Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

KZN
Posty: 1358
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: KZN » 15 lut 2022, 21:14

Moje przemyślenia na szybko:
- koszt transportu wyższy niż w Polsce, przy założeniu 50 złotych na banknot, zjada połowę ceny;
- w przypadku pomyłek, większy problem ze zwrotem;

turysta
Posty: 293
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:39

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: turysta » 15 lut 2022, 21:42

A ja uważam zupełnie inaczej niż pozostali...
Kupowanie banknotów w stanach UNC jest szaleństwem w dzisiejszych czasach i zebranie założonych emisji może przysporzyć problemów.Nijak wygląda kolekcja banknotów UNC pomiędzy którymi są puste miejsca lub banknoty w IV stanach...Proponuję tez unikać gradingu bo straci Pan możliwość dotknięcia banknotu.
Ma Pan banknoty w portfelu,proszę je obejrzeć i się zastanowić czy banknot z ugięciem, zaokraglonym lub złamanym rogiem lub nawet pionowym złamaniem jest dla Pana nie do przyjęcia.
Banknoty do II stanu zachowania kupi Pan beż problemu na aukcjach Onebid,WCN czy ANMN w rozsądnych kwotach a proszę mi uwierzyć również będą cieszyły oko w albumie i nie będzie strachu by dać banknot dla dziecka do ręki bo przecież uszkodzi... Dodatkowo nie straci Pan finansowo przy tak kapryśnym rynku jakim są banknoty bo nikt nie wie co przyniesie czas ;)

PiotrSi
Posty: 17
Rejestracja: 15 lut 2022, 17:40

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: PiotrSi » 16 lut 2022, 12:00

@turysta Bardzo pragmatyczne podejście które też rozważam. Zrobię chyba tak że każdą kolekcję będę zbierał w innym stanie żeby mieć i takie i takie banknoty ale żeby cała seria mniej więcej była podobna. UNC będzie chyba tylko PRL bo jest najłatwiejszy i najtańszy, np. fki przy najdroższych banknotach itd.

Zauważyłem też na Allegro serie reprodukcji. Jest jakiś "standard" czy każdy robi swoje? Ciekawa opcja żeby "Zebrać wszystkie" ale to chyba raczej jako wzornik.. : )

Obrazek

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: Gaszpar » 16 lut 2022, 13:25

Dodam coś od siebie chodź zbieram banknoty raczej z doskoku.
Staram sie zbierać w stanach jak najlepszych (oczywiscie dobrze by było zeby to było wszystko w stanach 1) ale nie które walory sa tak drogie i niedostepne ze nawet nie podchodze do stanów 1 czy 2 dlatego nie raz kupuje stany gorsze z opcja ze kiedys podmienie sobie na lepszy stan jak bedzie mnie stac badz trafi sie dobra okazja.
Moja propozycja to zbierac jak w najlepszych stanach ale trzeba miec z tyłu głowy ze niektóre walory moga byc mega niedostepne pod wzgledem ceny czy wystepowania w tanach 1 wtedy lepiej kolekcje uzupelnic w walor o gorszym stanie zeby nie miec dziur
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

KZN
Posty: 1358
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: KZN » 16 lut 2022, 18:55

Gaszpar pisze:
16 lut 2022, 13:25
Dodam coś od siebie chodź zbieram banknoty raczej z doskoku.
Staram sie zbierać w stanach jak najlepszych (oczywiscie dobrze by było zeby to było wszystko w stanach 1) ale nie które walory sa tak drogie i niedostepne ze nawet nie podchodze do stanów 1 czy 2 dlatego nie raz kupuje stany gorsze z opcja ze kiedys podmienie sobie na lepszy stan jak bedzie mnie stac badz trafi sie dobra okazja.
Moja propozycja to zbierac jak w najlepszych stanach ale trzeba miec z tyłu głowy ze niektóre walory moga byc mega niedostepne pod wzgledem ceny czy wystepowania w tanach 1 wtedy lepiej kolekcje uzupelnic w walor o gorszym stanie zeby nie miec dziur
A dlaczego Ci przeszkadzają dziurki? 🤔 Ja tam lubię wiedzieć, czego mi brakuje i po co rano wstaję i idę do pracy 😀

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3059
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: mmz » 16 lut 2022, 19:18

Osobiście nie denerwują mnie "dziurki" w albumie. Są monety, których estetyki nie trawię, np. Sztandar głęboki. Miałem, ale dość szybko zbyłem. Tak samo złote 10 i 20 zlotych 1925. Monety z (... - autocenzura :)) wg mnie. I dobrze się z tym czuję. Tak samo nie mam 10 złotych 1934 Strzelecki. 5 złotych jest OK, ale ta dycha to horror. Także nie zbieraj na siłę kompletu.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
Gaszpar
Posty: 1124
Rejestracja: 31 mar 2019, 13:54

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: Gaszpar » 16 lut 2022, 19:42

KZN pisze:
16 lut 2022, 18:55
Gaszpar pisze:
16 lut 2022, 13:25
Dodam coś od siebie chodź zbieram banknoty raczej z doskoku.
Staram sie zbierać w stanach jak najlepszych (oczywiscie dobrze by było zeby to było wszystko w stanach 1) ale nie które walory sa tak drogie i niedostepne ze nawet nie podchodze do stanów 1 czy 2 dlatego nie raz kupuje stany gorsze z opcja ze kiedys podmienie sobie na lepszy stan jak bedzie mnie stac badz trafi sie dobra okazja.
Moja propozycja to zbierac jak w najlepszych stanach ale trzeba miec z tyłu głowy ze niektóre walory moga byc mega niedostepne pod wzgledem ceny czy wystepowania w tanach 1 wtedy lepiej kolekcje uzupelnic w walor o gorszym stanie zeby nie miec dziur
A dlaczego Ci przeszkadzają dziurki? 🤔 Ja tam lubię wiedzieć, czego mi brakuje i po co rano wstaję i idę do pracy 😀
bo nie lubie dziur a przewaznie sa to walory ktore sa poza moim zasiegiem i wiem ze w najblizszej przyszlosci tego nie kupie albo sa to walory ktore bardzo rzadko pojawiaja sie w handlu i nie wspominajac juz w dobrych stanach.
Pozatym znam na tyle swoj zbior ze wiem czego mi brakuje (w dobrym stanie) mimo posiadania tego waloru w gorszym stanie i zeby nie było ze kupuje jakies wycieruchy zeby nie miec dziur. To wszystko jest poparte rozeznaniem rynku, obserwacja kiedy gdzie i za ile i jakie stany sie sprzedawały i analiza na jaki stan mnie bedzie stac i wtedy nastepuje zakup
Zbiór na Ucoin https://pl.ucoin.net/uid47215?v=home

Mimo wszystko jedno jest pewne. Inflacja sprawia, że wszystko zyskuje na wartości – z wyjątkiem środka płatniczego

PiotrSi
Posty: 17
Rejestracja: 15 lut 2022, 17:40

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: PiotrSi » 16 lut 2022, 21:53

To jest właśnie chyba to dlaczego wszyscy tu jesteśmy - chęć złożenia pełnego kompletu. Ale to co nas napędza do kolejnych monet i banknotów jest też trochę przekleństwem i niektórzy nerwowo nie wytrzymują braków 😁

A pro pos.. właśnie obliczam jakie serie realnie mogę zebrać w jakich stanach. Jest gdzieś w sieci jakiś katalog banknotów czy najlepiej kupić papierowy?

muffin
Posty: 54
Rejestracja: 19 kwie 2019, 21:17

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: muffin » 18 lut 2022, 13:54

Do banknotów polskich kolekcjonerzy polecają Czesław Miłczak "Banknoty Polskie i Wzory Tom I i II".
Wydanie: 2021
Tom I: 495 stron
Tom II: 591 stron
Okładka: twarda lakierowana

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Dzień dobry : ) Kilka pytań od młodego kolekcjonera

Post autor: meszuzel » 18 lut 2022, 14:36

Przywitanie mocno się rozwinęło. Proponuje jednak o konkretach rozmawiać już w istniejących tematach. Będzie na przyszłość też łatwiej szukać.
https://monetyforum.pl/viewforum.php?f=40
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

ODPOWIEDZ