce pani Howorus-Czajki (jeśli to czyta to pozdrawiam
i mam nadzieję, że pamięta nasze spotkanie) jest nr 1, bo pani Magdalena nie miała
o nim informacji. Medal jest z 1976 roku, więc pewnie gdzieś w połowie dorobku Tołkina.

marcin4163
Posty: 290
Rejestracja: 31 mar 2019, 15:05

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: marcin4163 » 21 maja 2020, 19:27

Dzięki za informacje.
Można prosić jeszcze o zdjęcia.

Awatar użytkownika
Glider
Posty: 173
Rejestracja: 14 mar 2020, 12:11

Re: Artyści - projektanci i wykonawcy medali

Post autor: Glider » 21 maja 2020, 19:39

marcin4163 pisze:
21 maja 2020, 19:27
Dzięki za informacje.
Można prosić jeszcze o zdjęcia.
Bardzo proszę. Obie wersje z moich zbiorów.
Załączniki
Izba_Morska.jpg
Izba_Morska.jpg (56.72 KiB) Przejrzano 7366 razy

ODPOWIEDZ