1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Jeśli informacje zawarte w sieci nie pomogły, zadaj pytanie tutaj by uzyskać pomoc w wycenie oraz identyfikacji monet i banknotów.
Leszek380
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2022, 15:19

1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: Leszek380 » 05 lis 2022, 13:32

Kupiłem oryginalny zestaw NBP z zamiarem rozpakowania i wysłania kilku z nich do gradingu ( dla własnej kolekcji). Pomyślałem że monety z pudełka będą w pięknym stanie, lecz nie wiem jak ocenić monetę 1 złoty 1990r. Pytanie do was co sądzicie o stanie tej monety. Dla porównania dodałem zdjęcie 1 złoty 1992
Załączniki
m_merged.png
m_merged(2).png

Awatar użytkownika
brodacz
Posty: 2829
Rejestracja: 06 lip 2019, 17:27

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: brodacz » 05 lis 2022, 17:28

Po pierwsze nie istniały oryginalne zestawy NBP tylko zielona prywatna inicjatywa. Zatem I jakość zawartych w nich monet może być różna. Druga sprawa to na tych fotkach nie widać nic niepokojącego.
Specjalizuję się w banknotach amerykańskich.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5447
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: meszuzel » 06 lis 2022, 10:29

Z fotek moneta wygląda na menniczą, ale aby ocenić lepiej konieczne są zdjęcia lepszej jakości. Ewentualnie sam próbuj przy pomocy lupy. Jeśli na powierzchni monety dostrzeżesz mikroryski to o menniczości można zapomnieć, .... kilka mikrorysek nie dyskwalifikuje menniczości, ale jeśli układają sie w równoległe linie i jest ich wiele to moneta menniczą nie jest.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Leszek380
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2022, 15:19

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: Leszek380 » 06 lis 2022, 11:59

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i cenne wskazówki. Przed chwilą głęboko spojrzałem na monetę właśnie lupą. Brak mikrorysek, powierzchnia wygląda jak by faktycznie nigdy nie była w obiegu po za jedną ryską (sam nie wiem jak to nazwać) widoczna jest na wyżej fotce po lewej stronie cyfry 1 nominalu więc jak byście się Panowie mogli wypowiedzieć będę wdzięczny. Lustro monety pokrywa jak by minimalna patynka ale to chyba nie jest problem.

KZN
Posty: 1351
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:59

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: KZN » 06 lis 2022, 12:13

Po zamieszczonych zdjęciach nie widać niczego niepokojącego. Niestety, ale trzeba pamiętać, że te zestawy były tworzone lata temu, w okresie, gdy nie było jeszcze u nas tak wyśrubowanych oczekiwań na rynku i styl przechowywania monet był inny, aniżeli dziś. Wydaje mi się, że nawet na początku lat 2000, a nawet i po 2010 nie było jeszcze nawet w 25% takiego zainteresowania tymi walorami, z jakim mamy doczynienia teraz.

Awatar użytkownika
meszuzel
Administrator
Posty: 5447
Rejestracja: 29 mar 2019, 12:21

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: meszuzel » 06 lis 2022, 12:25

... po za jedną ryską (sam nie wiem jak to nazwać) widoczna jest na wyżej fotce po lewej stronie cyfry 1 nominalu więc jak byście się
[/quote]

To powstało zaraz po wybiciu monety.
Monety po wybiciu wlatują do zbiorczego pojemnika i uderzają jedna o drugą, stąd taka pozostałość po kolizji :) Taka "rana" wpływa na stan zachowania monety, ale jeśli nie ma na niej mikrorysek to jest to na 100% moneta mennicza.
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates


Obrazek


Pozdrawiam
Mariusz

Poran
Posty: 60
Rejestracja: 17 lut 2021, 16:18

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: Poran » 06 lis 2022, 13:53

Witam wszystkich , widzę że pytanie o 1zł 1990 dotyczy zestawu który sprzedałem niedawno Panu "  Leszek380 " - zestawu monet tzw. czekoladki z ostatnio wylicytowanej aukcji nr 12721001312 ,
Panie Leszku - dostał Pan piękny zestaw monet , nieotwierany , nie kombinowany,
monety w tym zestawie naprawdę bardzo ładnie się prezentowały były i są w stanie menniczym . To , że na niektórych momentach pokazała się delikatna patyna to nic złego ( w tych zestawach zdaża się to często na monetach groszowych 1,2 i 5 )
A co do monety 1zł 1990 to te mikro zadrapanie czy mikro ubytek czy jak zwał tak zwał ... musiał już powstać na etapie produkcji monety , tak jak było już tu wcześniej napisane, monety w trakcie sortowania , pakowania wpadają do zbiornika , następnie do woreczka i tam jedna moneta o drugą może się gdzieś delikatnie obić, zarysować ( może nie musi - zależy jak upadnie ) .
Panie Leszku - nie robię na moich aukcjach żadnych numerów z podmiankami monet , kombinacjami itp. sprawami . Z jednej strony fajnie, że porusza Pan temat monety na forum a z drugiej strony trochę szkoda , smutno, że nie pisze Pan do mnie bezpośrednio czy to przez formularz aukcyjny , czy meilem czy telefonicznie ..... Czy każdym innym dostępnym środkiem ....
Też bym mógł co nieco wytłumaczyć ... Nie ma się co czaić 🙂 pozdrawiam Jarek

Leszek380
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2022, 15:19

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: Leszek380 » 06 lis 2022, 14:18

Tak więc na początku od razu wyjaśniam że jestem absolutnie zadowolony z zakupu u Pana i na pewno będę dalej korzystał z Pana ofert. Cały zestaw wszystko super.
Temat monety zamieściłem bo jestem początkującym kolekcjonerem. Zbieram PRL oraz 3RP która chce mieć w całości w albumie oraz w slabach a nigdy jeszcze nie wysyłałem monet do gradingu. Postanowiłem więc z ciekawości zapytać tutaj czy właśnie takie stany monet już można wysyłać. Monety z zestawu są piękne lecz nie wiem jak piękno ich postrzegają w NGC. Dzięki waszym wypowiedziom wiem znacznie więcej 🙂

ggoraj
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2024, 14:45

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: ggoraj » 19 kwie 2024, 12:07

brodacz pisze:
05 lis 2022, 17:28
Po pierwsze nie istniały oryginalne zestawy NBP tylko zielona prywatna inicjatywa. Zatem I jakość zawartych w nich monet może być różna. Druga sprawa to na tych fotkach nie widać nic niepokojącego.
Jak prywatna inicjatywa? NBP potwierdza wydawanie takich zestawów, zresztą bitych stemplem lustrzanym i to w niewielkich ilościach bo tylko 5000 szt. Tego typu zestawy wydawane były od 1979 r. Wyobrażasz sobie prywatne inicjatywy w tamtym okresie?

Awatar użytkownika
mmz
Posty: 3054
Rejestracja: 01 kwie 2019, 09:58

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: mmz » 19 kwie 2024, 13:08

Zestawy wybite stemplem lustrzanym były tylko w PRL - i właśnie w nakładach 5.000 sztuk, ale nie wszystkie roczniki.

Zestawy po denominacji to są zestawy z prywatnej inicjatywy. I wszystkie monety są wybite stemplem zwykłym, bo obiegówki z worków menniczych, co nie znaczy, że są w stanach menniczych, bo to zależało od pakowacza.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577 - TPZN nr legitymacji 101

jako
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2023, 20:17

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: jako » 20 kwie 2024, 18:21

Zestawy monet obiegowych wybite stemplem lustrzanym z lat 1979-1982 i 1986 -1990 zawierały wyłącznie monety przed denominacją. Jakość tych zestawów była bardzo często niska (monety wkładano chyba gołymi rękami, wiele posiadało rysy, odciski rąk, przebarwienia). Pamiętam, żeby wybrać po 1-2 egzemplarze z danego rocznika przeglądaliśmy całe oryginalne kartony aby wybrać te s najmniejszą ilością wad. Nie było takich idealnych. Monet z początku po denominacji nie wydawano wtedy w zestawach bitych stemplem lustrzanym. Wybierano tylko "ładniejsze" monety z produkcji.

ggoraj
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2024, 14:45

Re: 1 złoty 1990r - pytanie o jakość monety.

Post autor: ggoraj » 21 kwie 2024, 11:47

Dzięki za info. A wiece co to za prywatny inicjator tych zestawów po denominacji? Jakie roczniki były prezentowane? Kto to rozprowadza, produkuje? Coś więcej ktoś coś wie i napisze na forum? Ceny tych zestawów w tym momencie zniechęcają i wolę zestaw rocznikowy kupić bez blistra bo nie zapłacę za opakowanie 2, 5 czy 10 razy więcej od wartości monet. Choć nie ukrywam, że są ciekawą propozycją i wolałbym mieć takie zestawy monet jednak inicjowane przez NBP lub choćby jakąś polską mennice.

ZALETY
- ciekawa inicjatywa zebrania zestawu rocznikowego, dla początkujących i nie tylko
- zebrany cały rocznik w stanie menniczym
- zabezpieczenie monet przed uszkodzeniem?
- ładne zestawy mennicze

WADY
- nie wiadomo z jakiego materiału jest blistr wykonany i okaże się za kilka lat że monety są z wadą typu "Honecker"
- brak informacji o wydawcy
- cena
- nie do końca może trafiona, lecz to rzecz gustu grafika i motywy na zestawach

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ