Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Posiadasz stronę z tekstami o tematyce numizmatycznej, piszesz bloga lub w inny sposób udzielasz się w sieci w zakresie numizmatyki? Podziel się tym z innymi.
Awatar użytkownika
kwadrans
Posty: 21
Rejestracja: 03 wrz 2021, 16:16

Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: kwadrans » 23 wrz 2021, 20:55

Cześć tu Jacek i Bartek - prowadzimy portal www.katalogmonet.pl a podczas pandemii i lockdownu (marzec 2020) zaczęliśmy rozkręcać kanał numizmatyczny na YouTube.

Naszym głównym celem jest propagowanie naszego pięknego hobby, edukacja w jego zakresie i zaciekawienie nim jak największej ilości osób.

Nie jest to kanał typowo dla profesjonalistów. My nie uważamy się za ekspertów w numizmatyce ale cały czas się uczymy, również razem z naszymi widzami.

W filmach które tworzymy zawsze jesteśmy dociekliwi i staramy się tak przedstawiać temat aby był on ciekawy i przystępny dla wszystkich.
Nasze motto to numizmatyka dla każdego :)

Link do naszego kanału: http://url.katalogmonet.pl/nasz-kanal-youtube

Bardzo chętnie wysłuchamy merytorycznych uwag, wszystkie przyjmiemy ze spokojem i pokorą także pisz śmiało :)

Dodano po 15 minutach 36 sekundach:
Nasz dzisiejszy film: http://url.katalogmonet.pl/yt-elementy-monet

Jacek jako polonista chciał raz na zawsze rozprawić się z niepoprawnym nazewnictwem rantu monet (poprawnie bok) - na jego zwrócenie uwagi nawet NBP zmienił nomenklaturę w folderach i na stronie :)

Obrazek
Obrazek
-
Bartosz z kanału Kwadrans z numizmatyką

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2826
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: brodacz » 23 wrz 2021, 22:07

Szacun. Spoko kanał, obczailem was z rok temu i myślałem, że większość kanałów ma podobny poziom, ale niestety trafilem potem na zakapiora i paru jemu podobnych. Macie pomysł jak z nimi walczyć? Chętnie wspomogę.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3042
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: mmz » 23 wrz 2021, 22:52

zakapior to janusz^2
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
kwadrans
Posty: 21
Rejestracja: 03 wrz 2021, 16:16

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: kwadrans » 24 wrz 2021, 15:01

Zakapiora zna go chyba każdy kto coś o monetach ogląda na YT - ma gigantyczne zasięgi. Jest to związane z popularną tematyką bardziej inwestycyjną niż edukacyjną. My zrobiliśmy test w naszym filmie o stalowych monetach z 2019 i nie podoba nam się - wolimy dzielić się wiedzą niż newsami.

Ale jeśli ludzie oglądają, lajkują to trzeba to docenić :)
-
Bartosz z kanału Kwadrans z numizmatyką

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2826
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: brodacz » 24 wrz 2021, 15:48

Ale on ma zerowa jeśli nie ujemną wiedzę numizmatyczną. Na jednym z odcinków rozwodzi się nad monetą groszową z chyba 2016r, , że jest destruktem, bo zamiast znaku mennicy ma krzyż. Gorszy jest chyba tylko ten koleś od papierowych monet. Niestety pospólstwo to łyka.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
kwadrans
Posty: 21
Rejestracja: 03 wrz 2021, 16:16

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: kwadrans » 26 wrz 2021, 00:12

a to tego nie wiedziałem, dobrze, że nie sklasyfikował tej groszówki jako grosz (denar) krzyżowy :D
-
Bartosz z kanału Kwadrans z numizmatyką

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: meszuzel » 26 wrz 2021, 12:54

Róbcie to co robicie i nie szukajcie niepotrzebnego poklasku. Temat związany z numizmatyką nie jest prosty i potrzeba czasu aby znaleźć odbiorców.
Tak trzymać Panowie. :)
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
kwadrans
Posty: 21
Rejestracja: 03 wrz 2021, 16:16

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: kwadrans » 30 wrz 2021, 20:17

Dzięki Mariusz, dla Ciebie też wielkie oklaski za tak fajnie prowadzone forum :)

BTW: Nasz dzisiejszy film - ciekawostka jakby ktoś nie dotarł wcześniej do tej informacji:

-
Bartosz z kanału Kwadrans z numizmatyką

Awatar użytkownika
kwadrans
Posty: 21
Rejestracja: 03 wrz 2021, 16:16

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: kwadrans » 07 paź 2021, 22:05

Dziś o dawnych nominałach. Zastanawiam się jak sobie ludzie wtedy radzili:

-
Bartosz z kanału Kwadrans z numizmatyką

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3042
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: mmz » 07 paź 2021, 23:13

Jak orientowali się, co jest falsem, co naśladownictwem? Czyli kiedy stos, a kiedy transakcja?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: meszuzel » 08 paź 2021, 14:03

Koniecznie musicie to rozwinąć. Pełny opis będzie absolutnie podstawą świeżych kolekcjonerów Polski Królewskiej do odnalezienia sie w tym kotle różności.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 639
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: Morgon » 08 paź 2021, 19:30

Jesteście spoko. Sympatyczni, normalni, macie często ciekawe tematy. Dlatego nie chciałbym wyjść na hejtera albo krytykanta. Raczej konstruktywne uwagi z podkreśleniem, że i teraz jest fajnie.

To co bym poprawił to kompozycję kadru. W wielu filmikach tniecie się na poziomie szyi, a nad głową jest sporo miejsca. Przyjemniej i naturalniej wyglądałoby, gdyby trochę opuścić kamerkę.

Druga sprawa - niektóre filmiki sprawiają wrażenie kierowanych do bardzo młodego pokolenia. Nie do końca chodzi o merytorykę, choć czasem też bo macie odcinki baaaardzo podstawowe. Chodzi również o sposób przekazu. Trudno mi to wyrazić, ale sposób wypowiedzi polegający na zadawaniu czasem banalnych pytań i udzielaniu na nie odpowiedzi odkrywczym tonem powoduje, że brzmi to niekiedy troszkę infantylnie. Bez urazy oczywiście. Zresztą może istotnie kierujecie filmy do młodszych widzów i jest to zamierzone.

Trzecia sprawa - czasem jednak merytoryka kuleje. Przed chwilą obejrzałem odcinek awers czy rewers i muszę skorygować fragment o amerykańskich monetach. W USA jest na odwrót niż u nas. Awers (obverse/heads) to strona z głową/postacią - czasem jest to rzeczywista postać, czasem personifikacja Bogini Wolności. Rewers (reverse) to strona z symbolami - niekiedy Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, nominałem.
I uwaga - USA nie mają godła! Mają swoją symbolikę, Wielką Pieczęć, ale nie godło w tradycyjnym rozumieniu.


Zresztą US Mint definitywnie rozwiązuje wszystkie wątpliwości (awers czy rewers) w opisie dowolnej monety - np. ASE typ I:

The obverse (heads) features Adolph A. Weinman’s full-length figure of Liberty in full stride, enveloped in folds of the flag, with her right hand extended and branches of laurel and oak in her left.

The reverse features a heraldic eagle with shield, an olive branch in the right talon, and arrows in the left.

Awatar użytkownika
kwadrans
Posty: 21
Rejestracja: 03 wrz 2021, 16:16

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: kwadrans » 24 paź 2021, 18:36

Morgon - dziękuję za bardzo konstruktywną krytykę. Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję - tak długo pisałem, że już 2 razy mi "wcięło" tekst w tym okienku :)

Poprawimy kadr - masz rację, że to słabo wygląda.

Odnośnie uwagi o infantylność to rozumiem ogólny przekaz Twojej uwagi - rozumiem, że ciężko Ci to opisać ale rozumiem przekaz.
Nasz kanał kierujemy do osób które mają znacznie mniejszą wiedzę bo chcemy edukować właśnie młodych zarówno wiekiem jak i stażem numizmatycznym. To taka nasza misja. Staramy się przeplatać filmy luźniejsze i lekkie z takimi aby każdy zarówno doświadczony jak początkujący powiedział wooow nie wiedziałem.
Ale to dość trudne - możliwe, że był taki odcinek o tym jak fałszowali rybaka albo wywiad z Panią Anną Rudzką - córką Józefa Gosławskiego.

Bardzo by mi zależało na Twojej opinii jakbyś oglądając nasz film powiedział który element jest "infantylny" - wtedy bym się zastanowił na przykładzie :)

W sprawie awersu i rewersu to bardzo dziękuję, już zostaliśmy skorygowani przez Mariusza Walendzika z WDA - dostaliśmy gigantyczną pigułkę wiedzy od kogoś kto naprawdę ją posiada i chętnie się nią dzieli - jak mało kto w Polsce :).
Trzeba będzie kiedyś nagrać odcinek ponownie i zrobić reupload.
Takie pomyłki i braki dla nas są bardzo dobre i motywujące bo nic tak nie uczy jak zarówno przygotowywanie się do filmów jak i pomyłki jakie popełniamy.

W kwestii monet USA to temat jest bardzo szeroki, jest dużo więcej rodzajów lustra, efektów w wyniku przygotowania stempla i wszystko to co piszesz :)
Tutaj brakuje nam jeszcze wiedzy o USA :)

A dziś do obejrzenia i oceny nasz film o aukcjach online vs. stacjonarnych - piszcie śmiało uwagi bo nigdzie nie dostanę tak dobrego feedbacku jak tutaj u Was.
-
Bartosz z kanału Kwadrans z numizmatyką

Awatar użytkownika
Morgon
Posty: 639
Rejestracja: 07 wrz 2020, 16:31

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: Morgon » 24 paź 2021, 20:43

Wiecie, było trochę czasu, przemyślałem sprawę i z uwagi o infantylności wycofuję się. To po prostu ja tak odbieram, gdy przekaz (np. cały film) dotyczy czegoś co wiem, a narracja jest prowadzona dość powoli. Nawet mi jest to trudno zdefiniować i zdecydowanie odszczekuję uwagę. Nie powinna się tu pojawić - wybaczcie.

Bardzo dobrze, że robicie filmy również dotyczące tematów podstawowych. Może odciągniecie część widowni unboxingów srebrnego bulionu do rzeczy bardziej rozwijających :-)

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2826
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: Kanał YouTube Kwadrans z Numizmatyką

Post autor: brodacz » 24 paź 2021, 21:22

Ach te unboxingi. Myślałem, że w tym środowisku zapotrzebowanie na nie nie występuje. Infantylności dopatrywałbym się raczej u widzów, dla których czasem takie rzeczy trzeba robić.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

ODPOWIEDZ