NOWE NASZE ZŁOTE 20 FRANKÓW

Dyskusja o inwestowaniu w metale szlachetne
Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

NOWE NASZE ZŁOTE 20 FRANKÓW

Post autor: Grześ » 09 gru 2023, 22:18

Na starym forum stukaliśmy sreberko 1 oz (sztabka FED). Na nowym stukniemy złotko.
Przedstawiam projekt graficzny i chciałbym uzyskać opinie w temacie.
Te przychylne i te mniej przychylne.
moneta_v2.jpg
Jak wszyscy się domyślają jest to złotko próby 900 i masie całkowitej 6,45 grama.
Standard Łacińskiej Unii Monetarnej. Za zadanie ma być nośnikiem złota.
Producentem jest Mennica Młynów. Seria ma tytuł przewodni Fauna. Jak projekt okaże się sukcesem to pomyślimy o serii Flora.

el-dziubek
Posty: 2738
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: el-dziubek » 10 gru 2023, 08:34

Lubię małe złotka, zwłaszcza w tym standardzie, ale ta świnka wygląda jak żeton odpustowy. Brakuje jasnej informacji, że to złoto i jakiegoś kraju odniesienia. Pytanie też o nakład i dystrybucje. Będzie to turbo nisza jak husaria czy macie plany być u jakiegoś dystrybutora?

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 10 gru 2023, 09:13

Dzięki za odzew. To po kolei.
To nie świnka tylko dzik. W projekcie mają być to zwierzęta dzikie spotykane w naszym kraju. Słonia lub lwa z pewnością nie będzie.
W przeważającej większości monet o próbie 900, nie ma informacji o składzie stopu itp danych.
Czy od razu musi być powiązane z jakim krajem? Moje osiedle nie wystarczy? https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C5%82yn ... (Warszawa)
Nakład jest trudno określić na tym poziomie rozwinięcia projektu. Wizerunek ma się zmieniać co kwartał, co daje nam cztery zwierzaki na rok. Pierwsze wydanie na pewno zysku nie da, a wręcz przeciwnie przyniesie stratę. Nikt nie twierdzi że będzie łatwo. Jednak jestem optymista i liczę ze 50 sztuk się sprzeda. Po zmianę wizerunku nie będzie powrotu do starszych wydań.
W planie ma być to nośnik kruszcu i cena wyjściowa jest proponowana na +5% od spot.
Wizerunek jest dość skąpy, co obniża koszty stempli.
Brak pudełek, certyfikatów i innych dodatkowych gadżetów czyni ten krążek konkurencyjnym cenowo w śród 20 frankowych monet dostępnych na rynku.
Do Husarii "trochę brakuje" i to oceniam na plus.
Wszystko wskazuje że walor będzie dostępny u 2 dealerów oraz rynek wtórny gdzie się da.

danek
Posty: 286
Rejestracja: 05 mar 2021, 12:08

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: danek » 10 gru 2023, 10:31

Ale po co złota moneta? Podobno norweska mennica wybija monety z metalu pochodzącego z recyklingu nielegalnej broni.
Jedynie słuszna koncepcja jest taka:
a) moneta wykonana z materiału pochodzącego z recyklingu starych wiatraków marki Siemens. Próba tego "szlachetnego kruszcu" nie ma znaczenia, może być dowolna,
b) kraj odniesienia "ten kraj Jagodno",
c) zamiast łba świni (skądinąd ciekawe odniesienie do popularnego bulionowego orła, pandy tudzież kangura... no, ale łeb swini zostawiłbym dla numizmatów emitowanych przez "ten kraj Wilanów") na rewersie umieszczony będzie stylizowany wizerunek kawałka pizzy. Każda nowa emisja to inna smakowo pizza,
d) co do nazwy to jest pewien problem, bo "judaszowe srebrniki" brzmią pretensjonalnie. Nalepsza nazwa to "sprzedawczyki". No, ewentualnie (jeśli sąd ostateczny TSUE stwierdzi, że "sprzedawczyki" są zbyt jasnym skojarzeniem) "unijczyki"... Tak, "unijczyki" to znakomita nazwa dla tego typu rarytasów,
e) nakład ściśle limitowany do populacji odbiorców (w sercu i umyśle trzeba mieć gwiazdki),
f) pudełka i certyfikaty KONIECZNIE!!! W tej kwestii nie ma żadnej dyskusji,
g) reklama tylko w demokratycznych i praworządnych mediach,
h) ściśle limitowane wersje premium z mitycznym bursztynem (ach, ta magia bursztynu...),
i) dystrybucja: walor dostępny w zielonych strefach czystego powietrza "wielkich" miast za okazaniem paszportu covidowego. Rynek wtórny: gdzie się da.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 10 gru 2023, 10:44

Humor przedni.
No cóż, nie jestem w stanie ogarnąć wszystkich tych zachcianek.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: brodacz » 10 gru 2023, 13:03

Ja na szczęście gardzę splugawionym złotem (ostatecznie nasz lustrzanki), więc nie moja piaskownica, nie moje zabawki, ale to nie ma prawa nikogo zachęcić to zakupu. Dodaj jakiś nominał, może gulden skoro młyn. Wygląda gorzej niż odpustowe blaszki, więc jak ktoś będzie miał wydać 1,5k to zdecydowanie się zastanowi czy to, czy znane nowobicia. Bo raczej nie będziesz miał szansy walczyć ceną? Może zamiast niezbyt urodziwych zwierząt wejść w osiedla Warszawy? Oczywiście zacząć od Młynowa a potem Miasteczko Wilanów, Białolęka i tak po kolei z mordorowianinami...
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 10 gru 2023, 13:23

Myślę że tych co gardzą złotem jest zdecydowanie mniejszość. Ale to rzecz gustu. Nominał jest i inny nie będzie z przyczyn prawnych. To że wygląda to ubogo, to celowe działanie. To ma być nośnik złota i dodatkowo tani w miarę możliwości. Można wykonać stempel nawet z wodotryskiem, tylko kto za niego zapłaci?

Joden82
Posty: 233
Rejestracja: 31 sie 2019, 19:04

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Joden82 » 10 gru 2023, 14:01

Robiłeś jakąś ankietę,ilu ludzi jest chętnych na zakup takiej monety? Wizerunek kwestia gustu,ale jako gość który już lata siedzi w metalach naprawdę liczysz,że ktoś to kupi nawet po tej cenie?

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 10 gru 2023, 14:15

Poruszyłeś dość istotny problem.
Wygląda to tak: od maja jestem na emeryturze i to jest projekt który ma za zadanie dać mi zajęcie.
Muszę coś robić aby nie sfiksować.
Nawet jeśli to ukaże się kompletna klapą to złota mi nie ubędzie.
Ono zmieni tylko postać z granulek na krążki.
Nawet jak nic nie sprzedam, to pierwsze 50 sztuk dołączy do pozostałych 20 frankówek. Tych z przełomu XIX i XX wieku. Jak nie spróbuje, to się nie dowiem czy to ma sens. Eliminuje narzekanie że nie spróbowałem.

el-dziubek
Posty: 2738
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: el-dziubek » 10 gru 2023, 21:09

Grześ pisze:
10 gru 2023, 09:13
Dzięki za odzew. To po kolei.
To nie świnka tylko dzik. W projekcie mają być to zwierzęta dzikie spotykane w naszym kraju. Słonia lub lwa z pewnością nie będzie.
W przeważającej większości monet o próbie 900, nie ma informacji o składzie stopu itp danych.
Czy od razu musi być powiązane z jakim krajem? Moje osiedle nie wystarczy? https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C5%82yn ... (Warszawa)
Nakład jest trudno określić na tym poziomie rozwinięcia projektu. Wizerunek ma się zmieniać co kwartał, co daje nam cztery zwierzaki na rok. Pierwsze wydanie na pewno zysku nie da, a wręcz przeciwnie przyniesie stratę. Nikt nie twierdzi że będzie łatwo. Jednak jestem optymista i liczę ze 50 sztuk się sprzeda. Po zmianę wizerunku nie będzie powrotu do starszych wydań.
W planie ma być to nośnik kruszcu i cena wyjściowa jest proponowana na +5% od spot.
Wizerunek jest dość skąpy, co obniża koszty stempli.
Brak pudełek, certyfikatów i innych dodatkowych gadżetów czyni ten krążek konkurencyjnym cenowo w śród 20 frankowych monet dostępnych na rynku.
Do Husarii "trochę brakuje" i to oceniam na plus.
Wszystko wskazuje że walor będzie dostępny u 2 dealerów oraz rynek wtórny gdzie się da.
Zgoda, że na frankach nie ma próby złota, ale nie zapominajmy, że to był żywy pieniądz, rozpoznawalny. O ile spot +5% wydaje się uczciwą i rozsądną ceną za dzika i innych animalsów, to co dalej? Jak wyobrażacie sobie obieg wtórny tego produktu przy tak skąpej rozpoznawalności? Musicie to uwzględnić skoro projekt nie jest jednorazowy. 20 franków popcham dalej w razie potrzeby z palcem w nosie. Dzika w Berlinie na WMF bez sprzętu do diagnostyki będzie ciężko pogonić. Planujecie do tego jakąś certyfikację kruszcową?

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 10 gru 2023, 21:32

Wiesz jak to było w unii monetarnej. Grecy przez 10 lat kręcili lody na 20 drachmach obniżając próbę złota na 800. :lol: :lol: :lol: Za co z hukiem z unii wylecieli.
Znasz mnie dobrze i wiesz że nie mam parcia na Berlin.
Myślałem o znaczku laserowym (au 900) i może jakimś zbiorczym katalogu z opisem awersu i rewersu. Ale, tylko myślałem. Mimo że reklama jest dźwignią handlu, to w tym przypadku ograniczam koszty na gadżety nikomu nie potrzebne. To ma być tanie i to jest priorytetem.

Pykacz
Posty: 806
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:15

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Pykacz » 11 gru 2023, 07:19

Przy tej cenie złoto nie dla mnie (co oczywiście nie znaczy że nie będzie drożej). Wczoraj wyszedłem z ostatnich 3 oz. Trzymam wszystko w Ag i Pt za wyjątkiem drobnicy dla oka typu 1/10oz koala i kookaburra.
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój (Vabank I).

el-dziubek
Posty: 2738
Rejestracja: 31 mar 2019, 14:12

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: el-dziubek » 11 gru 2023, 07:23

Grześ pisze:
10 gru 2023, 21:32
Wiesz jak to było w unii monetarnej. Grecy przez 10 lat kręcili lody na 20 drachmach obniżając próbę złota na 800. :lol: :lol: :lol: Za co z hukiem z unii wylecieli.
Znasz mnie dobrze i wiesz że nie mam parcia na Berlin.
Myślałem o znaczku laserowym (au 900) i może jakimś zbiorczym katalogu z opisem awersu i rewersu. Ale, tylko myślałem. Mimo że reklama jest dźwignią handlu, to w tym przypadku ograniczam koszty na gadżety nikomu nie potrzebne. To ma być tanie i to jest priorytetem.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się stopniowo rozwijać na emeryturze. Pomysł jest niezły. Myślę, że takie złote monety ze względu na stosunkowo niską cenę będę ciekawe dla wielu. Kwestia żeby uwiarygodnić dobrze kruszec i z biegiem czasu może pójdziesz w ślady germanii, czego będę kibicem. Z pozycji kupującego ważne dla mnie będzie czy odsprzedam to dalej łatwo, jak na chleb zabraknie.

Awatar użytkownika
yakuzza
Posty: 106
Rejestracja: 12 sie 2021, 10:15

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: yakuzza » 11 gru 2023, 10:48

W zeszłym tygodniu dowiedziałem się że norweska rafineria metali wyszła ze swoim produktem (złoto i srebro) inwestycyjnym. Jeśli dobrze rozumiem to moneta złota i sztabka srebrna jest bita w mennicy norweskiej (przynajmniej ma znak tej mennicy) a sam produkt jest prawnym środkiem płatniczym Niue Island.

Poniżej link do pierwszej "norweskiej zlotej bulionówki" z pierwszym norweskim krolem:

https://nettbutikk.karasmussen.com/viki ... 10505.html

A tutaj 1kg "moneta" z tym wizerunkiem:

https://nettbutikk.karasmussen.com/viki ... 07080.html

Szkoda tylko że to nominał obcy a nie lokalny, ale zawsze to coś ☺️

Awatar użytkownika
Grześ
Posty: 4139
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:50

Re: Uważaj na srebro, inwestuj w złoto!

Post autor: Grześ » 11 gru 2023, 16:01

Pykacz pisze:
11 gru 2023, 07:19
Przy tej cenie złoto nie dla mnie (co oczywiście nie znaczy że nie będzie drożej). Wczoraj wyszedłem z ostatnich 3 oz. Trzymam wszystko w Ag i Pt za wyjątkiem drobnicy dla oka typu 1/10oz koala i kookaburra.
Zgadzam się z tezą że srebro służy do zarabiania.
Należy więc budować stos ze srebra do obrotu i zarabiania.
Jednak ilość srebra w obrocie ma swoje granice.
W zależności od pomysłowości ciułacza można mieć 50 kg, 100 kg, 150 kg srebra.
To są maksymalne poziomy.
Czy dalsze nadwyżki pakować w srebro?
No nie.
Utrzymywać założoną ilość srebra, a nadwyżki pakować w złoto.
Złoto zysku nie przyniesie, ale i straty inflacyjnej nie będzie.
Złoto to polisa od inflacji, tzw bezpieczna przystań.
Złoto nie drożeje, bo wartość ma stałą.
To waluta się osłabia podczas inflacji, dlatego jego cena rośnie.
Rośnie rożnie w zależności od waluty.
Na USD mieliśmy historyczne wzrosty (2050 USD) a na złotówce kilku miesięczny kurs boczny.
Czyli nic się nie działo bo złotówka się umacniała mocniej niż złoto.
Masz tu typowy barometr wartości własnego kapitału.
----------------
Warto wiec mieć trochę złota na ciężkie czasy.
Oczywiście dla każdego te 'trochę" to inna masa.
----------------
Sprzedaż złota które posiadałeś uważam za bardzo duży błąd.
Przecież jeść nie wołało.
Zawsze to kapitał którego nikt ci nie zabierze.

ODPOWIEDZ