Początki inwestycji monety 1 gram

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
joxer
Posty: 281
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: joxer » 18 wrz 2021, 23:14

o te zdjęcie chodziło

Obrazek

na dzień dobry jest 73 zł (8,6%) w plecy, na samej tylko różnicy między ceną sprzedaży a skupu

a jeszcze dochodzi dodatkowy koszt przesyłki :)

oczywiście sprzedając na własną rękę uzyskałbyś lepszą cenę

Awatar użytkownika
0zł
Posty: 2386
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:42

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: 0zł » 18 wrz 2021, 23:33

Z kodem "wykop" w tavex jest darmowa dostawa

starty
Posty: 17
Rejestracja: 17 wrz 2021, 08:44

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: starty » 19 wrz 2021, 07:35

Rozumiem że będę w plecy kupując na takich stronach ale to chyba nieuniknione skoro do ceny sprzedaży wlicza się ich marża. kupując w sklepie numizmatycznym też będzie jakiś większy albo mniejszy spread wszak ten gościu też musi zarobić

Joden82
Posty: 228
Rejestracja: 31 sie 2019, 19:04

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: Joden82 » 19 wrz 2021, 08:33

Nie patrz na skup i sprzedaż bo to glupota
Sam napisałeś kupujesz na lata to raz a 2 jak je będziesz sprzedawał to chyba nie tam gdzie kupiłeś.
Aktualnie najtaniej w pl masz Filcharmonika i Britania 1/10 i 1/4. Jak masz rodzinę w de możesz tam kupić z wysyłką do de jest jeszcze taniej. Na początek powinieneś się skupić na takich monetach.

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: AlA » 19 wrz 2021, 09:11

starty pisze:
19 wrz 2021, 07:35
Rozumiem że będę w plecy kupując na takich stronach ale to chyba nieuniknione skoro do ceny sprzedaży wlicza się ich marża. kupując w sklepie numizmatycznym też będzie jakiś większy albo mniejszy spread wszak ten gościu też musi zarobić
Twoja decyzja czy zarobi dzięki Tobie. O wiele lepiej zamiast przepłacać na marżach w sklepie poświęcić tą kasę na lekturę. Albo jeszcze lepiej za free dokształcić się w takich miejscach jak to. Bo odpowiedzi na wszystkie twoje pytania są w odpowiednich działach tu na forum.
Więc wybieraj czy wolisz iść na łatwiznę i po raz en-ty zadawać te same pytania. Oraz kupowač w sklepie i sprzedawać w skupie (bo idąc twoim tokiem rozumowania nikt od ciebie tego au nie odkupi bo woli dla pewności w sklepie). Czy przeczytać kompendium wiedzy zawarte w tematycznych działach. I nie tracić dwa razy - na kupnie i na sprzedaży w sklepie.
Mój zbiór na uCoin AluniA

Awatar użytkownika
Sorthalan
Posty: 842
Rejestracja: 11 kwie 2019, 15:22

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: Sorthalan » 19 wrz 2021, 10:10

Tajny to inaczej metalelokacyjne.pl. Nazwa wywodzi się ze starego forum, gdzie nie można było podawać nazwy sklepu...

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 281
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: joxer » 19 wrz 2021, 10:13

nawet kupując od osób indywidualnych będziesz musiał coś dopłacić, bo każdy chce wyjść na swoje :) kupujący chce kupić jak najtaniej, a sprzedający chce sprzedać jak najdrożej / szybciej

jeżeli cena jest zbyt atrakcyjna to warto do tematu z dużą ostrożnością podejść, lub nawet zrezygnować z zakupu

w wielu miejscach cena też podlega negocjacji :) nawet przy zakupach pojedynczych sztuk

osobiście bym nie wychodził z założenia, że jest to inwestycja na lata :) bo ludzie jak ich sytuacje finansowe się zmieniają :)

starty
Posty: 17
Rejestracja: 17 wrz 2021, 08:44

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: starty » 19 wrz 2021, 14:22

Przeglądałem trochę olx i allegro w poszukiwaniu austriackiego dukata. Najniższa cena licytacji to 830 zł a widziałem licytację gdzie 11 osób licytowało i cena była aktualnie 920. Nie bardzo mogę to zrozumieć skoro przez internet u dealerów można kupić za 840 850 zł. Chyba nie tak łatwo kupić złoto w dobrej cenie

Awatar użytkownika
flex
Posty: 2538
Rejestracja: 31 mar 2019, 16:52

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: flex » 19 wrz 2021, 14:35

Nie kupuj złota przez olx. Nie masz żadnej gwarancji jego oryginalności czy nawet otrzymania towaru. Na Allegro jest przeważnie drożej bo dochodzi marża serwisu a i ludzie bez pojęcia licytują windując ceny. Tak jak pisałem wcześniej, na początek kupuj w sprawdzonych sklepach.
Ewentualnie zainteresuj się również monetami srebrnymi. Przy mniejszych środkach lepiej się sprawdza przy zakupach comiesięcznych.
“It's tough to make predictions, especially about the future.”
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/5fZ7Z/
https://allegro.pl/uzytkownik/deepblue? ... 12&order=t

Awatar użytkownika
joxer
Posty: 281
Rejestracja: 31 mar 2019, 19:50

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: joxer » 19 wrz 2021, 15:16

szczerze mówiąc ja od czasu pandemii ani jednej monety nie kupiłem, a wręcz przeciwnie :) dzięki temu niweluje efekty wcześniejszych chybionych inwestycji :) obecnie mamy troszkę sytuację patologiczną, ze względu na kryzys

pomijając sam wzrost cen spot, to drastycznie wzrosły też marże

na allegro warto sprawdzić kto te monety wystawia, bo często są to gabinety numizmatyczne

na licytacjach to normalka, że ludzie przepłacają, ale tutaj znowu warto sprawdzić kto to wystawia, bo u osób bez bogatej historii sprzedaży, ceny potrafią być sporo niższe (renoma sprzedawcy jak i niewiedza kupujący robi swoje)

na olx to tylko lokalnie kupuj, gdzie będziesz mógł zweryfikować monetę

ale tak szczerze mówiąc posłuchaj się rady AlA, najpierw poobserwuj rynek, pooglądaj filmików na youtubie, naucz się jak rozpoznawać czy moneta jest oryginalna (chociażby przy użyciu aplikacji) :) a potem weź się za zakupy :) a do tego czasu kupuj tylko w bezpiecznych miejscach

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: meszuzel » 19 wrz 2021, 16:50

starty pisze:
19 wrz 2021, 07:35
Rozumiem że będę w plecy kupując na takich stronach ale to chyba nieuniknione skoro do ceny sprzedaży wlicza się ich marża.
Do miliona rad, które już otrzymałeś dodam jeszcze jakąś ja :)
Po pierwsze proponuję Ci unikać dukatów. Te monety są fałszowane i nabić się na minę możesz jeśli nie znasz tych monet na pamięć. Proponuję Ci skupić się na topowych monetach czyli filharmoniki, liście klonowe, brytania, krugerandy.
Po drugie jeśli będziesz kupował w zaufanych sklepach, prawdopodobieństwo, że trafisz falsyfikat jest praktycznie zerowe. Nie zwalnia Cię to jednak z tego aby każdy zakup zweryfikować.
Po trzecie, złoto kupuje się na lata LATA. Jeśli chcesz kupić dziś sprzedać za pół roku to zapomnij o takim myśleniu.
Po czwarte, nawet jeśli kupując w zaufanym sklepie zapłacisz 20-50 zł więcej to nie ma żadnego znaczenia jeśli ma to być inwestycja na lata. Mam 1/10 oz kupowane po 330 zł nawet gdybym zapłacił 400 zł to dziś mam 100% zysku.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

starty
Posty: 17
Rejestracja: 17 wrz 2021, 08:44

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: starty » 19 wrz 2021, 17:15

Meszuzel w zaufanym miejscu też nie polecasz kupować dukatów? Jednego chciałbym kupić bo spodobał mi się.

Dziękuję za każdą radę i pomoc pomimo pewnie banalnych i głupich pytań. Jeżeli jeszcze będę potrzebował pomocy to będę was męczył.

Awatar użytkownika
AlA
Posty: 1195
Rejestracja: 02 kwie 2019, 01:42

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: AlA » 19 wrz 2021, 17:24

starty pisze:
19 wrz 2021, 14:22
Przeglądałem trochę olx i allegro w poszukiwaniu austriackiego dukata. Najniższa cena licytacji to 830 zł a widziałem licytację gdzie 11 osób licytowało i cena była aktualnie 920. Nie bardzo mogę to zrozumieć skoro przez internet u dealerów można kupić za 840 850 zł. Chyba nie tak łatwo kupić złoto w dobrej cenie
Sam nam odpowiedź na to pytanie. Jak to jest że ludzie tak bardzo przepłacają. Myślę tu o twoim przypadku zakupu 1 oz Ag.

Odnośnie tej akurat aukcji dukata, myślę, że kluczowe było podanie informacji po angielsku , a nie polsku, że to nowe bicie, a nie faktycznie 1915 r.
starty pisze:
19 wrz 2021, 17:15
Dziękuję za każdą radę i pomoc pomimo pewnie banalnych i głupich pytań. Jeżeli jeszcze będę potrzebował pomocy to będę was męczył.
A może po prostu przeczytasz tematy o inwestowaniu. Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania
Mój zbiór na uCoin AluniA

starty
Posty: 17
Rejestracja: 17 wrz 2021, 08:44

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: starty » 19 wrz 2021, 17:30

Czyli monety z nowego bicia są mniej warte?

KZN
Posty: 1343
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Początki inwestycji monety 1 gram

Post autor: KZN » 19 wrz 2021, 17:32

Tak, bo nie mają historii..

ODPOWIEDZ