50 zł 1994 taki tam destrukcik

Jeśli informacje zawarte w sieci nie pomogły, zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.
Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 475
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: mirek82 » 17 kwie 2021, 06:24

Mój ostatni nabytek :D. Szkoda, że stan nie jest lepszy. Swoją drogą ciekawe ile może być warte. Oczywiście wiem, że cena amatorska, ale chciałbym w przybliżeniu wiedzieć ile da się realnie za taki banknot wziąć. Nie mogę znaleźć na aukcjach tego typu destruktu.
Załączniki
1994.03.25 - 50 złotych; błąd druku (awers).jpg

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2826
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: brodacz » 17 kwie 2021, 07:41

To dość delikatny temat. Niestety przy odrobinie wiedzy chemiczno-technicznej można takie robić samemu. Wystarczy drugi taki banknot, żelazko i (...) automoderacja by nikt ci nie robił konkurencji falsami.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 475
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: mirek82 » 17 kwie 2021, 08:00

Innymi słowy lepiej się go pozbyć? (przed wysypem falsów). Widziałem destrukty banknotów PRL, które wydają mi się podejrzane np. https://allegrolokalnie.pl/oferta/2x-ba ... rka-zobacz Może się mylę, ale wydaje mi się, że to domowa produkcja.

Menel
Posty: 469
Rejestracja: 11 gru 2020, 00:49

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: Menel » 17 kwie 2021, 10:14

Tu należałoby się zastanowić, jak taka wada mogła powstać i nie widzę to specjalnie innej możliwości, niż podana przez brodacza.

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 475
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: mirek82 » 17 kwie 2021, 11:03

https://onebid.pl/pl/banknoty-20-zlotyc ... sie/243525
Opis z powyższej aukcji: "Awers banknotu wydrukowany prawidłowo, na rewersie wydrukowany fragment awersu. Rzadkość, spora ciekawostka." Nie do końca wierzę, że fragment awersu jest wydrukowany na rewersie. Moim zdaniem raczej słabo odbity.

https://onebid.pl/pl/banknoty-blad-druk ... sie/722040
Cytat z tej aukcji: "Bardzo efektowny destrukt. Na rewersie odbity w negatywie druk główny awersu innego banknotu - zapewne położono na sobie niedosuszone arkusze". I temu jest skłonny dać wiarę.

Egzemplarz, który posiadam, jest zdecydowanie bardziej wyraźny w stosunku do pierwszej aukcji. Wydaje mi się, że drugie wytłumaczenie jest logiczne. Gdyby była to samoróbka, na poziomym oznaczeniu serii i numeracji znać by było odbitą później farbę. Przynajmniej tak mi się wydaje, ale oczywiście mogę się mylić.
Załączniki
4.jpg

Menel
Posty: 469
Rejestracja: 11 gru 2020, 00:49

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: Menel » 17 kwie 2021, 11:42

Tak, to drugie wyjaśnienie jest logiczne, ale moim zdaniem to tak nie działa. Żeby uzyskać taką siłę detali, nie można po prostu położyć niedosuszonego arkusza. Trzeba go docisnąć, a i tak wątpię by papier zadziałał jak płyta/cylinder drukarski. Poza tym wyobrażam sobie, że arkusze spadają z prasy ruchem posuwistym, zatem detale byłyby rozmazane przy niedosuszonym arkuszu.

Ja poproszę tu jakiegoś speca :) bo nawet nie wiem czy te banknoty np. nie są na roto trzaskanie... albo wieloetapowo...

Edit: szczegóły rzeczywiście są słabsze, ale wciąż chyba za ładne.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: meszuzel » 17 kwie 2021, 12:02

Mam małą wiedzę na temet technik drukarskich, ale to, że przesiąknęło z jednego arkusza na drugi jakoś mnie nie przekonuje.
Zwróćcie uwagę, że detale awersu i rewersu idealnie pokrywają się. Czyli arkusz takiego banknotu musiałby być ułożony idealnie na już wydrukowanym, co już jest mało prawdopodobne, po drugie, farba musiałaby być naprawdę mokra by przesiąknęło na drugi arkusz a co najważniejsze, banknoty nie są drukowane jak w domowych warunkach tylko etapami, czyli nie wszystkie barwy na raz.
Wniosek jest taki, ze przesiąknięcie z jednego arkusza na drugi jest nierealne. Co w takim razie jest? Widzę dwie opcje. Z jakiegoś powodu już raz wydrukowany arkusz poszedł do druku i została na nim wydrukowana odwrotna strona lub co moim zdaniem jest bardziej prawdopodobne, że ilość farby została nałożona zbyt wiele na jednej ze stron i zwyczajnie przesiąknęło na drugą stronę banknotu.
Spróbujcie wydrukować w domu coś w idealnej jakości a następnie wydrukujcie jeszcze raz. Ilość tuszu jaka zostanie dostarczona kartce spowoduje przesiąknięcie na stronę odwrotną.

Ja bym się takiego banknotu nie pozbywał, bo to ciekawostka i ozdoba kolekcji.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
mirek82
Posty: 475
Rejestracja: 12 sty 2021, 09:57

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: mirek82 » 17 kwie 2021, 12:12

meszuzel pisze:
17 kwie 2021, 12:02
Ja bym się takiego banknotu nie pozbywał, bo to ciekawostka i ozdoba kolekcji.
Szczerze mówiąc nie zamierzałem. Z drugiej strony jak miałby nastąpić wysyp tego typu destruktów (bo rzeczywiście da się go zrobić domową metodą) to lepiej byłoby sprzedać.

Awatar użytkownika
Savras
Posty: 795
Rejestracja: 23 gru 2019, 17:33

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: Savras » 17 kwie 2021, 13:41

Proponuję zapoznać się z jakimś filmem pokazującym druk banknotów np. tym https://www.youtube.com/watch?v=CxK53oLl7Xg

1. arkusze nie są po prostu przesuwane jeden po drugim, tylko lekko unoszone za pomocą mechanicznych 'ramion'
2. arkusze niemal idealnie są układane jeden pod drugim po wydruku.
3. farba używana do druku wypukłego jest bardzo gęsta, stąd ryzyko 'rozmazania' jest nikłe (patrz punkt 1.), ale przy odpowiednim nacisku z arkuszy na górze jest jak najbardziej możliwy taki efekt, jeśli z jakiegoś powodu farba była wciąż wilgotna.

Przy okazji kwestionujemy autentyczność tego typu błędu na tym konkretnym banknocie czy w ogóle?

Co do numeru serii to farby rewersu i numeru są nieprzeźroczyste zatem to, co jest na wierzchu, zostało wydrukowane później. Czyli w tym wypadku jest to zgodne z tym, co można oczekiwać po autentycznym błędzie.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2826
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: brodacz » 17 kwie 2021, 14:24

To nie może być podwójny druk bo przecież to lustrzane odbicie. Zatem albo przesiąkło (zbyt gruby papier by mogło byc tak ostre) albo odbiły się niezaschnięte arkusze. Wciąż wątpię by był to tak precyzyjny wzór. Wprawdzie znane są nawet banknoty 100zl z epoki Gierka z takim samym schorzeniem, ale i tam odbijane były rewersy, zatem farby łatwiejsze do okiełznania w domu.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
Savras
Posty: 795
Rejestracja: 23 gru 2019, 17:33

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: Savras » 17 kwie 2021, 15:26

brodacz pisze:
17 kwie 2021, 14:24
Wciąż wątpię by był to tak precyzyjny wzór.
No co Pan powie Panie Brodacz na to?

Obrazek

W obu przypadkach staloryt rewersu odbił się na sąsiednim arkuszu

Menel
Posty: 469
Rejestracja: 11 gru 2020, 00:49

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: Menel » 17 kwie 2021, 15:34

Czy aby na pewno staloryt może się odbić? Staloryt, czyli metoda rotograwiury, lub wklęsłodruku - polegają na wytłoczeniu rowków i naniesieniu do nich farby. Czy z tych rowków farba mogła się tak dokładnie przenieść na drugi arkusz? Chyba że mylimy metody i druk jest wykonywany inną metodą.

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2826
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: brodacz » 17 kwie 2021, 15:39

I własnie kluczowe jest słowo staloryt. Tą techniką wykonany jest tylko awers. Rewersy są zwyczajnie zadrukowywane, dlatego nie są wypukłe. Znam te destrukty od lat nie robią na mnie wrażenia. Nawet ich wycena w katalogach jest skromna. W przypadku druku jednokolorowego łatwiej o niewyschnięty arkusz bo nie czeka na kolejna barwę tylko leci na kupę zadrukowanych arkuszy.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
Savras
Posty: 795
Rejestracja: 23 gru 2019, 17:33

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: Savras » 17 kwie 2021, 15:52

brodacz pisze:
17 kwie 2021, 15:39
Tą techniką wykonany jest tylko awers.
Co za bzdura. Weź sobie jakiś UNC i dokładnie przejedź palcem po rewersie.

Rysunek odbity na 50 i alogiczne na pozostałych nominałach mają cechy stalorytu:
  1. wyczuwalna wypukłość linii (ciężej to stwierdzić, bo papier na stronie rewersu ma fakturę)
  2. wypełnienie większych obszarów koloru kreskowaniem (krzyżujące się cienkie linie)
  3. użycie max 2 kolorów

Menel
Posty: 469
Rejestracja: 11 gru 2020, 00:49

Re: 50 zł 1994 taki tam destrukcik

Post autor: Menel » 17 kwie 2021, 16:04

Nie wiem jak z „bzdurami” @brodacza ale po przemyśleniu cofam, to co poprzednio napisałem.
Teoretycznie wszystko, co przeniesione zostało na papier i jest niedosuszone, może się odbić niezależnie od techniki. Pozostaje tylko pytanie, czy proces technologiczny teoretycznie daje miejsce na taką pomyłkę.
użycie max 2 kolorów
A to niby dlaczego jest cecha stalorytu?
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 16:11 przez Menel, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ