Pierwszy zakup

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Hubi1986
Posty: 27
Rejestracja: 12 cze 2021, 07:35

Pierwszy zakup

Post autor: Hubi1986 » 16 cze 2021, 20:56

Dzień dobry
Mam trochę nadwyżki środków i chciał bym je zabezpieczyć. Kompletnie nie zależy mi na zyskach, akceptuję też spadek wartości.
Zyski mam z innych źródeł, a obserwując wzrost cen i niepewność polityczną chciał bym mieć trochę pieniędzy w złocie.
Jak na razie zdecydowałem o zakupie 10 sztabek 10g, a by trochę zaobczyć jak działa proces zakupu/ ew sprzedaży.
Mam kilka pytań i będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości.
1) Czy warto patrzeć na firmę sztabek- argor-heraeus / perth mint / valcambi etc? Chodzi mi o późniejszą odsprzedaż np. do skupu czy innej osobie?
2) Planuję zakup anonimowy, czy może to być potem problem w odsprzedaży?
3) Może ktoś zna sklep w warszawie gdzie można kupić "od ręki", najlepiej za gotówkę, właśnie anonimowo? Rekomendacja może być na PW.
Jeszcze jak by była dobra cena to bajka.
4) Kupić można anonimowo, a czy sprzedać też można anonimowo? szczególnie na skupie?
5)Czy przechowywanie sztabek przez kilka/kilkanaście/ może ponad 20 lat w normalnych warunkach domowych może wpłynąć na jakość?

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 951
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Pierwszy zakup

Post autor: tonyxxl » 16 cze 2021, 23:24

1) Tak. Omijaj egzotyki z Azji, indii itp. Im starsza i większa mennica tym lepiej.
2) Na dzień dzisiejszy większego nie ma.
3) W każdym sklepie kupisz anonimowo i za gotówkę. W lombardach też. Do 15tys euro.
4) Można, np każdy jubiler zważy, zmierzy i wypłaci spot ew możesz się potargować.
5) Nie, złoto na wagę jest wieczne.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Pierwszy zakup

Post autor: brodacz » 17 cze 2021, 07:18

Z tym 5-tym pytaniem to pojechałeś... Ludzie wykopują złote monety sprzed dwóch milleniów a ty się pytasz czy na chacie coś im grozi przez dwie dekady... Jedynie pożar i żona co ucieknie z nimi do gacha.
Co do pozostałych rad to zdecydowanie lepiej jeśli sztabki zamienisz na monety. Ja preferuję czytelne wartości czyli bulion np 1/4oz, ale dużym zainteresowaniem cieszą się suwereny czy dukaty, które też są miłe dla oka.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4137
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Pierwszy zakup

Post autor: Grześ » 17 cze 2021, 09:49

Co do punktu 3 to mogę udzielić ci informacji na PW, o ile jeszcze to aktualne.

TomaszK-T4
Posty: 408
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:04

Re: Pierwszy zakup

Post autor: TomaszK-T4 » 17 cze 2021, 10:35

lepiej kupować monety, nie sztabki

Hubi1986
Posty: 27
Rejestracja: 12 cze 2021, 07:35

Re: Pierwszy zakup

Post autor: Hubi1986 » 17 cze 2021, 21:42

Na wstępie wszystkim dziękuje za odpowiedzi.


Dlaczego lepiej kupować monety niż sztabki oprócz tego, ze są dla wielu milsze dla oka?(chociaż nie mojego, jakoś nie kręci mnie ich oglądanie) . Interesuje mnie wyłącznie zabezpieczenie.

Ogień...tzn? Nie należę do najbystrzejszych więc będę wdzięczny...
żona i gach to może być zagrożenie

Najtaniej w Warszawie znalazłem sztabkę 10g: zdjęcie z mennicy MUNZE Oesterreich, aczkolwiek w opisie:
"Wysyłane są sztabki różnych producentów, m. in. Valcambi, Heraeus, Argor-Heraeus, C.Hafner, Muenze Oesterreich"
Planuje zakup osobisty, jednak te 4 powyższe mennice raczej pewne.


Dzisiaj wg stooq kurs na XAUUSD: 1777,23. Rozumiem, że cenę w sklepach za sztabki są gdzieś tam połączone z kursem. Czy zmiana kursu o 3% (dzisiaj-2) już wpływa na zmianę w sklepach?


Teraz mam dużo pracy więc zakup pewnie w lipcu, więc chętnie zbieram rekomendację punktów na PW.

Najchętniej bym kupował i sprzedawał anonimowo. Kiedyś jak miałem kryzys(dawno temu) i chciałem sprzedać łańcuszek wszędzie chcieli dowód osobisty(nie chętnie legitymuje się dowodem, a tym bardziej u jubilerów/w lombardach. Czy są takie punkty bez potrzeby okazywania dokumentów?
Kto ogólnie drożej skupuje? jubilerzy/lombardy/sklepy z sztabkami? Może za bardzo wchodzę w szczegóły bo planuje kupić je teraz a oddać synowi po studiach, ale ciekawi mnie to.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4137
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Pierwszy zakup

Post autor: Grześ » 17 cze 2021, 21:45

Grześ pisze:
17 cze 2021, 09:49
Co do punktu 3 to mogę udzielić ci informacji na PW, o ile jeszcze to aktualne.

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Pierwszy zakup

Post autor: repek20 » 17 cze 2021, 22:00

Hubi1986 pisze:
17 cze 2021, 21:42
Na wstępie wszystkim dziękuje za odpowiedzi.


Dlaczego lepiej kupować monety niż sztabki oprócz tego, ze są dla wielu milsze dla oka?(chociaż nie mojego, jakoś nie kręci mnie ich oglądanie) . Interesuje mnie wyłącznie zabezpieczenie.

Monety łatwiej sprzedasz.
Są w bardzo prosty sposób weryfikowalne nawet przez laika- aplikacja na telefon bullion test.


Ogień...tzn? Nie należę do najbystrzejszych więc będę wdzięczny...
żona i gach to może być zagrożenie

Temperatura topnienia złota to 1064 stopnie Celsjusza.

Najtaniej w Warszawie znalazłem sztabkę 10g: zdjęcie z mennicy MUNZE Oesterreich, aczkolwiek w opisie:
"Wysyłane są sztabki różnych producentów, m. in. Valcambi, Heraeus, Argor-Heraeus, C.Hafner, Muenze Oesterreich"
Planuje zakup osobisty, jednak te 4 powyższe mennice raczej pewne.


Dzisiaj wg stooq kurs na XAUUSD: 1777,23. Rozumiem, że cenę w sklepach za sztabki są gdzieś tam połączone z kursem. Czy zmiana kursu o 3% (dzisiaj-2) już wpływa na zmianę w sklepach?

Tak.

Teraz mam dużo pracy więc zakup pewnie w lipcu, więc chętnie zbieram rekomendację punktów na PW.

Najchętniej bym kupował i sprzedawał anonimowo. Kiedyś jak miałem kryzys(dawno temu) i chciałem sprzedać łańcuszek wszędzie chcieli dowód osobisty(nie chętnie legitymuje się dowodem, a tym bardziej u jubilerów/w lombardach. Czy są takie punkty bez potrzeby okazywania dokumentów?

W skupie czy lombardzie nie da się sprzedać bez okazania dowodu osobistego.
Jak to sobie wyobrażasz?
Przecież to byłby raj dla złodziei czy paserów.
Inna sprawa, że jak sprzedasz za mniej niż 10-15 tys. euro to oni nigdzie tego nie zgłoszą.
Jak chcesz pozostać anonimowy to zawsze możesz odwiedzić kilka skupów.


Kto ogólnie drożej skupuje? jubilerzy/lombardy/sklepy z sztabkami? Może za bardzo wchodzę w szczegóły bo planuje kupić je teraz a oddać synowi po studiach, ale ciekawi mnie to.

To trzeba sobie sprawdzić.
Jakiś czas temu tavex najlepiej płacił, a w ubiegłym roku Słomski we Wrocławiu.
Kto wie co będzie za 20 lat.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2021, 22:05 przez repek20, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Pierwszy zakup

Post autor: flex » 17 cze 2021, 22:02

Hubi1986 pisze:
17 cze 2021, 21:42
Na wstępie wszystkim dziękuje za odpowiedzi.


Dlaczego lepiej kupować monety niż sztabki oprócz tego, ze są dla wielu milsze dla oka?(chociaż nie mojego, jakoś nie kręci mnie ich oglądanie) . Interesuje mnie wyłącznie zabezpieczenie.

Ogień...tzn? Nie należę do najbystrzejszych więc będę wdzięczny...
żona i gach to może być zagrożenie

Najtaniej w Warszawie znalazłem sztabkę 10g: zdjęcie z mennicy MUNZE Oesterreich, aczkolwiek w opisie:
"Wysyłane są sztabki różnych producentów, m. in. Valcambi, Heraeus, Argor-Heraeus, C.Hafner, Muenze Oesterreich"
Planuje zakup osobisty, jednak te 4 powyższe mennice raczej pewne.


Dzisiaj wg stooq kurs na XAUUSD: 1777,23. Rozumiem, że cenę w sklepach za sztabki są gdzieś tam połączone z kursem. Czy zmiana kursu o 3% (dzisiaj-2) już wpływa na zmianę w sklepach?


Teraz mam dużo pracy więc zakup pewnie w lipcu, więc chętnie zbieram rekomendację punktów na PW.

Najchętniej bym kupował i sprzedawał anonimowo. Kiedyś jak miałem kryzys(dawno temu) i chciałem sprzedać łańcuszek wszędzie chcieli dowód osobisty(nie chętnie legitymuje się dowodem, a tym bardziej u jubilerów/w lombardach. Czy są takie punkty bez potrzeby okazywania dokumentów?
Kto ogólnie drożej skupuje? jubilerzy/lombardy/sklepy z sztabkami? Może za bardzo wchodzę w szczegóły bo planuje kupić je teraz a oddać synowi po studiach, ale ciekawi mnie to.
Monety łatwiej sprawdzić laikowi. A sztabki, zwłaszcza w certipacku dużo trudniej.
Celował bym w monety 1/2 lub 1/4 oz. Im cięższa tym mniejszy narzut sklepu. Najlepiej kupować monety 1 oz ale nie każdemu to pasuje.
Ewentualnie 1 dukat (dobrze rozpoznawalny), taki:
https://spotprice.pl/produkt/1-dukat/
Ale, jak się uprzesz i kupujesz z zaufanych sklepów to i sztabki mogą być.
Przy zakupie za gotówkę nie musisz pokazywać dowodu. Przy sprzedaży już chyba tak. Zresztą, skoro kupujesz na wiele lat to dyskusja o sprzedaży jest akademicka, bo wszystko się może zmienić. Ewentualnie gdybyś chciał sprzedać wystarczy tu spytać.
Nie przesadzałbym z zakupem anonimowym przy takich ilościach i kupiłbym tam gdzie taniej:
https://spotprice.pl/
Ale sam decydujesz.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2802
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Pierwszy zakup

Post autor: brodacz » 17 cze 2021, 22:09

Złoto topi się w relatywnie niskiej temperaturze. Po pożarze sztabki czy monety mogą zmienić swą postać w bardziej skomplikowaną. Co do kupowania czy sprzedawania imiennego, to nie musisz okazywać dokumentu a jedynie oświadczyć kim jesteś i podać jedenastocyfrowy numer zaczynający się jakąś datą zbliżoną do twych urodzin. Dokument jest obowiązkowy powyżej 15k€.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
tonyxxl
Posty: 951
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:17

Re: Pierwszy zakup

Post autor: tonyxxl » 17 cze 2021, 22:24

Sklepy nie są uprawnione do żądania podania danych poniżej 15tys euro. Czemu złoto jest tutaj na cenzurowanym to nie wiem. Nie wiem jakim prawem wymagają twoich danych? ktoś zna podstawę prawną? Czy to po prostu nadgorliwość sprzedawcy?
Chyba, że to jak na skupie złomu, nawet jak zawieziesz stare graty na złom to też wymagają.

Hubi1986
Posty: 27
Rejestracja: 12 cze 2021, 07:35

Re: Pierwszy zakup

Post autor: Hubi1986 » 18 cze 2021, 08:23

To było ok 10 lat temu, może i przepisy prawne były inne. Nie była to rzecz wybitnie droga- ok 500zł?
W kilku punktach chcieli dowodu więc w ogóle nie sprzedałem.
"Po pożarze sztabki czy monety mogą zmienić swą postać w bardziej skomplikowaną"
tracą wtedy wartość. Domyślam się że nie 100% tylko w zależności od ubytku?

Napisałem że planuję sprzedać po 20 latach, ale jak czasem życie przyciśnie mogę potrzebować szybciej i zanim podejmę decyzje o zainwestowaniu oszczędności z kilku lat chcę poznać jak najwięcej szczegółów.

Kilka osób napisało, że sztabki mogą nie być oryginalne. Co to znaczy? Słabsza próba złota, a sprzedawana jako 999,9?

Jak sprawdzić dystrybutora czy jest pewny? Opinie na google to dość wątpliwe źródło. Czytają forum można kilku odstrzelić.

Po analizie punktów w Warszawie znalazłem najtańszego. Zapewne jak tutaj o niego zapytam złamię regulamin...

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4137
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Pierwszy zakup

Post autor: Grześ » 18 cze 2021, 08:28

Hubi1986 pisze:
18 cze 2021, 08:23
Po analizie punktów w Warszawie znalazłem najtańszego. Zapewne jak tutaj o niego zapytam złamię regulamin...
Pytaj śmiało.
Po to jest forum.
Umieram z ciekawości co to za wybraniec?

Hubi1986
Posty: 27
Rejestracja: 12 cze 2021, 07:35

Re: Pierwszy zakup

Post autor: Hubi1986 » 18 cze 2021, 10:23

https://flyingatom.gold/sztabki-zlota/3 ... 24_godziny

Ogólnie znam tą firmę(grupę firm) z innych analiz i raczej nie ufał bym im na większą skalę(mają automaty do btc co mnie nie zachęca), jednak cena za 10g jest najniższa.
(analizowałem ok 9 punktów stacjonarnych w warszawie). Jadę, płacę, wracam ze sztabką/sztabkami.

Awatar użytkownika
repek20
Posty: 3111
Rejestracja: 31 mar 2019, 18:45

Re: Pierwszy zakup

Post autor: repek20 » 18 cze 2021, 10:45

Na siłę pchasz się w te sztabki mimo, że sądząc po pytaniach Twoja wiedza o kruszcach jest zerowa.
Z monetami bulionowymi miałbyś łatwiej i z weryfikacją i później przy sprzedaży.

ODPOWIEDZ